Αποστολέας Θέμα: Ρωσικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 471392 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

constantine

  • Επισκέπτης
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #700 στις: Ιούνιος 09, 2010, 10:55:46 μμ »
δεν εχω ύπνο,σκέφτομαι strela,trias,aeromatic,alpha

constantine

  • Επισκέπτης
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #701 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:03:40 μμ »
Την Κυριακή ειχα πάει στο παζάρι στο Σχιστο -ελπιζω να το ξέρετε-
Ειναι ενα ζευγάρι Ρώσων που εκτός των άλλων πουλάει και μεταχειρισμένα
vostok,polet,raketa,slava,zarya.
Eιχαν περίπου 30 κομμάτια,μου άρεσε ενα vostok amphibia το μοναδικό αυτόματο
που ειχαν εκείνη την ημέρα(πρέπει να εχουν κι αλλα σπίτι τους απότι κατάλαβα)

constantine

  • Επισκέπτης
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #702 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:05:26 μμ »
Ξερει καποιος τι λέει το seagull 1963 airforce?

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #703 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:19:50 μμ »
δεν εχω ύπνο,σκέφτομαι strela,trias,aeromatic,alpha

Αγαπητε Constantine,
Aπο τα παραπανω, κρατα το 'STRELA'   :smt023  και διωξε καλυτερα απο το μυαλο σου τα αλλα... συνηθως προκαλουν 'εφιαλτες'!   :D

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #704 στις: Ιούνιος 09, 2010, 11:29:28 μμ »
Ξερει καποιος τι λέει το seagull 1963 airforce?

Σχετικα με το ερωτημα σου, βλ. αναφορα στο παρακατω λινκ:

http://www.mywatch.gr/index.php?topic=4648.0

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος panossport

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #705 στις: Ιούνιος 12, 2010, 12:45:24 πμ »
καλως ηρθες.
οσο αφορα τα ρολογια,δυστηχως στα παλια POLJOT  συναιβεναν συχνα τα οσα αναφερεις,μετον καιρο ομως τα προβληματα μειωθηκαν,περαν τουτου η εταιρια αν θυμαμαι καλα για τις αγορεσ περαν τησ εγχωριας δειχνει ιδιιατερη προσοχη, δε ειμαι σιγουρος αν εχει και αλλο εργοστασιο γι αυτο το σκοπο.προσωπικα εχω 3 , το μονο προβλημα εως τωρα ητανε οτι τρεχουν,λογικο και το τζαμι που χαρασεται ευκολα.
ολοκαίνουργιο pierre cardin open back με caliber τον Poljot 3133 το αγόρασα σήμερα και δεν πρόλαβα να το παω σπίτι καθώς εβαλα σε λειτουργία 5 με 6 φορές τον χρονογράφο οταν τον εκανα reset δεν έκανε καθε φορα reset στο 12 αλλα καθε φορα 1 εως και 3 δευτερολεπτα πίσω  οπου και σάστισα διοτι ειμαι και συλλεκτης και το γυρισα πισω επιτόπου και μου το αλλαξαν με το ιδιο μοντελο αλλα με μαυρη πλάκα οπου και το δοκιμάσαμε 2 φορες start stop και reset και δούλευε σωστά έλα που οταν πηγα σπιτι και το δέυτερο αυτό με την μαυρη πλάκα μου μαυρισε και την καρδία γιατι οταν του έκανα μερικά start stop reset αρχισε και αυτό να μην μηδενίζει σωστά στο 12 αλλά να μηδενίζει πότε 1 second μπροστα και ποτε ενα με δυο second πίσω και έφαγα τετοια ξενερα με τους Poljot 3133 που το φυσάω και δεν κρυώνει και βεβαια εψαξα και στο google γράφωντας  Poljot 3133 reset problems και ειδα σε ενα forum αλλον εναν άνθρωπο που ειχε τα ιδια προβληματα με τον Poljot 3133 στο στρελα που ειχε αγορασει και τραβαγε και αυτος τα μαλλιά του. υπόψιν οτι εχω 2 χρονογραφους ελβετικους longines με eta 7751 και hamilton με eta 7753 και ποτε δεν εχω αντιμετωπισει παρομοιο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #706 στις: Ιούνιος 12, 2010, 12:55:59 πμ »
Έχω 3-4 3133 και άλλες παραλλαγές του (31681, 31679) και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα που αναφέρεις. Μήπως είναι σύμπτωση στα δύο ρολόγια ή ελαττωματικό μοντέλο ή παρτίδα?? ???

