Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ROLEX NA ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ?!...  (Αναγνώστηκε 56936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Οχι φιλε Γιαννη, δε συμφωνω! Δικαιως βρισκεται εκει που ειναι, τιποτα δεν ειναι τυχαιο, αλλα ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις ο,τι θελεις...
Καλη σου μερα!....   :)

Eγωιστή.... :stick2: :dielaughing:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Κανεις λαθος, τα εχω και τα δυο!!   ;)   :D

Λογικό..ήθελες ένα ρολόι για σένα και ένα για τους άλλους  :snakeman:
( μ'εχουν τελειώσει τα επιχειρήματα και το πέρασα σε Κατινίστικο επίπεδο  ;D  ;D )

Σας αφήνω εγώ παιδιά, δεν έχω κάτι άλλο να πω πέρα από τα παραπάνω για την πολιτική της διαφήμησης.
ΔΕΝ ΜΑΛΩΝΩ

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/azqRouhTL2Y" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/azqRouhTL2Y" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Εισαι σε καλο δρομο!Αφου τελικα αξιζει η Ρολεξ,δεν ειναι μεγαλη η αποσταση απο το Panerai σου,ασε που εχει και in-house! ;D

και τι σημαινει in house γενικα? τωρα εβγαλε και η steinhart λεει in house. η citizen εχει, η seiko εχει. αμα μια εταιρεια πλερω τοτε κανει και in house. πανακεια ειναι το in house? που το εχουμε αναγαγει σε κατι αναμεσα σε walking on the water και walking dead της ωρολογοποιιας. κανεις δεν ειπε οτι η rolex ειναι γτπκ. καθε αλλο. μεγαλη και σπουδαια εταιρεια. αλλα κανει capitalize το ονομα, το παρελθον και κυριως τη διαφημιση και την πολιτικη της.

και αυτο φυσικα ισχυει για καποιους. οχι για ολους. αιωνιο debate αλλα ανουσιο.

και φυσικα ΟΥΤΕ η panerai αξιζει τοσο οσο ειναι. αλλα οχι γιατι δεν εχει in house. για αλλους λογους και αυτη δεν αξιζει το hype στο βαθμο που ειναι σημερα. και το λεει αυτο καποιος που εχει pam. αλλα μ'αρεσει το ρολοι και το πηρα και δεν με ενδιαφερει αν αξιζει η' οχι. το ιδιο ισχυει για οσους εχουν ρολεξ. ξερω οτι εχω παρει ενα ρολοι που ειναι overpriced αλλα μου αρεσε και το πηρα. δεν θεωρω οτι πρεπει να αρεσει σε ολους, ουτε ολοι πρεπει να δεχθουν οτι αξιζει τα χρηματα του. μου αρεσε και το πηρα και δεν με νοιαζει τι λεει ο οποιοσδηποτε μιας και δεν καθοριζω τις επιθυμιες μου με βαση το τι λενε οι αλλοι αλλα τι μου αρεσει εμενα.

τα ρολεξ εμενα τουλαχιστον και ειμαι around 45 years old, μου φαινεται σε μεγαλο βαθμο βαρετα και ιδια, με εξαιρεση βαρια βαρια 3 ρολογια τους. σε αλλους φαινονται υπεροχα.

αυτο ειναι το ομορφο της ιστοριας. διαφερουμε. ειδαλλως ολοι θα φορουσαμε ιδια ρολογια, ιδια ρουχα, ιδια αμαξια. πολυ βαρετο πραγμα θα ηταν.

τι ειναι αυτο που δε μου αρεσει στα rolex? βαρετα σχεδια, overpriced, ενω η αποκτηση τους, και αυτο δεν αφορα φυσικα οσους εδω μεσα ειναι σε αλλο μηκος κυματος και ασχολουνται με το ρολοι σαν αθλημα σοβαρα, αποτελει για ενα συνολο αγοραστων το 'θα παρω αυτο να ξενοιασω και να δειχνω οτι εχω λεφτα και στατους'. Ποσοι θα δουν τυπους με rolex και θα σκεφτουν με τη μια οτι αυτος κατι ξερει απο ρολογια και ασχολειται?

