Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213777 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13560 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 11:22:20 πμ »
Το ρολόι εκτός παραγωγής φτηνότερο από αυτό που είναι σε παραγωγή ......


Πως γίνεται αυτό .....;;;

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια εξήγηση ..... «λογική»  ;;;;


https://www.instagram.com/p/B2g0cIpD5ou/?igshid=1djxhxwmsynv8


Οι γνωστες και οι κατέχοντες  θα διαπιστώσετε ότι τα ποσα είναι πραγματικά κι οι τιμές των συγκεκριμένων ρολογιών είναι ακριβως εκεί ....
Έκαναν reverse split στην μετοχή και "πήρε η μπαλα" το προηγούμενο batman

Πέρα από την πλάκα, από τη στιγμή που βγαίνει, απλά με άλλο μπρασελέ, γιατί θεωρείται discontinued; Μπορεί με μια άλλη "ανάγνωση" να θεωρηθεί απλά το "παλιό" μοντέλο. Λέω εγώ τώρα...

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13561 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 11:43:30 πμ »


Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια εξήγηση ..... «λογική»  ;;;;



Δεν υπάρχει λογική στην τιμολόγηση τέτοιων αγαθών. Έχει γραφτεί πολλάκις...
Άλλωστε από επίσημο dealer πριν λίγο καιρό άκουσες πως οι τιμές των Rolex είναι χρηματιστήριο...
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13562 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 11:47:37 πμ »


Πέρα από την πλάκα, από τη στιγμή που βγαίνει, απλά με άλλο μπρασελέ, γιατί θεωρείται discontinued; Μπορεί με μια άλλη "ανάγνωση" να θεωρηθεί απλά το "παλιό" μοντέλο. Λέω εγώ τώρα...


Ρε φίλε τι ερωτήσεις είναι αυτές? Αφού σκαμπάζεις από marketing...
Την ίδια αίγλη έχει το discontinued με το previous - old model?

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13563 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 12:00:43 μμ »
Ακριβώς το marketing της Rolex, ακολουθεί το marketing της Macallan στα ουίσκυ. Δεν ξέρω μάλιστα ποιος ακολουθεί ποιον.

Μάλιστα εδώ και ένα χρόνο εφόσον όλα τα καλά μπουκάλια και συλλεκτικά έχουν σημειώσει 400% άνοδο τα τελευταία 3 χρόνια, βρήκανε μια άλλη μόντα, αποσύρουνε σιγά σιγά τα μπουκάλια από τους dealers, τα πουλάνε εξ' ολοκλήρου οι ίδιοι με 4πλάσιες τιμές και καρπώνονται ότι καπέλο βγάζανε τα καταστήματα, οι οίκοι δημοπρασιών κι όλοι οι ενδιάμεσοι...
Εδώ θεωρώ ότι είναι ένα βήμα πιο μπροστά απο τη Rolex μιας που ήδη καρπώνεται την κερδοφορία όλων και πλέον οι πελάτες δε βρίσκουν προιόντα.

Το δε καλύτερο, επειδή η ζήτηση είναι μεγάλη, πλέον κάνουν ballot (κλήρωση) για να κερδίσουν οι τυχεροί ενδιαφερόμενοι τα μπουκάλια. Με ατομικό λογαριασμό και δίνοντας τα στοιχεία της κάρτας σου, έχουν όλο το ιστορικό σου και αν σταθείς τυχερός σε μπουκάλι που τυχόν κερδίσεις αυτομάτως χρεώνεσαι.

Το παιχνίδι βέβαια δεν έχει τελειωμό, γιατί μερικοί τυχεροί που κερδίσουν κάποιο μπουκάλι στο 4πλάσιο πλέον της τιμής που είχε κάποτε, το βγάζουν σε δημοπρασία προς πώληση πιάνοντας x2 ή x3 τα χρήματα που δώσανε και τα αγοράζουν οι συλλέκτες άτυχοι που δεν τα κερδίσανε. Η Macallan βλέποντας μακροπρόθεσμα ότι συνεχώς ολοένα και αυξάνει η μετοχή των μπουκαλιών στον κόσμο, ολοένα αυξάνει και τιμές...

