Αποστολέας Θέμα: Αυτοκίνητα  (Αναγνώστηκε 1396638 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1920 στις: Ιούνιος 23, 2013, 09:21:01 μμ »
Χαχαχαχαχαχαχα όταν το είδα, είπα αν το δει ο pancho καήκαμε χαχαχαχαχα


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1921 στις: Ιούνιος 23, 2013, 09:25:51 μμ »
Χαχαχαχαχαχαχα όταν το είδα, είπα αν το δει ο pancho καήκαμε χαχαχαχαχα

μιλάμε για τον τέλειο συγχρονισμό...
μόλις μερικά δευτερόλεπτα από τη στιγμή που το έγραψες, βλέπω την 190 με ανοιχτό το καπώ...

εεεε πόσο να κρατηθώ ο άνθρωπος...
 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1922 στις: Ιούνιος 23, 2013, 09:33:11 μμ »
alfa 8c or f458?

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1923 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:09:52 μμ »
alfa 8c or f458?

Για το οτι η 458 είναι σκάλες ανώτερο σπορ αυτοκίνητο νομίζω και ελπίζω να μην χωράει αμφισβήτηση.

Το κοινό όμως στο οποίο απευθύνεται η Αλφα ποσώς το ενδιαφέρει ποιό αυτοκίνητο είναι καλύτερο.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1924 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:13:08 μμ »
Για το οτι η 458 είναι σκάλες ανώτερο σπορ αυτοκίνητο νομίζω και ελπίζω να μην χωράει αμφισβήτηση.

Το κοινό όμως στο οποίο απευθύνεται η Αλφα ποσώς το ενδιαφέρει ποιό αυτοκίνητο είναι καλύτερο.

Εξ' ιδίων κρίνεις τα αλλότρια...
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1925 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:44:09 μμ »
Ησουν ειρωνικος Σπυρο και οφειλεις μια συγγνωμη.
+1000000 ΕΙΣΑΙ
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1926 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:49:24 μμ »
+1000000 ΕΙΣΑΙ

Μη χάσεις ευκαιρία κι εσύ!!!!
Συμφώνησε με τον παρλαπιπα !!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1927 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:53:49 μμ »
Εξ' ιδίων κρίνεις τα αλλότρια...

Πάμε πάλι.  :D

Δηλαδή πιστεύεις ότι η 8c είναι καλύτερη? ::)
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1928 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:08:56 μμ »
Για το οτι η 458 είναι σκάλες ανώτερο σπορ αυτοκίνητο νομίζω και ελπίζω να μην χωράει αμφισβήτηση.

Το κοινό όμως στο οποίο απευθύνεται η Αλφα ποσώς το ενδιαφέρει ποιό αυτοκίνητο είναι καλύτερο.

Πάμε πάλι.  :D

Δηλαδή πιστεύεις ότι η 8c είναι καλύτερη? ::)

σου απάντησα αγνέ αναζητητή της αλήθειας...
εξ' ιδίων κρίνεις τα αλλότρια...

....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1929 στις: Ιούνιος 24, 2013, 12:28:47 πμ »
Δηλαδή τι εξ ιδίων, 458 έχει ο WasteG8 ?  :headbash:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1930 στις: Ιούνιος 24, 2013, 08:57:54 πμ »
Γιάννη έχω και τις δυο. Ως εκ τουτου λάβετε σοβαρά υπόψιν σας την γνώμη μου.

Η 458 είναι καλύτερη.  :dielaughing: :cheers:
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1931 στις: Ιούνιος 24, 2013, 10:28:32 πμ »
Sorry που διακόπτω την ώραια συζήτηση σας, αλλα είπα να αναφέρουμε και λίγο τι γίνεται στο αγωνιστικό κομμάτι, μιας και εχθές το απόγευμα τελείωσε ο 24ώρος αγώνας αντοχής του Lemans!

 Για 12η φορά τα τελευταία 14 χρόνια ένα Audi καταφέρνει να κερδίσει τον αγώνα. Το Audi R18 E-Tron Quattro της Audi Sport Team Joest με το Νο 2 στο καπό και με οδηγούς τους Tom Kristensen, Allan McNish και Loic Duval ήταν εκείνο που ύστερα από 1 ημέρα αγώνα και 348 γύρους στην πίστα Le Mans είδε πρώτο την καρό σημαία του τερματισμού.