τι θελω να πω? και ΠΑΛΙ σημειωνω οτι δεν αφορα τους φιλους εδω μεσα που η ενασχοληση τους με το ρολοι ειναι αποτελεσμα παθους και αγαπης αλλα το μεγαλο συνολο κατοχων ρολεξ. Ενα ρολεξ στο χερι καποιου δε δειχνει με τιποτε οτι καποιος σοβαρα ασχολειται με το αθλημα αλλα οτι βρηκε κατι για να δειξει οτι εχει ενα status και να ξενοιασει. το πιο πιθανο αν ρωτησεις 8/10 απο τους κατοχους ειναι να το πηραν γιατι ειναι rolex και αξεσουαρ και οχι ρολοι.

για ενα τεραστιο μερος κατοχων του δεν μετραει χρονο αλλα μετραει status. αυτο εμενα δε μου αρεσει. τι να κανουμε? δε μου αρεσει. δικαιωμα που λενε και στο πρασινο τραπεζι με την τραπουλα.

οταν δω καποιον με ενα iwc, breitling ακομη και panerai (που απαιτει παραπανω σαφεστατα σκεψη και 'μελετη' για να το παρεις) σκεφτομαι να ανοιξω συζητηση μαζι του για τα ρολογια. οταν δω καποιον με rolex σκεφτομαι να ανοιξω συζητηση για δουλειες.

φυσικα αυτο ειναι προσωπικη μαλακυνση. αλλα αυτο δεν ειμαστε? οι μλακιες οι αντιληψεις μας.

πολλες καλημερες
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Η Rolex έγινε αυτή που είναι από τους μικρομεσαίους και την διαφήμιση !!! Ενδιαφέρουσα απόψη.

Η αλήθεια όμως είναι ότι η Rolex έγινε αυτή που είναι επειδή απλά έφτιαξε μερικά από τα καλύτερα ρολόγια που υπάρχουν, τα οποία εξακολουθούν ακόμα και σήμερα, τα ίδια αυτά ρολόγια, να βρίσκονται στους καρπούς των νέων κατόχων τους και να κάνουν αυτό για το οποίο σχεδιάστηκαν να κάνουν.

Επειδή ήταν τα καλύτερα, τα πιο πρωτοπόρα και μακράν τα πιο αξιόπιστα, τα χρησιμοποίησαν ένοπλες δυνάμεις διαφόρων κρατών, τα βατράχια της COMEX στα βάθη των θαλασσών ανά την υφήλιο, πρωτοπόροι που ανέβηκαν στο Έβερεστ και έσπαγαν το φράγμα του ήχου.

Τα φόρεσαν Πρόεδροι Κρατών και πανίσχυροι άνθρωποι.

Απλά για ήταν τα καλύτερα, τα πιο πρωτοπόρα και μακραααααααααάν τα πιο αξιόπιστα.
Τρία σε ένα.
Αυτή την τριπλέτα, απλά κανείς ανταγωνιστής δεν μπόρεσε να την νικήσει. Γι αυτό και συνέχισε μέχρι σήμερα και θα συνεχίσει να είναι στην κορυφή.

Έτσι φτιάχτηκε ο μύθος της που έκανε την Rolex αυτή που είναι. 
 

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
συμφωνουμε απολυτα. ειναι ενας μυθος. δεν πιστευω οτι ειπε κανεις κατι διαφορετικο.

οσα ειπες ισχυουν Πανο. το παρελθον ειναι δεδομενο. σημερα ομως ισχυουν ολα αυτα? αυτο ειναι η αιχμη της διαφωνιας. δε συζηταμε πισω στο 1960 η' 1970. συζηταμε στο 2010+.

