Αποστολέας Θέμα: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 14431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 10:41:05 μμ »
Αν δε πατε να φατε σνιτσελ στο figlmüller μη πατε καν Βιεννη

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 12:42:27 πμ »
Τελικά κλείσαμε για Βιέννη 15-20 Νοέμβρη   :)

Μέχρι τότε θα σας κάνω κάποιες ερωτησούλες, όποιος ξέρει να μου πει.

Ξενοδοχείο δε κλείσαμε ακόμα, η κοπελιά έχει καταλήξει σε ένα που λέγεται Wombats.

Ωραίο φαίνεται, μοντέρνο. Αλλά επειδή ακριβώς μ'αρέσει λίγο καλύτερα το κλασικό από το μοντέρνο, έχετε να προτείνετε κάποιο καλό ξενοδοχείο, οικονομικό (να μη ξεπερνάει τα 60-65 ευρώ τη βραδιά), το οποίο να έχει κλασικό στυλ και διακόσμηση, σαν ένα παλιό αρχοντικό, να δίνει τέτοια αίσθηση? Να έχει βέβαια τουαλέτα δικιά του το δωμάτιο και όχι κοινόχρηστη, και αν έχει και ψυγειάκι είναι ένα συν.
Επίσης να είναι κοντά στο κέντρο ή στο μετρό ώστε να μετακινούμαστε εύκολα σχετικά, όπως επίσης να έχει και καλή πρόσβαση σε κάποια μουσεία και αξιοθέατα που θέλουμε, όπως πχ στο μουσείο ιστορίας της τέχνης, στο μουσείο φυσικής ιστορίας, στο παλάτι της πριγκίπισσας Σίσσυ κτλ.
Μπες στο Booking.com, βάλε στην αναζήτηση Βιεννη, πλατεία Αγ. Στεφάνου. Πιο κέντρο δεν γίνεται...
Από ενα οποιοδηποτε ξενοδοχείο κοντα στην πλατεία ανοιξε το χαρτη, που εχει το σαιτ, και βρες ενα ξενοδοχειο εκει γυρω που σ'αρέσει και ταιριάζει με τα κριτηριά σου. Ο χάρτης σου εμφανιζει όλα τα ξενοδοχεία στην περιοχή που διάλεξες. Δες τις φωτό και τα σχολια για το ξενοδοχείο, αλλά ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ!! Βρες την ιστοσελίδα του συγκεκριμένου ξενοδοχείου που σου αρεσει και στείλε τους μέιλ, ζητώντας προσφορά. Πιθανότατα θα ειναι φθηνότερα από τις τιμές του ιδιου ξενοδοχείου στο Booking.com, όπου το καθε ξενοδοχείο πληρωνει προμήθεια 15-20%.
Ο Αγ.Στεφανος ειναι το Κεντρο της Βιεννης, με μετρό, διπλα στα βασικά αξιοθέατα του κεντρου (Hofburg χειμερινά ανάκτορα, Opera, Αγ.Στεφανος, Σπιτι Μοτζαρτ και Ρ.Φερραίου κλπ.) και κοντά και αγορές, καφέ, εστιατόρια. Κινείσαι ευκολα με τα πόδια. Για μακρύτερα π.χ. για Belvedere & Schoenbrunn υπάρχει το μετρό ή το τραμ. Τα θερινά ανάκτορα Schoenbrunn ειναι πιο μακριά, αλλά αξίζουν τον κοπο. Παει μετρό (ομώνυμος Σταθμός).

Ο Τουριστικός Οργανισμός της Αυστρίας αλλά και της Βιέννης ειναι εξαιρετικοί και πολύ εξυπηρετικοί.
https://www.austria.info/uk
https://www.austria.info/uk/where-to-go/cities/vienna
https://www.wien.info/en
https://www.wien.info/en/sightseeing/sights/imperial
https://www.wien.info/en/music-stage-shows/city-of-music


Καλό ταξιδι, καλά να περάσετε!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2017, 12:48:29 πμ από IliasG »

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 01:31:52 μμ »
Παιδιά μια ερώτηση.

Στο site της olympic λέει για διαστάσεις χειραποσκευής 55x40x23 , και αυτή που αγόρασα είναι 56 και κάτι x 40 x23 λόγω του χερουλιού στην πάνω πλευρά. Πως το ελέγχουν αυτό, θα έχω θέμα λέτε να την πάρω στην καμπίνα και θα τη χρεωθώ σα βαλίτσα έτσι?

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 01:32:40 μμ »
Καλημέρα,

Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Δεν μετράει κανένας τις χειραποσκευές με την μεζούρα...
Έχω δει να μπαίνουν ως «χειραποσκευές» βαλιτσούλες αρκετά μεγαλύτερες από τις προδιαγραφές.

Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να μην έχεις μαζί σου τίποτα (αρώματα, αφρούς ξυρίσματος, αποσμητικά κλπ.) πάνω από 100ml. Θα σου τα κρατήσουν στον έλεγχο, δεν τα γλυτώνεις με τίποτα.
Πάρε μικρές συσκευασίες σε αυτά τα είδη...

Καλό ταξίδι :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 01:33:42 μμ »
Καλημέρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σωστά, ξέχασα να πω καλημέρα :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 01:38:22 μμ »
Καλημέρα,

Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Δεν μετράει κανένας τις χειραποσκευές με την μεζούρα...
Έχω δει να μπαίνουν ως «χειραποσκευές» βαλιτσούλες αρκετά μεγαλύτερες από τις προδιαγραφές.

Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να μην έχεις μαζί σου τίποτα (αρώματα, αφρούς ξυρίσματος, αποσμητικά κλπ.) πάνω από 100ml. Θα σου τα κρατήσουν στον έλεγχο, δεν τα γλυτώνεις με τίποτα.
Πάρε μικρές συσκευασίες σε αυτά τα είδη...

Καλό ταξίδι :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ευχαριστώ :) ωραία λοιπόν, και γω δε πιστεύω να έχω θέμα αλλά δε ξέρω καλά λόγω του ότι δε ταξιδεύω συχνά με αεροπλάνο.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 26, 2017, 05:12:50 μμ »
Αν και λίγο καθυστερημένα, θα γράψω τις εντυπώσεις μας από τη Βιέννη (πήγαμε 15-20 Νοεμβρίου).

Περάσαμε όμορφα, ήταν μια ωραία εμπειρία (ήταν και για μένα, και για την κοπέλα μου, το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό).

Πηγαίνοντας από το αεροδρόμιο της Βιέννης, προς την πόλη, με το τρένο/μετρό, περνούσαμε προφανώς από κάποιες βιομηχανικές περιοχές, και μου άρεσε που ήταν καλά οργανωμένες, και ως όψη, όλες αυτές οι βιομηχανίες, ότι ήταν τέλος πάντων.

Η Βιέννη τώρα, είναι πολύ όμορφη πόλη. Τα κτίρια ως επί το πλείστον ήταν ψηλά, επιβλητικά και κλασικά, με περίτεχνες κλασικές σκαλιστές διακοσμήσεις εξωτερικά, αγάλματα κτλ. Όπου και να πηγαίναμε χάζευα την όμορφη, κλασική αρχιτεκτονική, που θύμιζε παλιές εποχές.

Η Βιέννη έχει πολλά και πολύ ωραία μουσεία. Κάποια από αυτά είναι παλιά παλάτια, όπου κατοικούσαν αυτοκράτορες κτλ, κάποια άλλα στεγάζονται σε ανάλογα παλιά εντυπωσιακά κτίρια.

Εμείς πήγαμε στα παρακάτω.

- Ανάκτορο Σένμπρουν . Απ'ότι θυμάμαι ήταν θερινή κατοικία των αυτοκρατόρων τα παλιά χρόνια, και μπορεί να επισκεφτεί κάποιος τα δωμάτια, τους κήπους κτλ. Σε όσους αρέσει (όπως και μένα) αυτό το παλιό, το καλλιτεχνικό, το νοσταλγικό, και το κλασικό των παλιών εποχών, θα τους αρέσει πάρα πολύ.

-Μουσείο Ιστορίας της τέχνης & Μουσείο Φυσικής Ιστορίας.

Δύο από τα καλύτερα μουσεία που έχω δει ποτέ. Βρίσκεται το ένα απέναντι από το άλλο, σε εντυπωσιακά κλασικά και πανέμορφα κτίρια, τόσο εξωτερικά, όσο και εσωτερικά. Στο Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης, μπορεί να δει κάποιος έργα τέχνης, από αρχαιότητες (Ελληνικά, Ρωμαικά, Αιγυπτιακά), μέχρι και πίνακες κλασικής ζωγραφικής. Επίσης, με εντυπωσίασαν ως εκθέματα και διάφορα παλιά αντικείμενα και κατασκευές, που σε ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο και σε μαγεύουν.

Το μουσείο Φυσικής Ιστορίας είναι και αυτό ανάλογης έκτασης και μεγαλοπρέπειας, και μπορείς να δεις από πετρώματα μέχρι και όλα τα είδα ζώων, ψαριών, πτηνών, σαν βαλσαμωμένα (προφανώς ήταν ψεύτικα βέβαια).

Τα δύο παραπάνω μουσεία είναι μεγάλα και έχουν πολλές αίθουσες. Ήμασταν 3-4 ώρες ( σε διαφορετικές μέρες) στο καθένα, και πήραμε απλώς μια γεύση.

- Άνω και κάτω Μπελβεντέρε. Στα εντυπωσιακά αυτά μουσεία- ανάκτορα, στεγάζονται κυρίως εκθέσεις ζωγραφικής από γνωστούς αλλά και λιγότερο διάσημους ζωγράφους. Ανάμεσα στο δύο κτίρια μεσολαβούν όμορφοι κήποι με αγάλματα, γρασίδι, σιντριβάνια κτλ.

- Αλμπερτίνα . Επίσης με έργα ζωγραφικής, όπως και κάποια δωμάτια παλατιού παλιού. Αξίζει φυσικά μια επίσκεψη.

-Μουσείο Ρολογιού  :D   Αν και δε στεγαζόταν σε επιβλητικό κτίριο όπως τα προηγούμενα, ήταν ένα από τα αγαπημένα μου και αυτό. Πολλά ρολόγια κυρίως από το 1800, δαπέδου, τοίχου, τσέπης, μέχρι και ποιο σύγχρονα χειρός. Μου έκανε εντύπωση πως στα παλιά ρολόγια (όχι μόνο στο μουσείο αυτό, αλλά και στα παλιά ρολόγια στα δωμάτια των παλατιών-μουσείων) όσα χρησιμοποιούσαν αραβικούς αριθμούς, στα περισσότερα ήταν οι αριθμοί που βλέπει κανείς στη σειρά classique της Breguet σήμερα.

-Ναός του Αγίου Στεφάνου. Στο κέντρο της πόλης, ένας εντυπωσιακός Ναός, γοτθικής αρχιτεκτονικής. Όταν μπήκαμε μέσα κάποια στιγμή, είχε μια λειτουργία και έπαιζαν και στο εκκλησιαστικό όργανο, μια ωραία μελωδία.


-'Οπερα . Άλλο ένα εντυπωσιακό κτίριο, μπήκαμε λίγο στην είσοδο, ήταν πανέμορφο και αυτό, αλλά δε παρακολουθήσαμε κάποιο μουσικό έργο.

- Τέλος, είδαμε και ένα άγαλμα του Strauss σε κάποιο πάρκο, όπως και το γνωστό άγαλμα του Mozart, επίσης σε ένα πάρκο κάπου στην πόλη.