Στην κατηγορία LMP2 τα Morgan Nissan της OAK Racing κυριάρχησαν, κάνοντας το 1-2. Στην πρώτη θέση της κατηγορίας, και 7η στη γενική κατάταξη, τερμάτισαν οι Bertrand Baguette/Ricardo Gonzalez/Martin Plowman, μπροστά από τους Olivier Pla/Alex Brundle/David Heinemeier Hansson.

Στην κατηγορία GTE Pro για μεγάλο μέρος του αγώνα η νίκη φαινόταν ότι είναι υπόθεση της Aston Martin αλλά τελικά οι δύο εργοστασιακές Porsche πήραν τις δύο πρώτες θέσεις. Την κατηγορία κέρδισε η Porsche 911 RSR των Marc Lieb/Richard Lietz/Romain Dumas, μπροστά από το ίδιο αυτοκίνητο των Jorg Bergmeister/Patrick Pilet/Timo Bernhard.

Και στην κατηγορία GTE Am η Aston Martin φαινόταν να έχει το πάνω χέρι αλλά και πάλι ήταν μια Porsche που κέρδισε. Η 911 GT3-RSR των Jean-Karl Vernay/Raymond Narac/Christophe Bourret ήταν πρώτη, μπροστά από τις Ferrari 458 Italia των Darryl O'Young/Lorenzo Case/Piergiuseppe Perazzini και Matt Griffin/Marco Cioci/Jack Gerber.

Έδω βρίσκεται και η γενική κατάταξη..
http://www.24h-lemans.com/wpphpFichiers/1/1/ressources/Pdf/2013/24-heures-du-mans/classification/race/24-heures-du-mans-2013-classifcation-after-24h.pdf

Ετσι και για την κόντρα του νήματος, αν εξαιρέσουμε την κατηγορία LMP2 (που κατα την γνώμη μου είναι και η πίο άχρηστη στο LeMans σε όλες τις άλλες έιχαμε Audi, Porsche, Porsche νικητές.. Εγώ δεν λέω κάτι απλά το αναφέρω :P :P :P :P


Να αναφερθεί ότι και στις πρώτες ώρες του αγώνα έγινε και ένα τρομερό δυστύχημα όπου ο 34 ετών Allan Simonsen έχασε την ζωή τού οδηγώντας μια Aston Martin στην κατηγορία GTE Am και μάλιστα είχε την pole position. Λίγα λεπτά μετά την εκκίνηση, όμως, είχε έξοδο με πολύ μεγάλη ταχύτητα και το αυτοκίνητό του χτύπησε με δύναμη στις μπαριέρες της στροφής Tetre Rouge. Ο άτυχος Δανός μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο ιατρικό κέντρο της πίστας όπου δυστυχώς υπέκυψε στα τραύματά του. Ο Simonsen ήταν 34 ετών και έτρεχε στις 24 Ώρες του Le Mans για 7η φορά.

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/Q623g1mKpdE" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Q623g1mKpdE" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/orB7ev0Iwy4" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/orB7ev0Iwy4" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


H Aston Martin συνέχισε τον αγώνα μετα απο απόφαση της οικογένειας Simonsen

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1932 στις: Ιούνιος 24, 2013, 12:13:33 μμ »
Δηλαδή τι εξ ιδίων, 458 έχει ο WasteG8 ?  :headbash:
Γιάννη έχω και τις δυο. Ως εκ τουτου λάβετε σοβαρά υπόψιν σας την γνώμη μου.

Η 458 είναι καλύτερη.  :dielaughing: :cheers:

Προφανώς και εννοούσα κάτι εντελώς διαφορετικό, αλλά δεν πειράζει....   :up:
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1933 στις: Ιούνιος 24, 2013, 02:43:01 μμ »
Tom Kristensen, έεεεετσιιιιι... να μάθουν ποιός είναι ο TOP στους Le Mans!!!  ;D ;D ;D :respect: :respect: :respect: :respect:


Και 2η βγήκε η Toyota Racing;; Βίιιιιιααααα... σσσσέεεξξξ οι ιάπωνες!!!  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1934 στις: Ιούνιος 24, 2013, 02:48:41 μμ »
Tom Kristensen, έεεεετσιιιιι... να μάθουν ποιός είναι ο TOP στους Le Mans!!!  ;D ;D ;D :respect: :respect: :respect: :respect:


Και 2η βγήκε η Toyota Racing;; Βίιιιιιααααα... σσσσέεεξξξ οι ιάπωνες!!!  ;D ;D

9 φόρα νίκη για τον Kristensen!!!