καμμια αντιρρηση για το μυθο της. και φυσικα προφανως δε νομιζω οτι υπαρχει αντιρρηση για το οτι εγινε απο τους μεσαιους (οχι μικρομεσαιους) αυτο που ειναι σα μεγεθος. δεν κανεις τετοιο αριθμο πωλησεων στοχευοντας στους μεγαλους και μονο. δεν μπορεις να περιορισεις το target group σου σε μια μικρη ελιτ φυσικα. το target group της και μαλιστα πολυ ευστοχα ειναι οι μεσαιοι who would like to be bigger. και καλα κανουν. η προοπτικη, το να θελεις να εισαι, να γινεις η' να δειχνεις κατι πιο μεγαλο ειναι η μεγαλυτερη κινητηρια δυναμη στο συγχρονο κοσμο. οκ, μαζι με το σεξ φυσικα :lol:

ενα ρολεξ περιεχει και το i am big αλλα και το i would like to be big, που για πολυ κοσμο ειναι μεγαλο κινητρο. Και επαναλαμβανω για πολλοστη φορα πως αυτο δεν αφορα στους φιλους της ωρολογοποιιας αλλα στη μεγαλη αγοραστικη μαζα που φυσικα ας μην τρεφουμε αυταπατες, δεν λατρευει και δεν ασχολειται με τα ρολογια και τοσο. ειδα τις προαλλες ενα παλιο φιλο μετα απο χρονια με ενα υπεροχο daytona και μιλαγαμε και δεν ειχε ιδεα για τιποτε αλλο. τιποτε. βεβαια με εβαλε κατω και μιλαγαμε για μοντελισμο και με διελυσε με τις γνωσεις του. αλλα το daytona στο χερι και ας μην ειχε ιδεα καν για τιποτε αλλο απο ρολογια περα απο οτι αυτο του αρεσε απο ρολεξ και για αυτο το πηρε. (ρολογαρα btw, ενα απο 3 που μ'αρεσουν και αν το σπρωξει ποτε θα περιμενω στη γωνια  :D)

αν θεωρεις φυσικο, και αυτο ισχυει οχι μονο για τη ρολεξ αλλα και για pam, να αλλαζει κατα 8-10% η τιμη ενος προιοντος ανα ετος χωρις αυτο να αλλαζει στο παραμικρο και χωρις να αλλαζουν στο παραμικρο οι γραμμες και τα κοστη παραγωγης, τοτε εγω παω πασο. αυτο ομως ειναι premium που πληρωνεις για το στατους και το marketing. Αλλο να βγαζει ενα νεο μοντελο και  να αποσυρει το παλιο και ετσι να αλλαζει τιμολογιο. αλλα με ιδια προιοντα (μαλακω Panerai και για σενα τα λεω) να αλλαζεις price list καθε χρονο ειναι καπως.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Δεν βλέπω κανένα κακό να θέλει οποιοσδήποτε να αποκτήσει ένα από τα ρολόγια της πρώτης εταιρίας ωρολογοποιίας που έφτιαξε το δικό της μύθο και τον συντηρεί απαρέγκλιτα κρατώντας την ίδια ποιότητα κατασκευής σε καθένα από τα εκατομμύρια ρολόγια που φτιάχνει . Για να τα παίρνουν κατά εκατομμύρια κάτι καλό θα έχουν, έστω και αν δεν το ξέρουν οι μάζες.

Αλήθεια στα ρολογοφόρα που δεν βρίσκονται οι μάζες, γιατί τα θέματα των διαφόρων εταιριών είναι σε αριθμό σχεδόν αντίστοιχα με την θέση των εταιριών στην παγκόσμια κατάταξη ; Πάντα μου έκανε εντύπωση αυτό.   

