Αποστολέας Θέμα: Αεροπλάνα  (Αναγνώστηκε 343264 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 15, 2010, 06:39:46 μμ »
Μπορεί ο χειρισμός του να μην είναι μυστικό, όμως κάποιες δυνατότητές του παραμένουν διαβαθμισμένες.

Χρήσιμο στην περίπτωση που η USAF θα θέλει να τα ξαναβγάλει από την ''συντήρηση'' (''moth balling'') όπως παρολίγο να είχαν κάνει άλλωστε το διάστημα 1993-1998...

Η φοβερή αίσθηση του απίστευτου αυτού μεταλλικού κράματος που το χέρι μου είχε την ευτυχία να χαϊδέψει σε ένα από τα πλέον ελάχιστα εναπομείναντα Lockheed Α-12 πάνω στο κατάστρωμα του USS INTREPID, δεν πρόκειται να σβηστεί ΠΟΤΕ από το μυαλό...  :cooler: :cooler:

Χ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2010, 06:49:33 μμ από X vintage »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 15, 2010, 07:11:58 μμ »
Χ τώρα βάζεις φυτίλια για περισσότερες λεπτομέρειες.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 15, 2010, 07:21:16 μμ »
Χ τώρα βάζεις φυτίλια για περισσότερες λεπτομέρειες.

Φιλικά
Δημήτρης

Ηλία έσυ ξέρεις από καλό λάδι, εγώ όμως ξέρω να το ρίχνω στη φωτιά.

Μα νόμιζα ότι τα φιτίλια, μπουρλότα και τα συναφή ήταν η ειδικότητά σας φίλτατε...  :mg: :mg:

Μπορεί ο χειρισμός του να μην είναι μυστικό, όμως κάποιες δυνατότητές του παραμένουν διαβαθμισμένες.

Για το 71 υπάρχουν βιβλία γραμμένα από πιλότους του που περιέχουν ενδιαφέρουσες ιστορίες του.

Φιλικά
Δημήτρης

Κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό  άφος, με όσους το πέταξαν να έχουν μια πραγματικά ΜΟΝΑΔΙΚΗ πτητική εμπειρία. :respect: :respect:

Ααααχ (αναστεναγμός), αυτά τα άγια χώματα της ερήμου στην EDWARDS AFB... :'(

X


Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 08, 2010, 10:45:27 μμ »
...
Αυτό σημαίνει Η.Α.F κύριοι!


RHAF (Royal Hellenic Air Force ή ΕΒΑ) για την ακρίβεια

και εκτός από τον ηρωισμό μας στον Β' ΠΠ να μην ξεχνάμε και την Κορέα

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 08, 2010, 11:14:53 μμ »
RHAF (Royal Hellenic Air Force ή ΕΒΑ) για την ακρίβεια

Γνωρίζω πολύ καλά αγαπητέ... ;)

Απλώς δεν αναφερόμουν μόνο στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο του κατορθώματος του Μ. Μητραλέξη, αλλά στο μεγαλείο της ΠΑ γενικότερα.

Χ

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 08, 2010, 11:44:05 μμ »






"Solar Impulse prototype plane, HB-SIA, took off on its maiden flight at 10 a.m. on Wednesday.  Solar Impulse founders and co-pilots André Borschberg and Bertrand Piccard followed the plane in helicopters throughout its two-hour flight. Borschberg reflected the feelings of the entire team when he said, “After almost seven years of work this is an unbelievable moment for all of us. We were fully concentrated but we were also able to enjoy this remarkable success.”  The Solar Impulse prototype, with its 63-metre wingspan and weighing only 1700 kg, was flown by test pilot Markus Scherdel. "                                                                                                                             
                                                                             perpetuelle


Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 10, 2010, 05:45:21 μμ »
..Η φοβερή αίσθηση του απίστευτου αυτού μεταλλικού κράματος που το χέρι μου είχε την ευτυχία να χαϊδέψει σε ένα από τα πλέον ελάχιστα εναπομείναντα Lockheed Α-12 πάνω στο κατάστρωμα του USS INTREPID, δεν πρόκειται να σβηστεί ΠΟΤΕ από το μυαλό...  :cooler: :cooler:



Eξαιρετικό το intrepid, η φωτο από επίσκεψή μου το 2000:



Aλλά η πιο σημαντική εμπειρία μου σε "αεροπορικό μουσείο" ήταν στην Αριζόνα (PIMA)

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 10, 2010, 06:05:47 μμ »
Aλλά η πιο σημαντική εμπειρία μου σε "αεροπορικό μουσείο" ήταν στην Αριζόνα (PIMA)

H Davis Monthan AFB ήταν ένα από τα μέρη που είχα προγραμματίσει να επισκεφθώ την τελευταία φορά αλλά τελικά δεν κατόρθωσα να το κάνω...