Το αλλο Audi είχε πρόβλημα με τον εναλλάκτηκαι έμεινε 10 γύρους πίσω αλλίως 1 - 2 θα είχαμε!!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1935 στις: Ιούνιος 24, 2013, 03:04:00 μμ »
9 φόρα νίκη για τον Kristensen!!!

Το αλλο Audi είχε πρόβλημα με τον εναλλάκτηκαι έμεινε 10 γύρους πίσω αλλίως 1 - 2 θα είχαμε!!
Τρομερός ο Tom, δεν έχει αφήσει αγώνα για αγώνα!!! Ώρες ώρες σκέφτομαι : " Ο Kristensen είναι αυτός που κερδίζει ή το αμάξι? " Πραγματικά δηλαδή. Την ίδια απορία έχω και με τον Vettel και το RB του.  ;D ;D ;D






Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1936 στις: Ιούνιος 24, 2013, 05:06:16 μμ »
Τρομερός ο Tom, δεν έχει αφήσει αγώνα για αγώνα!!! Ώρες ώρες σκέφτομαι : " Ο Kristensen είναι αυτός που κερδίζει ή το αμάξι? " Πραγματικά δηλαδή. Την ίδια απορία έχω και με τον Vettel και το RB του.  ;D ;D ;D
Στο πρώτο ερώτημα η απαντηση είναι η τελεια ομαδα, συμπεριλαμβανομένου και τα 2! πολυ καλο αμαξι και καλή επιλογή ομάδασ οδηγών!!

Στο δεύτερο η αποψή μου είναι ο Adrian Newey!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1937 στις: Ιούνιος 25, 2013, 06:33:13 μμ »


Uploaded with ImageShack.us

ΠΟΙΗΜΑ !!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1938 στις: Ιούνιος 25, 2013, 06:54:21 μμ »
Υποχρεωτική σε όλα τα αυτοκίνητα η επείγουσα κλήση



Τη δυνατότητα αυτόματης κλήσης σε περίπτωση ατυχήματος, θα πρέπει να υποστηρίζει κάθε καινούριο αυτοκίνητο που λανσάρεται στην Ευρώπη από τον Οκτώβριο του 2015, όπως αποφασίστηκε από την αρμόδια επιτροπή της Ε.Ε.

Η συγκεκριμένη νομοθετική ρύθμιση πάρθηκε ώστε να καλούνται άμεσα οι υπηρεσίες πρώτης βοήθειας σε περίπτωση ατυχήματος και να μειωθεί ο αριθμός των θυμάτων από τα τροχαία. Έτσι, από το 2015 όλες οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να εξοπλίζουν τα μοντέλα τους με την εφαρμογή της κλήσης έκτακτης ανάγκης.

Το σύστημα υποστηρίζει κάθε χώρα της Ευρώπης στον αριθμό εκτάκτων αναγκών,112. Σε περίπτωση ατυχήματος ενεργοποιείται η λειτουργία και οι επιβάτες λαμβάνουν ένα φωνητικό μήνυμα. Αμέσως μετά ακούγεται το τηλέφωνο να καλεί καθώς πραγματοποιείται η κλήση προς τον αριθμό 112. Την ίδια στιγμή στέλνονται οι γεωγραφικές συντεταγμένες προς τις αρμόδιες υπηρεσίες.

Να σημειώσουμε εδώ, ότι αρχικά η συνομιλία γίνεται μέσω του κινητού τηλεφώνου που έχει επιλεγεί από το σύστημα. Στο μέλλον όμως, τα αυτοκίνητα θα υποδέχονται κάρτα SIM, ώστε η κλήση να μπορεί να πραγματοποιείται απευθείας από το σύστημα, χωρίς την ανάγκη ύπαρξης κινητού.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1939 στις: Ιούνιος 25, 2013, 11:13:01 μμ »




Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης