Αποστολέας Θέμα: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.  (Αναγνώστηκε 21991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:01:24 μμ »
Οπως γνωρίζετε τον τελευταίο καιρό είχαμε ενα ατυχηματακι που τραυμάτισε τη Lancia Musa της οικογένειας και μου εβαλε προβληματισμό σχετικα με την τύχη της.
Ακομα δεν γνωρίζω ποτε και αν συμφέρει να φτιαχτεί, το μονο που με διαβεβαίωσε ο φαναρτζής ειναι οτι σίγουρα επισκευάζεται και η ζημια ειναι τόσο μεγαλη επειδη χρειαζονται πολλα ανταλλακτικά ,χωρίς να εχει υποστεί μεγαλη ζημια το σασί της και η δομική της αντοχή.
Βεβαια στο μυαλό μου ,δεν το κρύβω, οτι περνάει η σκεψη, μηπως πρεπει να πιέσω την κατασταση να βγει ασύμφορη η επισκευή και να βαλω επι πλέον χρηματα να πάρουμε αλλο αυτοκινητο, το οποιο εχει ηδη λοκαριστει.
Εάν ομως προβώ σε αυτη την κινηση, η οποια θα κοστίσει περίπου 10 κ , γινεται χλωμή έως αδύνατη η απόκτηση του πανεριου που περιμενω και για το οποιο απαιτούνται αλλα τόσα χρηματα.

Οποτε μπαίνει το ερώτημα.

Πανερι limited  η ALFA Romeo cambrio ;
Ιδού η απορία.
Περιμενω γνώμες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2016, 05:24:27 μμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:05:47 μμ »
Το αυτοκινητο νομιζω πως ειναι πιο βασικο απο ενα ρολοι σε μια οικογενεια.
Βεβαια στη δικη σου περιπτωση τιθεται η ερωτηση: "χρειαζεται(κυριως η Λιτσα) αλλο αυτοκινητο η οικογενεια ' η βολευεται με τα 2 που εχει?".
Αν βολευεται μην παρεις αλλο αυτοκινητο φιλε και παρε το συλλεκτικο Πανεραι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2016, 05:24:50 μμ από gerogian »
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:08:30 μμ »
Απο τα αυτοκίνητα είσαι πάντα χαμένος, εκτός κι αν πάρεις κανά LaFerrari ή καμία McLaren 675LT spider.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2016, 05:25:19 μμ από gerogian »

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:21:12 μμ »
Το αυτοκινητο νομιζω πως ειναι πιο βασικο απο ενα ρολοι σε μια οικογενεια.
Βεβαια στη δικη σου περιπτωση τιθεται η ερωτηση: "χρειαζεται(κυριως η Λιτσα) αλλο αυτοκινητο η οικογενεια ' η βολευεται με τα 2 που εχει?".
Αν βολευεται μην παρεις αλλο αυτοκινητο φιλε και παρε το συλλεκτικο Πανεραι.

Χρήστο μου ειναι βέβαιο οτι μας χρειάζεται.
Τη GT την εχω εγω, την 155 την εχει ο Πετρης στην Πατρα,οποτε χρειάζεται σίγουρα για τις μετακινήσεις της η Λιτσα ενα ακομα αυτοκινητο.
Η σκεψη μου ,το δίλημμα μου, οπως θελεις πες το, εχει να κανει με το αν αξίζει να δώσουμε 10 κ παραπανω και να πάρουμε μια spider με προβληματική πλέον την απόκτηση του πανεριου, η να αρκεστούμε στο επισκευασμένο Λάντσια η σε ενα αυτοκινητο αυτής της κατηγορίας που δεν θα απαιτήσει μεγαλο κεφάλαιο και το οποιο δεν θα μου χαλάσει τον προγραμματισμό για το πανερι.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα , θελει σκεψη.
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:22:00 μμ »
Σε ενα παρόμοιο δίλημμα Σπύρο πήρα αυτοκίνητο.

Σίγουρα η καθημερινή χρήση του μου δίνει περισσότερη ικανοποίηση πλο την τοποθέτηση ενος limited σε μια θυριδα κ χρήση αραια και που...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2016, 05:26:33 μμ από gerogian »

