Αποστολέας Θέμα: Αυτοκίνητα  (Αναγνώστηκε 1396620 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5540 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 08:28:12 μμ »
1m USD...
Manual only.
Singer 500hp 911

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5541 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 08:32:17 μμ »
:smt049   :smt049   :smt049   :smt049   :smt049   :smt049   :smt049   :smt049   :smt049   :smt049   :smt049   :smt049   :smt049

Εντάξει...χαιρετίσματα στα υπόλοιπα απλά τετράτροχα...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5542 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 08:40:01 μμ »
Piece of art.

Ένα μέλος σε αμερικανικό φόρουμ παραπονέθηκε ότι δεν έχει PDK.

Η απάντηση που πήρε ήταν όλα τα λεφτά.

Θα μπορούσε το VC σου να ήταν Quartz??? Σίγουρα όχι. Για αυτό τον λόγο κ αυτό είναι μόνο χειροκίνητο.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5543 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 09:32:18 πμ »
1m USD...
Manual only.
Singer 500hp 911

Φοβερα του παει το χακι χρωμα.
Φοβερη δουλεια.
Αλλα βλεπω εσωτερικο χωρις τις μονωσεις. Μονο λαμαρινα. Βοηθεια του. Εγω καποια στιγμη στην 2.700 ειχα βγαλει την εσωτερικη μονωση και ο θορυβος ηταν τετοιος που δεν αντεξα πανω απο μια ημερα. Ο θορυβος απο την μηχανη ηταν τετοιος που δεν...
Στις αλλαγες των ταχυτητων δε ηταν τρομαχτικος.
Απορω πως θα μπορεσει να συμβιωση μαζι της.
Απο εμφανιση παντος ειναι κουκλα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5544 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 09:51:45 πμ »
Κάποια στιγμή "έπεσα" πάνω στο παρακάτω. Ένιωσα όπως νιώθει ένας διαβητικός με υπογλυκαιμικό επεισόδιο.






Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5545 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 09:56:38 πμ »
Κάποια στιγμή "έπεσα" πάνω στο παρακάτω. Ένιωσα όπως νιώθει ένας διαβητικός με υπογλυκαιμικό επεισόδιο.






What body style?
2 door fixed-head coupé with 2+2 seats

How long?
4290 mm

How heavy?
1160 kg

What size engine?
3 litre, 2994 cm3

How many cylinders?
6, Flat

How much power?
204 PS / 201 bhp / 150 kW @ 5900 rpm

How much torque?
267 Nm / 197 ft.lb / 27.2 kgm @ 4300 rpm

How quick?
0-60 mph: 6.5 s

How quick?
0-100 km/h: 6.8 s

How fast?
235 km/h, 146 mph

ομορφια  :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5546 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 05:15:34 μμ »
Ήρθε λοιπόν και η μεγάλη μέρα που πήγα στην Έκθεση αυτοκινήτου, να δω το T-Roc και από κοντά.
Η Έκθεση είναι μεγάλη πατάτα, μη δώσετε τσάμπα τα 6 ευρώ σας. Λείπουν πολύ μεγάλες και σημαντικές εταιρείες. Είναι σαν μισή Έκθεση. Φεύγεις και μένεις με την απορία "Μόνο αυτό ήταν";

Πάμε στο T-Roc τώρα. Βγάζω το καπέλο στην VW και στην ικανότητα της να προωθεί τα αυτοκίνητα της. Ένα μετριότατης ποιότητας αυτοκίνητο, σαφέστατα χαμηλότερης από το Golf, έχει ήδη "ξεπουλήσει" ήδη από τα test.

Kαι όπως ίσως ξέρετε, ενώ στα test βλέπεις αυτό:



το όμορφο και παιχνιδιάρικο εσωτερικό, στην πραγματικότητα η "πρώτη" έκδοση του αυτοκινήτου έρχεται με αυτό:



ένα μουντό, μετριότατης ποιότητας εσωτερικό. Κατώτερο του Golf. Στο οποίο μάλιστα λείπουν οι διακόπτες από το τιμόνι και η οθόνη αφής είναι μικρότερη.