Μέσα σε όλα αυτά, το Macallan, ειδικά οι καινούργιες ετικέτες του, δε σημαίνει φυσικά ότι είναι και το καλύτερο ουίσκυ...
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13564 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 12:02:39 μμ »
Δεν είναι μόνο αυτό .....batman υπάρχουν αρκετά ακόμα ( 400 στο chrono24) . To καινούργιο βγήκε στην εποχή των ισχνων αγελάδων . Όλοι οι "μέτοχοι" της Rolex μόλις βγήκε το batgirl τρεξαν να το κλείσουν . Οι λίστες φούσκωσαν και η μαύρη αγορά άνθισε . Στα μάτια μου ( και δεν έχω κάποιο συμφέρον να το λέω γιατι έκανα τη μαλα###@ να το πουλήσω ) το oyster batman είναι πολύ ποιο όμορφο . Όπως και στα μάτια μου το pepsi είναι το ποιο όμορφο από όλα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13565 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 12:39:09 μμ »
Ακριβώς το marketing της Rolex, ακολουθεί το marketing της Macallan στα ουίσκυ. Δεν ξέρω μάλιστα ποιος ακολουθεί ποιον.

Μάλιστα εδώ και ένα χρόνο εφόσον όλα τα καλά μπουκάλια και συλλεκτικά έχουν σημειώσει 400% άνοδο τα τελευταία 3 χρόνια, βρήκανε μια άλλη μόντα, αποσύρουνε σιγά σιγά τα μπουκάλια από τους dealers, τα πουλάνε εξ' ολοκλήρου οι ίδιοι με 4πλάσιες τιμές και καρπώνονται ότι καπέλο βγάζανε τα καταστήματα, οι οίκοι δημοπρασιών κι όλοι οι ενδιάμεσοι...
Εδώ θεωρώ ότι είναι ένα βήμα πιο μπροστά απο τη Rolex μιας που ήδη καρπώνεται την κερδοφορία όλων και πλέον οι πελάτες δε βρίσκουν προιόντα.

Το δε καλύτερο, επειδή η ζήτηση είναι μεγάλη, πλέον κάνουν ballot (κλήρωση) για να κερδίσουν οι τυχεροί ενδιαφερόμενοι τα μπουκάλια. Με ατομικό λογαριασμό και δίνοντας τα στοιχεία της κάρτας σου, έχουν όλο το ιστορικό σου και αν σταθείς τυχερός σε μπουκάλι που τυχόν κερδίσεις αυτομάτως χρεώνεσαι.

Το παιχνίδι βέβαια δεν έχει τελειωμό, γιατί μερικοί τυχεροί που κερδίσουν κάποιο μπουκάλι στο 4πλάσιο πλέον της τιμής που είχε κάποτε, το βγάζουν σε δημοπρασία προς πώληση πιάνοντας x2 ή x3 τα χρήματα που δώσανε και τα αγοράζουν οι συλλέκτες άτυχοι που δεν τα κερδίσανε. Η Macallan βλέποντας μακροπρόθεσμα ότι συνεχώς ολοένα και αυξάνει η μετοχή των μπουκαλιών στον κόσμο, ολοένα αυξάνει και τιμές...

Μέσα σε όλα αυτά, το Macallan, ειδικά οι καινούργιες ετικέτες του, δε σημαίνει φυσικά ότι είναι και το καλύτερο ουίσκυ...
Τελικά υποθέτω ότι δεν τα πίνει κανένας, σωστά ;
Απλά αλλάζουν χέρια από "συλλέκτη" σε "συλλέκτη".

