Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2319511 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3700 στις: Αύγουστος 13, 2014, 08:08:23 μμ »
Άγγελε, μήπως και βοηθήσω..



Βλέπεις τίποτα περίεργο ή παράταιρο (ή..αστείο) στην παρακάτω φωτό, που το ρολόϊ είναι 44άρι και ο καρπός ΜΟΛΙΣ 13,5εκ.;






















Βέβαια, όσο νάναι, κάτι 'ψιλοπερίεργο' υπάρχει, αλλά δεν έχει σχέση με το ρολόϊ...








Όσον αφορά στο μέγεθος του καρπού σου, αν και δεν σε γνωρίζω από κοντά, νομίζω ότι θα είναι οκ με μεγαλύτερο pam.
Απ'ό,τι έχω δει, φοράς και υποστηρίζεις άνετα το 42αρι hamilton (το οποίο, εγώ δεν θα το αγόραζα σε έκδοση παραπάνω από 38mm..).

Όλα αυτά, πάντοτε, ΙΜΗΟ.. ;).





Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3701 στις: Αύγουστος 13, 2014, 08:37:14 μμ »
Χαχαχαχαχαα, καλά ορισμένες τοποθετήσεις / ερωτήσεις / διευκρινίσεις είναι πραγματικά υπεράνω σχολιασμού  :ug:

Τώρα περί...μεγέθους, είναι μάλλον κοντά στο περί ορέξεως...
Το θέμα είναι ότι φυσικά για άλλη μία φορά με "κατέστρεψε" ο γνωστός Φλιπέριο με το MARANEZ. Ενώ λοιπόν ήμουν πεπεισμένος ότι πάνω από 42-άρι PANERAI δεεεεεεεεε βάζω, φορώντας το MARANEZ (αυτό είναι 43-άρι) όλο το καλοκαίρι, είδα ότι δεν είναι τόσο άσχετο όσο νόμιζα... Το MARANEZ φυσικά είναι γνωστός PANERO-αντιγραφέας όσον αφορά στην κάσα.

Με το που βάζω λοιπόν το PANERAI μου, αρχίζει και μικροδείχνει  ::)
Το κακό είναι ότι βρήκα το Power Reserve που είναι σε άλλη κατηγορία τιμής. Οπότε ενώ είχα στο μυαλό μου ένα budget ανταλλαγής της τάξεως των 1,000 μου προέκυψε αρκετά παραπάνω. Αυτό με "ζορίζει" πρωτίστως.

Η άλλη option είναι φυσικά να περιμένω μπας και βρεθεί ένα PANERAI σαν το δικό μου απλά σε 44-άρι που θα είναι και πιο low budget.
Φυσικά η πρώτη option είναι ότι πάω και το παίρνω και το post-άρω στο "Τι φοράμε σήμερα" και γίνεται τζέρτζελο  ;D ;D ;D

Για να δούμε τι θα μας ξημερώσει  :weedman:

Πηγαίνω για ποτά με μία φίλη να δω αν το βρίσκει...μικρό όπως ο episkeptis  ](*,)

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Απ: PANERAI
« Απάντηση #3702 στις: Αύγουστος 13, 2014, 08:42:15 μμ »


Πηγαίνω για ποτά με μία φίλη να δω αν το βρίσκει...μικρό όπως ο episkeptis  ](*,)
Ωχ, σε βλεπω στο νημα της καταθλιψης αυριο.....



Sent from my LG G2 using tapatalk


dpsaromialos

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3703 στις: Αύγουστος 13, 2014, 09:23:29 μμ »
Χαχαχαχαχαα, καλά ορισμένες τοποθετήσεις / ερωτήσεις / διευκρινίσεις είναι πραγματικά υπεράνω σχολιασμού  :ug:

Τώρα περί...μεγέθους, είναι μάλλον κοντά στο περί ορέξεως...
Το θέμα είναι ότι φυσικά για άλλη μία φορά με "κατέστρεψε" ο γνωστός Φλιπέριο με το MARANEZ. Ενώ λοιπόν ήμουν πεπεισμένος ότι πάνω από 42-άρι PANERAI δεεεεεεεεε βάζω, φορώντας το MARANEZ (αυτό είναι 43-άρι) όλο το καλοκαίρι, είδα ότι δεν είναι τόσο άσχετο όσο νόμιζα... Το MARANEZ φυσικά είναι γνωστός PANERO-αντιγραφέας όσον αφορά στην κάσα.

