Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ROLEX NA ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ?!...  (Αναγνώστηκε 56934 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ

υπαρχουν καποιοι που λενε μεγαλη εταιρεια η ρολεξ αλλα δεν μου αρεσει εμενα προσωπικα και υπαρχουν και καποιοι που λενε υπαρχει μονο ρολεξ.

αυτο λεγεται αλαζονια και μηδενιζει γενικα την ωρολογοποια αναγοντας την σε ενα οπαδισμο ποδοσφαιρικου τυπου. Θρυλος κουφαλες και τα μυαλα στα καγκελα, ΠΑΟ θρησκεια θυρα 13, ΑΕΚΑΡΑ μονη ξανα δε θα σ'αφησω και παει λεγοντας.

ο καθεις εφ'ω εταχθη. η ωρολογοποια δεν εχει να κερδισει τιποτε ιδιαιτερο απο τη ρολεξ εν ετει 2013, παλιοτερα ναι αλλα οχι σημερα. hard facts. οι κατοχοι της φυσικα εχουν να κερδισουν πολλα, πρεστιζ, επενδυση κοκ. ο καθεις εφ'ω εταχθη λοιπον. αλλα αλλο τα φυκια και αλλο οι μεταξωτες κορδελες. μεταξυ μας να τις ξεχωριζουμε

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Να προσθέσω μόνο πως όπως αυτοί που λένε Rolex ή το χάος, ομοίως σε οπαδισμό ποδοσφαιρικού τύπου ανάγουν και όσοι λένε πως τα Rolex είναι της πλάκας ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Να προσθέσω μόνο πως όπως αυτοί που λένε Rolex ή το χάος, ομοίως σε οπαδισμό ποδοσφαιρικού τύπου ανάγουν και όσοι λένε πως τα Rolex είναι της πλάκας ;)

δεν νομιζω οτι υπαρχει κανεις τοσο φαιδρος στο αντιπαλο στρατοπεδο. διοτι περι φαιδροτητας προκειται ενας τετοιος ισχυρισμος
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος eyeluminus

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 106
  • ώρας διάγω ορών το ωρολόγιον ασκόπως......
    • Προφίλ
αν πουλήσω σήμερα το boneville του 2010 που έχω full extra, αγοράζω ακριβώς ένα sub date
και μου μένουν και κάτι ψιλά, οπότε αγοράζω ΚΑΙ  ποδήλατο για τις μετακινήσεις μου
αλλά με το sub στο χέρι ποιος με πιάνει!

θα κάνουν στην άκρη τα υπόλοιπα τροχοφόρα να περνάω αέρα!

αλλά πάλι ....... δεν ξέρω.μου φαίνονται πολλά συνάδερφοι για ρολόι.

καλύτερα να γεμίσω τη μηχανή βενζίνη και να πάρω λίγο αέρα

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
αν πουλήσω σήμερα το boneville του 2010 που έχω full extra, αγοράζω ακριβώς ένα sub date
και μου μένουν και κάτι ψιλά, οπότε αγοράζω ΚΑΙ  ποδήλατο για τις μετακινήσεις μου
αλλά με το sub στο χέρι ποιος με πιάνει!

θα κάνουν στην άκρη τα υπόλοιπα τροχοφόρα να περνάω αέρα!

αλλά πάλι ....... δεν ξέρω.μου φαίνονται πολλά συνάδερφοι για ρολόι.

καλύτερα να γεμίσω τη μηχανή βενζίνη και να πάρω λίγο αέρα

 =D> =D> =D>

υγ. ηχογραφησε λιγο την εξατμιση και ανεβασε την να κανουμε γουστα βρε :D
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Να προσθέσω μόνο πως όπως αυτοί που λένε Rolex ή το χάος, ομοίως σε οπαδισμό ποδοσφαιρικού τύπου ανάγουν και όσοι λένε πως τα Rolex είναι της πλάκας ;)
Ναι, μόνο της Rolex υπάρχουν. Άλλοι που είναι καμμένοι με την SEIKO, ή εμείς με την Breitling? Έχω αφισοκολλήσει όλο το δωμάτιο με την Breitling Jet Team, τις άλλες που κάθονται πάνω στο αεροπλάνο... τώρα λείπει και αυτόγραφο απ'τον Ζαν Πωλ και τον Σνάιντερ να το βάλω έξω απ'την πόρτα!  Είχε έρθει μια μέρα ο ηλεκτρολόγος να φτιάξει τον θερμοσίφωνα και είδε το δωμάτιο με τις αφίσες και τρελάθηκε ο άνθρωπος! Σου λέει τώρα: Έτσι και του πω, γ#$ω την Breitling, θα φύγω με σπασμένη μούρη! Μεγάλες στιγμές! :lol:

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
υπαρχουν τα Rolex και αυτα που θα ηθελαν να γινουν Rolex ...
Ποιος δεν θελει να παρει θεση ηγέτη?

ο καθεις εφ'ω εταχθη. η ωρολογοποια δεν εχει να κερδισει τιποτε ιδιαιτερο απο τη ρολεξ εν ετει 2013, παλιοτερα ναι αλλα οχι σημερα. hard facts. οι κατοχοι της φυσικα εχουν να κερδισουν πολλα, πρεστιζ, επενδυση κοκ. ο καθεις εφ'ω εταχθη λοιπον. αλλα αλλο τα φυκια και αλλο οι μεταξωτες κορδελες. μεταξυ μας να τις ξεχωριζουμε
Μια ενδιαφέρουσα αποψη.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Αυτο που θελω να πω ειναι πως κανεις δεν περιμενει με αγωνια τις νεες δημιουργιες της ρολεξ καθε χρονο. Υπαρχει κανεις;
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Mετά το Υachtmaster II κανείς.

The ROLEX new models presentation for 2013
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Αυτο που θελω να πω ειναι πως κανεις δεν περιμενει με αγωνια τις νεες δημιουργιες της ρολεξ καθε χρονο. Υπαρχει κανεις;
Ε ναι κανείς. Βέβαια έδωσε πόνο πέρσι με το Sky Dweller, ήταν κάτι μοναδικό μη τα κατεδαφίζουμε όλα.  ;)


Κι εμένα μ'αρέσει πολύ η Rolex, αλλά δεν έχει ποικιλία στις κάσες. Είναι όλα ίδια. Datejust, Day Date, Submariner, Explorer, Yacht Master, ίδια κάσα και πατάνε στο ίδιο μοτίβο. Oyster Perpetual. Θέλει να μείνει σταθερή και διαχρονική στο design χωρίς να κάνει τρομερές αλλαγές. Και το νέο Submariner σιγά, πιο χοντρά lugs έχει, αναβαθμισμένο μπρασελέ και Cerachrom στεφάνη. Πατάει εκεί. Διαχρονικό, ακριβό, προωθημένο προϊόν. Ούτε πολυπλοκότητες, ούτε 150 δείκτες, ούτε τζάτζαλα μάτζαλα !


Υ.Γ Αγαπώ το Datejust και το Day Date II !  ;D

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Τι μ'αρέσει στο Rolex μου? Το Blue Parachrom . Εργαλείο! Από τον Αύγουστο μέχρι και σήμερα, η χρονομετρία είναι κολλημένη στο +1 ! Όπως και να το κοιμήσεις, όπου κι αν είσαι, ότι κι αν κάνεις αυτό εκεί.. στο +1 !


Το'χω τεστάρει κιόλας στο αμάξι. Να οδηγώ, το μπάσο στο +5 και ο ήχος στο MAX ! Πάλι στο +1 ! Το Β01 που φοράει Nivarox την άκουσε λίγο με το μπάσο, αλλά επανήλθε ! Δε ξέρω απο τι υλικό είναι, δε ξέρω αν το έχουν καταφέρει κι άλλοι, αλλά ένα ξέρω μέχρι τώρα και σας το λέω εγγυημένα: Blue Parachrom = Respect;D






Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Ναι και το εβγαλε μονο σε χρυσο και με ενα ελαφρως απογοητευτικο dial κατα γενικη ομολογια των κριτικων και παει πανω απο ενα 20αρι νομιζω σε ντολαρς. Σα να λεει δε βγαζω ρολοι αλλα concept watch. Πως λεμε concept car
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Ρε παιδια πως ειναι δυνατο να ξεχνατε τα Cellini;;;