Βέβαια είδαμε πολλά πράγματα και κτίρια πανέμορφα κλασικά σε όλη την πόλη, όπου και να πήγαινες έβλεπες τέτοια. Πχ και στην εθνική βιβλιοθήκη τους που μπήκαμε λίγο ήταν πάλι το ίδιο εντυπωσιακά.



Μερικές διάσπαρτες σκέψεις τώρα, σχετικά με τη Βιέννη.

Οι άνθρωποι δε μου φάνηκαν ούτε ψυχροί, ούτε βαρετοί κτλ... Κανονικοί άνθρωποι, και αρκετά εξυπηρετικοί και ευγενικοί. Όπου και αν ζητήσαμε βοήθεια, πληροφορίες, στο δρόμο που ρωτούσαμε, στα μαγαζιά κτλ, και σε όποια συναναστροφή μας με άτομα γενικά, ήταν όλοι ευγενικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν. Μόνο ένας κύριος ήταν απότομος και σαν εκνευρισμένος κάποια στιγμή όταν βγάλαμε μια κάρτα για δωρεάν μετρό και μέσα μαζικής μετ. στο αεροδρόμιο όταν φτάσαμε, αλλά ήταν μεμονωμένο περιστατικό.

Ένα χαρακτηριστικό που άκουγα συνέχεια να λέμε εδώ στην Ελλάδα, ότι στο εξωτερικό σε αυτές τις πόλεις δε βλέπεις σκουπιδάκι κάτω, δεν είναι ακριβώς έτσι. Ναι μεν είναι πολύ καθαρή πόλη και οργανωμένη, αλλά βλέπεις που και που και γόπες κάτω, κάνα χαρτάκι, κάνα σκουπίδι.... Ακόμη μια υπερβολή μας ως λαός, όσον αφορά στον τρόπο που διατυπώνουμε τις απόψεις μας.

Επίσης, ήθελα να δω πως οδηγούν εκεί... Παρότι είναι σωστοί και ευγενικοί στο δρόμο, παρατήρησα ότι οδηγούν κάπως σβέλτα. Περίμενα πιο συντηρητική οδήγηση, όσον αφορά στην ταχύτητα. Βέβαια οι δρόμοι τους και τα αυτοκίνητά τους το επιτρέπουν να οδηγούν πιο σβέλτα.

Κάτι άλλο που μου άρεσε πολύ, ήταν ότι δεν είχε πολλά μηχανάκια στο δρόμο. Στα πεζοδρόμια είχε και μια λωρίδα για ποδηλάτες.
Επίσης δεν είδα γάτες και αδέσποτους σκύλους στους δρόμους στην πόλη.

Η Βιέννη είναι κάπως ακριβή πόλη, αλλά με λίγη προσοχή δε μας βγήκε τελικά ακριβά στο τέλος το ταξίδι.
Το ξενόδοχείο που μέναμε ήταν στην περιοχή Νασμαρκτ, και ήταν στην ουσία hostel, λεγόταν wombats. Φοιτιτικό κλίμα και νέοι άνθρωποι, χαλαρή φάση. Καμιά σχέση με τον κλασικισμό που εκπέμπει η πόλη, αλλά ήταν μια ωραία αλλαγή το περιβάλλον αυτό. Εκεί στη περιοχή υπήρχε καθημερινά κάτι σαν λαική αγορά-παζάρι. Ωραία ήταν.

Φάγαμε σε κάποια εστιατόρια, σε 3-4 με τοπική κουζίνα, σε ένα Ελληνικό, σε ένα με Αρμένικη κουζίνα... όλα καλά και εκεί, ωραία πιάτα, αλλά δε τα θυμάμαι καλά για να πω κάτι παραπάνω.
Επίσης ήπιαμε σοκολάτα ζεστή και φάγαμε ένα γνωστό γλυκό σαν πάστα, αν δε κάνω λάθος λεγόταν Σαχε η καφετέρια, και νομίζω ήταν κάποιου ξενοδοχείου...


