Αποστολέας Θέμα: ΛΟΥΡΑΚΙΑ  (Αναγνώστηκε 1032243 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #740 στις: Μάιος 27, 2010, 11:46:09 μμ »
Εγώ που πήρα από το Δήσιο, έχει τα κουρμπαριστά κρικάκια όπως φαίνεται και πιο πάνω και μάλιστα έχει και 2...
Αν το ρολόι το φοράς όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, δηλαδή περάσεις απλά το λουρί με τις τρύπες μέσα από τους κρίκους, δεν είναι τόσο ωραίο γιατί φαίνονται και οι 2 κρίκοι έντονα και είναι και κάπως μεγάλο σε μήκος και δεν τυλίγεται εύκολα... Έτσι επίσης, η ύπαρξη 2 κρίκων δεν εξηγείται...
Έχοντας λοιπόν αυτή την απορία χτες, έκανα δοκιμές και ανακάλυψα πως χρησιμοποιείται ο 2ος κρίκος...
1) Περνάς το τμήμα με τις τρύπες μέσα από τους 2 κρίκους (κοινό)
2) Γυρνάς το τμήμα αυτό και το περνάς ανάμεσα από τους 2 κρίκους και με φορά προς τους άλλους κρίκους και το κούμπωμα με τη γλώσσα...πάνω από το ρολόι δηλαδή...
3) Γυρνάς πάλι προς την αρχική κατεύθυνση το τμήμα με τις τρύπες κι έτσι έχει κάνει ένα "S" με τα 2 κρικάκια που πλέον δεν φαίνονται....

Φωτογραφίες δεν μπορώ προς το παρόν να βάλω γιατί είμαι στη δουλειά, αλλά θα βάλω όταν μπορέσω.... Δεν ξέρω αν είναι κοινός τρόπος αυτός αλλά όπου κι αν έχω δει στο ίντερνετ, μέχρι το βήμα 1 έχω δει...

Επίσης, μ'αυτό τον τρόπο το κομμάτι που περισσεύει είναι μικρότερο και τυλίγεται πιο εύκολα στους 2 κρίκους του κουμπώματος και επιπλέον το "S" που δημιουργείται, δουλεύει σαν ανάρτηση...
 ;)
 


 :? :-k :rolleyes:

μαλλον εχεις κανει κατι καλο, αλλα χωρις φωτο ..

το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #741 στις: Μάιος 28, 2010, 12:05:34 πμ »

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #742 στις: Μάιος 28, 2010, 08:54:47 πμ »
Έτσι επίσης, η ύπαρξη 2 κρίκων δεν εξηγείται...

Όλα εξηγούνται.
Ο ιμάντας περνιέται από τους δύο κρίκους κάνοντας το S που είπες κι έτσι δεν κουνιέται καθόλου το ρολόι πάνω στον ιμάντα.
Το ίδιο γίνεται και με την ουρά που περισσεύει στους άλλους δύο κρίκους.

Φυσικά άμα θέλεις χρησιμοποιείς τον απλό τρόπο.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #743 στις: Μάιος 28, 2010, 09:19:14 πμ »
Έτσι επίσης, η ύπαρξη 2 κρίκων δεν εξηγείται...

Όλα εξηγούνται.
Ο ιμάντας περνιέται από τους δύο κρίκους κάνοντας το S που είπες κι έτσι δεν κουνιέται καθόλου το ρολόι πάνω στον ιμάντα.
Το ίδιο γίνεται και με την ουρά που περισσεύει στους άλλους δύο κρίκους.

Φυσικά άμα θέλεις χρησιμοποιείς τον απλό τρόπο.

Φιλικά
Δημήτρης

Πως γίνεται αυτό Δημήτρη?
Εχω στα χέρια μου τον ιμάντα του Δήσιου που πόσταρα παραπάνω και δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα. Μιλάω για τον διπλό ενωμένο κρίκο.

 

Αποσυνδεδεμένος foibos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #744 στις: Μάιος 28, 2010, 09:26:44 πμ »
Nα σου πω εγώ πως το έχω κάνει στον ιμάντα από τον Δήσιο και με έχει βολέψει.....
Αφού έχω φορέσει και το έχω κουμπώσει, συνεχίζοντας με την ίδια φορά, περνάω τον ιμάντα που περισσεύει μέσα κι από τους δύο κρίκους με κατεύθυνση  από τον κρίκο που βρίσκεται πιο μακριά από το ρολόι προς τον πιο κοντινό.
Στην συνέχεια τον τυλίγω μισή βόλτα στον πιο κοντινό στο ρολόι και τον περνάω ξανά μέσα από τον πιο μακρινό κρίκο και voila!

Αποσυνδεδεμένος spentgr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #745 στις: Μάιος 28, 2010, 09:30:11 πμ »
Nα σου πω εγώ πως το έχω κάνει στον ιμάντα από τον Δήσιο και με έχει βολέψει.....
Αφού έχω φορέσει και το έχω κουμπώσει, συνεχίζοντας με την ίδια φορά, περνάω τον ιμάντα που περισσεύει μέσα κι από τους δύο κρίκους με κατεύθυνση  από τον κρίκο που βρίσκεται πιο μακριά από το ρολόι προς τον πιο κοντινό.
Στην συνέχεια τον τυλίγω μισή βόλτα στον πιο κοντινό στο ρολόι και τον περνάω ξανά μέσα από τον πιο μακρινό κρίκο και voila!


χαχαχαχαχαχαχαχ Ακριβώς έτσι κάνω για να δέσω και το φοβερό SHOEI κράνος μου  με τους ιμάντες του  :D
Δούλοι γάρ καί δεσπότης ούκ άν ποτε γένοιντο φίλοι - Πλάτων

Όποιος έχει ένα ρολόι, ξέρει τι ώρα είναι. Όποιος έχει δύο, δεν ξέρει - Sacha Guitry

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #746 στις: Μάιος 28, 2010, 09:43:47 πμ »
Nα σου πω εγώ πως το έχω κάνει στον ιμάντα από τον Δήσιο και με έχει βολέψει.....
Αφού έχω φορέσει και το έχω κουμπώσει, συνεχίζοντας με την ίδια φορά, περνάω τον ιμάντα που περισσεύει μέσα κι από τους δύο κρίκους με κατεύθυνση  από τον κρίκο που βρίσκεται πιο μακριά από το ρολόι προς τον πιο κοντινό.
Στην συνέχεια τον τυλίγω μισή βόλτα στον πιο κοντινό στο ρολόι και τον περνάω ξανά μέσα από τον πιο μακρινό κρίκο και voila!


Αυτό το καταλαβαίνω Foibo. Το άλλο δεν καταλαβαίνω, που λένε τα παιδιά. Στους διπλούς κρίκους που ειναι ραμμένοι στην ιδια θεση.  ???

Αποσυνδεδεμένος foibos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #747 στις: Μάιος 28, 2010, 10:21:07 πμ »
Μόλις δοκίμασα αυτό που περιγράφει ο Αλέξανδρος!
Προσωπικά δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα, ίσως συνήθισα και το να φαίνονται απλά οι κρίκοι, αλλά σίγουρα αν ο ιμάντας είναι μεγάλος και περισσεύει πολύ κρίβεται έτσι αρκετός!

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #748 στις: Μάιος 28, 2010, 03:06:33 μμ »
Συγχωρήστε με για την άθλια ποιότητα των φωτογραφιών...  :-[
Αυτό εννοούσα...  :)

Στο χέρι μου είναι πιο άνετο, περισσεύει ακριβώς όσο πρέπει από τον ιμάντα και είναι πιο σταθερό το ρολόι...





Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #749 στις: Μάιος 28, 2010, 03:25:45 μμ »
Πανεμορφο φιλε μου ;D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #750 στις: Μάιος 28, 2010, 03:43:13 μμ »





Ακριβώς αυτό. Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να κουνηθεί το ρολόι μπρος πίσω στον ιμάντα.
Το ίδιο γίνεται και στο τελείωμα για να μη βγει η ουρά.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #751 στις: Μάιος 28, 2010, 03:57:55 μμ »
Το τελείωμα φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία...
Τουλάχιστον στο δικό μου καρπό, το κουμπώνω στην πέμπτη τρύπα και ίσα-ίσα φτάνει και καλύπτει το κούμπωμα.... Με τον απλό τρόπο, περισσεύουν 8 τρύπες αντί για 4. :)

Αποσυνδεδεμένος Homopoliticus

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #752 στις: Μάιος 31, 2010, 08:13:03 μμ »
Καλό σας απόγευμα. 

Μόλις μου ήρθε ένα νέο λουράκι 24/24, 7mm πάχος από τον Gunny για το Panerai μου.  Είναι το γνωστό Catlin 1.  Πρέπει να σας πω ότι δεν ενθουσιάστηκα ιδιαιτέρως.  Heavily distressed ενώ εμένα μου αρέσει να παλιώνει αργά και σταδιακά το λουρί.  Είμαι σίγουρος ότι τα λουρία του ταλαντούχου Blackbird - αν και παοκτσής  ;D - είναι πολύ καλύτερα.  Αλήθεια, Blackbird φτιάχνεις λουριά 7mm πάχους?

Ηθικό δίδαγμα....Μην ενθουσιάζεστε τόσο εύκολα από τα προιόντα της αλλοδαπής. 

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #753 στις: Μάιος 31, 2010, 08:38:40 μμ »
Το heavily distressed είναι ήδη παλαιομένο.
Αν θέλεις να παλαιώνει σταδιακά να προτιμάς ανοιχτόχρωμα tan ή ammo που με τον καιρό θα αποκτήσουν ένα ζεστό μέλι εώς γλυκό κανελί.

Αν στο νήμα με τα λουριά μου δεις το το λουρί που είναι από τσάντα του Ελβετικού στρατού ή το λουράκι του nin μπορούν να γίνουν αυτούσια στα 7χιλ χωρίς σάντουιτς.

Για περισσότερα πμ.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος grpap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #754 στις: Ιούνιος 02, 2010, 05:16:44 μμ »
Πηρα σημερα ενα Hirsch απο καταστημα της Πανεπιστημιου για το Seiko SRP031K1.Ομολογω οτι ειναι εξαιρετικο και κολακευει το ρολοι.Με διακριτικη λευκη ραφη στο πλαι ειναι μουρλια το ατιμο  ;D

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #755 στις: Ιούνιος 02, 2010, 06:07:41 μμ »
Μπραβο φιλε καλη η επιογη σου ;)Περνα και καμια φωτο ;D

Αποσυνδεδεμένος grpap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #756 στις: Ιούνιος 02, 2010, 08:03:03 μμ »
Μεσα στο ΣΚ.Να βγει και καλη,μη στραβωθητε....λολ

Αποσυνδεδεμένος txcellas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #757 στις: Ιούνιος 05, 2010, 01:39:41 μμ »
για το συγκεκριμενο http://www.chronograph.com/store/catalog/products/SNDA75P1.jpg
τι λουρακι θα προτεινατε;

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #758 στις: Ιούνιος 05, 2010, 02:26:35 μμ »
Λίγο μπελάς οι φωτογραφίες  ;D , γι' αυτό με λόγια . . .
1. θα του πήγαινε πιστεύω ένα Nato λουράκι, σκουρόχρωμο κυρίως (μαύρο, γκρι, χακί) και φυσικά το κλασσικό bond μαύρο-γκρι ριγέ.
2. κάποιο μαύρο δερμάτινο με άσπρη ραφή στην άκρη και ίσως πιο χοντρό στο κέντρο. Όχι κροκό ή τύπου aviation με τις 2 (κεφαλές από πινέζα να το πω  ??? )
3. επειδή είναι χρονογράφος ίσως του πήγαινε και ένα τύπου racing με τις τρύπες. Σκουρόχρωμο πάλι.
4. κάποιο carbon  ??? λέγεται, καρό είναι με ελαφριά διχρωμία στα τεραγωνάκια (μαύρο-γκρι π.χ)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2010, 03:29:33 μμ από Κωνσταντίνος »

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΥΡΑΚΙΑ
« Απάντηση #759 στις: Ιούνιος 05, 2010, 03:06:29 μμ »
Σωστός ο Κωνσταντίνος για σπορ δερμάτινο
¨http://www.watch-band-center.com/watchstrap-p5030h641s643-Watch-strap-20mm-bla.html
http://www.watch-band-center.com/watchstrap-p6187h795s797-Watch-band-Rally-20m.html
και λίγο κροκό για πιο επίσημο...
http://www.watch-band-center.com/watchstrap-p5030h641s643-Watch-strap-20mm-bla.html
το λίγο πιο macho μαύρο
http://www.watch-band-center.com/watchstrap-p7905h795s797-Watch-band-Liberty-2.html

Αυτά σε μαύρο!
Από κει και πέρα μπορείς να δεις και άλλα χρώματα και συνδυασμούς!

Το ότι παρατίθενται λουριά του εμπορίου δεν αναιρεί την επιλογή μιας custom λύσης...
Όρεξη να'χεις να ψάχνεις...



Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!