Απίστευτος τόπος!

Προς το παρόν πάντως αρκούμαι σε Edwards και Mojave... ;)

Χ

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 10, 2010, 07:58:30 μμ »
Eξαιρετικό το intrepid, η φωτο από επίσκεψή μου το 2000:





Δαίμονες, Κουρσάροι και Φαντομάδες παρέα.

Αν θέλετε να μοιραστείτε κι άλλο φωτογραφικό υλικό, ευχαρίστως.

Φιλικά
Αιθεροβάμων

Αποσυνδεδεμένος gregdag

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 10, 2010, 09:22:21 μμ »
και μιας και μιλαμε για μεταλλικα κραματα...(ρολοι με κασσα απο αλουμινιο αεροσκαφων φτιαξανε?)

προσεξτε και την μικρη καμπινα του χειριστη ποσο μπροστα ειναι-ολο το πισω κινητηρας

και το περι ου ο λογος                                                                           

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 10, 2010, 10:35:23 μμ »
Για εσάς που ξέρετε από αεροπλάνα, μια απορία. Έχω καταλάβει σωστά ότι στον αμερικανικό στρατό η Αεροπορία του Ναυτικού είναι σημαντικότερη και πιο αξιόμαχη από την "κλασική" Αεροπορία;

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 10, 2010, 11:02:03 μμ »
και μιας και μιλαμε για μεταλλικα κραματα...(ρολοι με κασσα απο αλουμινιο αεροσκαφων φτιαξανε?)


Το αλουμίνιο είναι μαλακό μέταλλο και δεν ενδείκνυται για κάσα. Πέρα από κάποια αλουμινένια ένθετα στεφάνης δεν γνωρίζω άλλη χρήση του.

Έχω ακούσει για χρήση μετάλλου (τιτανίου;) από Σοβιετικούς πυραύλους.

προσεξτε και την μικρη καμπινα του χειριστη ποσο μπροστα ειναι-ολο το πισω κινητηρας

και το περι ου ο λογος                                                                           


Γαλλική πειραματική προσπάθεια. Για λόγους καθαρής αεροδυναμικής το πιλοτήριο δεν εξέχει καθόλου της ατράκτου.

Για εσάς που ξέρετε από αεροπλάνα, μια απορία. Έχω καταλάβει σωστά ότι στον αμερικανικό στρατό η Αεροπορία του Ναυτικού είναι σημαντικότερη και πιο αξιόμαχη από την "κλασική" Αεροπορία;

Όχι Νίκο. Απλά τα αεροπλανοφόρα μπορούν και βρίσκονται γρήγορα σε σημεία που δεν μπορεί η Αεροπορία να φτάσει. Μιλάω για μαχητικά κι όχι για τα μεγάλα βομβαρδιστικά που μπορούν να χτυπήσουν σε όλη την υφήλιο.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 10, 2010, 11:04:25 μμ »
  Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά! Η αλήθεια είναι πως επειδή τα αεροσκάφη της Ναυτικής Αεροπορίας, επιχειρούν από αεροπλανοφόρα, τα οποία βρίσκονται διάσπαρτα σε όλο τον κόσμο, έτοιμα τα επιχειρήσουν όπου χρειαστεί, λογικό είναι να είναι πάντα σε εγρήγορση και το βρίσκω λογικό πως η ετοιμότητα, όπως και διαθεσιμότητα πληρωμάτων και αεροσκαφών , να είναι στα ύψη..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 11, 2010, 12:56:29 πμ »
Για εσάς που ξέρετε από αεροπλάνα, μια απορία. Έχω καταλάβει σωστά ότι στον αμερικανικό στρατό η Αεροπορία του Ναυτικού είναι σημαντικότερη και πιο αξιόμαχη από την "κλασική" Αεροπορία;

Aν το ακούσει αυτό άτομο της USAF θα κάνει φόνο εντός δευτερολέπτων!!! ;)

Κατά την προσωπική μου άποψη πάντως δεν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά όλα είναι κόλπο των ''Ναυταίων'' για να βγαίνουν πάντα ''από επάνω'' (βλέπε χρυσή πουλάδα αντί για μολύβένια, An Officer & a Gentleman, Tom Cruise etc)... :mg: :mg:

Θυμίζω ότι η USAF ήταν πάντα υπεύθυνη, τόσο για την δημιουργία και την στελέχωση εντός της μονάδων για την μελέτη ιδιαίτερα εξελιγμένων μορφών πτήσης, δυνατοτήτων αεροσκαφών & έρευνας (βλέπε Muroc Dry Lake και αργότερα Edwards AFB ήδη από την δεκαετία του '40) αλλά και ως ιδρύτρια των παλαιότερων σχολείων ''dissimilar combat training'' (βλέπε USAF Weapons School, σημαντικά προγενέστερο του U.S Navy Strike Fighter Tactics Instructor program δηλαδή του Top Gun όπως είναι ευρέως γνωστό).

Όσον αφορά την μάχιμη εμπειρία η USAF έχει σαφώς το προβάδισμα σε συνολικές ώρες εμπλοκής με ''εχθρικά'' αεροσκάφη...

Δια στόματος Clarence ''Kelly'' Johnson πάντως: "Starve before doing business with the damned Navy. They don't know what the hell they want and will drive you up a wall before they break either your heart or a more exposed part of your anatomy."

Και θα προσθέσω ταπεινά: ''The Air Force wins, the Army conquers and then comes the Navy which gives such a wonderful party!'' ;D ;D

Με σεβασμό στους απανταχού ''Ναυταίους'' πάντα...  ;)

X

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 11, 2010, 01:06:24 πμ »
Δαίμονες, Κουρσάροι και Φαντομάδες παρέα.

Αν θέλετε να μοιραστείτε κι άλλο φωτογραφικό υλικό, ευχαρίστως.

Φιλικά
Αιθεροβάμων

Απ' όσο γνωρίζω το συγκεκριμένο Α-7 δεν υπάρχει πλέον πάνω στο Intrepid ενώ αντίθετα υπάρχει ο πρόγονός του το Vought F-8K Crusader (η φωτό πάντως πήγε να με ξεγελάσει στην αρχή)...

Το δε F-4N είναι των Πεζοναυτών (USMC) by the way.

X
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2010, 01:14:24 πμ από X vintage »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 11, 2010, 01:19:12 πμ »
Δια στόματος Clarence ''Kelly'' Johnson πάντως: "Starve before doing business with the damned Navy. They don't know what the hell they want and will drive you up a wall before they break either your heart or a more exposed part of your anatomy."

Και θα προσθέσω ταπεινά: ''The Air Force wins, the Army conquers and then comes the Navy which gives such a wonderful party!'' ;D ;D

Με σεβασμό στους απανταχού ''Ναυταίους'' πάντα...  ;)

X

 :lol:    :lol:    :lol:

Έτσι, έτσι φίλε Χ, μην μας πάρουν τον αέρα και τα ναυτάκια!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 20, 2010, 12:54:41 πμ »
..
Αν θέλετε να μοιραστείτε κι άλλο φωτογραφικό υλικό, ευχαρίστως.
..



Pima Αir Μuseum, Tucson ΑΖ, εγώ με κολλητούς και ένα σωρό Α/Φ, έτος 1989...













 

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 20, 2010, 01:00:53 πμ »
A ρε φίλε... τ ρ ο μ ε ρ ή εμπειρία...

Η έρημος, αυτοί οι απίστευτοι ουρανοί και παντού ά/φη...

Κάπως έτσι πρέπει να είναι και στον Παράδεισο!!! :angel:

Χ

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 20, 2010, 08:52:56 πμ »
Καλές οι έρημοι, καλοί κι οι ουρανοί τους,
αλλά σαν το fast & low στα βουνά δεν έχει.



Ωραίες στιγμές Κωνσταντίνε. Βάλε όμως και κανένα τζετ να γουστάρουμε γιατί μας φλόμωσες στις Ντακότες.

Φιλικά
Δημήτρης


Αποσυνδεδεμένος gregdag

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Αεροπλάνα
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:18:24 πμ »
ελα εσυ που θελεις τζετακια παρε