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:22:29 μμ »
Απο τα αυτοκίνητα είσαι πάντα χαμένος, εκτός κι αν πάρεις κανά LaFerrari ή καμία McLaren 675LT spider.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Και η Aventador καλο αμαξακι ειναι.
Πηγαινε δες την ρε Σπυρο.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2016, 05:27:03 μμ από gerogian »
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:25:19 μμ »
Χρήστο μου ειναι βέβαιο οτι μας χρειάζεται.
Τη GT την εχω εγω, την 155 την εχει ο Πετρης στην Πατρα,οποτε χρειάζεται σίγουρα για τις μετακινήσεις της η Λιτσα ενα ακομα αυτοκινητο.
Η σκεψη μου ,το δίλλημα μου, οπως θελεις πες το, εχει να κανει με το αν αξίζει να δώσουμε 10 κ παραπανω και να πάρουμε μια spider με προβληματική πλέον την απόκτηση του πανεριου, η να αρκεστούμε στο επισκευασμένο Λάντσια η σε ενα αυτοκινητο αυτής της κατηγορίας που δεν θα απαιτήσει μεγαλο κεφάλαιο και το οποιο δεν θα μου χαλάσει τον προγραμματισμό για το πανερι.
Τοτε εννοειται Σπυρο μου,πως θα παρεις ενα απλο αυτοκινητακι 'η αν σε συμφερει να "φτιαξεις"την Lancia,για να παρεις και εσυ το Πανεραι. Δεν χρειαζεται να μπεις σε τετοια διαδικασια,τετοιες εποχες. Εννοω την αγορα μιας Spider.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2016, 05:27:45 μμ από gerogian »
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:27:18 μμ »
Και η Aventador καλο αμαξακι ειναι.
Πηγαινε δες την ρε Σπυρο.  :)

Τρομερά και τα λαμποργκινι αλλά τα τελευταία τα μυτερα μου κάνουν πολύ καγκουραμαξα.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα , θελει σκεψη.
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:38:38 μμ »
Σε ενα παρόμοιο δίλημμα Σπύρο πήρα αυτοκίνητο.

Σίγουρα η καθημερινή χρήση του μου δίνει περισσότερη ικανοποίηση πλο την τοποθέτηση ενος limited σε μια θυριδα κ χρήση αραια και που...

Να σου πω Νικο, οτι δεν το σκέφτομαι ,θα ειναι ψέμματα.
Το διαφορετικό ομως ειναι οτι δεν θα ειναι καθημερινή η χρήση του ,μιας και υπαρχει η GT , την οποια και δεν μπορω να απαρνηθω ;) ;D
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Johnny

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4378
  • Ειναι εκει ο Μπεμπης;;
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:42:13 μμ »
Νομίζω Σπυρο οτι ετσι όπως το θέτεις ενα αυτοκινητο ειναι πιο πρακτικό.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 12, 2016, 05:50:00 μμ »
Σπύρο το αμάξι πάρε, δεν καταλαβαίνω πώς ένας μηχανικός αυτοκινήτων μιλάει για αντοχές/ανοχές υλικών στις ιδιαιτερότητες μιας κατασκευής όπως το σασί. Δεν το θέλει να τρέξει ένα αγώνα σε ράλι, το θέλει για καθημερινό.

Πλάκα κάνω, το ρολόι πάρε, τα αμάξια παλιώνουν, χαλάνε, σπάνε και μετά αξίζουν 1/10 της τιμης τους.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 12, 2016, 06:05:54 μμ »
Να σου πω Νικο, οτι δεν το σκέφτομαι ,θα ειναι ψέμματα.
Το διαφορετικό ομως ειναι οτι δεν θα ειναι καθημερινή η χρήση του ,μιας και υπαρχει η GT , την οποια και δεν μπορω να απαρνηθω ;) ;D


Σπυρο με μπερδεψες... απο οτι κατάλαβα το αυτοκίνητο προοριζεται για την σύζυγο. Ακόμα καλύτερα αν δεν προορίζεται για καθημερινή χρήση αλλα οποτε εσεις το επιλέγετε διοτι σε αυτη την περίπτωση θα επερνα σιγουρα ενα high end weekend car.

Υπάρχει ενα θεμα στο φορουμ τις ρολεξ που αναφερει με τι αμαξια συνοδευουν τα ρολογια τους. Αξιζει εκει μια βολτα.

Προσωπικά οριακά γλύτωσα την Μ4...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 12, 2016, 06:11:45 μμ »
Τι απαντάτε; αφού σε κάθε poll που βάζει τελικά το πανερι παίρνει.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Johnny

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4378
  • Ειναι εκει ο Μπεμπης;;
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 12, 2016, 06:14:11 μμ »
Πέστο Ντε.Παρε το πανέρι Σπυρο.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 12, 2016, 06:19:39 μμ »
Σπύρο,
Έχω βρεθεί σε παρόμοιο δίλημμα, με τη διαφορά ότι καθένας έχει τα δικά του δεδομένα και κριτήρια, για την αντίστοιχη απόφαση.
Προσωπικά, νομίζω ότι, στη σημερινή συγκυρία, δεν επιτρέπονται αγορές πολυέξοδων αυτ/των που, μάς εξυπηρετούν μεν, αλλά χάνουν πολύ γρήγορα την ονομαστική τους αξία (δεν αναφέρομαι, βέβαια, σε πιθανά ατυχήματα, συντήρηση κλπ).

Συμπερασματικά, και χωρίς να με παρεξηγήσει η Λίτσα, αφενός δεν θα ξόδευα χρήματα για την επισκευή και θα αγόραζα ένα οικονομικό αυτ/το μικρότερης αξίας, με δεδομένο ότι υπάρχουν άλλα δύο στην οικογένεια, εξοικονομώντας έτσι κάποια χρήματα για τον άλλο στόχο.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 12, 2016, 06:34:56 μμ »
Σπυρο με μπερδεψες... απο οτι κατάλαβα το αυτοκίνητο προοριζεται για την σύζυγο. Ακόμα καλύτερα αν δεν προορίζεται για καθημερινή χρήση αλλα οποτε εσεις το επιλέγετε διοτι σε αυτη την περίπτωση θα επερνα σιγουρα ενα high end weekend car.

Υπάρχει ενα θεμα στο φορουμ τις ρολεξ που αναφερει με τι αμαξια συνοδευουν τα ρολογια τους. Αξιζει εκει μια βολτα.

Προσωπικά οριακά γλύτωσα την Μ4...

Εχεις δικιο,μαλλον δεν ημουνα απολυτα σαφής.
Το αυτοκινητο προορίζεται για τη Λιτσα ,αλλα με τις εξής προυποθεσεις.

Η καθημερινή της μετακίνηση στην υπηρεσία γινεται με το αυτοκινητου ενός φίλου που δουλεύουν μαζι. Βεβαια καποιες μέρες χρειάζεται να παίρνει το δικο της και να μετακινούνται με αυτο.
Επισης ο φίλος μας τωρα ειναι σε άδεια ,οποτε πρεπει να παει στη δουλεια της μ αυτο.
Επειδη λοιπον πολλές φορές δεν το χρησιμοποιεί,το οδηγώ εγω, επειδη βαριέμαι να βγάζω τη GT.
Επισης το κινεί τα απογεύματα για τις δουλειές της.
Γενικα το χρησιμοποιούμε πολυ το Σαββατοκύριακο για τις δουλειές μας και οποτε παμε κάπου που θα δυσκολευτούμε στο παρκάρισμα.

Σκέφτομαι πως θα επηρεάσει την καθημερινότητα μας η απόκτηση της spider και αν θα μας δώσει τη χαρα που περιμένουμε.Μιλαω στον πληθυντικό γιατι δεν σου κρύβω οτι και μονο με την πιθανότητα ερχομού της, ο Πετρος κανει τούμπες και βλεπω τη Λιτσα να καταλήγει να οδηγεί παλιό αυτοκινητο,την 155. ;D ;D
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 12, 2016, 06:37:52 μμ »
Τι απαντάτε; αφού σε κάθε poll που βάζει τελικά το πανερι παίρνει.

Ναι αλλα μέχρι τωρα δεν ειχε κοντραριστεί με Alfa Romeo ,αλλα με κατι ρολεξακια. ;) ;D

Τωρα ειναι πραγματικό ντέρμπι , οχι μαϊμού!!!! :laola:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 12, 2016, 06:41:58 μμ »
Πάρε ένα μετχ mini cabrio. Και μικρό για τη δουλειά που το θέλετε και πιο low budget από τη spider και μουράτο να κάνετε το κέφι σας.
Και σου μένουν & ρέστα για το ΡΑΜ


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 12, 2016, 06:46:42 μμ »
Ρολογιά εχουμε υπερ αρκετά Σπύρο απο την αλλη τη spider δε θα τη πάρεις για να κανεις επένδυση αλλα γιατι λατρεύεις να μεταφέρεσαι με κατεβασμένη τη κουκούλα και να ακούς το μοτέρ να μουγκρίζει (αξία ανεκτίμητη) αλλιως θα οδηγούσαμε όλοι yugo! Και απλα θα πηγαίναμε! Αμα μπορεις να το συντηρήσεις βουρ...τα χρόνια πίσω δε γυρνούν.

Φαντάσου οτι εχω μπει σε σκέψεις να δωσω ντειτονα και μπατμαν μονο και μονο για να κανω αυτο που λες απλα οχι με άλφα....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Panerai η Alfa Romeo ; Δίλημμα, θελει σκεψη.
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 12, 2016, 06:55:47 μμ »


Οταν μπαίνεις μέσα καθε πρωι σου φτιάχνει η ημέρα....

Οσο για τις νυχτες εξαρτάται απο την διάθεση