Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4214765 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9780 στις: Μάρτιος 23, 2017, 12:47:51 μμ »
 το seadweller εξ αρχής κατασκευάστηκε ως ένα τούμπανο sub , και εξ αρχής ήταν πρόθεση της ρόλεξ να βάλει Κύκλωπα κάτι που για τεχνικούς λόγους δεν ήταν δυνατό . Βέβαια στην πορεία απέκτησε δικη του προσωπικότητα και κοινό .Η ρόλεξ ξαναγράφει την ιστορία από την αρχή λοιπόν .ξεκαθαρα ένα τούμπανο sub με Κύκλωπα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9781 στις: Μάρτιος 23, 2017, 01:37:21 μμ »
Φιλαράκι μου όχι...   δεν έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου...! Ο κύκλοπας ποτέ δεν ήταν σήμα κατατεθέν του sd...!

Καλή η γνώμη σου, όμως κάτι δεν πήγαινε καλά μ' αυτό το ρολόι για να του αλλάξει τόσο πολύ τα φώτα η Ρόλεξ.
Ο Πάνος το είπε πολύ ωραία: Τράβαγε ποτέ σε πωλήσεις το Sea Dweller; Π-Ο-Τ-Ε !!!! Slow (to death) seller !
Και δεν είναι μόνο αυτό, σκέψου πως σε μόλις 3 χρόνια καταργεί το νέο 116600 που ήταν η σύγχρονη εξέλιξη του 16600. Γιατί σε μόλις 3 χρόνια και με ριζικές αλλαγές; Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9782 στις: Μάρτιος 23, 2017, 04:26:38 μμ »
Τι μπαλίτσα ρε Θοδωρή ; Εδώ μιλάμε για Μπαρτελόνα και Ρεάλ μαζί. Μιλάμε διδάσκει η λόλεξ.......μόνη της και όλοι οι άλλοι μαζί δεν φτάνουν ούτε τα μισά της.

Για μισό λεπτάκι. Πόσοι είμαστε παγκοσμίως όλοι οι άρρωστοι WIS μαζί ; 0,0001 τοις χιλίοις ; Ίσως λέω και πολλούς.

Τι θέλει η λόλεξ ; Να πωλήσει, να βγάλει λεφτά, να πάρει όλα τα λεφτά της πιάτσας αν είναι δυνατόν.

Τράβαγε ποτέ σε πωλήσεις το Sea Dweller; Π-Ο-Τ-Ε !!!! Slow (to death) seller !

Τώρα θα δείτε λέει η λόλεξ.
 
Ποιο είναι το σήμα κατατεθέν της λόλεξ; Ο ΚΥΚΛΩΠΑΣ.

Δίνει ο άλλος 10.000 € για ατσάλινο ρολόι (κι αν εξαιρέσεις τους WIS) θέλει και να φαίνεται ρε παιδάκι μου.

Κοπάνα του (πλην άλλων, που κυρίως ενδιαφέρουν το αγοραστικό κοινό των WIS, δηλαδή το τίποτα της παγκόσμιας αγοράς) έναν κύκλωπα και με το που θα μπαίνει ο κάτοχος κάπου θα την βλέπουν την ρολεξιά από τα 50 μέτρα !
Κάντο και μπαμπάτσικο (αλλά στα φυσιολογικά αποδεκτά όρια για τον απλό κοσμάκη που δεν θέλει να φορέσει ένα τούβλο στο χέρι του) μπας και υπάρχει κανείς που δεν θα το προσέξει και έχεις ένα Home run.

Ας κάτσουμε τώρα οι WIS να κλαίμε που κατέστρεψε την ιστορικότητα του SEA DWELLER, η παιδοκτόνος  λόλεξ και σε καμιά 3ετια η λόλεξ θα έχει πωλήσει όσα Sea Dweller πώλησε τα προηγούμενα ΠΕΝΗΝΤΑ χρόνια μαζί και θα ανοίγουν σαμπάνιες εκεί στο τελευταίο όροφο στο πράσινο γυάλινο κτίριο. 

