Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 401096 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 10:12:22 πμ »
Ξερει κανεις αν μπορει να σταλει απο ΗΠΑ συστημενο και ασφαλισμενο ρολοι για διαφορετικη τιμη απο την αναγραφομενη?
Τελικα καταφερα και αγορασα αυτο που ηθελα, το Zenith Multicity. Ειναι στο καταστημα ετοιμο για να αποσταλει σε συγγενη στην Αμερικη. Ομως αυτος ισως ερθει το 2009  >:( και οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να περιμενω. Εχω ζητησει απ το καταστημα να περιμενουν και να μη σφραγισουν τα χαρτια και τις εγγυησεις. Σκεφτομαι λοιπον πως θα αποφυγω το τελωνειο ταχυδρομικα αλλα παραλληλα να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Σκεφτομαι μηπως μπορει να αναγραφει στο πακετο ως δωρο αξιας πχ 100 δολλαριων και να ασφαλιστει για 10000! Αν θελω να στειλω μια μπιλια στην Αμερικη που η αξια της ειναι 2 ευρω αλλα για μενα η συναισθηματικη αξια ειναι τεραστια, δεν μπορω να το ασφαλισω για πολυ παραπανω??!!
Εν πασει περιπτωσει, ΠΩΣ ΓΛΙΤΩΝΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟΤΕΛΩΝΕΙΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ 100% ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙ??
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2008, 10:34:19 πμ από alexisvas »
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 10:24:41 πμ »
αυτο που λες δεν γινεται οση ειναι η αξια τοση ειναι και η ασφαλεια νομιζω πως το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να στο στειλει ασν επιστροφη απο service οπου εκει και ασφαλιζεται και τελωνειο δεν περνα
ΥΓ
παντα με usps
α και αν ακουσεις οτι ολλα τα δεματα της usps δεν περνανε τελωνειο αυτο δεν ισχυει γιατι εγω εχω πληρωσει(το αναφερω γιατι το εχω ακουσει πολες φορες)
Φιλικα
Νικος

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 01:30:25 μμ »
αυτο που λες δεν γινεται οση ειναι η αξια τοση ειναι και η ασφαλεια νομιζω πως το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να στο στειλει ασν επιστροφη απο service οπου εκει και ασφαλιζεται και τελωνειο δεν περνα
ΥΓ
παντα με usps
α και αν ακουσεις οτι ολλα τα δεματα της usps δεν περνανε τελωνειο αυτο δεν ισχυει γιατι εγω εχω πληρωσει(το αναφερω γιατι το εχω ακουσει πολες φορες)
Φιλικα
Νικος
Και εγώ έχω πληρώσει κανονικά όλους τους φόρους και του τελωνίου και τον Φ.Π.Α. ...!!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 04:47:50 μμ »
γιατί δεν κάνεις το εξής: να ζητήσεις από το κατάστημα να το στείλει στο συγγενή σου, και μετά να σου το στείλει αυτός στην Ελλάδα, σαν ιδιώτης, ασφαλισμένο στη πραγματική του αξία, χωρίς να βάλει μέσα καμία απόδειξη ή εγγύηση (αυτά μπορεί να στα φέρει εν καιρώ). Έτσι δεν θα πληρώσεις τελωνείο, καθώς ο αποστολέας δεν είναι εταιρία/κατάστημα.

καλοφόρετο!

Αποσυνδεδεμένος kanenas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 06:14:02 μμ »
Πολλοι συνφορουμιστες μου εχουν ισχυριστει οτι τα δεματα που αποστελλονται με USPS (το Αμερικανικο ταχυδρομειο) στην Ελλαδα δεν περνανε τελωνειο.  Εμενα μου εχει τυχει να περασουν τελωνειο, αρκετα χρονια πριν, ισως κατι αλλαξε;  Το θεμα ειναι το εξης:  Η μεγιστη αποζημιωση για τα δεματα που ερχονται απο Αμερικη περιοριζεται σε 45 δολαρια, ασχετως της δηλωθησης αξιας.  Το γραφει στον κανονισμο των αμερικανικων ταχυδρομειων, το εχω διαβασει ο ιδιος, και νομιζω υπαρχει και στην ιστοσελιδα usps.gov.  Και παλι η αποζημιωση δεν ειναι εγγυημενη.  Προσφατα ο ΕΛΤΑ μου αρνηθηκε αποζημιωση για ενα δεμα με γυαλικα γιατι λεει δεν πηγα αμεσως να το δηλωσω.  Και που ξερουν αυτοι οτι δεν τα εσπασα μονος μου, ετσι ειπαν.  Συμπερασμα, ειναι ασκοπο να δηλωσεις αξια πανω απο $45.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 06:27:48 μμ »
Πολλοι συνφορουμιστες μου εχουν ισχυριστει οτι τα δεματα που αποστελλονται με USPS (το Αμερικανικο ταχυδρομειο) στην Ελλαδα δεν περνανε τελωνειο.  Εμενα μου εχει τυχει να περασουν τελωνειο, αρκετα χρονια πριν, ισως κατι αλλαξε;  Το θεμα ειναι το εξης:  Η μεγιστη αποζημιωση για τα δεματα που ερχονται απο Αμερικη περιοριζεται σε 45 δολαρια, ασχετως της δηλωθησης αξιας.  Το γραφει στον κανονισμο των αμερικανικων ταχυδρομειων, το εχω διαβασει ο ιδιος, και νομιζω υπαρχει και στην ιστοσελιδα usps.gov.  Και παλι η αποζημιωση δεν ειναι εγγυημενη.  Προσφατα ο ΕΛΤΑ μου αρνηθηκε αποζημιωση για ενα δεμα με γυαλικα γιατι λεει δεν πηγα αμεσως να το δηλωσω.  Και που ξερουν αυτοι οτι δεν τα εσπασα μονος μου, ετσι ειπαν.  Συμπερασμα, ειναι ασκοπο να δηλωσεις αξια πανω απο $45.