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Ναι και το εβγαλε μονο σε χρυσο και με ενα ελαφρως απογοητευτικο dial κατα γενικη ομολογια των κριτικων και παει πανω απο ενα 20αρι νομιζω σε ντολαρς. Σα να λεει δε βγαζω ρολοι αλλα concept watch. Πως λεμε concept car
Ναι μόνο 2 χρώματα έχει και βγαίνει μόνο σε χρυσό ή πλατίνα. Και το Day Date έτσι είναι. Μόνο χρυσό βγαίνει.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Ρε παιδια πως ειναι δυνατο να ξεχνατε τα Cellini;;;
Μετά λες εμένα offtopic...! Ποιός θ'αγοράσει Cellini μωρέ? :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Αν θελουμε να ειμαστε σωστοι πρεπει να τα αναφερουμε ολα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Ρε παιδια πως ειναι δυνατο να ξεχνατε τα Cellini;;;
Νομιζω οτι και η ιδια η ρολεξ καταβαλει προσπαθειες να τα ξεχασει ;D
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος rolexmat

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Νομιζω οτι και η ιδια η ρολεξ καταβαλει προσπαθειες να τα ξεχασει ;D


οπως και αυτά

 
ROLEX DATEJUST 16220-1998
http://steelspoke.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Ε ναι κανείς. Βέβαια έδωσε πόνο πέρσι με το Sky Dweller, ήταν κάτι μοναδικό μη τα κατεδαφίζουμε όλα.  ;)


Κι εμένα μ'αρέσει πολύ η Rolex, αλλά δεν έχει ποικιλία στις κάσες. Είναι όλα ίδια. Datejust, Day Date, Submariner, Explorer, Yacht Master, ίδια κάσα και πατάνε στο ίδιο μοτίβο. Oyster Perpetual. Θέλει να μείνει σταθερή και διαχρονική στο design χωρίς να κάνει τρομερές αλλαγές. Και το νέο Submariner σιγά, πιο χοντρά lugs έχει, αναβαθμισμένο μπρασελέ και Cerachrom στεφάνη. Πατάει εκεί. Διαχρονικό, ακριβό, προωθημένο προϊόν. Ούτε πολυπλοκότητες, ούτε 150 δείκτες, ούτε τζάτζαλα μάτζαλα !


Υ.Γ Αγαπώ το Datejust και το Day Date II !  ;D

Συμφωνώ απολύτως!! Και εμένα μου αρέσει πολύ και η εταιρία και το μοτίβο της και δεν μου φαίνεται κακό που όλα έχουν την ίδια κάσα.. Αντίστοιχο παράδειγμα είναι και τις Porsche, απο το 1963 μέχρι σήμερα ίδιο σχέδιο αυτό όμως δέν αναιρεί οτι είναι απο τις καλύτερες εταιρίες ούτε ότι έχουν εισάγει αρκετές καινοτομίες, είναι απλά άποψη του κατασκευαστή.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Θα καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία για το θέμα που συζητιέται και καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματά του.

Λίγους μήνες μετά την αγορά του "μωρού" μου, έγινε μια πρόσκληση για να παραβρεθώ και να συμμετάσχω οικογενειακώς στις εκδηλώσεις για τα βαφτίσια του νέου μέλους μιας αθηναϊκής "επώνυμης" οικογένειας.

Τα βαφτίσια θα γινόντουσαν στο ιδιωτικό παρεκκλήσι μέσα στο κτήμα του πάτερ φαμίλια, που βρίσκεται λίγο έξω από την πρωτεύουσα νομού της Πελοποννήσου και θα ακολουθούσε γλέντι σε ταβέρνα στην πόλη.

Θεώρησα σωστό να συμπληρώσω την αμφίεσή μου, για την περίσταση, με το μόλις αποκτηθέν "μωρό" μου και η σύζυγος με το (παλαιότερο) δικό της αλλά όταν βρεθήκαμε στο παρεκκλήσι ένιωσα αρχικά μεγάλη έκπληξη και, στη συνέχεια, φοβερή αμηχανία όταν διαπίστωσα ότι ΟΛΕΣ, μα ΟΛΕΣ, οι κυρίες (ηλικίας από 25 μέχρι 60 και βάλε ...) είχαν συμπληρώσει το ντύσιμό τους όχι απλά με ένα Rolex αλλά με Daytona είτε μισό-μισό είτε ολόχρυσο ...

Sub 16613 LN