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #707 στις: Ιούνιος 12, 2010, 01:25:49 πμ »
Kανένα πρόβλημα και με το Strela μου!!!

Ατυχία;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος panossport

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #708 στις: Ιούνιος 12, 2010, 01:28:07 πμ »
Έχω 3-4 3133 και άλλες παραλλαγές του (31681, 31679) και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα που αναφέρεις. Μήπως είναι σύμπτωση στα δύο ρολόγια ή ελαττωματικό μοντέλο ή παρτίδα?? ???
που κολαει η παρτιδα η πχ η μαρκα εφοσον μιλαμε για τον poljot 3133? το μονο αλλο που μπορω να φανταστω απο κατασκευαστικο λαθος είναι η pierre cardin να μην έβαλε αρκετά σφιχτό στον αξονα του χρονογραφου δευτερολεπτοδεικτη με αποτελεσμα κατα το τίναγμα του reset να φευγει απο την θεση του μια δεξια και μια αριστερά αλλα να είναι τόσο αθλιοι που να μην παρατήρησαν τετοιο σφάλμα? εχω και quartz pierre cardin με caliber citizen miyota οπου και ειμαι ευχαριστημενος απόλυτα. θα έκαναν τέτοιο σφάλμα στον μηχανικό χρονογραφο τους που σιγουρα ειναι και το ποιο τοπ ρολοι της παραγωγής τους?

Αποσυνδεδεμένος panossport

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #709 στις: Ιούνιος 12, 2010, 01:33:31 πμ »
Kανένα πρόβλημα και με το Strela μου!!!

Ατυχία;
δες και αυτο το λινκ που βρηκα μολις τωρα! τυχαίο? δεν νομιζω?
http://wismob.com/watchuseek/newest385525/3133_Chronograph_and_Date_Problems

Αποσυνδεδεμένος panossport

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #710 στις: Ιούνιος 12, 2010, 01:42:51 πμ »
Kανένα πρόβλημα και με το Strela μου!!!

Ατυχία;
και αλλο λινκ με προβληματα του 3133! μάλλον εισαι τυχερος με το Strela σου για την ωρα
ασε εμένα τον άτυχο στην ατυχια μου
http://www.thewatchforum.co.uk/index.php?showtopic=28028

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #711 στις: Ιούνιος 12, 2010, 02:06:18 πμ »
δες και αυτο το λινκ που βρηκα μολις τωρα! τυχαίο? δεν νομιζω?
http://wismob.com/watchuseek/newest385525/3133_Chronograph_and_Date_Problems


και αλλο λινκ με προβληματα του 3133! μάλλον εισαι τυχερος με το Strela σου για την ωρα
ασε εμένα τον άτυχο στην ατυχια μου
http://www.thewatchforum.co.uk/index.php?showtopic=28028


Καλά αυτά είναι απλά δυό αναφορές και μόνο. Και τρείς και τέσσερις να ήταν πάλι δεν λέει κάτι. Έχουμε δεί σοβαρότερα προβλήματα σε πολύ ακριβότερες εταιρείες ;)
Αλίμονο αν οι 3133 είχαν στάνταρ τέτοιο πρόβλημα.....
Δεν είμαι τεχνίτης, αλλά πιθανότερο βλέπω να μην εφαρμόζει σωστά ο δείκτης, παρά να έχει μπόσικα ο άξονας.....ας μας πεί και κάποιος τεχνίτης τη γνώμη του.....Άρη;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος panossport

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #712 στις: Ιούνιος 12, 2010, 02:09:22 πμ »
Kανένα πρόβλημα και με το Strela μου!!!