Με το που βάζω λοιπόν το PANERAI μου, αρχίζει και μικροδείχνει  ::)
Το κακό είναι ότι βρήκα το Power Reserve που είναι σε άλλη κατηγορία τιμής. Οπότε ενώ είχα στο μυαλό μου ένα budget ανταλλαγής της τάξεως των 1,000 μου προέκυψε αρκετά παραπάνω. Αυτό με "ζορίζει" πρωτίστως.

Η άλλη option είναι φυσικά να περιμένω μπας και βρεθεί ένα PANERAI σαν το δικό μου απλά σε 44-άρι που θα είναι και πιο low budget.
Φυσικά η πρώτη option είναι ότι πάω και το παίρνω και το post-άρω στο "Τι φοράμε σήμερα" και γίνεται τζέρτζελο  ;D ;D ;D

Για να δούμε τι θα μας ξημερώσει  :weedman:

Πηγαίνω για ποτά με μία φίλη να δω αν το βρίσκει...μικρό όπως ο episkeptis  ](*,)

Πάντως το power reserve κάνει το dial crowded imo.  :)

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3704 στις: Αύγουστος 13, 2014, 09:37:59 μμ »
Παιδια το επαθα και γω... εχω αρρωστησει ασχημα με το Panerai Luminor Base PAM00112... μαρεσει το open back του και το πολυ απλα dial του... ξερουμε τιμη; να ξερω ποσα χρονια πρεπει να μαζευω :P εχω αρρωστησει παντως...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3705 στις: Αύγουστος 15, 2014, 02:55:38 μμ »
Μμμμμ..... Δε με βλέπω για το plan A τελικά (άμεση αντικατάσταση του 048 με το 090).
Εκτός του ότι κοιτώντας το 090 προσεκτικότερα στο χέρι μου, ακόμα αναρωτιέμαι αν μου αρέσει περισσότερο, το βασικότερο είναι ότι με αρχική τιμή του 048 5,900€ η τιμή ανταλλαγής στα 2,000€ σημαίνει 65€% κάτω...
Και μπορεί το 048 (όπως και τα άλλα 40-άρια) να μην είναι και τα πιο εμπορικά PAM, αλλά και τέτοια πτώση τιμής μου φαίνεται υπερβολική...

Σε δεύτερη σκέψη, συνειδητοποίησα ότι πάνω από 1,500€ δε θα έδινα για να αλλάξω το ΡΑΜ...

Τι σας λέω κι' εγώ Δεκαπενταυγουστιάτικα ;-)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3706 στις: Αύγουστος 15, 2014, 04:22:01 μμ »
Μμμμμ..... Δε με βλέπω για το plan A τελικά (άμεση αντικατάσταση του 048 με το 090).
Εκτός του ότι κοιτώντας το 090 προσεκτικότερα στο χέρι μου, ακόμα αναρωτιέμαι αν μου αρέσει περισσότερο, το βασικότερο είναι ότι με αρχική τιμή του 048 5,900€ η τιμή ανταλλαγής στα 2,000€ σημαίνει 65€% κάτω...
Και μπορεί το 048 (όπως και τα άλλα 40-άρια) να μην είναι και τα πιο εμπορικά PAM, αλλά και τέτοια πτώση τιμής μου φαίνεται υπερβολική...

Σε δεύτερη σκέψη, συνειδητοποίησα ότι πάνω από 1,500€ δε θα έδινα για να αλλάξω το ΡΑΜ...

