Αποστολέας Θέμα: STOWA  (Αναγνώστηκε 46041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaggos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
STOWA
« στις: Ιανουάριος 06, 2009, 10:20:52 μμ »
ο επιμενων γερμανικα http://www.german-watches.com/cgi-bin/lshop.cgi
κ συγκεκριμενα http://www.german-watches.com/cgi-bin/lshop.cgi?action=showdetail&wkid=18576&ls=e&nc=1231272833-18576&rubnum=&artnum=marineoriginal&file=&gesamt_zeilen=


εχω διαβασει γενικα σε σαιτ κ αλλα φορουμ ξενα πολυ καλα λογια!στο δικο μας αναφερεται το pilot.εμενα με εχει εντυπωσιασει το M.O.τουλαχιστον εμφανισιακα τα ρολογια stowa ειναι απλα λιτα κ απερριτα!χωρις πολλους εντυπωσιασμους ειναι ομορφα.επειδη δεν κατεχω απο μηχανισμους αυτος που βλεπετε τι λεει;

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 12:09:18 πμ »
Η Marine σειρά είναι απο τις πιό όμορφες. Unitas κουρδιστή μηχανή και πάντα αξιόπιστη. Γνωστές εταιρίες όπως η Panerai τέτοιες χρησιμοποιεί.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 10:31:01 μμ »
Φίλε Βαγγέλη, έχω ορκιστεί ότι το συγκεκριμένο θα είναι το επόμενό μου ρολόι!

Έχω πάθει την πλάκα μου μαζί του. Ειδικά με το μαύρο λουράκι με τρελαίνει...

Έχω αρχίσει το lobbying στη γυναίκα εδώ και κάνα μήνα και μόλις αρχίσει να το χωνεύει θα το γυρίσω σε παραδοσιακό ψήσιμο για να πάρω την πολυπόθητη έγκριση με ταυτόχρονη αποφυγή γκρίνιας. :curse:  Είμαι μεθοδικός σου λέω! :ug:

Όλα αυτά βέβαια αν αντέξω και δεν πέσει η παραγγελία και μετά...  :smt021 
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος vaggos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 10:59:27 μμ »
φιλε kοubi νιωθω κεγω ερωτευμενος ! οι ρωμαικοι αριθμοι του δεινουν στυλ!θα αργησω ισως αλλα το εχω στοχο!
υπαρχει κ με το 12 κοκκινο σε αραβικους αριθμους!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 11, 2009, 03:28:16 πμ »
L.E,αλλη μια,σε δυσκολους καιρους,θελει λιγο κουραγιο . ;)




Only 120 watches will be built worldwide!
- 80 watches (No 001/120 - 080/120) will be exclusive for my american distributor WATCHBUYS who have had the idea for this watch!
- 40 watches (No 081/120 - 120/120) i can sell in europe and to our other worldwide customers.
If you are interested you can preorder a watch from tomorrow Wednesday 10th. June 5 p.m GMT under the new e-mailadress: molimit@stowa.com

If you wish to have a special number you can tell us your wish - we try to respect this, but we give the numbers in the sequence we get the preorders. (so we hope this is a fair system, if two people want the same number the fastest will get it)

The price will be Euro 1.150.- (incl. VAT)
The delivery will be during October 2009.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 17, 2010, 12:49:05 πμ »
Teo, αυτό σου έλεγα:




 


Αποσυνδεδεμένος teo66

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 17, 2010, 01:04:13 πμ »


.........κουρδιστό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ................. αυτό θέλω......................

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2010, 01:14:19 μμ »
Παιδες εχει αγορασει κανενας απο stowa να μου εξηγησει την διαδικασια?Ακολουθω τα βηματα που εχει στο σαιτ και τιποτε αλλο?Ρωταω γιατι βλεπω οτι εχει πολλες επιλογες σε καντραν και στεφανη μηπως πρεπει να στειλω και ιμειλ με διευκρινισεις.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2010, 01:20:10 μμ »
ναι καλυτερα και ενα μαιλ

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: STOWA
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2010, 01:32:04 μμ »
και μετά υπομονή... :sleep:

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 15, 2010, 04:03:04 μμ »
ΦΕΕΕτα  :D

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 15, 2010, 04:30:18 μμ »
Tωρα που εκπαιδευτηκα?Δεν κωλωνω πουθενα,τι ειναι 3 μηνες(τελος Σεπτεμβρη λεει στο σαιτ) ;D

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 14, 2010, 03:35:39 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 07:52:14 μμ »
Φίλοι μου  :)

   Θα χαρώ να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου από την πρόσφατη απόκτηση του τελευταίου ρολογιού μου . . .
ενός STOWA Marine Automatic

Εισαγωγή

   Το ρολόι αποτελεί δώρο και θέλω να ευχαριστήσω θερμά τους αγαπητούς μου φίλους για τη χειρονομία τους αλλά και για τη χαρά που μου πρόσφεραν με την πρότασή τους να τους παντρέψω.

   Η αρχική σκέψη-επιθυμία μου να κάνω δώρο από ένα ρολόι στο ζεύγος δεν καρποφόρησε. Η ιδέα του δώρου-ρολόι παρέμεινε όμως και τελικά βρέθηκε λύση με αλλαγή του αποδέκτη, εμένα . . .   ;D

   Πιλότο, δύτη, σπορ χρονογράφο έχω . . . ήθελα ένα ρολόι να καλύψει επάξια πιο επίσημες καταστάσεις αφήνοντας παράλληλα κάποιο περιθώριο και για καθημερινές, λιγότερο επίσημες.
   Επέλεξα το ρολόι αυτό να είναι το STOWA Marine Automatic. Η παραγγελία δόθηκε τέλη Σεπτέμβρη από την ιστοσελίδα της εταιρείας (μόνος τρόπος). Εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης ήταν τα μέσα Δεκέμβρη, όπως ακριβώς και έγινε   :smt111

Περιγραφή


   Το ρολόι έχει την κλασσική φιλοσοφία σχεδίασης Marine. Λιτή σχεδίαση με λευκό dial, αναγραφή αραβικών αριθμών σε μαύρο χρώμα, μπλε δείκτες, ένδειξη ημερομηνίας. Η κάσα είναι από ατσάλι, γυαλισμένη και έχει διάμετρο 40 mm και πάχος 10,2 mm. Κρύσταλλο ζαφείρι μπροστά αλλά και πίσω επιτρέποντας τη θέαση της μηχανής. Η τελευταία είναι η ευρέως γνωστή και πολυφορεμένη ΕΤΑ 2824-2. Διαθέτει κορώνα τριών θέσεων, όχι βιδωτή, με χαραγμένο το σύμβολο της εταιρείας και τέλος συνοδεύεται από δερμάτινο λουράκι 20 mm, χρώματος καφέ με ανοιχτόχρωμη ραφή και μπούκλα με χαραγμένο το σύμβολο και το όνομα της εταιρείας.
 
   Τα παραπάνω στα χαρτιά . . . από κοντά τώρα . . .

   Υπέροχο το dial, με την απλή του σχεδίαση να κρύβει ιδιαίτερο χαρακτήρα και κομψότητα.
   Οι γαλάζιοι δείκτες με την κατάλληλη αντανάκλαση του φωτός αποκτούν ζωή χρωματίζοντας ευχάριστα την εικόνα ενώ η παρατήρηση της γλυκιάς κίνησης των δευτερολέπτων πάνω στο λευκό πέπλο, μόνο ηρεμία και γαλήνη αποφέρει.
   Ευχάριστη η παρακολούθηση στο παρασκήνιο, της μάχης με το χρόνο που δίνει η ετοιμοπόλεμη, έμπειρη και καλογυαλισμένη μηχανή, με τις γαλάζιες βίδες και τον αιχμηρό πέλεκυ να πρωταγωνιστούν.
   Την αίσθηση κουρδίσματος από την κορώνα θα την χαρακτήριζα λίγο σφιχτή ενώ το δερμάτινο λουράκι, λίγο λεπτό σε πάχος (δεν ενοχλεί) και ικανοποιητικής ποιότητας.
   Το μέγεθος της κάσας ιδανικό για τον καρπό μου, και σε διάμετρο αλλά και σε πάχος.

   Όσο αφορά την ακρίβεια, δύο μέρες πάνω στο winder, βρίσκεται στο +3 sec/day . . . κάτι που με ικανοποιεί απόλυτα  :D 
   Είχα τη δυνατότητα να επιλέξω τη μηχανή με πιστοποίηση COSC (με επιπλέον 230 ευρώ), αλλά με το αποτέλεσμα που έχω, θεωρώ ανούσια μια τέτοια επιλογή και καλώς που δεν το έκανα.
   Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από την πρώτη μου αυτόματη ελβετική μηχανή.