Τι κρίμα που το 1988 πήρα για 45.000 δρχ. το Citizen Aqualand και δεν έδωσα 210.000 δρχ., στο duty free του Dubai, για να πάρω το Gmt Master- 1675.
Σήμερα έχω ένα ρολόι που δεν το υποστηρίζει ούτε η ίδια εταιρία που το έφτιαξε, ενώ θα είχα ένα πανέμορφο μηχανικό έργο τέχνης  που θα ήταν κορυφαίας ποιότητας, θα συνέχιζε με την πιο απλή συντήρηση να δουλεύει για πάμπολλες δεκαετίες ακόμα και ανά πάσα ώρα και στιγμή θα είχα στην τσέπη μου 4.500-5.000 ευρώ (1.533.375 - 1.703.750 δρχ.) αν αποφάσιζα να το δώσω.

Με τούτα και με κείνα (ο καθένας βάζει ότι θέλει) συνεχίζει ο μύθος να παραμένει ζωντανός.
Έβαλε και ο Τσε το χεράκι του.....

jim teo

  • Επισκέπτης
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αποδέχεστε τη Rolex,αλλά και την κάθε εταιρεία,όπως ακριβώς είναι.
Γιατί πρέπει να *διυλίζουμε τον κώνωπα και να προσπαθούμε να αποδείξουμε/κατανοήσουμε πώς έφτασε εκεί η Rolex,αν το αξίζει πραγματικά,αν είναι η καλύτερη,αν η ιστορία της είναι μεγάλη κ.ο.κ.
Η Rolex είναι Rolex.Ή την αποδέχεσαι ή δεν την αποδέχεσαι.Περαιτέρω αναλύσεις δε χρειάζονται.

Κάτι άλλο που επίσης δε μπορώ να καταλάβω,είναι γιατί θεωρείται κακό το να αγοράσει κάποιος ένα Rolex απλά και μόνο για το όνομα και την αξιοπιστία;
Επειδή εμείς έχουμε φάει "πετριά" με τα ρολόγια σημαίνει ότι όποιος θέλει να αγοράσει ένα Rolex,θα πρέπει πρωτίστως να έχει μελετήσει και αποστηθίσει την ιστορία της εταιρείας;Αυτή την εταιρεία ξέρει για κορυφαία κι αυτή θα προτιμήσει.Με γειά του και χαρά του.
Κι εγώ αν είχα λεφτά στην τσέπη,θα πήγαινα να πάρω μια Mercedes.Ξέρω εγώ απο αυτοκίνητα;Ξέρω εγώ την ιστορία της εταιρείας;Είμαι ο πλέον άσχετος.Σκοτίστηκα όμως για όλα αυτά.Εγώ θέλω ένα αυτοκίνητο ασφαλές και αξιόπιστο που να κρατήσει για δεκαετίες.(δεν έχω τη δυνατότητα να τα αλλάζω ανα 5 ή 10 έτη)
Τις προάλλες μου χάλασε το πλυντήριο ρούχων κι αναγκάστηκα να πάρω καινούριο.Δεν έκατσα να το σκεφτώ και πολύ.Πήγα κατευθείαν κι αγόρασα Bosch.Με νοιάζει εμένα η ιστορία της εταιρέιας και η πορεία της στο χρόνο;Ή νομίζετε ότι έκατσα να μελετήσω σχολαστικά όλες του τις λειτουργίες;Ήθελα κάτι για να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο,που συνάμα να είναι και όμορφο και αυτό πήρα.
Έτσι ακριβώς σκέφτεται και για τη Rolex κάποιος που θέλει να πάρει ένα ΚΑΛΟ ρολόϊ,το οποίο όχι μόνο θα τον συντροφέυει για πολλές δεκαετίες αλλά θα το αφήσει και στο γιο του.



*διυλίζω τον κώνωπα: επιμένω σε ένα ασήμαντο ζήτημα και το αναλύω με σχολαστικότητα και αγνοώ αυτό που είναι πράγματι σημαντικό

Αποσυνδεδεμένος time_ keeper

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ









σπεσιαλ!!!





Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
RoleXXX ( αν μου κάναν δώρο Rolex πάντως και μένα για την ικανότητα μου σε άλλο τομέα θα καμάρωνα σαν γύφτικο σκεπάρνι )
Εκτός αν τα παίρνουν μόνες τους, για να φαντάζονται οι υπόλοιπες ότι τους τα κάναν δώρο και να ζηλεύουν.



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2013, 11:54:26 πμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Η Rolex έγινε αυτή που είναι από τους μικρομεσαίους και την διαφήμιση !!! Ενδιαφέρουσα απόψη.


Πως μας αρέσει όμως(ίσως κι εγώ να το έχω κάνει) να παίρνουμε αυτό που μας βολεύει από την άποψη του άλλου, να την ψιλο-απλοποιούμε και να την ψιλο-ειρωνευόμαστε(ίσως και επειδή κάπως μας εκνεύρισε) ώστε να την μειώσουμε και να αναδείξουμε ως ορθή τη δική μας...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
H διαφορά της Elle Macpherson είναι ότι μπορούσε να φοράει τα πάντα και πήρε Daytona, αλλά αξίζουν και τα πάντα πάνω της.
Οι πάνω που δείχνω εγώ δεν είναι τίποτα, θέλουν να μοιάσουν κάποια στιγμή στην Elle ( δόξα, επιτυχία, αναγνωρισιμότητα, καριέρα ) αλλά προς το παρόν δεν αξίζει τίποτα πάνω τους εκτός από το ρολόι.



( καλά αυτός δεν είναι λόγος να μην πάρει κάποιος Rolex φανταστείτε μόνο πόσοι καρνάβαλοι εκεί έξω φοράνε Gshock και Swatch. )

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι το να αξίζει να φοράς κάτι είναι μεγάλη υποθεση.
Πχ. 17 χρονών στις μπασκέτες αν ερχόταν κανείς με τα Nike Jordan και δεν ήξερε ούτε μπάσιμο να κάνει λέγαν όλοι στο τέλος " μόνο τα παπούτσια άξιζαν, κρίμα τα παπούτσια και τέτοια )
Ήταν τα καλύτερα παπούτσια? Ήταν.
Είναι το Rolex το καλύτερο ρολόι? Έστω ότι είναι. Ε, δεν είναι για τον καθένα.
Είναι και κρίμα το ρολόι σου να είναι καλύτερο από σένα ( όπως το καταλαβαίνει κανείς αυτό ).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2013, 12:43:35 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Η Rolex έγινε αυτή που είναι από τους μικρομεσαίους και την διαφήμιση !!! Ενδιαφέρουσα απόψη.

Πως μας αρέσει όμως(ίσως κι εγώ να το έχω κάνει) να παίρνουμε αυτό που μας βολεύει από την άποψη του άλλου, να την ψιλο-απλοποιούμε και να την ψιλο-ειρωνευόμαστε(ίσως και επειδή κάπως μας εκνεύρισε) ώστε να την μειώσουμε και να αναδείξουμε ως ορθή τη δική μας...

Ακριβώς το αντίθετο.
Η φράση είναι η κεντρική ιδέα της συντριπτικής πλειοψηφίας των ποστ εναντίον της Ρολέξ.
Και είναι έτσι προσεκτικά διατυπώμενη για να είναι άχρωμη, άγευστη και άοσμη.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Και τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας? Κανένα!!!
Αυθεντικές και με ιστορία είναι εκατοντάδες εταιρείες!!!