όταν το ασφαλίζεις προφανώς πληρώνεις επιπλέον ασφάλιστρα, που εξαρτώνται από την αξία που εσύ δηλώνεις. νομίζω ότι τα 45$ είναι η αποζημίωση για registered mail, υπάρχει και το priority mail:

http://www.usps.com/international/intlspecialservices.htm

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 02:02:52 μμ »
γιατί δεν κάνεις το εξής: να ζητήσεις από το κατάστημα να το στείλει στο συγγενή σου, και μετά να σου το στείλει αυτός στην Ελλάδα, σαν ιδιώτης, ασφαλισμένο στη πραγματική του αξία, χωρίς να βάλει μέσα καμία απόδειξη ή εγγύηση (αυτά μπορεί να στα φέρει εν καιρώ). Έτσι δεν θα πληρώσεις τελωνείο, καθώς ο αποστολέας δεν είναι εταιρία/κατάστημα.

καλοφόρετο!


Γεια σας και απο εμένα. Σε συνέχεια αυτού που λεει ο aerialofthelip, νομίζω ότι για αγορές από Αμερική, υπάρχει και ειδική εταιρεία που κάνει αυτή την δουλειά....
ήτοι ξεπακετάρει, βγάζει tags και αποδείξεις (νομίζω...) και στο στέλενει πίσω ως δώρο.
Για ρίξτε μια ματιά στο http://www.usa2me.com/site/default.aspx
Περί αξιοπιστίας (για πολύ ακριβά πράγματα δηλαδή) δεν μπορώ να διαβεβαιώσω , αλλά για παπούτσια, ρούχα κτλπ είναι οkay εάν κρίνω ότι κάποιοι το χρησιμοποιούν αρκετά...
Φιλικά
Λάμπρος

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 03:59:38 μμ »
γιατί δεν κάνεις το εξής: να ζητήσεις από το κατάστημα να το στείλει στο συγγενή σου, και μετά να σου το στείλει αυτός στην Ελλάδα, σαν ιδιώτης, ασφαλισμένο στη πραγματική του αξία, χωρίς να βάλει μέσα καμία απόδειξη ή εγγύηση (αυτά μπορεί να στα φέρει εν καιρώ). Έτσι δεν θα πληρώσεις τελωνείο, καθώς ο αποστολέας δεν είναι εταιρία/κατάστημα.

καλοφόρετο!

Πηρα τηλεφωνο στο τελωνειο και μου ειπαν οτι ακομα και ετσι πρεπει να πληρωσω ...
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 06:42:58 μμ »
δηλαδή για να καταλάβω alexisvas, τους ρώτησες αν θα πρέπει να πληρώσεις φόρο εισαγωγής (φπα κτλ) για ένα προσωπικό αντικείμενο που θα σου στείλει συγγενής σου από αμερική, και σου είπαν ναι? μην τρελαθούμε ρε παιδιά...

από προσωπική εμπειρία, δεν εκτελωνίζεται το δέμα. Και τώρα που το καλοσκέφτομαι, πότε δεν έχω πληρώσει τελωνείο με usps (αντίθετα, μακριά από fedex και ups)

(αν και με τα τελωνεία, όλα να τα περιμένεις, μην σε πάρω στο λαιμό μου!)

Αποσυνδεδεμένος kanenas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 03:28:00 μμ »
όταν το ασφαλίζεις προφανώς πληρώνεις επιπλέον ασφάλιστρα, που εξαρτώνται από την αξία που εσύ δηλώνεις. νομίζω ότι τα 45$ είναι η αποζημίωση για registered mail, υπάρχει και το priority mail:

http://www.usps.com/international/intlspecialservices.htm


Σωστα, aerialoffthelip.  Αλλα, οταν στελνεις ενα πραγμα αξιας, θελεις γενικως να το στειλεις registered (συστημενο), οχι priority το οποιο απλως σου εγγυαται οτι θα το λαβεις περιπου τρεις μερες νωριτερα.  Συμφωνω οτι και το priority mail συμπεριλαμβανει ασφαλιση, δες ομως και το σχολιο μου για τον ΕΛΤΑ που αρνηθηκε αποζημιωση γιατι εσπασα λεει τα γυαλικα απο μονος μου.

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 10:46:59 μμ »
Παιδια επειδη δεν αντεχω αλλο σκοπευω να κανω το εξης.
Αποστολη με Express Mail International της USPS με μικρη δηλωθεισα αξια.
http://www.usps.com/international/expressmailinternational.htm
Ελπιζω να μην το μετανιωσω. Τι λετε?
Μια βδομαδα προσευχων...
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:49:05 πμ »
Παιδια επειδη δεν αντεχω αλλο σκοπευω να κανω το εξης.
Αποστολη με Express Mail International της USPS με μικρη δηλωθεισα αξια.
http://www.usps.com/international/expressmailinternational.htm
Ελπιζω να μην το μετανιωσω. Τι λετε?
Μια βδομαδα προσευχων...


Το πιθανότερο είναι να μην το μετανοιώσεις. Εχει αποδειχτεί αρκετά αξιόπιστο
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 12:38:12 μμ »
Τελικα το ελαβα! Express Mail International, ανασφαλιστο, ως δωρο. Κανενα προβλημα με τελωνειο, σε 4 μερες ηταν εδω. Μεχρι να το παρω ετρεμα...
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 01:20:26 μμ »
ΤΕΤΟΙΑ ΛΕΓΕ ΜΟΥ!!!! :cheers:
Κι εμένα σήμερα μου έστειλαν από Σιγκαπούρη το Dievas που παρήγγειλα σαν συστημένο με το ταχυδρομείο, διαβεβαιώνοντάς μου ότι το έχει κάνει πολλές φορές -και με Ελλάδα- και δεν έχει δημιουργηθεί θέμα με το τελωνείο!
Θα με φάει κι εμένα η αγωνία...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3918
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 05:06:26 μμ »
καλοφορετο alexisvas!!φωτοοοοοο ;D

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 06:18:16 μμ »
φωτο στο τοπικ της ΖΕΝΙΤΗ μετα το περας της περιπετειας...
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 11, 2009, 10:07:10 πμ »
δηλαδή για να καταλάβω alexisvas, τους ρώτησες αν θα πρέπει να πληρώσεις φόρο εισαγωγής (φπα κτλ) για ένα προσωπικό αντικείμενο που θα σου στείλει συγγενής σου από αμερική, και σου είπαν ναι? μην τρελαθούμε ρε παιδιά...

από προσωπική εμπειρία, δεν εκτελωνίζεται το δέμα. Και τώρα που το καλοσκέφτομαι, πότε δεν έχω πληρώσει τελωνείο με usps (αντίθετα, μακριά από fedex και ups)

(αν και με τα τελωνεία, όλα να τα περιμένεις, μην σε πάρω στο λαιμό μου!)
Παρ ο,τι ειναι πολυ παλια η εγγραφη σου,συμφωνω απολυτα κι εγω.Μακρυα απο Φεντεξ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3918
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 11, 2009, 10:39:53 πμ »
ειναι να σου τυχει!!!!
εγω προσφατα παρελαβα μεσω fedex
απο phillipines μαλιστα χωρις κανενα προβλημα.. ;)

φιλικα
γιωργος

Αποσυνδεδεμένος kalmik

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 20, 2009, 12:47:58 πμ »
Εκτός ΕΕ με courier τύπου DHL, UPS κλπ. πληρώνεις και δασμό και ΦΠΑ και εκτελωνιστικά. Σύνολο επιβάρυνσης γύρω στο 30% και βάλε. Οπότε πρακτικά δεν συμφέρει. Καλύτερα από χώρα μέλος ΕΕ νάχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ασε που από Ιαπωνία μας τελείωσε φέτος λόγω δυσθεώρητης τιμής γιεν.

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:15:26 πμ »
Εκτός ΕΕ με courier τύπου DHL, UPS κλπ. πληρώνεις και δασμό και ΦΠΑ και εκτελωνιστικά. Σύνολο επιβάρυνσης γύρω στο 30% και βάλε. Οπότε πρακτικά δεν συμφέρει. Καλύτερα από χώρα μέλος ΕΕ νάχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ασε που από Ιαπωνία μας τελείωσε φέτος λόγω δυσθεώρητης τιμής γιεν.
Απο Ιαπωνια,μιας και μολις παρελαβα απο κει,οι τιμες,ειναι σε δολλαρια,που εχουν ξεφτιλιστει αυτη την εποχη,οπότε...