Τι σας λέω κι' εγώ Δεκαπενταυγουστιάτικα ;-)

Άγγελε, πρώτα απ όλα χρονια πολλα για τη μέρα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι ειναι πολλα τα 2000 για τη συγκεκριμένη ανταλλαγή.
Κι εγω στη θέση σου δεν θα την έκανα,ειναι πολυ το -65%.
Καλύτερα να περιμένεις καλύτερη ευκαιρία !!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3707 στις: Αύγουστος 16, 2014, 08:53:39 πμ »
Pam 564 titanio



Pam 590




Sent from my iPad using Tapatalk HD
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2014, 08:59:40 πμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος timeline

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3708 στις: Αύγουστος 17, 2014, 07:35:56 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3709 στις: Αύγουστος 17, 2014, 09:29:39 μμ »
Χαχαχαχαχαα, καλά ορισμένες τοποθετήσεις / ερωτήσεις / διευκρινίσεις είναι πραγματικά υπεράνω σχολιασμού  :ug:

Τώρα περί...μεγέθους, είναι μάλλον κοντά στο περί ορέξεως...
Το θέμα είναι ότι φυσικά για άλλη μία φορά με "κατέστρεψε" ο γνωστός Φλιπέριο με το MARANEZ. Ενώ λοιπόν ήμουν πεπεισμένος ότι πάνω από 42-άρι PANERAI δεεεεεεεεε βάζω, φορώντας το MARANEZ (αυτό είναι 43-άρι) όλο το καλοκαίρι, είδα ότι δεν είναι τόσο άσχετο όσο νόμιζα... Το MARANEZ φυσικά είναι γνωστός PANERO-αντιγραφέας όσον αφορά στην κάσα.

Με το που βάζω λοιπόν το PANERAI μου, αρχίζει και μικροδείχνει  ::)
Το κακό είναι ότι βρήκα το Power Reserve που είναι σε άλλη κατηγορία τιμής. Οπότε ενώ είχα στο μυαλό μου ένα budget ανταλλαγής της τάξεως των 1,000 μου προέκυψε αρκετά παραπάνω. Αυτό με "ζορίζει" πρωτίστως.

Η άλλη option είναι φυσικά να περιμένω μπας και βρεθεί ένα PANERAI σαν το δικό μου απλά σε 44-άρι που θα είναι και πιο low budget.
Φυσικά η πρώτη option είναι ότι πάω και το παίρνω και το post-άρω στο "Τι φοράμε σήμερα" και γίνεται τζέρτζελο  ;D ;D ;D

Για να δούμε τι θα μας ξημερώσει  :weedman:

Πηγαίνω για ποτά με μία φίλη να δω αν το βρίσκει...μικρό όπως ο episkeptis  ](*,)






Άγγελε, κάντου μια μικρή μοντίφα για αλλαγή, έτσι για να σου περάσει η διάθεση για τράμπα !!!!!! 





Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3710 στις: Αύγουστος 17, 2014, 09:37:42 μμ »
Άγγελε, κάντου μια μικρή μοντίφα για αλλαγή, έτσι για να σου περάσει η διάθεση για τράμπα !!!!!! 



Νομίζω πραγματικά ότι αυτή είναι η ΣΩΣΤΗ κίνηση για να αναθερμάνω τον έρωτα με το PANERAI μου !!!
Επίσης για να τραβάω τα βλέμματα όπου και αν βρεθώ (ενίοτε θα "τραβάω" και καμία ντομάτα)...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3711 στις: Αύγουστος 17, 2014, 09:54:44 μμ »
Νομίζω πραγματικά ότι αυτή είναι η ΣΩΣΤΗ κίνηση για να αναθερμάνω τον έρωτα με το PANERAI μου !!!
Επίσης για να τραβάω τα βλέμματα όπου και αν βρεθώ (ενίοτε θα "τραβάω" και καμία ντομάτα)...


Και πλήρως αντιστρέψιμη, έτσι !;!;!
Θες bling και pimp my ride καταστάσεις, ρίχνεις το παραπάνω. Θες low profile, του ξαναρίχνεις το μαμίσιο bezel και είσαι αρχηγός  ;D :D ;D

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3712 στις: Αύγουστος 17, 2014, 09:57:22 μμ »

Και πλήρως αντιστρέψιμη, έτσι !;!;!
Θες bling και pimp my ride καταστάσεις, ρίχνεις το παραπάνω. Θες low profile, του ξαναρίχνεις το μαμίσιο bezel και είσαι αρχηγός  ;D :D ;D

Μμμμμ, ναι σωστό κι΄αυτό.
Όμως τώρα σκεφτόμουν: μήπως να βάλω τα διαμάντια στο MARANEZ να θαμπώνω και τα ψάρια, να γουστάρουμε ?

Αποσυνδεδεμένος timeline

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3713 στις: Αύγουστος 20, 2014, 10:13:34 πμ »

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3714 στις: Αύγουστος 20, 2014, 10:37:15 πμ »

Μμμμμ, ναι σωστό κι΄αυτό.
Όμως τώρα σκεφτόμουν: μήπως να βάλω τα διαμάντια στο MARANEZ να θαμπώνω και τα ψάρια, να γουστάρουμε ?

Άλλαξε και το ονομα στο dial και κανε το Diamantez και θα εχεις ρολογαρα για τα παντα ολα. Παραλία, πανηγύρια ταπανταολα :p
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3715 στις: Αύγουστος 20, 2014, 10:44:01 πμ »

Άλλαξε και το ονομα στο dial και κανε το Diamantez και θα εχεις ρολογαρα για τα παντα ολα. Παραλία, πανηγύρια ταπανταολα :p

Να σου πω όντως σκεφτόμουν να του αλλάξω το ονομα με κάνα blanco.
Αλλά έλεγα να γράψω PANAREZ.
Θα τη σκεφτώ όμως την πρόταση σου για το DIAMANTEZ μου φαίνεται ενδιαφέρουσα.
Το μόνο θέμα είναι να κλέψω μία στέκα για τα μαλλιά που έχει η ανηψιά μου με κάτι ψεύτικα διαμαντάκια, για να τα βγαλω από εκεί και να τα κολλήσω στο ρολόϊ.

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη του μεγαλόπνοου project...


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3716 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:57:21 πμ »

Γ@μ@το έχει γίνει το bronzo. Αν είχα καρπό να υποστηρίξω το μέγεθος, σίγουρα θα το είχα πάρει για την απίθανη σκουριά-πατίνα του μετάλλου.
timeline να το χαίρεσαι είναι εξαιρετικό  :up:
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3717 στις: Αύγουστος 21, 2014, 01:55:30 μμ »
Γ@μ@το έχει γίνει το bronzo. Αν είχα καρπό να υποστηρίξω το μέγεθος, σίγουρα θα το είχα πάρει για την απίθανη σκουριά-πατίνα του μετάλλου.
timeline να το χαίρεσαι είναι εξαιρετικό  :up:

τα κλαρινέ δε μετράνε εδώ ε? εμ πανέρι σου λέει ο άλλος...

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3718 στις: Αύγουστος 21, 2014, 02:06:54 μμ »
Πες τα χρυσοστομε.......
Τον χαλασε τον κυριο το citizen.
Μπροστα στο πανεραι ομως κατεβασε τα βρακια του.

Sent from my LG G2 using tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3719 στις: Αύγουστος 21, 2014, 02:15:45 μμ »
Έχει να κάνει περισσότερο με το είδος του ρολογιού και καθόλου με τη μάρκα. Για σπορ ρολόγια όπως είναι και τα δυο, ο χρυσός δεν μου κάθεται καλά στο μάτι ενώ ο μπρούτζος είναι cool.

Στο μάτι τον μπρούτζο τον έχουμε συνηθίσει να θεωρείται πιο σχετικός με το θαλάσσιο περιβάλλον.

Για παράδειγμα φαντάζεσαι το παρακάτω να μην ήταν μπρούτζινο αλλά χρυσό;
This post contains 100% recycled electrons