Αν και δε βγήκαμε αργά το βράδυ σε μπαρ και τέτοια, υπήρχε ζωή στην πόλη όλη μέρα. Δεν ήταν βαρετά. Εκεί στους πεζόδρομους με τα μαγαζιά, είχε πολύ κίνηση. Δε το συζητώ βέβαια πως για εμάς τους ωρολογόφιλους,  υπάρχουν πολλά να δει κάποιος. Οι μπουτίκ των εταιριών, όλες οι μάρκες, τα μοντέλα... Είδα πολλά μοντέλα είτε ακριβότερα ή πιο οικονομικά, που δε τα είχα δει από κοντά και τα είδα εκεί.


Για να κλείσω τώρα, θα έλεγα ότι η Βιέννη είναι ένας πολύ ωραίος προορισμός για κάποιον που θέλει να επισκεφτεί μια χώρα και μια πόλη με κλασική ομορφιά και αρχιτεκτονική, που να βγάζει αυτή τη νοσταλγική και παλιά αίσθηση, και ειδικά αν του αρέσουν επίσης και τα καλλιτεχνικά, η ζωγραφική, η κλασική μουσική κτλ, προτείνω ανεπιφύλακτα την πόλη αυτή.
Μη ξεχάσω τέλος ότι έκανε κρύο, από 0-1 βαθμούς το βράδυ, μέχρι 6-7 το πολύ τη μέρα. Αλλά ντυνόμασταν καλά και ήμασταν εντάξει, δε κρυώσαμε.


Σίγουρα θα ξέχασα κάποια πράγματα, αν κανείς θέλει να πάει και μπορώ να βοηθήσω, να του πω κάτι, ευχαρίστως να με ρωτήσει. Καλές Γιορτές  :)

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 26, 2017, 06:21:38 μμ »
Σε ευχαριστούμε Γιάννη για τη νοερή βόλτα στη Βιέννη... Καλές γιορτές!

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 26, 2017, 07:18:35 μμ »
Πρέπει να είναι πολύ όμορφα, ευχαριστούμε :) καλές γιορτές  :smt111

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 26, 2017, 07:32:29 μμ »
Εμ, με 6-7 βαθμούς, στην καλύτερη, που να τα δεις τα μηχανάκια ;

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 26, 2017, 10:13:07 μμ »
Γιάννη ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας αυτή σου την εμπειρία του ταξιδιού σου στη Βιέννη. Είναι απο τις πόλεις που θέλω να πάω κ δυο φορές που ετοιμαζόμουν... κάτι προέκυπτε!
Εύχομαι να περάσεις το ιδιο καλά κ στα επόμενα.

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος Stavrakis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 08:14:55 μμ »
Ποια ειναι η καλυτερη εποχη για να πας?Κοιτουσα κατι πακετα της WorldVentures και θελω να το κανονισω μεσα στο 19...Για καποιον λογο αυτη η πολη παντα μου εβγαζε να την επισκεφτω φθινοπωρο και προσανατολιζομαι προς Οκτωβρη!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Πρώτο ταξιδάκι στο εξωτερικό
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 08:43:14 μμ »
Ποια ειναι η καλυτερη εποχη για να πας?Κοιτουσα κατι πακετα της WorldVentures και θελω να το κανονισω μεσα στο 19...Για καποιον λογο αυτη η πολη παντα μου εβγαζε να την επισκεφτω φθινοπωρο και προσανατολιζομαι προς Οκτωβρη!


Για Βιέννη?

Άνοιξη ή Φθινόπωρο εάν θέλεις καλό καιρό και όχι πολύ κόσμο. Καλοκαίρι ή Χειμώνα εάν θέλεις την υψηλή σεζόν (πιο ακριβά και πιο πολύς κόσμος)