Ατυχία;
άλλο ενα λινκ με πρόβλημα του 3133
http://wismob.com/watchuseek/oldest405477/Is_this_a_3133_problem
και οσο ψάχνω βρίσκω και αλλους άτυχους και ξενερωνω ακόμα περισοτερο που πεταξα τα λεφτα μου
για αυτην την ρώσικη κατσαρόλα που λεγετε poljot 3133 ενω εχω στην συλλογη μου και 5 ingersoll που ολοι γνωριζουν οτι φοράνε κινεζικες μηχανες του εργοστασιου http://www.ptsresources.com/ οπως φοράνε και τα giorgio armani και παρα πολλα
άλλα αλλα δεν ειχα ποτέ προβλημα με τις κινέζικες μηχανές και μου βγήκε με την poljot. επισης διάβασα μολις και παρατηρησα και στο δικο μου οτι οταν ξεκιναει ο χρονογραφος και βρισκεται περιπου στα 5 seconds αν ταρακουνησεις το ρολοι προς τα αριστερα πχ κρατωντας το με το δεξι χερι και χτυπωντας το στο αριστερο χερι στην παλάμη ο δεικτης του χρονογραφου καθως μετραει χοροπιδαει προς τα πισω και αυτο οφειλετε διοτι το κεντρικο γραναζι του χρονογραφου οπως και φενετε απο πισω εχει πολυ μικρα δοντια με αποτελεσμα το γραναζι που του δίνει την κινηση οταν πατάμε το start button να μην δενει γερά στο γραναζι του χρονογραφου αφηνωντας τον να χοροπηδαει στα τρανταγματα. αυτο και αν ειναι αθλιότητα της κατασκευης του. ας δοκιμάσει καποιος κάτοχος του poljot 3133 να τον ταρακουνησει χτυπωντας τον ελαφρα με την παλαμη του απο την αριστερη πλευρα την ωρα που χρονομετραει και θα δει τον δευτερολεπτοδεικτη να χοροπιδαει προς τα πισω κατι που δεν συμβαινει ποτέ με μια eta 7750. οσοι το δοκιμασουν ας μου απαντησουν να κλαψουμε μαζι!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2010, 02:27:08 πμ από panossport »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #713 στις: Ιούνιος 12, 2010, 02:21:31 πμ »
Πάτησε στο google Οmega 3313 που τον φοράνε ρολόγια των 4.000 ευρώ και θα σου βγάλει προβλήματα σε κάποιους χρήστες, λογικό είναι.....κατασκευάζονται εκατοντάδες 3133 το χρόνο.....και το πρόβλημα που αναφέρεις είναι εξόφθαλμο.....θα είχε γίνει χαμός.....δες πρώτα τι έχει το ρολόι και μετά θα έχεις ασφαλέστερο συμπέρασμα ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος panossport

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #714 στις: Ιούνιος 12, 2010, 02:51:13 πμ »
Πάτησε στο google Οmega 3313 που τον φοράνε ρολόγια των 4.000 ευρώ και θα σου βγάλει προβλήματα σε κάποιους χρήστες, λογικό είναι.....κατασκευάζονται εκατοντάδες 3133 το χρόνο.....και το πρόβλημα που αναφέρεις είναι εξόφθαλμο.....θα είχε γίνει χαμός.....δες πρώτα τι έχει το ρολόι και μετά θα έχεις ασφαλέστερο συμπέρασμα ;)
αν επιμενετε ακομα στην υπεροχη αυτου του caliber που λεγετε poljot 3133 οποιος ενδιαφερετε του το πουλαω 350 ευρω οσο το πηρα με σημερινη αποδειξη αγορας και σφραγισμενο βιβλιαρακι εγγυησης για δυο χρόνια pierre cardin οπου αναφερει ως σερβις και αντιπροσωπεια την Διαχρονική ΑΕ - Σταδίου 48, Αθήνα - 2103212293  δεν εχω ουτε την ορεξη να τους το παω για σερβις με την εγγυηση διοτι ειμαι και στεναχωρημένος και με όλα αυτα ξενυχτησμενος ωρα 03:50 και απόλυτα ξενερωμένος. καλη σας νύχτα

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #715 στις: Ιούνιος 12, 2010, 03:44:57 πμ »
Πάτησε στο google Οmega 3313 που τον φοράνε ρολόγια των 4.000 ευρώ



αν επιμενετε ακομα στην υπεροχη αυτου του caliber που λεγετε poljot 3133


το μονο κοινο ο κωδικος ...μιλαμε,για 2 διαφορετικες μηχανες

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #716 στις: Ιούνιος 12, 2010, 04:13:59 πμ »
http://forums.watchuseek.com/showthread.php?p=1603495#post1603495


"How the quality/reliability of the 3133 stack up against the 7734?"