Αλλά μέσα στο μεθύσι από τις σαμπάνιες δεν ξεχνάμε και τα αρρωστάκια/συλλέκτες και λοιπό κοινό. ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΑΜΕ ΣΤΗΝ ΦΩΛΙΑ.
 
Θες ιστορικότητα, τράβα βρες 4ψηφια μονά και διπλά κόκκινα, που έχουν φτάσει όσο ένα οροφοδιαμέρισμα στο Μανχάταν φάτσα Central Park.
Δεν έχεις τα λεφτά για τόση ιστορικότητα ; Άντε να βρεις κανά κιτρινιάρικο great white που κάνει όσο ένα GT3 RS.

Πάλι δεν έχεις τα λεφτά, έχουμε τα  5ψηφια για να βολέψουμε και τον υπόλοιπο WIS κοσμάκη.

Καλή η ιστορικότητα αλλά υπάρχει και ο υπόλοιπος κοσμάκης που δεν θέλει "τσίγκινα" της πλάκας ρε παιδάκι μου. Κι αυτούς τους βολεύει η λόλεξ. Τούμπανο και 40αρι και κεραμικό και μπρασελέ "όχι τσίγκινο" και ΧΩΡΙΣ κύκλωπα και μόνο 2-3 χρόνια σε παραγωγή και όσοι σιχαίνονται και κλαίγονται για τον κύκλωπα, ας βιαστούν πριν φτάσει κανά  20χιλιαρο.

Μπαλάρα λέμε.
Τα έχουμε ξαναπεί με διαφορά... wis...


 όποτε για μένα και για πολλούς ίσως, η αγορά ρολεξ όνειρο ήτανε και πάει...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9783 στις: Μάρτιος 23, 2017, 05:08:19 μμ »
Τα έχουμε ξαναπεί με διαφορά... wis...


 όποτε για μένα και για πολλούς ίσως, η αγορά ρολεξ όνειρο ήτανε και πάει...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
Και που να δεις πόσο θα πουληθεί το sd όταν βγει. Παπαρια retail και 11350 usd. Το 15αρι για πλακα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9784 στις: Μάρτιος 23, 2017, 05:37:37 μμ »
Άλλα της...


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9785 στις: Μάρτιος 23, 2017, 05:40:36 μμ »
Γαρυφαλλα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9786 στις: Μάρτιος 23, 2017, 05:50:28 μμ »
@patekcollector :D




Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9787 στις: Μάρτιος 23, 2017, 06:03:46 μμ »
Άλλα της...


Πολυ ωραιο. Θα παραγγειλω ενα να το φοραω με το γιοτ που ερχεται.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9788 στις: Μάρτιος 23, 2017, 06:29:45 μμ »
Καλή η γνώμη σου, όμως κάτι δεν πήγαινε καλά μ' αυτό το ρολόι για να του αλλάξει τόσο πολύ τα φώτα η Ρόλεξ.
Ο Πάνος το είπε πολύ ωραία: Τράβαγε ποτέ σε πωλήσεις το Sea Dweller; Π-Ο-Τ-Ε !!!! Slow (to death) seller !
Και δεν είναι μόνο αυτό, σκέψου πως σε μόλις 3 χρόνια καταργεί το νέο 116600 που ήταν η σύγχρονη εξέλιξη του 16600. Γιατί σε μόλις 3 χρόνια και με ριζικές αλλαγές; Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

Συνεχίζοντας την ανάλυση...

Το 2008 σταματάει η παραγωγή του 16600 και αντικαθίσταται από το 44άρι DeepSea. 6 χρόνια αργότερα επανεισάγεται στη συλλογή το SeaDweller ανανεωμένο με κεραμική στεφάνη νέο μπρασελέ και λίγο τροποποιημένη κάσα που όμως παραμένει στο πνεύμα της προηγούμενης κλασσικής κια δεν ακολουθεί το στυλ της σούπερ κάσας του Σαμπ προς τέρψη των WIS, ενώ συγχρόνως διατηρείται το DeepSea. Όμως σε τρία μόλις χρονάκια καταργείται το 116600 κι έρχεται αυξημένο στα 43 χιλ και με κύκλωπα.
Τι με λένε όλες αυτές οι κινήσεις;
1. Το SeaDweller δεν περπατούσε. Στην αγορά ήταν γνωστό κόκαλο.
2. Το αντικατέστησε με το τεράστιο DeepSea που συνεχίζει επί 9 χρόνια να το βγάζει.
3. Προφανώς το DeepSea πουλούσε πολύ παραπάνω απ' το SeaDweller κι ας ήταν τεράστιο.
4. Συνδυάζει το πληθωρικό DS με την αναγνωρισιμότητα του Σαμπ σε πιο ευκολοφόρετο μέγεθος.
5. Πιθανόν να καταργηθεί κάποια στιγμή το DS, εκτός κι αν το κρατήσει για λόγους πρεστίζ.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9789 στις: Μάρτιος 23, 2017, 06:31:19 μμ »
Πολυ ωραιο. Θα παραγγειλω ενα να το φοραω με το γιοτ που ερχεται.

Να τα μας. Και πεταχτούλης και γιοτάς.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9790 στις: Μάρτιος 23, 2017, 06:52:23 μμ »
Και που να δεις πόσο θα πουληθεί το sd όταν βγει. Παπαρια retail και 11350 usd. Το 15αρι για πλακα

Οχι ρε φίλε. Εύχομαι να μην ισχύσει.
Να κρατήσει καταλογο μέχρι τέλος του χρόνου και μετά να το βρούμε (μετά κόπων) με κάποια καλύτερη τιμή.
Ειναι κοκκινο ρολεξ και ειναι η μοναδική ευκαιρια να πάρουμε κόκκινο ρολεξ.
Κόκκινο και κατακαινουργο ρολεξ.

Βιντάζ εγώ δεν παίρνω, κυρίως γιατι δεν εχω τα απίστευτα λεφτά για να βρω κόκκινο βιντάζ που να βλέπεται και να μην εχει μείνει μισό ρολόι απο το τρίψιμο.

Εύχομαι να μην ισχύσει γιατι το κόκκινο SD δεν ειναι Daytona, που ειναι παγκόσμια επιθυμητή τρέλα και είδαμε με το καλημέρα ακόμα και τους επισήμους ρολεξ AD να το δίνουν με καπέλο !!!!

Αμα τελικα, παρόλα αυτά, παει στα 15, θα πάω να πάρω το HEUER AUTAVIA να
πνίξω τον πόνο μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9791 στις: Μάρτιος 23, 2017, 06:55:11 μμ »
Συνεχίζοντας την ανάλυση...

Το 2008 σταματάει η παραγωγή του 16600 και αντικαθίσταται από το 44άρι DeepSea. 6 χρόνια αργότερα επανεισάγεται στη συλλογή το SeaDweller ανανεωμένο με κεραμική στεφάνη νέο μπρασελέ και λίγο τροποποιημένη κάσα που όμως παραμένει στο πνεύμα της προηγούμενης κλασσικής κια δεν ακολουθεί το στυλ της σούπερ κάσας του Σαμπ προς τέρψη των WIS, ενώ συγχρόνως διατηρείται το DeepSea. Όμως σε τρία μόλις χρονάκια καταργείται το 116600 κι έρχεται αυξημένο στα 43 χιλ και με κύκλωπα.
Τι με λένε όλες αυτές οι κινήσεις;
1. Το SeaDweller δεν περπατούσε. Στην αγορά ήταν γνωστό κόκαλο.
2. Το αντικατέστησε με το τεράστιο DeepSea που συνεχίζει επί 9 χρόνια να το βγάζει.
3. Προφανώς το DeepSea πουλούσε πολύ παραπάνω απ' το SeaDweller κι ας ήταν τεράστιο.
4. Συνδυάζει το πληθωρικό DS με την αναγνωρισιμότητα του Σαμπ σε πιο ευκολοφόρετο μέγεθος.
5. Πιθανόν να καταργηθεί κάποια στιγμή το DS, εκτός κι αν το κρατήσει για λόγους πρεστίζ.

