Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4214765 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14680 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 12:45:21 μμ »
Όποιος ρολογοφιλος δεν θέλει daytona  με 25Κ μπορεί να πάρει ένα bitcoin με 46Κ και να κοιμάται ήσυχος :). ..υπάρχει φούσκα και το καταλαβαίνουμε όλοι !! Το θέμα είναι πόσο ακόμα θα φουσκώσει και πως θα ξεφουσκώσει ή σκάσει . Πιστεύω ότι η μαμά εταιρεία θα φροντίσει για το αργό ξεφουσκώμα .....ça c'est mon avis

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14681 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 12:47:43 μμ »
Εσκεμμένα δεν ανέφερα το γεγονός ότι οι αντιπρόσωποι πουλάνε στους επιτήδειους (με καπέλο ασφαλως)
Σε μερικά φόρα είναι κάτι σαν ιερές αγελάδες, βλέπεις, αυτοί οι "trusted sellers".
Από τον ιδιώτη τα παίρνουν κάτω από τη λιανική, επειδή μπορούν, εκμεταλλευόμενοι την κάψα του καθενός.
Ευχαριστώ που ανακίνησες το θέμα!

δυστυχως για τη Rolex χαθηκε το τρενο...οποιος πρόλαβε , πηρε....
εκτος αν θελει να πληρωσει οχι απλα καπελο , αλλα τιμες Χ2 και Χ3
pepsi κατω απο 18-19 δε βρισκεις
rootbeer , τα ιδια
daytona..?? 35000
126610LV?? 18000

αντε κανενα datejust , κανενα milgauss , κανενα yachtmaster αλλα κι αυτα αρχιζουν να δυσκολευουν.....

εφτασε το απλο subακι να πωλειται 13 και 14....και να λες και ευχαριστω.....
το οποίο για μενα ειναι και η μεγαλυτερη ξεφτιλα....
δινεις τα λεφτα σου στον dealer , πληρωνεις καπελο στο Θεο και λες και "ευχαριστω" που σε επελεξε και δεν το εδωσε στον παραδιπλα......

αυτο ειναι κατάντια....και δε βγαζω τον εαυτο μου στην απ'εξω....


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14682 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 12:56:57 μμ »
Άρα Παναγιώτη??? Τι κάνεις όταν σε φτύνει μια γκόμενα??? Κλαίς???οοοοοχιιιι !!! Βρίσκεις άλλη Θα βολευτουμε με omega και panerai . Έχω πει σε δύο AD για το rootbeer. Επειδή ότι πήρα το αγόρασα κατάλογο ξέρω ότι δεν θέλουν να μου πουν 20Κ . Άρα δεν θα πέσει ποτέ το τηλέφωνο τουλάχιστον για 14300 που κάνει . Τι θα κάνω εγώ ?? Θα κλαίω ??? Οοοχχιιιι!!

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14683 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 12:57:40 μμ »


εφτασε το απλο subακι να πωλειται 13 και 14....και να λες και ευχαριστω.....
το οποίο για μενα ειναι και η μεγαλυτερη ξεφτιλα....


Αδελφέ υπάρχουν και χειρότερα, βλέπε τυρκουάζ OP το οποίο προσπαθούν διάφοροι να πουλήσουν πλέον σε τιμές από 35 έως 135 χιλιάρικα!!! Γιατί στα 15 και 20 το έχουν ήδη κατόρθωσει.


Δε ξέρω αν χάθηκε κανένα τρένο ή αν θα ξαναπεράσει, αυτό που ξέρω είναι πως έχουμε μια φούσκα και όποιος δεν το βλέπει εθελοτυφλεί. Ή είναι λαγός των διαφόρων επιτηδείων. Αυτών που έχουν στεγνώσει αυτή τη στιγμή την αγορά σε αγαστή συνεργασία με διάφορους επίσημους αντιπροσώπους. Και εκεί ίσως θα πρέπει να εξεταστεί το ενδεχόμενο κρατικού ελέγχου για περιπτώσεις παραοικονομιας...Τα μεγέθη δεν είναι πια αμελητέα.
Αν ο καθένας μας πολύ απλά δεν συμμετείχε σε αυτή την ανοησία, η φούσκα δε θα υπήρχε, απλούστατα.
Και μην μου πει κανείς ότι τα ρολόγια είναι δυσεύρετα, ο μαυραγορίτης πώς στο βρίσκει αυθημερόν, δηλαδή; Και με αυριανή ημερομηνία στην εγγύηση;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2021, 02:06:17 μμ από v_s »

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14684 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 02:56:22 μμ »
Απο το 2022 παντως θα υπαρξει μια αυξηση…οχι πως εχει καμμια σημασια αλλα ας το πουμε και αυτο….