Interesting question, in my opinion, the 3133 is a much easier movement to work on than its Swiss half-brother. The thickness of the gears ans cams is the same and the quality of the cam surfaces is very good (see below). Had the two movements been made in the same facility, with the same quality program, the reliability would be the same. Case in point, the old version of the PRS-5 with the 3133 movement, these were inspected prior to casing up, and have according to what we hear on the various watch fora, have performed well in service. (By inspecting prior to casing, we are retroactively applying a higher standard of quality assurance, not the most efficient way to do things but it does the job.)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #717 στις: Ιούνιος 12, 2010, 11:17:11 πμ »
Πάτησε στο google Οmega 3313 που τον φοράνε ρολόγια των 4.000 ευρώ

αν επιμενετε ακομα στην υπεροχη αυτου του caliber που λεγετε poljot 3133

το μονο κοινο ο κωδικος ...μιλαμε,για 2 διαφορετικες μηχανες

Εννοείται.....παράδειγμα έφερα για να δεί ο φίλος ότι είναι αδύνατο να μην υπάρχουν αναφορές για προβλήματα σε μηχανές που παράγονται κατά χιλιάδες, ακόμη και ακριβές ;)


http://forums.watchuseek.com/showthread.php?p=1603495#post1603495


"How the quality/reliability of the 3133 stack up against the 7734?"


Interesting question, in my opinion, the 3133 is a much easier movement to work on than its Swiss half-brother. The thickness of the gears ans cams is the same and the quality of the cam surfaces is very good (see below). Had the two movements been made in the same facility, with the same quality program, the reliability would be the same. Case in point, the old version of the PRS-5 with the 3133 movement, these were inspected prior to casing up, and have according to what we hear on the various watch fora, have performed well in service. (By inspecting prior to casing, we are retroactively applying a higher standard of quality assurance, not the most efficient way to do things but it does the job.)


Ωραίο κι ενιαφέρον george_



 αν επιμενετε ακομα στην υπεροχη αυτου του caliber που λεγετε poljot 3133 οποιος ενδιαφερετε του το πουλαω 350 ευρω οσο το πηρα με σημερινη αποδειξη αγορας και σφραγισμενο βιβλιαρακι εγγυησης για δυο χρόνια pierre cardin οπου αναφερει ως σερβις και αντιπροσωπεια την Διαχρονική ΑΕ - Σταδίου 48, Αθήνα - 2103212293  δεν εχω ουτε την ορεξη να τους το παω για σερβις με την εγγυηση διοτι ειμαι και στεναχωρημένος και με όλα αυτα ξενυχτησμενος ωρα 03:50 και απόλυτα ξενερωμένος. καλη σας νύχτα


Αγαπητέ να τους το πας και να απαιτήσεις αντικατάσταση ή τα χρήματά σου πίσω :pipedown:
Κι αν ποτέ θελήσεις ρολόι με 3133(που δεν το βλέπω :mg:) προτίμησε ένα ρώσικο ρολόι. Είναι ορθότερο  :yes:
Μου έκανε πάντως εντύπωση που μια fashion μάρκα, έβαλε σε ρολόι της μηχανή Poljot.....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #718 στις: Ιούνιος 12, 2010, 11:39:28 πμ »
Αν θυμάσε Γιάννη είχαμε μια κουβέντα για το οτι οι αγορές εχουν στραφεί σε φτηνότερες μηχανές. Οι Seagull με την μηχανή ST19 (χρονογράφος)& η Shangai 3LZF2 (χρονογράφος) απο Κίνα κάνουν χρυσές δουλειές. Τώρα και οι Ρώσσοι αρχισαν να δίνουν μηχανές. Σε μια δυσκολη οικονομική περίοδο πολλοί θα  ειναι αυτοί που θα προσπαθήσουν να ρίξουν το κόστος παραγωγής. Με φυσικά αρνητικές και θετικες συνεπειες για αυτούς &  τους αγοραστές.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #719 στις: Ιούνιος 14, 2010, 06:20:21 μμ »
παιδια το ruwatch.de ειναι αξιοπιστο?
μηπως ξερει κανεις σε ποσες μερες παραδιδει το δεμα?