Με λίγα λόγια και εσύ και ο Πάνος, μας λέτε ότι η ROLEX κάνει τις κινήσεις της χωρίς να λαμβάνει υπόψην της τις γνώμες των μελών του Mywatch.
Αυτό δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος (ψυχολογικά) να το δεχτώ.
Δηλαδή μου είναι δύσκολο να το χωνέψω.
Δηλαδή δεν μας υπολογίζει καθόλου (η ROLEX).
Στο "τσακ" είμαι να ναυλώσω τσάρτερ, να ανέβω Ελβετία να πάω στα κεντρικά τους να τα κάνω όλα λαμπόγυαλο.
Ακούω συμμετοχές:

1. exDIVER 600
2. Aris911
3. Aris1821
4. georges
5. PanosI
6. Blackbird

Οι υπόλοιποι σημειώνετε κατά βούληση. Όσο περισσότεροι είμαστε, τόσο μεγαλύτερη εντύπωση θα κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9792 στις: Μάρτιος 23, 2017, 07:00:23 μμ »
Άλλα της...



Οι κυρίες των κυρίων (κυρίως WIS) θα κάνουν non stop party !

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9793 στις: Μάρτιος 23, 2017, 07:04:18 μμ »
Και που να δεις πόσο θα πουληθεί το sd όταν βγει. Παπαρια retail και 11350 usd. Το 15αρι για πλακα

Τρεχω να το παραγγειλω να προλαβω ρε συ, μπας και το μικρυνει παλι και μεινω μπουκαλα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9794 στις: Μάρτιος 23, 2017, 07:06:31 μμ »
Πάνο είναι τρελό ρολόι και στο  σωστό χέρι θα φυσάει.


Με λίγα λόγια και εσύ και ο Πάνος, μας λέτε ότι η ROLEX κάνει τις κινήσεις της χωρίς να λαμβάνει υπόψην της τις γνώμες των μελών του Mywatch.
Αυτό δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος (ψυχολογικά) να το δεχτώ.
Δηλαδή μου είναι δύσκολο να το χωνέψω.
Δηλαδή δεν μας υπολογίζει καθόλου (η ROLEX).
Στο "τσακ" είμαι να ναυλώσω τσάρτερ, να ανέβω Ελβετία να πάω στα κεντρικά τους να τα κάνω όλα λαμπόγυαλο.
Ακούω συμμετοχές:

1. exDIVER 600
2. Aris911
3. Aris1821
4. georges
5. PanosI
6. Blackbird

Οι υπόλοιποι σημειώνετε κατά βούληση. Όσο περισσότεροι είμαστε, τόσο μεγαλύτερη εντύπωση θα κάνουμε.

Ξέχασες το wolf και το nin.
Aαα, δε βλέπω και τον andrey. Που είναι ο andrey;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9795 στις: Μάρτιος 23, 2017, 07:08:16 μμ »
Οχι ρε φίλε. Εύχομαι να μην ισχύσει.
Να κρατήσει καταλογο μέχρι τέλος του χρόνου και μετά να το βρούμε (μετά κόπων) με κάποια καλύτερη τιμή.
Ειναι κοκκινο ρολεξ και ειναι η μοναδική ευκαιρια να πάρουμε κόκκινο ρολεξ.
Κόκκινο και κατακαινουργο ρολεξ.

Βιντάζ εγώ δεν παίρνω, κυρίως γιατι δεν εχω τα απίστευτα λεφτά για να βρω κόκκινο βιντάζ που να βλέπεται και να μην εχει μείνει μισό ρολόι απο το τρίψιμο.

Εύχομαι να μην ισχύσει γιατι το κόκκινο SD δεν ειναι Daytona, που ειναι παγκόσμια επιθυμητή τρέλα και είδαμε με το καλημέρα ακόμα και τους επισήμους ρολεξ AD να το δίνουν με καπέλο !!!!

Αμα τελικα, παρόλα αυτά, παει στα 15, θα πάω να πάρω το HEUER AUTAVIA να
πνίξω τον πόνο μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πανο, πολύ φοβάμαι ότι θα φάει καπέλο καλό. Μπορεί να είμαι υπερβολικός στο ποσό, αλλά δεν το βλέπω να βγαίνει σε retail.  As said before, το παρελθόν της ρολεξ δείχνει δείγματα.