Για να μην πούμε για τα πιο πρακτικά. Ενώ στα test διαβάζεις για το τεράστιο πορτ μπαγκάζ των 450lt και βλέπεις αυτό:



Στην πραγματικότητα, με ρεζέρβα μέσα, ο χώρος είναι αυτός:



στον οποίο δε χωράει ούτε όρθιο σακίδιο πλάτης (δείτε πόσο χαμηλό είναι σε ύψος με την εταζέρα στη θέση της όταν κλείσει το πορτ μπαγκάζ.

Κατά τ΄ άλλα βέβαια έχεις τα πλήθη που έχουν εκστασιαστεί με τα 115 αλογάκια του νέου κινητήρα και το εξατάχυτο κιβώτιο και φυσικά με την ποιότητα της VW (lol που λένε και στο χωριό μου).

Εγώ λυπάμαι τους συναδέλφους που θα το πάρουν (πολλοί από αυτούς χωρίς να πάνε καν να το δούν) θεωρώντας ότι παίρνουν ένα καλύτερο Golf. Και όταν προσπαθήσουν να πάνε διακοπές 4 άτομα με αποσκευές, τα δύο άτομα θα πρέπει να πάνε με το ΚΤΕΛ, για να χωρέσουν οι αποσκευές...

Τέσπα. Αφού μου "γείωσαν" την Alfa:





στην οποία η ποιότητα/πρακτικότητα του εσωτερικού είναι βέβαια μέτρια, αλλά σε κινητήρα, κρατήματα, χώρους είναι μακράν μπροστά από Golf, T-Roc και λοιπές Γερμανικές δυνάμεις, καλά να πάθουν.

Προσωπικά θα πάρω το (έστω και αργό ψηλά) 3008, τουλάχιστον να έχω ένα αυτοκίνητο αναβαθμισμένο στα πάντα από αυτό που οδηγώ τώρα και ας κινούμαι και λιγότερο νευρικά στην Εθνική...

Α ! Για όποιον ψάχνεται πάντως, είδα και το Karoq της Skoda. Αξιοπρεπέστατο σε χώρους, εξοπλισμό, ποιότητα και σε πολύ συμφέρουσα τιμή. Αν κάποιος ψάχνει σε αυτή την κατηγορία, αξίζει να το δει.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5547 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 07:12:18 μμ »
Δεν πειραζει Αγγελε.
Ετσι θα μπορεις να οδηγεις και ταυτοχρονα να βγαζεις και φωτο με ασφαλεια ;D
Οχι τωρα που πας του σκοτωμου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5548 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 08:04:20 μμ »
Δεν πειραζει Αγγελε.
Ετσι θα μπορεις να οδηγεις και ταυτοχρονα να βγαζεις και φωτο με ασφαλεια ;D
Οχι τωρα που πας του σκοτωμου.

Tώρα με ξαναπροβλημάτισες !
Βαριέμαι να πηγαίνω σιγά. Θα πάρω το T-Roc να πηγαίνω γρήγορα :p
Χώρους μεγάλους θέλω σπάνια. Όταν τους χρειάζομαι, θα παίρνω τη Ζ4 :lol:

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5549 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 09:37:05 μμ »
Tώρα με ξαναπροβλημάτισες !
Βαριέμαι να πηγαίνω σιγά. Θα πάρω το T-Roc να πηγαίνω γρήγορα :p
Χώρους μεγάλους θέλω σπάνια. Όταν τους χρειάζομαι, θα παίρνω τη Ζ4 :lol:
Φίλος και υπεύθυνος HR σε μεγάλη εταιρεία ο οποίος είναι αυτός που προτείνει τα ΙΧ στους υπαλλήλους, πριν 4 χρόνια έκλεισε 12 Giulietta μοντέλα 1/2014 (το 1 και για τον ίδιο). Σε 2 μήνες που κλείνουν 4ετία και οφείλει να φέρει νέα συμβόλαια με αντίστοιχα μοντέλα και κόστος μέχρι 27κ, τους ρώτησε και αποφάσισαν να ξαναπάρουν  το ίδιο και facelift μοντέλο και πάλι.
Μου έλεγε ότι δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο σε αντίστοιχη εταιρεία... Απλά ζητήσαμε να μην είναι λευκά.
 :)
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5550 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 10:52:46 μμ »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5551 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 11:56:16 μμ »
Φίλος και υπεύθυνος HR σε μεγάλη εταιρεία ο οποίος είναι αυτός που προτείνει τα ΙΧ στους υπαλλήλους, πριν 4 χρόνια έκλεισε 12 Giulietta μοντέλα 1/2014 (το 1 και για τον ίδιο). Σε 2 μήνες που κλείνουν 4ετία και οφείλει να φέρει νέα συμβόλαια με αντίστοιχα μοντέλα και κόστος μέχρι 27κ, τους ρώτησε και αποφάσισαν να ξαναπάρουν  το ίδιο και facelift μοντέλο και πάλι.
Μου έλεγε ότι δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο σε αντίστοιχη εταιρεία... Απλά ζητήσαμε να μην είναι λευκά.
 


Ωραία. "Φτιάξε" με και εσύ λίγο ακόμα. Τώρα που είμαι μεταξύ δύο επιλογών, εκ των οποίων δεν με ενθουσιάζει καμία.
Και εγώ για την Giullieta τους έλεγα, αλλά με ομάδα που "σκοτώνει" 114d, V40, Giullieta, έναντι του Golf και του T-Roc, άντε βγάλε άκρη. Το τι παπαριές άκουσα δε για την 114d δεν μπορείς να το φανταστείς.
Αυτοί ήταν ικανοί να πούνε ότι η 911 είναι χειρότερο αυτοκίνητο από το Golf, επειδή πιο είναι χαμηλό, πιο σκληρό και δεν έχει επαρκείς χώρους.

Όπως είδες, έβγαλα φωτό και την Giullieta στην Έκθεση, να τη βλέπω να κλαίω :lol:

Α! Και μερικές φωτό του Karoq:











Πάω να βάλω ένα ουϊσκάκι on the rocks, να αυτοσυγκεντρωθώ και να σκεφτώ αν μπορώ να συμβιώσω με αυτό το άθλιο εσωτερικό:



Και αυτόν τον ανύπαρκτο χώρο αποσκευών:



Προκειμένου να έχω ένα πιο πρακτικό μέγεθος για καθημερινή χρήση και έναν σίγουρα πιο ζωντανό κινητήρα από του Peugeot.

Μέχρι τώρα το θέμα μου, ήταν αν το λουρί που έχω στο ρολόϊ μου θα αρέσει στο MyWatch ή αν θα μου κάνουν ανελέητο bullying..
Τώρα βλέπω ότι η επιλογή αυτοκινήτου με μισή καρδιά, είναι σαφώς σοβαρότερο θέμα:lol:
Σκέψου να το αγόραζα κιόλας !

Μακάρι αυτά να είναι τα σοβαρότερα "προβλήματα" μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2017, 12:04:28 πμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5552 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 09:15:14 πμ »
Μέχρι τώρα το θέμα μου, ήταν αν το λουρί που έχω στο ρολόϊ μου θα αρέσει στο MyWatch ή αν θα μου κάνουν ανελέητο bullying..
Τώρα βλέπω ότι η επιλογή αυτοκινήτου με μισή καρδιά, είναι σαφώς σοβαρότερο θέμα:lol:
Σκέψου να το αγόραζα κιόλας !
Αυτο το προβλημα σου δεν ξεπεραστηκε.
Απλα πηρε αναβολη για λιγο ;D

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5553 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 09:40:04 πμ »
Αυτο το προβλημα σου δεν ξεπεραστηκε.
Απλα πηρε αναβολη για λιγο ;D

Ορθώς ομιλείς αν και (υποθέτω) καθήμενος :smoker:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5554 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 03:18:09 μμ »

Πάω να βάλω ένα ουϊσκάκι on the rocks, να αυτοσυγκεντρωθώ και να σκεφτώ αν μπορώ να συμβιώσω με αυτό το άθλιο εσωτερικό:





Εγώ στη θέση σου θα έβαζα ένα μπουκαλάκι, για να ξεχάσω.


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5555 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 03:59:54 μμ »

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα ένα μπουκαλάκι, για να ξεχάσω.

Έτσι.
Ναι.
Γι’ αυτό είναι οι φίλοι, για να σε κάνουν να αισθάνεσαι καλύτερα :lol:

Κοίτα, υπάρχει και η απείρως καλύτερη option αυτού του εσωτερικού:



Το «κακό» με αυτό το εσωτερικό και το εξίσου ωραίο εξωτερικό:



Είναι ότι πάνε πακέτο με αρκετά μεγαλύτερες διαστάσεις (δεν μου χρειάζονται σε καθημερινή βάση) και ΚΥΡΙΩΣ με πιο αργές επιδόσεις. Αυτό φοβάμαι κυρίως. Δεν είμαι «ζεν» οδηγός. Θέλω νεύρο στο αυτοκίνητο.

Έλα να τα πιούμε παρέα δίπλα στο τζάκι, να μου πεις τη σοφή σου άποψη...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5556 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 04:51:32 μμ »
Το Φάου Βε είναι άνοστο σαν φαγητό νοσοκομείου, ενώ με το 3008 έχεις τουλάχιστον μια αίσθηση Blade Runner.
Περισσότερα μπροστά στο τζάκι. Τι ώρα θα έρθουν τα κορίτσια που θα φοράνε σκούφους Αι Βασίλη (μόνο);

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5557 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 05:26:29 μμ »
Το Φάου Βε είναι άνοστο σαν φαγητό νοσοκομείου, ενώ με το 3008 έχεις τουλάχιστον μια αίσθηση Blade Runner.
Περισσότερα μπροστά στο τζάκι. Τι ώρα θα έρθουν τα κορίτσια που θα φοράνε σκούφους Αι Βασίλη (μόνο);

Πες μου ότι έχεις φιλαράκι "fast and furious" που μπορεί να boost-άρει το 3008 χωρίς να το πάρει είδηση το συνεργείο & σου κλείνω 3 Αγιοβασιλίτσες μόνο με τα σκουφάκια τους (εσύ να φέρεις μόνο το δικό σου) για τις 22:00 σήμερα sharp. Θα έχει κοιμηθεί και ο μικρός...

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5558 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 06:43:34 μμ »
Το τζάκι σε συνδυασμό με Lagavulin, μας έκανε να συμφωνήσουμε πριν χρόνια μια αυτοκινητιστική παρέα 10 οδηγών, ότι η οδηγική απόλαυση που σου προσφέρει το Seicento Sporting με τα 54 γεμάτα και λαχταριστά άλογα της κυρίας μου, είναι πολύ καλύτερη κι ευχάριστη από κάθε ηλετρόγκαζο των 100-120Hp, οπότε κοιτάξτε να συνδυάσετε και σωστό ρόφημα...

Το χειρότερο είναι ότι παίζει να είχαμε δίκιο και να συμφωνόυσαμε απλά πιο αργά χωρίς ποτό... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2017, 07:01:40 μμ από patsouris »
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #5559 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 07:54:59 μμ »
3 Αγιοβασιλίτσες μόνο με τα σκουφάκια τους (εσύ να φέρεις μόνο το δικό σου) για τις 22:00 σήμερα sharp. Θα έχει κοιμηθεί και ο μικρός...
Δωσε την διευθηνση να ερθω και εγω.
Είναι μια παραπανω.