   Συνολικά . . . αν είχα δύο λέξεις, αυτές θα ήταν
      Κομψότητα – Ποιότητα

Παρουσίαση

τις παρακάτω φωτογραφίες τράβηξα σε δύο χρόνους διότι περίμενα τα νέα κουστουμάκια  :D



















πλήρως εξοπλισμένο  ;D







Σκέψεις – Επίλογος

   Η επιλογή του συγκεκριμένου ρολογιού δεν ήταν άμεση. Πολλές προτάσεις βρέθηκαν αρχικά στο τραπέζι. Αρκετές απερρίφθησαν λόγω κόστους (Nomos, Max Bill Chrono, Longines Master) διότι ήθελα να κρατηθώ σε χαμηλότερο επίπεδο (είναι δώρο). Το Mido Commander για διάφορους λόγους επίσης δεν ευδοκίμησε.
   Η Marine σχεδίαση κάλυπτε με άνεση την απαίτησή μου αισθητικά. Η πρόταση της Steinhart αξιόλογη αλλά μεγάλη στα 44 mm για τον καρπό μου και για το ύφος του ρολογιού. Το Archimede δεν με έπειθε στο φινίρισμα και έτσι ίσως ο μοναδικός αντίπαλος ήταν εσωτερικός, το Marine Original. Υπέρ του η πιο αυθεντική σχεδίαση, η κουρδιστή μηχανή και το υπέροχο φινίρισμα αυτής. Από την άλλη απολαμβάνω περισσότερο την κίνηση των κεντρικών δευτερολέπτων, επιθυμητή η ημερομηνία και τελευταίο αλλά σημαντικότερο, η ακριβή τιμή του ΜΟ, (άλλο ένα ρολόι σχεδόν), που για μένα δεν δικαιολογούσε τα παραπάνω χρήματα.
   Επομένως, με καθαρό μυαλό και όχι κάποια αίσθηση συμβιβασμού, επέλεξα το Marine Automatic.
   Τώρα που το έχω πλέον στα χέρια μου, δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος από την επιλογή μου. Δεν έχω σκέψεις για άλλα ρολόγια που θα μπορούσα ίσως να αποκτήσω αντ’ αυτού.
   Σχεδίαση, μέγεθος, ποιότητα, τιμή, όλα αρμονικά δεμένα. Μπορεί το χρονικό διάστημα αναμονής να ήταν λίγο μεγάλο, αλλά άξιζε. Επίσης, κατά κάποιο τρόπο, με ευχαριστεί το γεγονός ότι το ρολόι πέρασε στη γραμμή παραγωγής και κατασκευάστηκε με επιθυμία και εντολή δική μου και από εκεί έφτασε απευθείας σ’ εμένα. Δεν περίμενε μήνες ολόκληρους σε κάποια βιτρίνα έχοντας δοκιμάσει πολλούς περίεργους καρπούς και χέρια.
   Το ρολόι ήρθε στη ζωή αποκλειστικά για εμένα.

   Συνοψίζοντας, είμαι ενθουσιασμένος από το STOWA Marine Automatic.
   Αναφέρω άριστες εντυπώσεις από ένα απόλυτα κομψό και ποιοτικό ρολόι.

   Με μία λέξη . . . ΑΨΟΓΟ     :)



 :hello:







Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 08:02:09 μμ »
Καλοφορετο και παλι φιλε,πολυ ομορφο να το χαρεις ;)

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: STOWA
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 08:26:57 μμ »
Να δείχνει τις καλύτερες ώρες φίλε Κωνσταντίνε!!

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: STOWA
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 08:32:09 μμ »
Άντε να παίρνουν και οι επόμενοι σειρά (με silver no-date dial παρακαλώ...)

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 08:39:30 μμ »
Δείχνει αψεγάδιαστη η δουλειά που έκαναν.   :2thumbs:
Να δείχνει μόνο καλές ώρες.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 10:03:56 μμ »
   Μπράβο Κωνσταντίνε για το πολύ ωραίο, ζωντανό, ενθουσιώδες review!!!

   Μπράβο και την πολύ καλή αγορά, το ρολόι είναι κουκλί, να το χαίρεσαι!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: STOWA
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 10:17:41 μμ »
Καλοφορετο φιλε μου,stowa=ποιοτητα ;)