Δηλαδή μιλάμε για "δυστυχισμένα" ουίσκι. Ένα "ευτυχισμένο" ουίσκι, πρέπει να επιτελέσει το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε: να το πιει κάποιος...

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13566 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 12:50:32 μμ »
Τελικά υποθέτω ότι δεν τα πίνει κανένας, σωστά ;
Απλά αλλάζουν χέρια από "συλλέκτη" σε "συλλέκτη".

Δηλαδή μιλάμε για "δυστυχισμένα" ουίσκι. Ένα "ευτυχισμένο" ουίσκι, πρέπει να επιτελέσει το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε: να το πιει κάποιος...

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk

Αυτό ακριβώς. Δεν τα πινει κανείς. Δε διακοσμούν καν βιτρινες. Βρισκονται μέαα σε αρχικές συσκευασίες με νάυλον και αυτοκόλλητα σε απόλυυο σκοτάδι.

 Η χαρά είναι στο ότι το έχεις και παρακολουθείς που κυμαίνεται το μπουκάλι = μετοχή.

Η χαρά βρισκεται σε οικονομικά μπουκάλια που τα ανοίγεις και τα χαίρεσαι χωρίς τύψεις.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13567 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 12:52:21 μμ »
Τελικά υποθέτω ότι δεν τα πίνει κανένας, σωστά ;
Απλά αλλάζουν χέρια από "συλλέκτη" σε "συλλέκτη".

Δηλαδή μιλάμε για "δυστυχισμένα" ουίσκι. Ένα "ευτυχισμένο" ουίσκι, πρέπει να επιτελέσει το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε: να το πιει κάποιος...

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk


Το ίδιο ισχύει και στα κρασιά  , στο Λονδίνο υπάρχουν μέχρι και τράπεζες κρασιού .
Κάποιοι αγοράζουν με σκοπό την μεταπώληση με κέρδος ολόκληρες παραγωγές .
Τελικά η επενδυτική νοοτροπία δεν είναι αποκλειστικότητα των ωρολογοφιλων , μάλλον ότι εχει να κάνει με τη λέξη συλλογή εμπεριέχει και την επένδυση και την  κερδοσκοπία .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13568 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 01:10:05 μμ »
Δεν βλέπω πολύ σκοτάδι και ζελατίνα σ αυτό το ρολόι ....ούτε το submariner του Άγγελου που το πήρε δεύτερος Άγγελος μπήκε σε καμοια θυρίδα . Ούτε το cameron μπήκε σε καμοια θυρίδα αλλά φορέθηκε με χαρά στις παραλίες της Μακεδονίας μας. Ομοίως και το sd43 βούτηξε στα πεντακάθαρα νερά της Θάσου ,. Εντάξει ...λίγο προσοχή επιβάλεται..μιλάμε για μικρές περιουσίες . Δε θα κόψω ξύλα με ρολεξ ...ούτε καθαριότητα θα κάνω στο ιατρείο με το cameron γιατί πηγενε ελα μέσα στο γραφείο θα βρει κάπου λογω όγκου. Όταν ανοίγω τη πόρτα του αυτοκινήτου υποσυνείδητα προσέχω λίγο μη βρει. Αλλά στη θυρίδα όχι....πότε !! Στη θυρίδα είναι μονίμως το hulk  που μάλλον δεν ταίριαξαμε

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13569 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 01:53:45 μμ »
Τσαααα!

