Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για αυτόματο χρονογράφο  (Αναγνώστηκε 1769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ερωτήσεις για αυτόματο χρονογράφο
« στις: Απρίλιος 16, 2007, 08:49:57 πμ »
Καλημέρα παιδιά,
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με έναν αυτόματο χρονογράφο. Ας πούμε ότι έχω τον χρονογράφο να δουλεύει συνέχεια, παράλληλα με την κανονική ώρα. Συνεπάγεται αυτό κάποια φθορά στο μηχανισμό πέρα από την φυσιολογική που έχει και το υπόλοιπο ρολόι; Εννοείται πως αφού θα δουλεύει συνεχώς ο χρονογράφος θα έχει παραπάνω φθορά, αλλά θα δημιουργηθεί γενικότερο πρόβλημα στο ρολόι; Ας πούμε υπάρχει περίπτωση να γίνει λιγότερο ακριβές ή να χρειαστεί συντομότερα service;
Και το άλλο, αν αφήσω το χρονογράφο με τους δείκτες σταματημένους σε μία θέση διαφορετική από αυτήν που έχει όταν είναι μηδενισμένος, δημιουργεί αυτό καμμιά καταπόνηση σε κάποια ελατήρια;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Ερωτήσεις για αυτόματο χρονογράφο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 16, 2007, 09:29:56 πμ »
Πρώτον, όπως είπες κι εσύ σίγουρα θα έχεις αυξημένη φθορά στα τμήματα που χρησιμοποιεί ο χρονογράφος. Δεύτερον, λογικά θα επηρεαστεί η ακρίβεια τουλάχιστον στον τομέα του ισοχρονισμού, αφού η ενέργεια του ελατηρίου θα ξοδεύεται πιο γρήγορα, οπότε θα είναι πιο συχνές οι μεταβάσεις μεταξύ πλήρως κουρδισμένου και ξεκούρδιστου. Όσο για το τελευταίο ερώτημα, πιθανώς να καταπονούνται τα ελατήρια μηδενισμού (αν είναι έτσι σχεδιασμένος ο χρονογράφος). Θα βοηθούσε ίσως αν μας έλεγες και ποιος ακριβώς είναι ο χρονογράφος για τον οποίο μιλάς.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ερωτήσεις για αυτόματο χρονογράφο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 16, 2007, 11:39:17 πμ »
Speedmaster day-date, με τον ΕΤΑ 7751.
Το ρώτησα γιατί διάβασα στο chronocentric.com ότι πολλοί έχουν τον χρονογραφο πάντα ενεργό, έτσι ώστε ο δευτερολεπτοδείκτης του χρονογράφου να τους δείχνει τα δευτερόλεπτα της ώρας και να μη βγάζουν τα μάτια τους στο μικρό καντράν.
Εκεί λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά και εμένα λίγο δύσκολο μου φαίνεται να μην επηρεάζεται τίποτα στο ρολόι

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Ερωτήσεις για αυτόματο χρονογράφο
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2007, 02:08:55 μμ »
H αξιοπιστία της συγκεκριμένης μηχανής είναι γνωστή και δεδομένη, οπότε φαντάζομαι ότι ουσιαστικό πρόβλημα φθοράς δεν θα υπάρξει (με την προϋπόθεση πάντα ότι γίνεται σωστή συντήρηση), αλλά το θέμα της ακρίβειας λογικά θα ισχύει. Το ερώτημα είναι στην πράξη πόσο ακριβώς επηρεάζεται και αν αυτό το ποσοστό σε ενοχλεί ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Ερωτήσεις για αυτόματο χρονογράφο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2007, 02:51:14 μμ »
Νομίζω ότι όσο και αξιόπιστη κι αν είναι η 7751 -που είναι- , κάποια αυξημένη φθορά θα υπάρχει, έτσι είναι το πιο φυσιολογικό !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος orologopios

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Ερωτήσεις για αυτόματο χρονογράφο
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 16, 2007, 10:49:46 μμ »
Παράθεση από: "Voodooman"
Speedmaster day-date, με τον ΕΤΑ 7751.
Το ρώτησα γιατί διάβασα στο chronocentric.com ότι πολλοί έχουν τον χρονογραφο πάντα ενεργό, έτσι ώστε ο δευτερολεπτοδείκτης του χρονογράφου να τους δείχνει τα δευτερόλεπτα της ώρας και να μη βγάζουν τα μάτια τους στο μικρό καντράν.
Εκεί λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά και εμένα λίγο δύσκολο μου φαίνεται να μην επηρεάζεται τίποτα στο ρολόι


Εγω δεν θα ειχα σε λιτουργια το χρονογραφο γιατι θα υπαρξη φθορα και μαλιστα σε σιμιο που δησκολα διαπιστονετε