Παράδειγμα το 16610lv. Βγήκε για τα 50 χρόνια, κράτησε 3 χρονιές αν δεν κάνω λάθος. Αυτά της πρώτης χρονιάς που ήταν και πάνω στην 50ετια είναι πιο περιζητητα. Συμπέρασμα, που μπορεί να είναι και τελείως εσφαλμενο, θα το κρατήσουν 2-3 χρόνια πριν αλλάξει το πολύ, λίγα κομμάτια, της πρώτης χρονιάς λόγω ακριβους 50ετιας θα είναι περιζητητα και θα χωσουν φράγκα κάποιοι πάνω από retail.

Για αυτό το είπα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9796 στις: Μάρτιος 23, 2017, 07:10:18 μμ »
Εγω θα παρω και 4 με 5 γεροδεμενους μαζι μου για τους πορτιερηδες της Ρολεξ.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9797 στις: Μάρτιος 23, 2017, 07:13:52 μμ »

Τρεχω να το παραγγειλω να προλαβω ρε συ, μπας και το μικρυνει παλι και μεινω μπουκαλα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εσύ να περιμένεις με κίτρινα γράμματα φίλος
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9798 στις: Μάρτιος 23, 2017, 07:19:01 μμ »
Νομίζω πολύ ανάλυση έχει γίνει για το sd, έτσι κι αλλιώς το sd είναι extreme diver, δεν είναι all around όπως το sub, έτσι κι αλλιώς το κοινό του ήταν και είναι πιο περιορισμένο από ότι του sub, και λόγω δυνατοτήτων και λόγω τιμής. Εκεί που θα φτάσει η τιμή του θεωρώ κι εγώ ότι θα είναι απλησίαστο όποτε γυρνάμε στα αγαπημένα sub μέχρι να ξεφύγουν κι αυτά . Ευτυχώς πάντα θα υπάρχουν προηγούμενα μοντέλα μεταχειρισμένα σε <<λογικές >> τιμές .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #9799 στις: Μάρτιος 23, 2017, 08:14:57 μμ »
Ενδιαφέρον ανάλυση. Η Ρολεξ βρίσκει τον τρόπο να αυξάνει κΆθε χρόνο 1-2 χιλιάρικα τα Ρολόγια της Κ απευθύνεται στο κοινό που πλέον χώνει 10.000€ για ένα ρολόι.

Αναρωτιεμαι αν τελικά όλα αυτά τα Ρολόγια αξίζουν τα χρήματα αυτά η κάποια στιγμή Μετά από 10 χρόνια πωλούνται στο 1/3 της τιμής τους.

Προσωπικά πιστεύω ότι το νέο SD  απευθύνεται σε όλους αυτούς που το DSSD καθόταν τεράστιο στο χέρι τους λόγω ύψους και θα ήθελαν κάτι ποίο fancy από το sub.

Προσωπικά πιστεύω το απόλυτο ρόλοι που θα βγάλει η Ρολεξ μετά από τόσα χρόνια θα είναι το νέο sub 41mm με την νέα μηχανή.

Τολμώ να προβλεψω σε δύο-τρία χρόνια διότι Προς το παρόν ο κόσμος Ακόμα ασχολείται με κεραμικες Daytona, BLNR, LV και από εχθές Sea Dweller, Sky Dweller κλπ.

Η στρατηγική είναι πολύ σωστή. Στοχεύω στους high value customers (Όχι VIP διότι αυτοί θα πάνε σε AP, PP) και προσπαθώ να τους τα παίρνω όσο το δυνατόν στο μέγιστο Μέχρι να σκάσει η φούσκα.

Και Προσωπικά θεωρω ότι είναι φούσκα διότι όταν σε Όλα τα καταναλωτικά αγαθά το κόστος πέφτει Δεν μπορεί στ Ρολόγια να ανεβαίνει σε αυτούς τους ρυθμούς.