Όπως είχα γράψει λίγο καιρό πριν τα καπέλα της ρόλεξ κατά τη γνώμη μου είναι τριών ταχυτήτων και δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους:
1. Discontinued models στα οποία ανήκει ο παλιός Μπάτμαν και μάλιστα με λίγα χρόνια παραγωγής. Το ρολόι αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει από τη σημερινή τιμή και βασικά δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανέβει και μάλιστα πολύ.
2. Καινούρια μοντέλα. Διαχρονικά τα hot καινούρια μοντέλα έχουν καπέλο από μικρό εως μεγάλο. Σε αυτήν την κατηγορία ανήκουν τώρα τα δύο jubilee μοντέλα Batman και Pepsi. Όπως είχα προβλέψει πριν ένα μήνα αυτά τα δύο μοντέλα θα πέσουν σχετικά σύντομα. Ήδη το καινούριο Μπάτμαν είναι στις 13-14 χιλιάδες από 16-17 που έκανε. Η φωτό που ανέβηκε εδώ δεν είναι ενδεικτική των σημερινών τιμών. Οι σημερινές τιμές καθορίζονται κατά κανόνα στο σόου του Μονάχου και αυτά που σας λέω είναι τιμές του τελευταίου σόου προ μιας εβδομάδας για το οποίο ενδιαφέρθηκα να ενημερωθώ. Επιπλέον το καινούριο Μπάτμαν θα αγοραστεί καινούριο ενώ το παλιό σχεδόν σίγουρα μεταχειρισμένο. Παρόλα αυτά η τιμή του παλιού είναι ελαφρώς μεγαλύτερη σήμερα που μιλάμε. Ο λόγος είναι ότι είναι συλλεκτικό και το πρώτο δίχρωμο κεραμικό GMT της εταιρείας με πολύ λίγα χρόνια παραγωγής. Κάποιος είπε ότι πρόκειται για το ίδιο ρολόι και απόρησε που λένε ότι σταμάτησε. Αυτό είναι άκυρο, ιστορικά υπήρξαν μοντέλα με πολύ λιγότερες διαφορές τα οποία θεωρούνται διαφορετικά, πόσο μάλλον αυτό που έχει άλλη μηχανή, άλλη κάσα, άλλο μπρασελέ και άλλο κωδικό.
3. Μοντέλα που πάνε ψηλά επειδή τα παρασύρει το κύμα χωρίς λόγο, όπως το απλό κεραμικό sub date, το root beer, τα 41mm datejust και άλλα. Όποιος αγοράσει τέτοιο μοντέλο με καπέλο είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χάσει τα λεφτά του σύντομα. Στην κατηγορία αυτή βάζω και το hulk απλά λόγω χρώματος και επειδή θα σταματήσει το Μάρτιο, είμαι και για το συγκεκριμένο σίγουρος ότι δεν θα πέσει ποτέ.

Α. Οι απόψεις που κατέθεσα είναι προσωπικές και μόνο.

Β. Επειδή πολλοί θα ειρωνευτούν ότι νιώθουν πως διαβάζουν σελίδα της Wall Street, προλαβαίνω να τους απαντήσω ότι πιάστηκα από το ποστ άλλου συμφορουμίτη που μιλάει για τις τιμές των δύο μπάτμαν και μόνο και πάνω σε αυτό το ποστ απάντησα.

Γ. Οι περισσότεροι εδώ μέσα απορείτε και χλευάζετε (ίσως ορθώς) τις τιμές των ρόλεξ, αλλά δεν είδα κανέναν να ρωτάει πώς γίνεται τα καινούρια κακάσχημα submersible με τις μέτριες μηχανές της Πανεράι κάνουν 20αρια και 30αρια. Ή πώς γίνεται τα μπρούτζινα να πωλούνται τρεις φορές την αξία τους χωρίς αντικειμενικά να είναι σε τίποτα καλύτερα από ένα Μπάτμαν ή ένα hulk.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13570 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 02:28:55 μμ »
Δεν βλέπω πολύ σκοτάδι και ζελατίνα σ αυτό το ρολόι ....ούτε το submariner του Άγγελου που το πήρε δεύτερος Άγγελος μπήκε σε καμοια θυρίδα . Ούτε το cameron μπήκε σε καμοια θυρίδα αλλά φορέθηκε με χαρά στις παραλίες της Μακεδονίας μας. Ομοίως και το sd43 βούτηξε στα πεντακάθαρα νερά της Θάσου ,. Εντάξει ...λίγο προσοχή επιβάλεται..μιλάμε για μικρές περιουσίες . Δε θα κόψω ξύλα με ρολεξ ...ούτε καθαριότητα θα κάνω στο ιατρείο με το cameron γιατί πηγενε ελα μέσα στο γραφείο θα βρει κάπου λογω όγκου. Όταν ανοίγω τη πόρτα του αυτοκινήτου υποσυνείδητα προσέχω λίγο μη βρει. Αλλά στη θυρίδα όχι....πότε !! Στη θυρίδα είναι μονίμως το hulk  που μάλλον δεν ταίριαξαμε

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Προχθεσινή, πρώτο μπανάκι και καν δεν τσέκαρα αν είναι στεγανό αφού απλό κολύμπι θα το άντεχε, oyster αφού


Θυρίδα δεν έχω αλλά σύντομα θα χρειαστώ αφού έχω άλλα 2 ρολόγια incoming!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13571 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 02:41:07 μμ »


Τσαααα!


3. Μοντέλα που πάνε ψηλά επειδή τα παρασύρει το κύμα χωρίς λόγο, όπως το απλό κεραμικό sub date, το root beer, τα 41mm datejust και άλλα. Όποιος αγοράσει τέτοιο μοντέλο με καπέλο είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χάσει τα λεφτά του σύντομα. Στην κατηγορία αυτή βάζω και το hulk απλά λόγω χρώματος και επειδή θα σταματήσει το Μάρτιο, είμαι και για το συγκεκριμένο σίγουρος ότι δεν θα πέσει ποτέ.





Για πρωτη φορα διαβαζω οτι αγοραζοντας σπορ ατσαλινο ρολεξ σήμερα καποιος θα χασει χρήματα...



Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13572 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 02:46:47 μμ »

Για πρωτη φορα διαβαζω οτι αγοραζοντας σπορ ατσαλινο ρολεξ σήμερα καποιος θα χασει χρήματα...



Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το έχω ξαναγράψει αρκετές φορές. Και είχα δώσει παράδειγμα το πράσινο milgauss όταν πρωτοβγήκε.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13573 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 02:55:26 μμ »
Τσαααα!

Όπως είχα γράψει λίγο καιρό πριν τα καπέλα της ρόλεξ κατά τη γνώμη μου είναι τριών ταχυτήτων και δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους:
1. Discontinued models στα οποία ανήκει ο παλιός Μπάτμαν και μάλιστα με λίγα χρόνια παραγωγής. Το ρολόι αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει από τη σημερινή τιμή και βασικά δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανέβει και μάλιστα πολύ.
2. Καινούρια μοντέλα. Διαχρονικά τα hot καινούρια μοντέλα έχουν καπέλο από μικρό εως μεγάλο. Σε αυτήν την κατηγορία ανήκουν τώρα τα δύο jubilee μοντέλα Batman και Pepsi. Όπως είχα προβλέψει πριν ένα μήνα αυτά τα δύο μοντέλα θα πέσουν σχετικά σύντομα. Ήδη το καινούριο Μπάτμαν είναι στις 13-14 χιλιάδες από 16-17 που έκανε. Η φωτό που ανέβηκε εδώ δεν είναι ενδεικτική των σημερινών τιμών. Οι σημερινές τιμές καθορίζονται κατά κανόνα στο σόου του Μονάχου και αυτά που σας λέω είναι τιμές του τελευταίου σόου προ μιας εβδομάδας για το οποίο ενδιαφέρθηκα να ενημερωθώ. Επιπλέον το καινούριο Μπάτμαν θα αγοραστεί καινούριο ενώ το παλιό σχεδόν σίγουρα μεταχειρισμένο. Παρόλα αυτά η τιμή του παλιού είναι ελαφρώς μεγαλύτερη σήμερα που μιλάμε. Ο λόγος είναι ότι είναι συλλεκτικό και το πρώτο δίχρωμο κεραμικό GMT της εταιρείας με πολύ λίγα χρόνια παραγωγής. Κάποιος είπε ότι πρόκειται για το ίδιο ρολόι και απόρησε που λένε ότι σταμάτησε. Αυτό είναι άκυρο, ιστορικά υπήρξαν μοντέλα με πολύ λιγότερες διαφορές τα οποία θεωρούνται διαφορετικά, πόσο μάλλον αυτό που έχει άλλη μηχανή, άλλη κάσα, άλλο μπρασελέ και άλλο κωδικό.
3. Μοντέλα που πάνε ψηλά επειδή τα παρασύρει το κύμα χωρίς λόγο, όπως το απλό κεραμικό sub date, το root beer, τα 41mm datejust και άλλα. Όποιος αγοράσει τέτοιο μοντέλο με καπέλο είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χάσει τα λεφτά του σύντομα. Στην κατηγορία αυτή βάζω και το hulk απλά λόγω χρώματος και επειδή θα σταματήσει το Μάρτιο, είμαι και για το συγκεκριμένο σίγουρος ότι δεν θα πέσει ποτέ.

Α. Οι απόψεις που κατέθεσα είναι προσωπικές και μόνο.

Β. Επειδή πολλοί θα ειρωνευτούν ότι νιώθουν πως διαβάζουν σελίδα της Wall Street, προλαβαίνω να τους απαντήσω ότι πιάστηκα από το ποστ άλλου συμφορουμίτη που μιλάει για τις τιμές των δύο μπάτμαν και μόνο και πάνω σε αυτό το ποστ απάντησα.

Γ. Οι περισσότεροι εδώ μέσα απορείτε και χλευάζετε (ίσως ορθώς) τις τιμές των ρόλεξ, αλλά δεν είδα κανέναν να ρωτάει πώς γίνεται τα καινούρια κακάσχημα submersible με τις μέτριες μηχανές της Πανεράι κάνουν 20αρια και 30αρια. Ή πώς γίνεται τα μπρούτζινα να πωλούνται τρεις φορές την αξία τους χωρίς αντικειμενικά να είναι σε τίποτα καλύτερα από ένα Μπάτμαν ή ένα hulk.

Ευχαριστώ

Καλώς τον...

Έχω γράψει πολύ πρόσφατα περί του παραλόγου των τιμών της PANERAI.
Αλλά δεν ήταν σε θέμα σχετικό με Rolex, οπότε ίσως διέφυγε της προσοχής σου.

Παρανοϊκες είναι πλέον και οι τιμές των περισσότερων PANERAI. Όπως και των Rolex «της σειράς» άλλωστε. Στα απλά sub αναφέρομαι.

Φυσικά αμφότερες οι εταιρίες καλά κάνουν. Αφού έχουν βρει σωρεία «θυμάτων» και τους τα πλασάρουν, με τη βοήθεια και των απανταχού «συλλεκτών» και «ειδικων».
Μία χαρά το πάνε το γράμμα. Οι καλύτεροι του χωριού είναι. Πίνουν και τα σπάνια ουΐσκι που λέει ο Αποστόλης, στην υγεία των κορόιδων & της ανθρώπινης ματαιοδοξίας.

Guess what: το ρολόϊ σας θα ζήσει περισσότερο από ότι εσείς. Fact.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13574 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 03:20:42 μμ »
Καλώς τον...

Έχω γράψει πολύ πρόσφατα περί του παραλόγου των τιμών της PANERAI.
Αλλά δεν ήταν σε θέμα σχετικό με Rolex, οπότε ίσως διέφυγε της προσοχής σου.

Παρανοϊκες είναι πλέον και οι τιμές των περισσότερων PANERAI. Όπως και των Rolex «της σειράς» άλλωστε. Στα απλά sub αναφέρομαι.

Φυσικά αμφότερες οι εταιρίες καλά κάνουν. Αφού έχουν βρει σωρεία «θυμάτων» και τους τα πλασάρουν, με τη βοήθεια και των απανταχού «συλλεκτών» και «ειδικων».
Μία χαρά το πάνε το γράμμα. Οι καλύτεροι του χωριού είναι. Πίνουν και τα σπάνια ουΐσκι που λέει ο Αποστόλης, στην υγεία των κορόιδων & της ανθρώπινης ματαιοδοξίας.

Guess what: το ρολόϊ σας θα ζήσει περισσότερο από ότι εσείς. Fact.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Όντως είχες πει για τα Πανεράι έχεις δίκιο, το θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #13575 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 03:35:10 μμ »
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης.
Για ποιο λογο να παρει κανεις ενα ρολοι που το εχει ηδη και να το αφησει με τ´ αυτοκολλητα σε μια θυριδα ή οπου αλλου; Ουτε καν συλλεκτικους σκοπους δεν εξυπηρετει.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13576 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 03:41:03 μμ »
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης.
Για ποιο λογο να παρει κανεις ενα ρολοι που το εχει ηδη και να το αφησει με τ´ αυτοκολλητα σε μια θυριδα ή οπου αλλου; Ουτε καν συλλεκτικους σκοπους δεν εξυπηρετει.
Για ποιο λόγο να πάρει μια ράβδο χρυσού; Ή λίρες; Ή να αφήσει τα λεφτά στην τράπεζα; Για τον ίδιο λόγο μόνο που στην περίπτωση του ρόλεξ και εφόσον ξέρει τι έχει ψωνίσει, έχει μηδέν ρίσκο.

Ποιον θα χαλούσε να του έχει δώσει ο παππούς του ένα 1675 ένα 1680 ή μια Newman Daytona με τα αυτοκόλλητα να την ξεφλουδίσει; Λέω τώρα..

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13577 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 03:43:11 μμ »
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης.
Για ποιο λογο να παρει κανεις ενα ρολοι που το εχει ηδη και να το αφησει με τ´ αυτοκολλητα σε μια θυριδα ή οπου αλλου; Ουτε καν συλλεκτικους σκοπους δεν εξυπηρετει.

Ψυχολογικοί οι περισσότεροι λόγοι...

Ένα δεν είναι ποτέ αρκετό.
Ένα το έχω για καλό και το άλλο να το φοράω. Αν τυχόν πάθει κάτι αυτο που φοράω αισθάνομαι καλά μόνο που ξέρω ότι έχω κι άλλο...
Από επενδυτικής μεριάς κοιτάω να πάρω τώρα που μπορώ γιατι αργότερα θα ανεβάσουν τιμή κλπ...

Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13578 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 03:44:34 μμ »
Όντως είχες πει για τα Πανεράι έχεις δίκιο, το θυμάμαι.

Όντως είχα μπει στο site της PANERAI, με αφορμή τις αναζητήσεις του Ευθύμη και είχα πάθει σοκ με τις τιμές που είδα.

Οπότε & του είχα προτείνει να πάρει ένα base και να ξεμπερδεύει...

Μου είχαν φανεί πολύ υψηλές, γι’ αυτό που έχει να πουλήσει η PANERAI. Τι να πω. Ίσως & αυτοί θεωρούν ότι με το να ανεβάσεις τις τιμές σου στα ύψη, μπαίνεις αυτοματως στο club της Υ.Ω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13579 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 03:44:42 μμ »
Το έχω ξαναγράψει αρκετές φορές. Και είχα δώσει παράδειγμα το πράσινο milgauss όταν πρωτοβγήκε.

Χαχα, ακριβώς το αντίθετο έχεις γράψει : Ότι το milgauss δεν ανήκει στην σειρά των σπορ αστάλινων ρόλεξ.