Αποστολέας Θέμα: SECTOR Expander ή CASIO Protrek;  (Αναγνώστηκε 1906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xouan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
SECTOR Expander ή CASIO Protrek;
« στις: Μάιος 30, 2011, 09:40:48 πμ »
Γεια σας μετά από πολύ καιρό.

Ψάχνοντας για ένα ρολόι με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, κατέληξα σε αυτό που αναφέρω ως την καλύτερη επιλογή χαρακτηριστικών/τιμής. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αναφέρεται ότι το ρολόι είναι αδιάβροχο στα 50 μέτρα και είναι κατάλληλο για κολύμβηση. Επειδή θεωρώ σημαντική την αντοχή στο νερό θα ήθελα την γνώμη σας. Βασικά μπάνιο δεν ξέρω καλό οπότε πλατσουρίζω. Θα ήθελα όμως να το φοράω στην θάλασσα αλλά κυρίως να αντέχει σε μια καταιγίδα ας πούμε στο βουνό. Τι λέτε γι’ αυτό; Εναλλακτικά έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο με τα αυτά χαρακτηριστικά σε παρόμοια τιμή;




Mηχανισμός
Quartz

Ενδείξεις
Ώρα, Λεπτά, Δευτερόλεπτα, Ημερολόγιο, 2 Ξυπνητήρια, 2η Ένδειξη Ώρας, Χρονόμετρο άντίστροφης μέτρησης, Θερμόμετρο, Πυξίδα, Χρονογράφος, Μέτρηση Ύψους

 Δείκτης
Digital

Γυαλί
Ορυκτό,αντιχαρακτικό

Διαστάσεις
45mm

Πάχος
14mm

Αδιάβροχο
5Atm (50 μέτρα)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2011, 11:01:43 μμ από xouan »

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SECTOR Expander Outdoor R3251174315
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2011, 08:57:08 μμ »
Φίλε xouan,
από άποψη λειτουργιών και σε σχετικά προσιτές τιμές μόνο τα CASIO SPORT μπορώ να σκεφτώ και τα κλασσικά βέβαια G-SHOCK.
Και με αντοχή από 100μ. και πάνω...

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος xouan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: SECTOR Expander Outdoor R3251174315
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2011, 10:07:58 μμ »
Ευχαριστώ φίλε μου και εγώ μέχρι να μου απαντήσετε άλλαξα γνώμη και κατέληξα στο CASIO Protrek PRG-40-3V το οποίο και παρήγγειλα από Άμαζον.



Ακόμη ποιο πολλές λειτουργίες και σούπερ αδιάβροχο. Υπάρχει περίπτωση κάποιος φίλος του φόρουμ να έχεις τις οδηγίες στα ελληνικά;

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: SECTOR Expander Outdoor R3251174315
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2011, 10:12:58 μμ »
Να ξέρεις ότι τα 100 μέτρα, σημαίνουν ότι μπορείς απλά , να κολυμπήσεις. Δεν ξέρω αν οι απαιτήσεις σου είναι μεγαλύτερες, δηλ. οι καταδύσεις.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος xouan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: SECTOR Expander Outdoor R3251174315
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 30, 2011, 10:59:25 μμ »
Αυτό που με νοιάζει είναι η δυνατή βροχή και ένα – δύο μέτρα μέσα σε νερό. Να χωθώ ας πούμε σε ένα σπήλαιο που έχει νερά και να μην φοβάμαι ότι περνώντας το ρολόι θα τα παίξει. Για την θάλασσα είπαμε, στα ρηχά την βγάζω.

Σημείωση: Διόρθωσα και τον τίτλο του θέματος 

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: SECTOR Expander ή CASIO Protrek;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2011, 11:46:59 μμ »
Νομίζω ότι σε καλύπτει το εν λόγω ρολόι. Καλορίζικο και καλές εξορμήσεις!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος xouan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: SECTOR Expander ή CASIO Protrek;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2011, 12:25:13 μμ »
Ευχαριστώ φίλε μου