Επισης απο οτι βλεπω μεσα στα ρολογαδικα-κοσμηματοπωλεια γενικα δε εχει  πελατες…
Συγκεκριμενα υπαρχει ενας ad που πραγματικα παιζει να μην εχω δει πελατη μεσα ποτε…
Μπηκα κανα 2 φορες και μια ξινη μεσα μου εκανε και χαρη που αφησε το κινητο για να μου απευθυνει  το λογο ..και να μου πει τα κλασσικα περι οποιουδηποτε ρολεξ..
Αυτο λοιπον το καταστημα πως συνεχιζει κ επιβιωνει;;
Ρητορικη η ερωτηση…

Επισης να πω τωρα π εψαχνα ενα γυναικειο dj παλι στα μαγαζια μ λεγαν τη γνωστη ιστορια με τα ρολεξ τα καπελα ,οτι ειναι δυσευρετα κλπ κλπ…και αμα ειναι παρτο τωρα γιατι το επομενο λέπτο μπορει καποιος να το παρει..
Και ομως περιπου πριν ενα μηνα πηρα αρκετα καταστηματα τηλ να μ πουν τι υπαρχει και μετα ξαναπηρα πριν λιγες μερες…
Με τοση «ζητηση» λοιπον πως ειναι δυνατον σχεδον οτι ρολοι υπηρχε διαθεσιμο πριν ενα μηνα υπηρχε και τωρα με καποιες προσθηκες κιολας απο τη τελευταια παραλαβη;;;
Οι γκρευ μαλλον δεν ενδιαφερονται για γυναικεια…


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2021, 03:02:52 μμ από giannis3011 »

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14685 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 03:00:45 μμ »
Απο το 2022 παντως θα υπαρξει μια αυξηση…οχι πως εχει καμμια σημασια αλλα ας το πουμε και αυτο….

Επισης απο οτι βλεπω μεσα στα ρολογαδικα-κοσμηματοπωλεια γενικα δε εχει  πελατες…
Συγκεκριμενα υπαρχει ενας ad που πραγματικα παιζει να μην εχω δει πελατη μεσα ποτε…
Μπηκα κανα 2 φορες και μια ξινη μεσα μου εκανε και χαρη που αφησε το κινητο για να μου απευθυνει  το λογο ..και να μου πει τα κλασσικα περι οποιουδηποτε ρολεξ..
Αυτο λοιπον το καταστημα πως συνεχιζει κ επιβιωνει;;
Ρητορικη η ερωτηση…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πάνε ψωνίζουν οι grey την νύχτα όταν κλείνει

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14686 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 03:05:28 μμ »
Απο το 2022 παντως θα υπαρξει μια αυξηση…οχι πως εχει καμμια σημασια αλλα ας το πουμε και αυτο….

Επισης απο οτι βλεπω μεσα στα ρολογαδικα-κοσμηματοπωλεια γενικα δε εχει  πελατες…
Συγκεκριμενα υπαρχει ενας ad που πραγματικα παιζει να μην εχω δει πελατη μεσα ποτε…
Μπηκα κανα 2 φορες και μια ξινη μεσα μου εκανε και χαρη που αφησε το κινητο για να μου απευθυνει  το λογο ..και να μου πει τα κλασσικα περι οποιουδηποτε ρολεξ..
Αυτο λοιπον το καταστημα πως συνεχιζει κ επιβιωνει;;
Ρητορικη η ερωτηση…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σωστή η πληροφόρηση σου για την αύξηση, ενδεικτικά τα ατσάλινα Sub C θα βγαίνουν στα 8500 και τα SubC date 9300-9500.
Τα GMT 9500 με 9800 το ακριβότερο BLRO.
Ασφαλώς δεν βλέπω πώς ακόμα και αυτή η  ουσιώδης, σε σύγκριση με παλαιότερες αύξηση, θα μπορούσε εστω κατ' ελάχιστο να ανασχέσει τις τάσεις κερδοσκοπίας.
Όσο για το ρητορικό σου ερώτημα, έχω μια καθόλου ρητορική απάντηση: κάθε τέτοιο κατάστημα επιβιώνει πουλώντας από την πίσω πόρτα στη δευτερογενή και μερικά κομμάτια σε γνωστούς. Έτσι, όχι μόνο επιβιώνει αλλά ευδοκιμεί γλείφοντας το μέλι των πωλήσεων ΑΝΩ της τιμής καταλόγου...

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14687 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 03:07:54 μμ »
Πάνε ψωνίζουν οι grey την νύχτα όταν κλείνει

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λογικα θα τους τα πηγαινει η ξινη οταν κλεινει…σιγα μη πηγαινουν αυτοι με τοσο καπελο που θα πληρωνουν…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14688 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 03:43:51 μμ »
Πάνε με αλάρμ απ' έξω. Σε 1 σακ βουαγιάζ τα κουτιά, σε 2ο τα ρολόγια στα πλαστικά τους. Η όλη τράμπα 2 λεπτά υπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14689 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 10:41:10 πμ »
Άρα Παναγιώτη??? Τι κάνεις όταν σε φτύνει μια γκόμενα??? Κλαίς???οοοοοχιιιι !!! Βρίσκεις άλλη Θα βολευτουμε με omega και panerai . Έχω πει σε δύο AD για το rootbeer. Επειδή ότι πήρα το αγόρασα κατάλογο ξέρω ότι δεν θέλουν να μου πουν 20Κ . Άρα δεν θα πέσει ποτέ το τηλέφωνο τουλάχιστον για 14300 που κάνει . Τι θα κάνω εγώ ?? Θα κλαίω ??? Οοοχχιιιι!!

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό που κάνεις σαν τον φτωχό συγγενή που δεν πρόλαβε να πάρει ρολεξ ενώ έχεις καμία δεκαριά

Με ξεπερνααααα!

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14690 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 08:26:22 μμ »
Αυτό που κάνεις σαν τον φτωχό συγγενή που δεν πρόλαβε να πάρει ρολεξ ενώ έχεις καμία δεκαριά

Με ξεπερνααααα!
Το ξέρεις και συ ....6 είναι λίγα Καλά Χριστούγεννα

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14691 στις: Δεκέμβριος 24, 2021, 09:02:50 μμ »
Το ξέρεις και συ ....6 είναι λίγα Καλά Χριστούγεννα

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε βέβαια λίγα είναι!
Όταν σου έλεγα αγόραζε αγόραζε γιατί θα πάνε επί πέντε, μου έλεγες ότι θες να χτίσεις σπίτι.
Σκάσε και χτίζε τώρα

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14692 στις: Δεκέμβριος 25, 2021, 10:41:10 πμ »

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14693 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 01:10:30 μμ »
καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας

Θα ήθελα εάν ξέρει κάποιος και με προσωπικό μύνημα όποιος θέλει να με βοηθήσει να βρω το rootbeer ή σε ποιον να απευθυνθώ
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος geoth

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14694 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 05:05:42 μμ »
Οι νέες τιμές 2022 για Γερμανία (19% ΦΠΑ), με τις αντίστοιχες αυξήσεις. Σε λόγια να βρισκόμαστε βέβαια...



Και αναλυτικά οι τιμές στα Ιταλικά (22% ΦΠΑ): 
   
https://www.buzzufy.com/blog/wp-content/uploads/2021/12/Rolex-price-list-2022.pdf

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14695 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 05:09:50 μμ »
Οχι ρε γμτ πηγε 13500 η daytona και ηθελα να την παρω….και 10χιλ το gmt…



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος geoth

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14696 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 10:06:20 πμ »
Γιάννη πρέπει να ξέρεις τα νούμερα, για να υπολογίσεις το ακριβές καπέλο που θα σου φορέσει ο ad - αν βρεις κάτι...
και μην ξεχνάς τον ΦΠΑ, σε μας είναι 24%, οπότε η 116500 πάει στα 14.120 € περίπου.
Καλή Πρωτοχρονιά!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14698 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 09:19:57 πμ »
https://luxurylaunches.com/watches/believe-it-or-not-but-your-shiny-rolex-watch-would-have-beaten-the-returns-of-gold-real-estate-and-even-the-stock-market.php

Ψάχνω τρόπο με τον οποιο θα σκάσει αυτη η τεράστια φούσκα....και δε μπορώ να βρω.....

Να ανοίξει την κάνουλα η ρολεξ και να φτιάξει πολλα ρολογια;;;
ηδη το κάνεο (1.000.000)

να τα δίνει μόνο μέσω boutique , οπως η ΑΡ??
χειρότερα θα γίνει

μόνο αν κάτσει η αγορά απο απλούς πελάτες 'οπως εμείς.....
Ο κινέζος και ο σαουδάραβας πάντα θα έχουν και θα αγοράζουν.....

αλλά πιστεύω οτι είμαστε στη φάση που ο μέσος πελάτης δε θέλει να δώσει 25000 για ένα απλο pepsi....

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14699 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 09:43:13 πμ »
Ψάχνω τρόπο με τον οποιο θα σκάσει αυτη η τεράστια φούσκα....και δε μπορώ να βρω.....

Να ανοίξει την κάνουλα η ρολεξ και να φτιάξει πολλα ρολογια;;;
ηδη το κάνεο (1.000.000)

να τα δίνει μόνο μέσω boutique , οπως η ΑΡ??
χειρότερα θα γίνει

μόνο αν κάτσει η αγορά απο απλούς πελάτες 'οπως εμείς.....
Ο κινέζος και ο σαουδάραβας πάντα θα έχουν και θα αγοράζουν.....

αλλά πιστεύω οτι είμαστε στη φάση που ο μέσος πελάτης δε θέλει να δώσει 25000 για ένα απλο pepsi....
Προφανώς θα σκάσει γιατί είναι παράλογο. Δεν υπάρχει καμία λογική.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk