Αποστολέας Θέμα: Αυτοκίνητα  (Αναγνώστηκε 1396618 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5660 στις: Ιανουάριος 04, 2018, 09:47:10 πμ »
Να τους στείλουμε ανθρωπιστική βοήθεια
Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι καλα.
Εχουμε τακτοποιησει τα δικα μας και τωρα ας βοηθησουμε και αλλους λαους.
Σε τρωει να τα ακουσεις.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5661 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 10:42:34 πμ »
Περιμένοντας λοιπόν να πάρω το T-Roc, κάπου τον Μάρτιο υποθέτω, έπεσε το μάτι μου στο παρακάτω εξώφυλο του CAR.



Το οποίο έδιναν μάλιστα (το CAR) μαζί με την πολυαγαπημενη μου (#not) εφημερίδα «ΘΕΜΑ».

Άντε λέω, ας το πάρω να δω και μία πλήρη δοκιμή επί Ελληνικού εδάφους. Στην οποία μάλιστα το «έφτασαν στα όρια». Δεν το υπέθεσα, αυτοί το διαφήμιζαν...

Αγοράζω λοιπόν το "πλήρες" ΘΕΜΑ μαζί με το CAR και ανοίγω να διαβάσω το...οριακό τεστ του T-Roc.
Από αυτά που διάβασα εικάζω ότι η...οριακή δοκιμή έγινε κάπως έτσι:
1) Πήγε ο άνθρωπος/δημοσιογράφος του CAR  στην VW.
2) Περιεργάστηκε μέσα-έξω το αυτοκίνητο.
3) Έκλεισε τις πόρτες για να δει πως ακούγονται (κλάσικ δοκιμασία ενός...οριακού τεστ αυτοκινήτου).
4) Το πήρε και πήγε μία βόλτα επιπέδου VW-φράγμα Μαραθώνα (και πολύ λέω) ή VW-περίπτερο για τσιγάρα.

Και το συμπέρασμα βγήκε αβίαστα (αντιγραφή από το άρθρο): Για να είμαστε επομένως ειλικρινείς, το ερώτημα δεν είναι αν αλλά πότε το T-Roc θα αναλάβει ηγετικό ρόλο στη δύναμη κρούσης της Volkswagen στο πιο ποθητό κομμάτι της αγοράς.
Μιλάμε το διάβασα και ανατρίχιασα...
Η όλη...οριακή δοκιμή του αυτοκινήτου, εκτείνεται σε κείμενο 1.5 σελίδας. Μαζί με τις φωτό κλπ φτάνει τις 5.

Φυσικά θα μπορούσε κάποιος να γράψει ακριβώς το ίδιο άρθρο-οριακή δοκιμή, αν απλά έπαιρνε τα test-drive που έχουν δημοσιευτεί μέχρι τώρα στο ξένo ειδικό τύπο και έκανε ένα καλό copy-paste. Εάν δε είχε πάει και από την "Έκθεση αυτοκινήτου" που είχε γίνει, όπου είχαν φέρει 2 T-Roc και τα είχε δει και από κοντά, θα το απογείωνε το άρθρο.

Και αναρωτιέμαι. Έρχεται ένα μοντέλο το οποίο -λογικά- θα παίξει δυνατά στην κατηγορία του. Από μία εταιρία που έχει παράδοση στο να φτιάχνει best sellers (είτε μας αρέσουν, είτε όχι). Και εσύ ως περιοδικό ειδικού τύπου, πλασάρεις ένα τέτοιο άρθρο για "Φτάνουμε το Crossover της VW στα όρια του";
Ήμαρτον δλδ...

Έχω σταματήσει να διαβάζω ειδικό τύπο (αυτοκίνητα-μηχανές) εδώ και πολλά χρόνια και κάτι τέτοια με κάνουν να μην έχω μετανοιώσει ούτε λεπτό για την από φαση μου...

Πάω να πλύνω τα δόντια μου και να κάνω ένα οριακό test υδατοσταγανότητας στο Submariner τώρα. Να δω τι μας πουλάνε οι Ελβετοί τελικά...

Πολύ καλημέρα σας :up:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2018, 10:58:43 πμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5662 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 10:45:22 πμ »
Το car είναι το περιοδικό...
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5663 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 10:57:43 πμ »
Το car είναι το περιοδικό...

Ορθώς ομιλείς :up:
Διορθώθηκε....

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5664 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 10:59:41 πμ »
Μα σκαλωσα γιατί το διάβαζα εχθές.

Ήθελα να δω αν θα πάρω την urus.  :dielaughing:
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5665 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 11:13:22 πμ »
Μα σκαλωσα γιατί το διάβαζα εχθές.

Ήθελα να δω αν θα πάρω την urus.  :dielaughing:

Και εγώ ήθελα να δω αν αξίζει να την πάρω την URUS. Διάβασα ότι είναι σούπερ-ντούπερ, αλλά το οριακό τεστ του T-Roc με έβαλε σε σκέψεις, ως προς την ορθότητα των γραφομένων γενικότερα.
Οπότε δεν είμαι 100% σίγουρος αν η URUS είναι τόσο καλή. Θα το σκεφτώ  ;D ;D :D

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5666 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 11:28:57 πμ »
Εγώ θα την πάρω πάντως νωρίς γιατί έχει μεγάλη λίστα αναμονής.

Και να μην μου αρέσει θα την δώσω εύκολα χωρίς χασούρα.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5667 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 11:51:43 πμ »
Εγώ θα την πάρω πάντως νωρίς γιατί έχει μεγάλη λίστα αναμονής.

Και να μην μου αρέσει θα την δώσω εύκολα χωρίς χασούρα.

Σε κίτρινο ή σκέφτεσαι άλλο χρώμα ???
Μην πάρουμε το ίδιο χρώμα ;D

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5668 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 11:57:41 πμ »
Κοίτα γενικά οι λαμπο μου αρέσουν πολύ μαυρες ή γκρι ματ με χρυσές ή κίτρινες δαγκάνες οπότε είσαι οκ.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5669 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:00:42 μμ »

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5670 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:15:25 μμ »
991.2 GTS... Αψεγάδιαστο...


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5671 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:18:40 μμ »



Νομίζω ότι ο υπέυθυνος της Mercedes που αποφάσισε να βγουν αυτά τα αυτοκίνητα, σε αυτά τα χρώματα, τρολλάρει την εταιρία του...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5672 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:21:22 μμ »
Νομίζω ότι ο υπέυθυνος της Mercedes που αποφάσισε να βγουν αυτά τα αυτοκίνητα, σε αυτά τα χρώματα, τρολλάρει την εταιρία του...
Γιατί Άγγελε;

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5673 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:25:31 μμ »
Γιατί Άγγελε;

Νομίζω Δημήτρη ότι αυτά τα αυτοκίνητα είναι ήδη τόσο ιδιαίτερα και ξεχωριστά, που δε χρειάζονται τόσο "χτυπητά" και εξεζητημένα χρώματα για να τονίσουν το χαρακτήρα τους και τη διαφορετικότητα τους...

Προσωπικά αυτές οι χρωματικές επιλογές, μου θυμίζουν "The fast and the furious" και (πάντα κατά τη γνώμη μου) υποβιβάζουν τις συγκεκριμένες Mercedes. Δλδ νομίζω "κόβουν πόντους" από την "class" που αποπνέουν τα συγκεκριμένα μοντέλα...

Φυσικά, περί ορέξεως καλοκυθόπιτα ;)

EDIT: ειδικά το λαχανί. Με το άλλο το πορτοκαλο-κεραμιδο-μουσταρδο-κίτρινο, κάτι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5674 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:29:47 μμ »
Νομίζω Δημήτρη ότι αυτά τα αυτοκίνητα είναι ήδη τόσο ιδιαίτερα και ξεχωριστά, που δε χρειάζονται τόσο "χτυπητά" και εξεζητημένα χρώματα για να τονίσουν το χαρακτήρα τους και τη διαφορετικότητα τους...

Προσωπικά αυτές οι χρωματικές επιλογές, μου θυμίζουν "The fast and the furious" και (πάντα κατά τη γνώμη μου) υποβιβάζουν τις συγκεκριμένες Mercedes. Δλδ νομίζω "κόβουν πόντους" από την "class" που αποπνέουν τα συγκεκριμένα μοντέλα...

Φυσικά, περί ορέξεως καλοκυθόπιτα ;)

EDIT: ειδικά το λαχανί. Με το άλλο το πορτοκαλο-κεραμιδο-μουσταρδο-κίτρινο, κάτι γίνεται...

Aν και γενικα ειμαι λατρης της αποψης οτι καλο ειναι να βαζουμε χρωμα στη ζωη μας, θα συμφωνησω Αγγελε.

Το ''φτηναινει'' το αυτοκινητο!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5675 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:32:32 μμ »
Ε?

Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5676 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:35:13 μμ »
Νομίζω Δημήτρη ότι αυτά τα αυτοκίνητα είναι ήδη τόσο ιδιαίτερα και ξεχωριστά, που δε χρειάζονται τόσο "χτυπητά" και εξεζητημένα χρώματα για να τονίσουν το χαρακτήρα τους και τη διαφορετικότητα τους...

Προσωπικά αυτές οι χρωματικές επιλογές, μου θυμίζουν "The fast and the furious" και (πάντα κατά τη γνώμη μου) υποβιβάζουν τις συγκεκριμένες Mercedes. Δλδ νομίζω "κόβουν πόντους" από την "class" που αποπνέουν τα συγκεκριμένα μοντέλα...

Φυσικά, περί ορέξεως καλοκυθόπιτα ;)

Η amg gtR ειδικά όταν πρωτοπαρουσιάστηκε βγήκε σε αυτό το υπέροχο ( για μένα και όχι μόνο) χρώμα στην πίστα του Nuburgring την ονομαζόμενη και
green hell γιαυτό και το μοντέλο το ονόμασαν και beast of the green hell.
Παρόλα αυτά τα χρώματα που βλέπεις και στην SLS black series θεωρούνται εξεζητημένα και για να τα έχει κάποιος στο αυτοκίνητό του πληρώνει πολλές
χιλιάδες ευρώ παραπάνω :)
Αλλά όπως λες περί ορέξεως... :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5677 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:51:38 μμ »
Όντως τα special χρώματα κοστίζουν αρκετές χιλιάδες ευρώ και αρκετούς μήνες αναμονής για να μπει το αυτοκίνητο στην γραμμή παραγωγής.

Θα συμφωνήσω ότι τα φανταχτερά χρώματα σε αυτά τα αυτοκίνητα ΦΩΝΑΖΟΥΝ αλλά ας μην ξεχνάμε ότι οι κάτοχοί τους τα κυκλοφορούν μια φορά το μήνα άντε δύο το πολύ μιας και έχουν άλλα τρία τέσσερα αμάξια για καθημερινή χρήση.

Αν ήταν μοναδικό daily car σίγουρα τα κλασικά χρώματα αποτελούν ποιο σίγουρη επιλογή.


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5678 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 12:58:20 μμ »
Σαφώς. Οι επιλογές αυτές είναι εντελώς προσωπικές...
Απλά αυτά τα χρώματα τα έχω "συνδέσει" (κακώς ίσως) με κάτι τέτοιο:





και όχι με αυτοκίνητα επιπέδου σαν τις παραπάνω Mercedes.
Γι΄αυτό μου έκαναν λίγο "κάπως".
Τέλος πάντων, χαρίστε μου μία τέτοια Mercedes και ας είναι και λαχανί. Δε θα με πειράξει ιδιαίτερα :lol:

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5679 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 01:07:08 μμ »
Και για να επανέλθω στο «οριακό τεστ» του T-Roc.
Προσέξτε τι γράφει για το εσωτερικό και πόσο όμορφα πάει να «κουκουλώσει» την ποιότητα του εσωτερικού:



Τι θα έπρεπε να γράφει (το αυτοκίνητο το είδα και το χάζεψα αρκετά από κοντά): η ποιότητα του εσωτερικού είναι άθλια για τα δεδομένα της VW και για το έτος κυκλοφορίας (2018). Θυμίζει εσωτερικό Κινέζικου αυτοκινήτου προηγούμενων δεκαετιών.
Προφανώς η VW για να κρατήσει την τιμή σχετικά χαμηλά, εξάντλησε όλο το budget στο (όντως όμορφο) εξωτερικό του T-Roc, αλλά μέσα τα έκανε μούτι.
Λογικά αυτός που συμφώνησε σε αυτό το εσωτερικό, μάλλον έχει ήδη κλείσει συμβόλαιο σε ανταγωνιστική εταιρία. Και σαμποτάρει την VW εκ των έσω :lol:

Άλλα άντε να το γράψει αυτό ο Ελληνικός «ειδικός τύπος»...

Επίσης το «παιχνίδι» της διχρωμίας ΔΕΝ είναι στάνταρ στην οικονομικότερη έκδοση, όπως αφήνει να εννοηθεί το άρθρο (αλλά και όλα τα άλλα test που έχω διαβάσει για να είμαι ειλικρινής).
Έτσι ενώ νομίζεις ότι η χαριτωμενιά της εξωτερικής και εσωτερικής διχρωμίας, που πράγματι δίνουν πόντους στο αυτοκίνητο, είναι η «βάση» της συζήτησης, ανακαλύπτεις ότι η «βάση» είναι ένα μονόχρωμο, μαύρο, μετριότατης ποιότητας εσωτερικό...
Με βλέπω, όταν με το καλό το πάρω, να το βάφω μόνος μου :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk