Αποστολέας Θέμα: CASIO PATHFINDER PRG-40-3V  (Αναγνώστηκε 3888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiatgt

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
CASIO PATHFINDER PRG-40-3V
« στις: Αύγουστος 29, 2010, 01:26:19 μμ »
καλησπερα.
εχω καποιες απορειες σχετικα με το συγκεκριμενο ρολοι.
και θα ηθελα ΑΝ γνωριζατε να μου απαντουσατε.
γινεται καλιμπραρισμα στο υψομετρο και στην βαρομετρικη πιεση ?
αν ναι πως?
η μπαταρια συνηθως ποσο διαρκεια εχει με νορμαλ χρηση?
μπορουν να πατηθουν τα κουμπια οταν βρισκεται μεσα στην θαλασσα?
μεχρι ποσο βαθος στην θαλασσα αντεχει ? στο προσπεκτ γραφει 10 Bar.
πρεπει να πλενεται μετα απο χρηση στην θαλασσα?

ευχαριστω ;D
 
fiat punto gt 1600cc

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: CASIO PATHFINDER PRG-40-3V
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2010, 01:51:56 μμ »
καλιμπραρισμα γινεται και στο υψομετρο και στο βαρομετρο και στη θερμοκρασια. στο υψομετρο για παραδειγμα μηδενιζεις τη μετρηση οταν βρισκεσαι στο επιπεδο της θαλασσας πατωνας atlι μετα παρατεταμενο adjust μεχρι να σου βγαλει την ενδειξη set καιτελος ρυθμιζεις τον μετρητη αυξανοντας και μειωνοντας αντιστοιχα με το alti και comp. ιδια διαδικασια και στα υπολοιπα απλα πρεπει να γνωριζεις τη σωστη βαρομετρικη πιεση και θερμοκρασια απο ενα αξιοπιστο βαρομετρο και θερμομετρο.
η μπαταρια δεν ξερω ποσο κραταει αλλα λογικα κραταει αρκρτα.
στη θελασα εχω πατησει κουμπια χωρις κανενα προβλημα.
10 bar ή 100μ αδιαφροχο σημαινει οτι δε θα εχεις προβλημα στις συνηθεις θαλασσιες δαστηριοτητες.
λογω των εντονων εσοχων που εχει καλο θα ηταν να το ξεπλενεις καλα γιατι ευκολα μπορει να μαζεψει αλατι απο τη θαλασσα ή σαπουνι κατα το ντουζ και να φαινεται ασχημα...μου εχει συμβει...


αυτα... ;)

Αποσυνδεδεμένος fiatgt

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: CASIO PATHFINDER PRG-40-3V
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2010, 02:02:16 μμ »
ευχαριστω πολυ θαναση.
καλιμπραρισμα σε υψομετρο γινεται σε μια παραλια ακουμπωντας το στο εδαφος ή μπαινοντας στην θαλασσα λιγο πριν την επιφανεια της?
οταν λες θαλασσιες δραστηριοτητες δεν εννοεις καταδυσεις..αλλα κολυμπι και μαξ καμμια καλη βουτια ?


αυτα... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2010, 02:10:14 μμ από fiatgt »
fiat punto gt 1600cc

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: CASIO PATHFINDER PRG-40-3V
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2010, 02:03:55 μμ »
Φίλτατε,
Εγώ δεν έχω αυτό αλλά το PRG-110 που "φοράει ακριβώς τον ίδιο αισθητήρα. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Ρύθμιση γίνεται στο βαρόμετρο και τη θερμοκρασία. Το υψόμετρο το ρολόι το υπολογίζει με βάση μια εξίσωση, με την οποία αν γνωρίζεις τη βαρομετρική πίεση και τη θερμοκρασία, μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια το υψόμετρο. Το ρολόι έρχεται ρυθμισμένο από το εργοστάσιο και η χειροκίνητη ρύθμιση του προτείνεται να γίνεται μόνο αν παρουσιάζει μεγάλες αποκλείσεις από τις πραγματικές και με βάση ένα καλό μετεωρολογικό όργανο που αποδεδειγμένα δίνει σωστές μετρήσεις ατμοσφαιρικής πίεσης και θερμοκρασίας. Έχε υπ όψη σου πως σε κλειστό χώρο (σπίτι κλπ.) οι μετρήσεις είναι σχεδόν πάντα λάθος κάτι το οποίο αναφέρεται και στο manual. Εγώ που κάνω συχνά πεζοπορία σε ορεινά μονοπάτια, μπορώ να σου πως πως έχει μικρότερες αποκλείσεις από 10% από τις πραγματικές στις μετρήσεις του (που για τη χρήση που το θέλω και για τα λεφτά του είναι άψογη επίδοση). Το πως γίνεται δες το στο manual. Για να σου γράψω θα θέλω 1 ώρα.  ;D

Η μπαταρία μπορεί να κρατήσει όταν είναι πλήρως φορτισμένη χωρίς έκθεση στο φως και αν είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία power saving μέχρι 6 μήνες.

Μπορούν αλλά καλό θα ήταν να το αποφεύγεις καθώς σε περίπτωση που υπάρχει κάποια φθορά στις φλάντζες των κουμπιών (ειδικά αν δεν τις αλλάζεις κάθε 1-2 χρόνια) μπορεί να πάρει νερό.

100 μέτρα το οποίο δεν σημαίνει κυριολεκτικά 100 μέτρα. (Πρακτικά μπορείς να κάνεις άφοβα μπάνιο στη θάλασσα και καταδύσεις με αναπνευστήρα). ΌΧΙ με μπουκάλες. Δες αυτό το post ( http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1591.0.html ) που είναι κορυφαίο πάνω στο θέμα στεγανότητας των ρολογιών.

Καλό θα ήταν να το πλένεις με χλιαρό γλυκό νερό, καθώς το αλάτι ξεραίνει πιο γρήγορα τα λάστιχα στεγανοποίησης του ρολογιού και γενικά προκαλεί φθορές (με μακροχρόνια πάντα χρήση).

Ελπίζω να σε βοήθησα  ;)


Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος fiatgt

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: CASIO PATHFINDER PRG-40-3V
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2010, 02:17:55 μμ »
ευχαριστω πολυ παιδες.
οποτε μια λυση καλη ειναι να βρω ενα gps αλτιμεντρο θερμοκρασια υψομετρο που να ειναι αξιοπιστο ετσι ωστε να μπορω να κανω συγκριση και αμα χρειαστει καποιο καλιμπραρισμα,.
οσο για το βαθος σιγουρα δεν ειμαι της καταδυσης αλλα λογω κολυμβησης που κανω χρονια ηθελα να μαθω αν ειναι καταλληλο.
και κατι αλλο. το μπαρομετρο  ειναι η βαρομετρικη πιεση σωστα?
σε  συναρτηση με την θερμοκρασια μπορεις να προβλεψεις τον καιρο .
αν ναι ..υπαρχουνε καποια στανταρ πανω κατω?

fiat punto gt 1600cc

Αποσυνδεδεμένος xouan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: CASIO PATHFINDER PRG-40-3V
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 01, 2011, 11:23:47 πμ »
Παρακαλώ έχει να αναρτήσει κάποιο μέλος τις οδηγείες στα ελληνικά;

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: CASIO PATHFINDER PRG-40-3V
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 08, 2011, 10:47:23 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΝΟΙΚΣΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: CASIO PATHFINDER PRG-40-3V
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 09, 2011, 09:26:04 πμ »
Η αντιπροσωπεια της casio που μπορείς να απευθυνθείς για έλεγχο και επισκευή

http://www.elmisystems.gr/