Κινδυνευοντας πλεον να παρεξηγηθω ως ''fan της Rolex'' ενω δεν ειμαι, εχει φιλε Γιαννη! Αφενος επελεξες το γνησιο (Panerai) και οχι το αντιγραφο (και καλα εκανες), αφετερου κατι, που περαν της ιστοριας, του ονοματος, της ποιοτητας κατασκευης και ολων των αλλων, προφανως σου αρεσε πολυ!... Με απλα λογια διαλεξες κατι που ο λαος πολυ σοφα λεει: ''συνδυαζει το ονομα με τη χαρη'',  ή αν προτιμας  ''εχει ολο το πακετο'' (τουτεστιν πολυ λογικη και ισορροπημενη αποψη), κατι που δε βρηκες σε αλλες εταιριες, ή τουχαλιστον σε αυτο το βαθμο! Αυτη η διαμορφωμενη εικονα γινεται δεδομενο, δημιουργει ''θεση'', διαρρεει στην αγορα και με τη σειρα της αποτελει το βασικοτερο κριτηριο, απο τον απλο ανθρωπο που εχει ακουσει οτι το προ'ι'ον ειναι καλο και του αρεσει -μεσα σε αυτους σαφως θα υπαρξει και ενα σημαντικο ποσοστο που θα επιλεξει το συγκεκριμενο προ'ι'ον (κυριως) για λογους prestige, αλλα κατι τετοιο επουδενι δεν ακυρωνει ή αμφισβητει την αξια του προ'ι'οντος, καμια σχεση με τα κλαρινα και τα καρπουζια που παραθετει σε προηγουμενο ποστ ο φιλος Istar- μεχρι τον πιο ''ψαγμενο'' που γνωριζει και θα σου παραθεσει τους επιπλεον λογους...
Ετσι και με τη Rolex! Αυτο που συνθετει την αξια και κατ' επεκταση την επιλογη ενος προ'ι'οντος δεν ειναι απλως ενα πραγμα αλλα πολλα... Και σε αυτο η Rolex, διαχειριζοντας σωστα τα δεδομενα, δημιουργωντας τις απαραιτητες προ'υ'ποθεσεις και αξιοποιωντας ολες τις παραμετρους, αποδειχτηκε ασυναγωνιστη! Δεν το λεω εγω -αλλωστε δε θα ειχε καμια σημασια η γνωμη μου εαν δεν ανταποκρινοταν στην πραγματικοτητα- το αποδεικνυουν τα νουμερα, η αγοραστικη της δυναμη, η παραμονη της τοσα χρονια στην κορυφη απεναντι στον ανταγωνισμο και τη σκληρη πραγματικοτητα της αγορας! Για να παραμεινεις τοσα χρονια στην κορυφη -ο,τι και να κανεις, περαν των αλλων- πρεπει να εχεις αναμφισβητητη ποιοτητα, να εχεις αξια και πανω απ' ολα να δουλευεις σκληρα! Και η Rolex το εκανε...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
καμια σχεση με τα κλαρινα και τα καρπουζια που παραθετει σε προηγουμενο ποστ ο φιλος Istar- μεχρι τον πιο ''ψαγμενο'' που γνωριζει και θα σου παραθεσει τους επιπλεον λογους...

Εγώ δεν έβαλα κανένα καρπούζι. Μια κοπέλα με δυο πεπόνια έβαλα  ;D  ;D

Και είπα αυτό:
Βασικά τώρα που το σκέφτομαι το να αξίζει να φοράς κάτι είναι μεγάλη υποθεση.
Πχ. 17 χρονών στις μπασκέτες αν ερχόταν κανείς με τα Nike Jordan και δεν ήξερε ούτε μπάσιμο να κάνει λέγαν όλοι στο τέλος " μόνο τα παπούτσια άξιζαν, κρίμα τα παπούτσια και τέτοια )
Ήταν τα καλύτερα παπούτσια? Ήταν.
Είναι το Rolex το καλύτερο ρολόι? Έστω ότι είναι. Ε, δεν είναι για τον καθένα.
Είναι και κρίμα το ρολόι σου να είναι καλύτερο από σένα ( όπως το καταλαβαίνει κανείς αυτό ).



Aυτός μπορεί να φοράει. Έκανε μόνος του καριέρα τα λεφτά δεν τα έκλεψε τα δούλεψε και είναι από τους καλύτερους στο είδος του στον πλανήτη.
Έχει φήμη και στο εξωτερικό στους γνώστες της μουσικής.
Και είναι αυτοδίδακτος.
Είναι καλύτερος από το ρολόι του και αξίζει και χωρίς αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2013, 01:04:09 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Βασικά τώρα που το σκέφτομαι το να αξίζει να φοράς κάτι είναι μεγάλη υποθεση.

Σωστο. Απλως αναδιατυπωνω: το να εχεις συνειδητοποιημενα επιλεξει κατι να φορας ειναι μεγαλη υποθεση.

Είναι και κρίμα το ρολόι σου να είναι καλύτερο από σένα ( όπως το καταλαβαίνει κανείς αυτό ).

Συμφωνω. Δεν κανουν τα ρασα τον παπα, αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο!...   :D



Aυτός μπορεί να φοράει. Έκανε μόνος του καριέρα τα λεφτά δεν τα έκλεψε τα δούλεψε και είναι από τους καλύτερους στο είδος του στον πλανήτη.
Έχει φήμη και στο εξωτερικό στους γνώστες της μουσικής.
Και είναι αυτοδίδακτος.
Είναι καλύτερος από το ρολόι του και αξίζει και χωρίς αυτό.

Οντως, ετσι ειναι. Απλως θα ελεγα οτι ειναι τοσο καλος στο ειδος του οσο και το ρολο'ι' που φοραει, χωρις αυτο να σημαινει οτι τα αντικειμενα εχουν μεγαλυτερη αξια απο τους ανθρωπους!

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Δεν καταλαβαινω ολη αυτη τη διαφωνια γυρω απο το θεμα της ρολεξ..Για μενα ειναι πολυ ξεκαθαρα τα πραγματα,οσο γεγονος ειναι οτι αναμφισβητητα εχει καταπληκτικα στη κατηγορια της ρολογια τοσο γεγονος ειναι οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των αγοραστων της δε τα αγοραζει λογω των <<προτερηματων>> της αλλα γιατι πολυ απλα δεν ξερει τι αλλο υπαρχει στην αγορα χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι ειναι λαθος επιλογη...
Το μεγαλο ατου της rolex για μενα ειναι το εξης,παιρνοντας σα παραδειγμα το sub ,αν και το ιδιο ισχυει για ολα τα oyster... : Μπορει να μην ειναι το καλυτερο-ομορφοτερο ,diver,casual,sport,dress,luxury...κτλπ ρολοι..προσωπικα σε καθε κατηγορια ξεχωριστα θα προτιμουσα κατι αλλο αλλα αναγνωριζω πως ειναι απο τα ελαχιστα ρολογια που παιρνουν σε ολες της κατηγοριες ενα 7αρι-8αρι και εκει για μενα οφειλεται η επιτυχια τους....Αλλα ρολογια που εχουν αυτο το ατου ειναι τα πολυ ακριβοτερα nautilus και royal oak....και ισως καποια iwc ingenieur οπως το 3227 υπο προυποθεσεις...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
   Ένας φίλος(κολλητός) παντρεύεται. Μου λέει λοιπόν ότι θα του κάνουν δώρο τα πεθερικά ένα ρολόι και να πάμε παρέα να δούμε τι μπορεί να πάρει. H μόνη προσωπική του σχέση με τη Rolex είναι από ένα Εxplorer ενός αλλου φίλου που τρέχει μπροστά μισό λεπτό τη μέρα. Κι όμως... η πρώτη του ερώτηση είναι: Rolex παίρνω με 3-3,5 χιλιάρικα? Όχι του λέω, μόνο μεταχειρισμένο. Να δούμε και μεταχειρισμένα? Να δούμε του λέω. Πάμε λοιπόν και βλέπουμε διάφορα. Βλέπω στα μάτια του πως το Sub δεν τον ικανοποιεί, δεν τον ευχαριστεί, του φαίνεται "λίγο". Ενώ όμως του αρέσουν διάφορα Breitling, Omega, IWC κλπ κι ενώ το Sub φαίνεται ξεκάθαρα στα μάτια του ότι δεν του αρέσει, ξέρετε τι λέει? Είναι όμως Rolex βρε φίλε!!!

   Η Rolex έκανε πολλά ώστε να φτάσει σ'αυτό το σημείο. Πάρα πολλά. Και μπράβο της!!! Κάποια απ'αυτά τα πολλά έχουν να κάνουν με την ωρολογιακή αξία, κάποια όμως είναι ξεκάθαρα θέμα πετυχημένης διαφήμισης, προώθησης ακόμη και συγκυρίας.

   Αλίμονο αν η ωρολογοποιία ήταν 50% Rolex και 50% οι υπόλοιποι. Ευτυχώς δεν είναι έτσι, ευτυχώς η ωρολογοποιία έχει και Audemars Piguet, Vacheron Constantin, Patek Philippe, Blancpain, Zenith, Breguet, IWC, JLC, Ulysse Nardin, Frank Muller, Lange&Sohne, αλλά και Panerai, Breitling, Omega, Tag Ηeuer, Εbel, Girard-Perregaux, Sinn, Doxa, Longines, Eterna κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ



   YΓ. Ο φίλος μου τελικά πήρε Breitling...φυσικά ;) :D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Η Rolex έγινε αυτή που είναι από τους μικρομεσαίους και την διαφήμιση !!! Ενδιαφέρουσα απόψη.

Αν ισχύει, ειναι κοινωνιολογικά παράδοξο. Η επιρροή (και οχι μονο στα ρολογια) εχει κατευθυνση προς τα κατω (αν δεχτούμε οτι  υπάρχει ταξική συνείδηση). Φυσικά οτι η ρολεξ εχει συνδεθει - και - με τον πλαδαρο νεοπλουτισμό ειναι αληθεια.

Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος time_ keeper

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Δεν καταλαβαινω ολη αυτη τη διαφωνια γυρω απο το θεμα της ρολεξ..Για μενα ειναι πολυ ξεκαθαρα τα πραγματα,οσο γεγονος ειναι οτι αναμφισβητητα εχει καταπληκτικα στη κατηγορια της ρολογια τοσο γεγονος ειναι οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των αγοραστων της δε τα αγοραζει λογω των <<προτερηματων>> της αλλα γιατι πολυ απλα δεν ξερει τι αλλο υπαρχει στην αγορα χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι ειναι λαθος επιλογη...
Το μεγαλο ατου της rolex για μενα ειναι το εξης,παιρνοντας σα παραδειγμα το sub ,αν και το ιδιο ισχυει για ολα τα oyster... : Μπορει να μην ειναι το καλυτερο-ομορφοτερο ,diver,casual,sport,dress,luxury...κτλπ ρολοι..προσωπικα σε καθε κατηγορια ξεχωριστα θα προτιμουσα κατι αλλο αλλα αναγνωριζω πως ειναι απο τα ελαχιστα ρολογια που παιρνουν σε ολες της κατηγοριες ενα 7αρι-8αρι και εκει για μενα οφειλεται η επιτυχια τους....Αλλα ρολογια που εχουν αυτο το ατου ειναι τα πολυ ακριβοτερα nautilus και royal oak....και ισως καποια iwc ingenieur οπως το 3227 υπο προυποθεσεις...


συμφωνώ και με κάλυψες!






Aυτός μπορεί να φοράει. Έκανε μόνος του καριέρα τα λεφτά δεν τα έκλεψε τα δούλεψε και είναι από τους καλύτερους στο είδος του στον πλανήτη.
Έχει φήμη και στο εξωτερικό στους γνώστες της μουσικής.
Και είναι αυτοδίδακτος.
Είναι καλύτερος από το ρολόι του και αξίζει και χωρίς αυτό.


παγκόσμια μορφή και δεν τον έβαλα για κακο λογο προσωπικότητας, αλλα λογο γούστου!
όσο γνωστός ειναι, αλλο τοσο κακόγουστος.
περα απο αυτο, οπως ειπε και ο ισταρ ειναι αυτοδημιούργητος και αυτο ειναι μεγαλη μαγκιά!