Αποστολέας Θέμα: Τι να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 250116 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 08:16:36 μμ »
Οχι... Ετσι λεει το σιτε της Ομεγα... Θα το τσεκαρω εν καιρο...

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 09:34:21 μμ »
55 ώρες power reserve είναι πάρα πολύ καλές και πάνω από τον μέσο όρο, που είναι 42 ώρες ..!
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος grigoris

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 12:30:26 πμ »
Θα απαντήσω και εγώ στο φίλο bestfalcon16 διότι έχει μπερδευτεί. Απ' ότι κατάλαβα, το σενάριο έχει ως εξής: ένα ωραίο ρολόι το οποίο δε θα φοριέται κάθε μέρα. Τότε, το προταρχικό που πρέπει να κοιτάξεις είναι ο μηχανισμός.

Κατ' αρχάς από οίκο μόδας δε το συζητάμε καθόλου. Μόνο μια γυναίκα θα έτρωγε κόλλημα με ένα ρολόι στο οποίο θα φαινόταν η φίρμα από τον οίκο μόδας, μόνο και μόνο για να κάνει φιγούρα.

Ένα μηχανικό (κουρδιστό ή αυτόματο) ρολόι λειτοργεί από μόνο του. Έχει μέσα του ψηχή. Φαντάσου ένα quartz, μετά από π.χ. 3-4 χρόνια θα σταματήσει διότι θα θέλει μπαταρία. Εάν θέλεις λοιπόν ένα ρολόι-κόσμημα με ζωντάνια, τότε η λύση είναι το μηχανικό.

Ωστόσο, πριν καταλήξεις σε ένα μηχανικό, πρέπει να έχεις στο νου σου τα εξής: ότι το μηχανικό θα θέλει κούρδισμα κάθε μέρα (το αυτόματο ενώ το φοράς στο χέρι σου.) Οι 3 και οι 5 ώρες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ. Μετά από λίγο θα σταματήσει (εννοώντας την επόμενη ή μεθεπόμενη μέρα). Εκτός και αν πάρεις έναν winder το κόστος όμως του οποίου υπερβαίνει τα 300 euro.

Το μηχανικό έχει μικρότερη ακρίβεια από ένα quartz. Εάν ο μηχανισμός είναι chronometer (που στο όριο που έχεις βάλει δεν θα υπάρχει), η ακρίβεια κειμένεται μεταξύ -4/+6 sec/μέρα. Στους λοιπούς μηχανισμούς ενδεχομένως να χάνει ή κερδίζει περισσότερο.

Με το μηχανικό πρέπει να πειραματιστείς σε διάφορες overnight στάσεις ώστε, εάν κερδίζει τη μέρα, να χάνει το βράδυ.

Το μηχανικό θα πρέπει μετά από π.χ. ένα μήνα να το κάνεις reset, εάν σε ενοχλεί η απίκλιση της ώρας.

Το μηχανικό μετά από 4 χρόνια θέλει service. Το quartz μετά από 10, όμως μέχρι τότε θα χεις πάρει καινούργιο ρολόι.

Για να βάλω όμως και μια τελεία, όπως καταλαβαίνεις, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά εκ πρώτης όψεως. Ένα μηχανικό ρολόι θέλει την φροντίδα του. Εάν δε μπορείς να τα σκέφτεσαι όλα αυτά, τότε αγόρασε quartz. Στην περίπτωσή σου θα διάλεγα ένα κουρδιστό (με άμεσο κούρδισμα όπως το speedy). Έτσι, δε θα έπερεπε να ξεβιδώνω ή να τραβάω προς τα έξω την κεφαλή (crown) με επιπρόσθετο φόβο να πάθουν ζημιά τα πάσα (οι στροφές). Επίσης, θα το κούρδιζα κάθε βράδυ και δεν θα χρειαζόταν να ρυθμίζω την ώρα κάθε 2η μέρα.

Ξέρω ότι έβαλα πολλά ερωτήματα. Το έκανα όμως επίτηδες για να προβληματιστείς.

Χαιρετίσματα,
Γρηγόρης

ΥΓ: τα Longines τα κοίταξες; Αν όχι, κακώς.

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 03:27:39 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέτετε στο να με βοηθήσετε.
Αρχικά, δεν τίθεται θέμα μπερδέματος όσον αφορά στην επιλογή (φίλε Σταύρο και Γρηγόρη). Είμαι αποφασισμένος στο να αποκτήσω ένα τέτοιο ρολόι, ενα ρολόι με "ψυχή" όπως σωστά λέτε... δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαθέσω το χρόνο που του χρειάζεται όπως επίσης και τα 50 ή και παραπάνω € δεν μου φαίνονται πολλά (για το service).
Το ρολόι δεν θα φοριέται κάθε βραδινή έξοδο, δεξίωση και γάμο... θα φοριέται σχεδόν καθημερίνα απλά όχι σε περιπτώσεις που μπορεί να καταπονηθεί, ο μηχανισμός βασικά, αλλά και το λουράκι... οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το υπόλοιπο της ενέργειας.
διάβασα με προσοχή όλα τα ποστ απο όλα τα παιδιά και έχω μια απορία... εξηγήστε μου ποια ακριβώς η διαφορά μεταξύ κουρδιστού και αυτόματου; πώς το κουρδίζουμε ακριβώς; είναι κάποιο απο τα ρολόγια που έχω παραθέσει εν καιρό κουρδιστό;  #-o

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 04:33:54 μμ »


unitas 6497 η πιο αντιπροσωπευτικη  κουρδιστη,στο βιντεο βλεπεις οτι απουσιαζει ο ροτορας ,υπευθηνος για το κουρδισμα σε ενα αυτοματο ρολοι που περιστρεφεται με την κινηση του χεριου και κουρδιζει το ελατηριο.αντιθετα στο κουρδιστο αυτο γινεται μεσω της κορωνας προς το ελατηριο.
διαδεδομενη και καλη αυτοματη ελβετικη μηχανη ετα 2824

Αποσυνδεδεμένος grigoris

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 07:51:13 μμ »
Λοιπόν, για να μη γράφω κατεβατά περί κουρδίσματος κλπ, πήγαινε εδώ

http://www.chronocentric.com/watches/ownersguide.shtml

και διάβασε. Θα λυθούν πολλές απορίες.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 08:11:02 μμ »
grigoris  good job  =D>  =D>

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 08:12:13 μμ »
Παράθεση από: "george_"


unitas 6497 η πιο αντιπροσωπευτικη  κουρδιστη,στο βιντεο βλεπεις οτι απουσιαζει ο ροτορας ,υπευθηνος για το κουρδισμα σε ενα αυτοματο ρολοι που περιστρεφεται με την κινηση του χεριου και κουρδιζει το ελατηριο.αντιθετα στο κουρδιστο αυτο γινεται μεσω της κορωνας προς το ελατηριο.
διαδεδομενη και καλη αυτοματη ελβετικη μηχανη ετα 2824

george_  πολυ ωραιο το βιντεο της unitas !! ευχαριστουμε

Αποσυνδεδεμένος grigoris

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 08:26:52 μμ »
Λοιπόν, μιας και το post αυτό είναι των ημερών, εκφράζω εδώ την άποψή μου για να την δούν όλοι. Καλό θα ήταν τέτοιου είδους ερωτήματα να αναπτύσσονται στην θεματική ενότητα "Διάφορα ωρολογιακά θέματα" και να μην είναι σκόρπια εδώ κι εκεί. Έτσι, θα είναι προσβάσιμα οποιαδήποτε στιγμή χωρίς να χρειάζεται να ψάχνουμε τα post.

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 10:19:27 πμ »
BTW η συγκεκριμένη μηχανή είναι μάλλον κινέζικη   :rolleyes:
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 12:31:11 μμ »
Παράθεση από: "kazushi"
BTW η συγκεκριμένη μηχανή είναι μάλλον κινέζικη   :rolleyes:

για ποια μηχανη εννοειες αγαπητε φιλε ?

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 12:54:23 μμ »
Παράθεση από: "Megalos"
Παράθεση από: "kazushi"
BTW η συγκεκριμένη μηχανή είναι μάλλον κινέζικη   :rolleyes:

για ποια μηχανη εννοειες αγαπητε φιλε ?


την Unitas στο videακι


δες το τελείωμα στα γρανάζια και σύγκρινε με τα την φωτό μιας ελβετικής Unitas…

So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 02:39:06 μμ »
Καλώς, κατάλαβα τι παίζει με τους μηχανισμούς... κανένα κουρδιστό...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 01:21:46 πμ »
επειδη οι ελβετοι φροντισαν και γι αυτο ,τοσο για της μηχανες οσο και για τις κασσες εχουμε τα hallmarks η σφραγιδες στα εληνικα.εχω δει φωτο απο μηχανες σε κουβεντα για το κατα ποσα ειναι αυθεντικη η οχι ,φαινεται καθαρα η σφραγιδα ,συντομα θα βαλω και καποια λινκ,ακομα και για κασσες.εχουν προνοησει..

Αποσυνδεδεμένος pokerboss

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
  • ό,τι πρασπαθείς να σκοτώσεις τελικά σε σκοτώνει
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 09:57:23 μμ »
φιλε bestfalcon16 ειμαι και εγω ακριβως στην ιδια φαση ψαχνω για ρολογακι εκει γυρω στα 800¤ απλα εγω θελω οπωσδιποτα μηχανικο ομως απο το κουραστικο τρεξιμο στα κοσμηματοπωλεια ειδα κατι που μπορει να σου αρεσει http://www.watchesplanet.com/cgi-bin/shop.pl/SID=PUT_SID_HERE/page=results.htm?Brand=LONGINES&Cat=23
αλλα και αυτο για μηχανικο
http://www.watchesplanet.com/cgi-bin/shop.pl/SID=PUT_SID_HERE/page=results.htm?Brand=LONGINES&Cat=6
εμενα μου αρεσει πιο πολυ το δευτερο

Αποσυνδεδεμένος likos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
αγορά ρολογιού
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 12, 2008, 08:27:06 πμ »
ενδιαφέρομαι ν' αγοράσω ένα αξιόπιστο ρολόι, χωρίς να έχω γνώσεις επ' αυτού. Κατέληξα στα omega seamaster chrono diver ή  300 GMT. αν κάποιος φίλος έχει άποψη για τα συγκεκριμένα θα ήθελα μια απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 12, 2008, 10:30:51 μμ »
ενδιαφέρομαι ν' αγοράσω ένα αξιόπιστο ρολόι, χωρίς να έχω γνώσεις επ' αυτού. Κατέληξα στα omega seamaster chrono diver ή  300 GMT. αν κάποιος φίλος έχει άποψη για τα συγκεκριμένα θα ήθελα μια απάντηση.
All time clasic αγορά. Ποια ref number εννοείς;
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 13, 2008, 03:32:56 μμ »
unitas 6497  ειναι πολυ καλο

εχω 1 ρολογακι με  Unitas 6497 56h power reserve

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 13, 2008, 04:07:05 μμ »
unitas 6497  ειναι πολυ καλο

εχω 1 ρολογακι με  Unitas 6497 56h power reserve

με τοση αυτονομια πρεπει να ειναι η 6498 νομιζω.

ειδες,μιλας για μια μηχανη των 50$(το πολυ) και τα φτηνα μπορει να ναι καλα!

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 13, 2008, 04:19:17 μμ »
sorry

ETA (Unitas) 17 jewel hand winding, calibre 6498-1 (18,000 BPH). ;D ;D