Αποστολέας Θέμα: Αυτοκίνητα  (Αναγνώστηκε 1396647 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1100 στις: Μάιος 29, 2011, 04:06:06 μμ »
Την ΘΕΛΩ [-o<
http://youtu.be/0c_ay2SkrGE
Δικαίως και σε καταλαβαίνω απόλυτα....
.....άλλωστε δεν είσαι ο μόνος...

υ.γ. άντε και μια που .....λεφτά υπάρχουν...κατευθείαν την QV!
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος merlin

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 97
  • www.supersonics.gr
    • Προφίλ
    • supersonics
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1101 στις: Ιούνιος 01, 2011, 09:20:55 μμ »
ιταλικα σκουπιδια, η χαρα του συνεργειου! ;D ;D ;D
βεβαια για να λεμε ολη την αληθεια σαν στατικα μοντελα ειναι πανεμορφα

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1102 στις: Ιούνιος 01, 2011, 11:20:55 μμ »
βεβαια για να λεμε ολη την αληθεια σαν στατικα μοντελα ειναι πανεμορφα

 :dielaughing:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1103 στις: Ιούνιος 02, 2011, 11:13:38 πμ »
Η γοητεία κοστίζει...
Παράτα τους Ιταλούς, αν θες τη γνώμη μου. Στις μέρες που ζούμε, και σ' αυτές που θα έρθουν, μόνο τα σκυλιά θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο. Και σκυλί, και φτηνό, και αξιόπιστο, και χαμηλών τόνων για να μην κλαίς μέρα παρά μέρα τις γρατζουνιές. Κοινώς σκέτο όχημα και τίποτα παραπάνω... Βρε θα με θυμηθείς... Πάρε Κορεάτικο, γιατί όπου νάναι θα γίνεται στην αγορά ...της Κορέας! ;D
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1104 στις: Ιούνιος 02, 2011, 01:01:41 μμ »
Η γοητεία κοστίζει...
Παράτα τους Ιταλούς, αν θες τη γνώμη μου. Στις μέρες που ζούμε, και σ' αυτές που θα έρθουν, μόνο τα σκυλιά θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο. Και σκυλί, και φτηνό, και αξιόπιστο, και χαμηλών τόνων για να μην κλαίς μέρα παρά μέρα τις γρατζουνιές. Κοινώς σκέτο όχημα και τίποτα παραπάνω... Βρε θα με θυμηθείς... Πάρε Κορεάτικο, γιατί όπου νάναι θα γίνεται στην αγορά ...της Κορέας! ;D

Λοιπόν Θάνο δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα, αλλά το είχα ψάξει παλαιότερα από πολλές πλευρές ( συνεργεία, γραφεία ενοικιάσεως αυτοκινητών) και είχε προκύψει το συμπέρασμα  ότι τα Κορεάτικα ήταν τα αυτοκίνητα με την μικρότερη επισκεψιμότητα σε συνεργεία  !!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1105 στις: Ιούνιος 02, 2011, 01:13:20 μμ »
Λοιπόν Θάνο δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα, αλλά το είχα ψάξει παλαιότερα από πολλές πλευρές ( συνεργεία, γραφεία ενοικιάσεως αυτοκινητών) και είχε προκύψει το συμπέρασμα  ότι τα Κορεάτικα ήταν τα αυτοκίνητα με την μικρότερη επισκεψιμότητα σε συνεργεία  !!!!!!!!

Πάνο μου, (με το λατρευτό κολοκυθάκι μας  ;D), φυσικά και δεν κάνω πλάκα! Είχα εταιρικό παλιό Hyundai Accent, η σύζυγος δε ένα Getz, ακόμα δε ξύνω το κεφάλι μου με απορία γιατί και τα δυό τους δεν έχουν ζητήσει, μετά από αρκετά χρόνια, απολύτως τίποτα πέρα από ένα ετήσιο σερβισάκι (το δε Getz το κάνει ισοβίως δωρεάν όπως όριζε το συμφωνητικό αρχικής αγοράς)...
Ξέρεις τι ωραίο πράμα είναι να σου περισσεύουν λεφτά, κι άσε την γοητεία για τα ψώνια... Αν ζούσαμε σε καμμιά άλλη χώρα κάτω από σχετικά ρόδινες συνθήκες, θα μιλάγαμε αλλοιώς...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2011, 02:02:55 μμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1106 στις: Ιούνιος 04, 2011, 03:44:21 μμ »
Ειχα διαβασει σε περιοδικο πως η VW ενδιαφερεται και εκανε προταση στη Fiat να βαλει την Alfa Romeo στο group,η οποια αποριφθηκε.Ωστοσο ειχε γινει αναφορα πως η VW θα επιστρεψει με νεα προσφορα,αληθευει κατι τετοιο?Γνωριζει καποιος κατι?

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1107 στις: Ιούνιος 04, 2011, 11:39:14 μμ »
Ειχα διαβασει σε περιοδικο πως η VW ενδιαφερεται και εκανε προταση στη Fiat να βαλει την Alfa Romeo στο group,η οποια αποριφθηκε.Ωστοσο ειχε γινει αναφορα πως η VW θα επιστρεψει με νεα προσφορα,αληθευει κατι τετοιο?Γνωριζει καποιος κατι?

Είχε ξαναπροσπαθήσει ο Piech στο παρελθόν να αγοράσει την Alfa, πρόταση που είχε απορριφθεί κατηγορηματικά.
Το ίδιο έγινε και φέτος (και μάλιστα δις....), πρόταση η οποία είχε την ίδια ακριβώς κατάληξη δια στόματος Sergio Marchionne...

O Piech θέλει διακαώς την Alfa, μία από τις ιστορικότερες εταιρείες παγκοσμίως και πιστεύει πάρα πολύ στη δυναμική του ονόματός της.
Πιστεύει πως σε συνδυασμό με το κατάλληλο marketing και τη διαχείρισή τους, θα καταφέρει επιτέλους αυτό που δεν κατάφερε με τη seat (η οποία συζητιέται πως πάει για κλείσιμο).


υ.γ. : Το Gruppo Fiat κατέχει το 52,6% της Chrysler Group LLC (Chrysler, Jeep, Dodge, ...)
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1108 στις: Ιούνιος 05, 2011, 10:31:49 πμ »
Η Seat για κλεισιμο?Αυτο ειναι δυσαρεστο αφου προσωπικα της εχω μεγαλη εκτιμηση,ειναι σιγουρο πως θα γινει?Παντως αν η Alfa Romeo μπει στο γκρουπ και κρατησει την φινετσα της,σε σχεση με τις μηχανολογικες πινελιες της VW ε,τι αλλο να θελει κανεις? ;D

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1109 στις: Ιούνιος 05, 2011, 01:44:54 μμ »
Η Seat για κλεισιμο?.....,ειναι σιγουρο πως θα γινει?

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα, άλλωστε και εγώ αυτά που γράφονται διαβάζω...

Παντως αν η Alfa Romeo μπει στο γκρουπ και κρατησει την φινετσα της,σε σχεση με τις μηχανολογικες πινελιες της VW ε,τι αλλο να θελει κανεις? ;D

Πιστεύεις ότι η Alfa στερείται μηχανολογικών λύσεων και ότι έχει ανάγκη την οποιαδήποτε vw ?

Αυτό που έχει ανάγκη είναι να εξαλειφθούν δεισιδαιμονίες τύπου "από τη στιγμή που είναι γερμανικό, είναι καλό..."
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1110 στις: Ιούνιος 05, 2011, 02:15:57 μμ »
Η VW ειναι οσο να ναι group που πηρε εταιρειες και τις αναγεννησε σε πολλα πραγματα,η Skoda πχ.Η Alfa Romeo δεν στερειται πουθενα πιστευω αλλα γιατι να μην μπει στο group και να γινει και αυτη μια εκτων εταιρειων?Δεν χρειαζεται να αλλαξει πολλα απλα με τις καλυτερες μηχανολογικες προτασεις των Γερμανων δεν θα χαρακτηριζονται Ιταλικα σκουπιδια ;)

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1111 στις: Ιούνιος 05, 2011, 02:30:15 μμ »
Η VW ειναι οσο να ναι group που πηρε εταιρειες και τις αναγεννησε σε πολλα πραγματα,η Skoda πχ.

Συμφωνώ μέχρι ενός σημείου, αλλά άλλο η Alfa και άλλο η Skoda, ασύλληπτη διαφορά μεγέθους....

Η Alfa Romeo δεν στερειται πουθενα πιστευω αλλα γιατι να μην μπει στο group και να γινει και αυτη μια εκτων εταιρειων?

Αφού δεν υστερεί πουθενά, τότε μάλλον δεν υπάρχει και κανένας λόγος να αλλάξει χέρια....

Δεν χρειαζεται να αλλαξει πολλα απλα με τις καλυτερες μηχανολογικες προτασεις των Γερμανων δεν θα χαρακτηριζονται Ιταλικα σκουπιδια ;)

Πολύ απλά, οι Γερμανοί ΔΕΝ έχουν καλύτερες μηχανολογικές προτάσεις.....
Ιταλικά σκουπίδια αποκαλούνται από κάποιους γερμανολάγνους χρήστες που δεν έχουν οδηγήσει ποτέ ιταλικό αυτοκίνητο...
Αυτοί ας αγοράσουν άλλα αυτοκίνητα, προσωπικά η άποψή τους μου είναι αδιάφορη...
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1112 στις: Ιούνιος 05, 2011, 02:37:45 μμ »
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!!!Σαφως δεν συγκρινω Skoda με Alfa.Η μερα με την νυχτα.Η Alfa Romeo εχει γινει η αγαπημενη μου εταιρεια.Θελω το πρωτο αμαξι που θα παρω να ειναι η 147 κομψη,γοητευτικη και η οικονομικη για εναν 19χρονο παρολο τα 1600 κυβικα.Μ αρεσει πολυ η MITO,ενω ερωτευθηκα την GIULIETTA και ανυπωμωνω για την νεα JULIA.Οποτε ειμαι και εγω στο κλαμπ των ερωτευμενων με την Alfa.Εγω αυτο που θελω να πω χωρις να παρεξηγηθω ειναι πως ετσι απειρος που ειμαι πιστευα πως το να μπει η Alfa στην VW θα ειναι κατι καλο.Αληθεια Παναγιωτη εχεις Alfa?

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1113 στις: Ιούνιος 05, 2011, 03:21:10 μμ »
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!!!Σαφως δεν συγκρινω Skoda με Alfa.Η μερα με την νυχτα.Η Alfa Romeo εχει γινει η αγαπημενη μου εταιρεια.Θελω το πρωτο αμαξι που θα παρω να ειναι η 147 κομψη,γοητευτικη και η οικονομικη για εναν 19χρονο παρολο τα 1600 κυβικα.Μ αρεσει πολυ η MITO,ενω ερωτευθηκα την GIULIETTA και ανυπωμωνω για την νεα JULIA.Οποτε ειμαι και εγω στο κλαμπ των ερωτευμενων με την Alfa.Εγω αυτο που θελω να πω χωρις να παρεξηγηθω ειναι πως ετσι απειρος που ειμαι πιστευα πως το να μπει η Alfa στην VW θα ειναι κατι καλο.Αληθεια Παναγιωτη εχεις Alfa?
Εάν μπορείς να διαθέσεις το χρήματα, τότε χωρίς δεύτερη σκέψη την Giulietta.
Οριακά κάνει και για την ηλικία σου κάτι που δε θα έλεγα για την μελλοντική Giulia, αν και περί ορέξεως .....

Φυσικά και η MiTo είναι "κουτί" για την ηλικία σου, αλλά όπως και να το κάνουμε η Giulietta είναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο.

Αληθεια Παναγιωτη εχεις Alfa?
Στην οικογένεια έχουμε ...τρείς...  Και άλλες ?  ;D
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1114 στις: Ιούνιος 05, 2011, 03:22:24 μμ »
Ελα μη με κρατας σε αγωνια ποια εχεις? :-*

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1115 στις: Ιούνιος 05, 2011, 03:31:42 μμ »
Ελα μη με κρατας σε αγωνια ποια εχεις? :-*
...Στην οικογένεια έχουμε ...τρείς...  Και άλλες ?  2x166+159+1xGP   ;D
εάν ήσουν λίγο πιο παρατηρητικός, θα έβλεπες    :P



όπως και να'χει, όνειρο παραμένει η Brera, αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα, δεν...... :-X >:(  :'(
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1116 στις: Ιούνιος 05, 2011, 06:01:38 μμ »
Αυτό που έχει ανάγκη είναι να εξαλειφθούν δεισιδαιμονίες τύπου "από τη στιγμή που είναι γερμανικό, είναι καλό..."

Όχι δεισιδαιμονίες φίλε pancho, τίποτα δεν είναι τυχαίο, οι Ιταλοί πληρώνουν τα λάθη του παρελθόντος και μάλιστα όχι και τόσο μακρινού, ας πρόσεχαν...ακόμη χρειάζονται καλή δουλειά και χρόνο για να επανέλθουν στην εκτίμηση των καταναλωτών. Απ'ότι βλέπω πάντως, τουλάχιστον η Alfa είναι σε σωστό δρόμο ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2011, 06:14:51 μμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1117 στις: Ιούνιος 05, 2011, 07:13:45 μμ »
Ειχα διαβασει σε περιοδικο πως η VW ενδιαφερεται και εκανε προταση στη Fiat να βαλει την Alfa Romeo στο group,η οποια αποριφθηκε.Ωστοσο ειχε γινει αναφορα πως η VW θα επιστρεψει με νεα προσφορα,αληθευει κατι τετοιο?Γνωριζει καποιος κατι?

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
Mη παναγία μου.... τι σχέση έχει η Alfa με το Group VW??
OXI ΑΛΛΗ VWνοκονσερβοποίηση :P
 ;D ;D

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D

Αποσυνδεδεμένος pancho

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1118 στις: Ιούνιος 06, 2011, 12:19:55 πμ »
Όχι δεισιδαιμονίες φίλε pancho, τίποτα δεν είναι τυχαίο, οι Ιταλοί πληρώνουν τα λάθη του παρελθόντος και μάλιστα όχι και τόσο μακρινού, ας πρόσεχαν...ακόμη χρειάζονται καλή δουλειά και χρόνο για να επανέλθουν στην εκτίμηση των καταναλωτών. Απ'ότι βλέπω πάντως, τουλάχιστον η Alfa είναι σε σωστό δρόμο ;)

Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά το σκέλος της ευθύνης των Ιταλών και της συμβολής της στη σημερινή κατάσταση.
Μήν ξεχνούμε όμως και τον σημαντικότατο ρόλο που έπαιξε ο λεγόμενος "ειδικός τύπος,
ο οποίος εντέχνως διατηρούσε συνεχώς οτιδήποτε γερμανικό στην κορυφή (παρ'όλα τα λάθη τους).

Με τη λογική τη δική σου όμως, δεν είδα αντίστοιχη "τιμωρία" των καταναλωτών προς τις γερμανικές εταιρείες...
(εκτός αν πιστεύεις πως όλα τα γερμανικά αυτοκίνητα είναι αψεγάδιαστα)

Να μη μιλήσουμε για συγκεκριμένα περιοδικά ή "συντάκτες" (τρομάρα τους...), οι οποίοι έθαβαν με κάθε ευκαιρία οτιδήποτε ιταλικό (και δευτερευόντως οτιδήποτε γαλλλικό...)
Μέχρι πρίν κάποια χρόνια αγόραζα κάθε μήνα μέχρι και 10 περιοδικά του αυτοκινητιστικού τύπου (ελληνικά και ξενόγλωσσα),
μέχρι κάποια στιγμή που δεν άντεξα την κοροϊδία τους και δεν έχω ξαναγοράσει ....ούτε σελίδα.
Μιλάμε για απροκάλυπτη προπαγάνδα χειρίστου είδους, που πλέον ξεπερνούσε και ξεπερνά τα εσκαμμένα.

Δε θέλω να πλατιάσω, αλλά αν αυτά που συνέβησαν στα γερμανικά αυτοκίνητα (και μάλιστα πρωτοκλασσάτα...),
συνέβαιναν σε ένα π.χ. γαλλικό, τότε η γαλλική βιομηχανία δε θα πουλούσε ούτε....evian...


[/quote]
ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
Mη παναγία μου.... τι σχέση έχει η Alfa με το Group VW??

Ευτυχώς, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ...

[/quote]
OXI ΑΛΛΗ VWνοκονσερβοποίηση :P
 ;D ;D
Δυστυχώς δε το αντιμετωπίζουν όλοι έτσι....
Πραγματικά, έγραψες την πλέον κατάλληλη λέξη...κονσερβοποίηση της αυτοκίνησης
....and after the first GP win over Alfa Romeos Alfettas, Enzo Ferrari cried out: " I’ve killed my mother"....


Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1119 στις: Ιούνιος 06, 2011, 12:59:44 πμ »
Δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα, άλλωστε και εγώ αυτά που γράφονται διαβάζω...

Πιστεύεις ότι η Alfa στερείται μηχανολογικών λύσεων και ότι έχει ανάγκη την οποιαδήποτε vw ?

Αυτό που έχει ανάγκη είναι να εξαλειφθούν δεισιδαιμονίες τύπου "από τη στιγμή που είναι γερμανικό, είναι καλό..."

Η Alfa (Group Fiat βασικα) υιοθετει ολες τις τεχνολογικες λυσεις που φερνουν στην αγορα οι Γερμανοι προσωπαθωντας να δημιουργησει πανεμορφα ''Golf". Δηλαδη δοκιμασμενη αξιοπιστη premium συνταγη...
Ο αυθεντικος της χαρακτηρας (κεντρο του σχεδιασμου η οδηγικη απολαυση) εχει χαθει χρονια τωρα οπως και πολλοων εταιριων και εχει θυσιαστει στο βωμο της ασφαλειας (ηλεκτρονικα!!!),ανεσης,αξιοπιστιας και πολυτελειας που ανεδειξε το VW Group σε υπερδυναμη