Αποστολέας Θέμα: Αυτοκίνητα  (Αναγνώστηκε 1399595 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5900 στις: Απρίλιος 08, 2018, 07:31:56 μμ »

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5901 στις: Απρίλιος 10, 2018, 11:15:21 πμ »
Kαι όσο ο Δημήτρης (fovos) ανεβάζει...ονειρομηχανές, εγώ σας προσγειώνω στην πεζή πραγματικότητα...
Λοιπόν, η Alfa είναι αξιαγάπητη, αυτό της το αναγωνρίζω:



Με το  "DNA" μονίμως στο "D", στο sport δηλαδή, το αυτοκίνητο είναι απολαυστικό, τηρουμένων των αναλογιών. Έχει έναν πολύ "γεμάτο" κινητήρα, με όμορφο ήχο και εξαιρετική συμπεριφορά.
Μου έκανε εντύπωση το ότι ο κινητήρας είχε νεύρο ακόμα και με 4,5 άτομα μέσα στο αυτοκίνητο (το μισό είναι ο 10-χρονος γιός μου). Επίσης η συμπεριφορά του αυτοκινήτου ήταν εξαιρετική και με full φορτίο.

Είναι πολύ "δεμένο" αυτοκίνητο και την αισθάνεσαι σαν "ένα κομμάτι". Ξέρεις που πατάς, που θα πας, ακούει άμεσα σε διορθώσεις. Όλα αυτά, επαναλαμβάνω στο "D". Προσωπικά βέβαια, αν την έπαιρνα, μονίμως στο "D" θα την είχα :)

Έχω την εντύπωση ότι σε εξωτερικές διαστάσεις είνα πολύ κοντά στο Golf, αλλά σου δίνει την αίσθηση μικρότερου αυτοκινήτου όταν κινείσαι γρήγορα. Εκεί φυσικά που έχει διαφορά είναι στην αίσθηση. Το Golf πηγαίνει "στο περίπου", η Alfa πηγαίνει "στο ακριβώς". Σε ένα στριφτερό δρόμο (π.χ Μαραθώνας-φράγμα-Αγ. Στέφανος) καταλαβαίνεις αμέσως τη διαφορά τους.

Τέσπα, καλή και η Alfa, ας περιμένουμε το άλλο μέλος του group τώρα, να δούμε αν με το 6-άρι κιβώριο και τα 125 αλογάκια θα πηγαίνει σαν την Alfa και -κυρίως- εάν θα έχει σημαντική διαφορά από το Golf σε επίπεδο αίσθησης. Ή αν θα είναι και αυτό καλό χρυσό και Άγιο, αλλά "στο περίπου".


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5902 στις: Απρίλιος 10, 2018, 11:54:42 πμ »
Αγγελε ωραιο ειναι αλλα σε ασπρο χρωμα μου θυμιζει λιγο γαλαταδικο, λιγο γκαρσωνατο.
Κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5903 στις: Απρίλιος 10, 2018, 12:04:19 μμ »
http://www.iefimerida.gr/news/408436/tin-apatise-kai-ekeini-toy-ekapse-panakrivo-aytokinito-toy-vinteo

Την απάτησε και εκείνη του έκαψε το πανάκριβο αυτοκίνητό του
Προσοχη θελει να μην τους παρουν χαμπαρι.
Ειναι και να μην πεσεις στην περιπτωση εκδικητικης γυναικας :D

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5904 στις: Απρίλιος 10, 2018, 12:04:43 μμ »
Kαι όσο ο Δημήτρης (fovos) ανεβάζει...ονειρομηχανές, εγώ σας προσγειώνω στην πεζή πραγματικότητα...
Λοιπόν, η Alfa είναι αξιαγάπητη, αυτό της το αναγωνρίζω:



Με το  "DNA" μονίμως στο "D", στο sport δηλαδή, το αυτοκίνητο είναι απολαυστικό, τηρουμένων των αναλογιών. Έχει έναν πολύ "γεμάτο" κινητήρα, με όμορφο ήχο και εξαιρετική συμπεριφορά.
Μου έκανε εντύπωση το ότι ο κινητήρας είχε νεύρο ακόμα και με 4,5 άτομα μέσα στο αυτοκίνητο (το μισό είναι ο 10-χρονος γιός μου). Επίσης η συμπεριφορά του αυτοκινήτου ήταν εξαιρετική και με full φορτίο.

Είναι πολύ "δεμένο" αυτοκίνητο και την αισθάνεσαι σαν "ένα κομμάτι". Ξέρεις που πατάς, που θα πας, ακούει άμεσα σε διορθώσεις. Όλα αυτά, επαναλαμβάνω στο "D". Προσωπικά βέβαια, αν την έπαιρνα, μονίμως στο "D" θα την είχα :)

Έχω την εντύπωση ότι σε εξωτερικές διαστάσεις είνα πολύ κοντά στο Golf, αλλά σου δίνει την αίσθηση μικρότερου αυτοκινήτου όταν κινείσαι γρήγορα. Εκεί φυσικά που έχει διαφορά είναι στην αίσθηση. Το Golf πηγαίνει "στο περίπου", η Alfa πηγαίνει "στο ακριβώς". Σε ένα στριφτερό δρόμο (π.χ Μαραθώνας-φράγμα-Αγ. Στέφανος) καταλαβαίνεις αμέσως τη διαφορά τους.

Τέσπα, καλή και η Alfa, ας περιμένουμε το άλλο μέλος του group τώρα, να δούμε αν με το 6-άρι κιβώριο και τα 125 αλογάκια θα πηγαίνει σαν την Alfa και -κυρίως- εάν θα έχει σημαντική διαφορά από το Golf σε επίπεδο αίσθησης. Ή αν θα είναι και αυτό καλό χρυσό και Άγιο, αλλά "στο περίπου".

Σε καλο δρομο σε βρισκω!!!! ;D ;D =D> =D> =D> =D>
Αλλα δυστυχως και το αλλο στο ''περιπου'' θα ειναι, τουλαχιστον σε συγκριση με την Alfa ;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5905 στις: Απρίλιος 10, 2018, 02:59:38 μμ »
Σε καλο δρομο σε βρισκω!!!! ;D ;D =D> =D> =D> =D>
Αλλα δυστυχως και το αλλο στο ''περιπου'' θα ειναι, τουλαχιστον σε συγκριση με την Alfa ;)

Τι να κάνω ρε doc;
Τα είπαμε και τα γράψαμε. Ατυχώς κάποιες φορές είσαι "καταδικασμένος" να ακολουθήσεις την πλειοψηφία...
Τέσπα, δεν μιλάω καθόλου. Μία χαρά αυτοκίνητο είναι και το Α3, μην τρελλαθούμε κιόλας ;)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5906 στις: Απρίλιος 10, 2018, 03:42:25 μμ »
Τι να κάνω ρε doc;
Τα είπαμε και τα γράψαμε. Ατυχώς κάποιες φορές είσαι "καταδικασμένος" να ακολουθήσεις την πλειοψηφία...
Τέσπα, δεν μιλάω καθόλου. Μία χαρά αυτοκίνητο είναι και το Α3, μην τρελλαθούμε κιόλας ;)

Οπως τα λες ειναι φιλαρακο, μια χαρα!!! :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5907 στις: Απρίλιος 11, 2018, 12:40:04 πμ »
Mario Andretti.. πολυ καλοοο επεισοδιο...

http://youtu.be/7piqKHepNEk

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5908 στις: Απρίλιος 11, 2018, 05:51:57 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=fsFdQli9fOE
Porsche Singer, 993, 964, 911 | Toronto Porsche Meet

Αυτες ειναι συναντησεις.
Οχι σαν αυτες που κανουν κατι Ιταλικα :D

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5909 στις: Απρίλιος 11, 2018, 05:59:46 μμ »
Αυτό που μου αρέσει σε αυτό το σπίτι, είναι ότι δεν πλήτεις ποτέ.
Είπα να πεταχτώ στο πλησιέστερο χωρίο (ΑΚΑ Δροσιά) να πάρω ένα καφέ και βλέπω έξω από την πόρτα κάτι μεγάλο και κακό.
Με ένα σφύριγμα στους από πάνω γείτονες, είχα τα κλειδιά στα χέρια μου.
Στην αρχή μου φάνηκε μεγάλο και άσχημο, αλλά έχει μία περίεργη "κακία".
Δίλιτρο, x-drive, αυτόματο, με paddles στο τιμόνι μήπως έχεις κέφια και (το συγκεκριμένο) full extra.













Έκανα και μία βολτίτσα στα πέριξ. Ωραίο δε λέω. Το τιμόνι παραείναι ελαφρύ για τα γούστα μου, έχει γκάζι, έχεις θαυμάσια ορατότητα λόγω "τύπου SUV" κατασκευής, δεν έχεις και την αίσθηση ότι είσαι 50m πάνω απ΄το δρόμο πάντως.
Το κακό με αυτά τα αυτοκίνητα είναι ότι αν χαζεύεις, μπορεί να καταλάβεις ξαφνικά ότι πηγαίνεις εγκληματικά γρήγορα.
Μου έκανε εντύπωση ότι είναι "σκληρό". Οι αποσβέσεις στις λακούβες είναι ξερές. Προφανώς μιλάμε για λογική γρήγορης κίνησης σε δρόμους της προκοπής (Ευρωπαϊκούς) άντε και σε καμία Αττική Οδό, ή σε κανένα νέο κομμάτι της Εθνικής Οδού...

Τέσπα, πλάκα είχε το όχημα.

Τώρα περιμένω υπομονετικά να φτιαχτεί το Golf, για να πάω να το πάρω να το παραδώσω και να πάρω το Α3, το οποίο με περιμένει υπομονετικά... Μόνο το Group θα μπορούσε να μου σπάει έτσι να νεύρα: να είναι έτοιμο προς παράδοση το καινούργιο αυτοκίνητο και στο συνεργείο το παλιό :lol: :lol: :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2018, 06:06:00 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5910 στις: Απρίλιος 11, 2018, 06:05:42 μμ »













Sent from my iPhone using Tapatalk
Πηρες Εξ2 ρε εξνταιβερ??

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5911 στις: Απρίλιος 11, 2018, 06:07:11 μμ »
Πηρες Εξ2 ρε εξνταιβερ??

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπααααα που τέτοια τύχη.
Διάβασε παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5912 στις: Απρίλιος 11, 2018, 06:31:32 μμ »
Μπααααα που τέτοια τύχη.
Διάβασε παραπάνω...


Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5913 στις: Απρίλιος 11, 2018, 06:36:50 μμ »
Scania φιλε στα μάτια μου, οπως όλα τα SUV...
 ;D
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5914 στις: Απρίλιος 11, 2018, 06:43:38 μμ »
Scania φιλε στα μάτια μου, οπως όλα τα SUV...
 ;D

Αυτό είναι μία περίεργη κατηγορία. Ούτε SUV, ούτε "νορμάλ", ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι είναι...
Πάντως για ένα "γρήγορο" οικογενειακό, σαφώς πιο άνετο από "κλασικό" πεντάθυρο και πιο "μαζεμένο" από κανονικό SUV, μία χαρά το βρίσκω.
Έχουν μπει όλοι σε ένα trip διαφορετικών οχημάτων για διαφορετικά κοινά, που στο τέλος ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν που απευθύνεται το κάθε αυτοκίνητο  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5915 στις: Απρίλιος 12, 2018, 06:51:30 μμ »
Χαχαχαχαχχαχα για να μη ξεχνιόμαστε: το ντουλαπάκι που όταν πήρα την Alfa ήταν «κολλημένο» και δεν άνοιγε, σήμερα αποφάσισε να ανοίξει !
Αλλά φυσικά δεν κλείνει:



Το κοιτάω οδηγώντας, για να νομίζει ο κόσμος ότι είναι «κρυφό gps».

Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο με 6.223 χλμ.

Αθάνατη Ιταλία :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5916 στις: Απρίλιος 12, 2018, 07:00:00 μμ »
Χαχαχαχαχχαχα για να μη ξεχνιόμαστε: το ντουλαπάκι που όταν πήρα την Alfa ήταν «κολλημένο» και δεν άνοιγε, σήμερα αποφάσισε να ανοίξει !
Αλλά φυσικά δεν κλείνει:



Το κοιτάω οδηγώντας, για να νομίζει ο κόσμος ότι είναι «κρυφό gps».

Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο με 6.223 χλμ.

Αθάνατη Ιταλία :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Βρε Αγγελε τι σιδερο-πλαστικο φαγας εισαι εσυ; :D
Που να το κρατησεις και κανενα μηνα.
Οι ζαντες μονο θα μεινουν που δεν θα εχουν προβλημα .

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5917 στις: Απρίλιος 12, 2018, 07:04:30 μμ »
Το συγκεκριμένο νομίζω δεν πρέπει να το λάβεις υπόψη μιας που είναι νοικιάρικο. Εξαρτάται και η χρήση από τον/τους προηγόυμενους χρήστες.
Δεν το λέω για να τιμησω την Alfa, αλλά στα περισσότερα παίζει ρόλο και η χρήση του καθενός που μπαινει μεσα.

Κάποια στιγμή είχα ενα Fiesta leasing και πραγματικά λυπάμαι τον επομενο που το παρέλαβε.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5918 στις: Απρίλιος 12, 2018, 09:51:52 μμ »














Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5919 στις: Απρίλιος 12, 2018, 09:59:19 μμ »
Το συγκεκριμένο νομίζω δεν πρέπει να το λάβεις υπόψη μιας που είναι νοικιάρικο. Εξαρτάται και η χρήση από τον/τους προηγόυμενους χρήστες.
Δεν το λέω για να τιμησω την Alfa, αλλά στα περισσότερα παίζει ρόλο και η χρήση του καθενός που μπαινει μεσα.

Κάποια στιγμή είχα ενα Fiesta leasing και πραγματικά λυπάμαι τον επομενο που το παρέλαβε.

Εν μέρει σωστό, αλλά αν δεις το πλαστικό "γατζάκι" με το οποίο ασφαλίζει το ντουλαπάκι, θα καταλάβεις ότι μάλλον είναι θέμα χρόνου το πότε θα σου μείνει στο χέρι και όχι θέμα χρήσης  ;D

Στον αντίποδα στο ρημαδο-Golf μετά από 160.000km δεν υπάρχει τίποτα που να μη λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο λειτουργούσε τις πρώτες μέρες...
...
...
...
ΟΚ, εκτός από τον κινητήρα, αλλά αυτό είναι μία μικρή λεπτομέρεια  :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: