Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1841057 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #280 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 11:37:31 πμ »
Η διαδικασια ειναι η εξης. Πας στην μπουτικ της Ομεγα στην Βουκουρεστιου και αποφασιζεις ποιο ρολοι θελεις να αγορασεις. Παιρνεις και την τιμη καταλογου. Απο εκει και περα να υπολογιζεις μια εκπτωση 20% σε αντιπροσωπο Ομεγα αλλα οχι στην μπουτικ. Η μπουτικ δεν κανει εκπτωση. Τωρα σε μαγαζι αεροδρομιου δυσκολα να βρεις καλυτερη τιμη απο το 20% μιας και μιλαμε για ταξιδι ΕΕ που δεν γλυτωνεις φορους. Και να σκεφτεις και το αφτερσαλες σερβις. Οταν θα ερθει η ωρα να το πας για σερβις καλο θα ηταν να το πας εκει που το αγορασες.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #281 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 08:11:40 μμ »
Θα διάλεγα ένα αυτόματο π.χ. seamaster  φίλε cutter (καλώς ήρθες), όχι γιατί βαριεμαι να κουρδίζω!!! αλλά γιατί μου αρέσει η ιδέα της φόρτισης του ρολογιού με την κίνηση του χεριού.
θα πρέπει ακόμη να ξέρεις ότι μετά από λίγο καιρό αφού στρώσει ό μηχανισμός υπάρχει η δυνατότητα περαιτέρω ρύθμισης του μηχανισμού, έτσι ώστε να αυξηθεί η ακρίβεια του ρολογιού.
Είναι σίγουρο και μιλώ από προσωπική πείρα ότι με τα χρήματα στο χέρι σε επίσημους αντιπροσώπους έχεις έκπτωση 20%, ίσως και κάτι ακόμη...
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος cutter

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #282 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 09:35:17 μμ »
Παράθεση από: "stardrive"
Θα διάλεγα ένα αυτόματο π.χ. seamaster  φίλε cutter (καλώς ήρθες), όχι γιατί βαριεμαι να κουρδίζω!!!


...ναι αλλά η ομορφιά του κλασσικού speedmaster pro? Μέχρι πριν από λίγους μήνες ούτε που σκεφτόμουν πως θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για ρολόι... Αλλά με το που άρχιζα να χαζεύω ρολόγια κι έπεσα πάνω στο speedmaster... Ίσως να σκεφτώ αντί για το pro το date που του ψιλομοιάζει και έχει και την μερα του μήνα πάνω, είναι χρήσιμο πως να το κάνουμε! (αν βέβαια οι τιμές τους είναι συγκρίσιμες).
Αυτό που γράφεις για περαιτέρω ρύθμιση του ρολογιού αν χρειαστεί, ισχύει και τα μηχανικά ή μόνο για τα αυτόματα? Και τέλος, μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις επίσημους αντιπρόσωπους στην Αθήνα ή στην Γλυφάδα που μπορώ άφοβα να δω και να αγοράσω ομέγα?

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #283 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 09:47:35 μμ »
cutter έγραψε:
Αυτό που γράφεις για περαιτέρω ρύθμιση του ρολογιού αν χρειαστεί, ισχύει και τα μηχανικά ή μόνο για τα αυτόματα? Και τέλος, μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις επίσημους αντιπρόσωπους στην Αθήνα ή στην Γλυφάδα που μπορώ άφοβα να δω και να αγοράσω ομέγα?
.......................
Και τα κουρδιστά και τα αυτόματα παίρνουν ρύθμιση αφού στρώσει η μηχανή τους, συνήθως η μηχανή στρώνει μετά το τρίμηνο.

Για πληροφορίες σχετικά με τα επίσημα σημεία πώλησης στείλε ένα μαίλ σε αυτή τη διεύθυνση: swatchgroup@otenet.gr

Ένα επίσημο σημείο πώλησης  που έχω μείνει ευχαριστημένος είναι αυτό στην Καρ Σερβίας όπως κατεβαίνουμε  από Σύνταγμα αριστερά.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #284 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 05:03:41 μμ »
Φιλε cutter,μολις χθες αγορασα το speedmaster pro απο το καταστημα Ιγγλεσης Σταδιου 43 σε τιμη πιο χαμηλη απ τα 2000 ευρω που εθεσες οριο.Ξυπνησα σημερα το πρωι και το χαζευα δυο ωρες,πανεμορφο ρολοι,σε μια προχειρη μετρηση απο χθες ειναι στο +6 sec/day,πολυ καλη τιμη μεσα στο cosc χωρις να εχει πιστοποιηση χρονομετρου και φυσικα μετα απο μερικους μηνες αφου στρωσει η μηχανη η ακριβεια του θα βελτιωθει στο αριστο.Το κουρδισμα καθε πρωι ειναι μια ομορφη διαδικασια που σε κανει να δεθεις περισσοτερο με το ρολοι σου,κανει τη σχεση σας πιο προσωπικη.Ειχα και εγω πολλες αποριες και αμφιβολιες καποτε,απο χθες ομως ειμαι ενας απολυτα ικανοποιημενος απο την επιλογη μου και το ρολοι μου ανθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #285 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 05:48:55 μμ »
θα μπορουσες ειτε εδω ειτε σε πμ να δωσεις τιμη καταλογου και ακριβως τιμη αγορας?

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #286 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 06:09:34 μμ »
Εχεις π.μ.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #287 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 07:05:56 μμ »
καλοφορετα ! βαλτε καμια φωτο αν τα δουμε κ εμεις :)

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #288 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 08:41:18 μμ »
Που μπορω να βρω αρχικες τιμες απο omega?

Αποσυνδεδεμένος cutter

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #289 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 08:56:25 μμ »
Με γεια σου φίλε Χαράλαμπε, να το χαίρεσαι. Πήρες το 3570.50.00 με το παλιό κρύσταλλο ή το καινούργιο με το κρύσταλλο από ζαφείρι (δυστυχώς δεν θυμάμαι κωδικό)?

Εγώ έκανα μια βόλτα στα νότια προάστεια και είδα μια έκδοση του prοfessional που από πίσω ήταν διάφανη κι έβλεπες τον μηχανισμό και το κρύσταλλο ήταν ζαφείρι. Μου άρεσε πολύ αλλά ήταν πολύ πάνω από όσα είμαι διατεθειμένος να δώσω (αρχική τιμή 3.000) και δεν βρήκα πουθενά το αυθεντικό 3570.50.00. Πολύ κοντύτερα στις τιμές μου είναι τα διάφορα daydate που είδα... Θα κατέβω Αθήνα μου φαίνεται μια από αυτές τις μέρες.

Θα σε παρακαλούσα να μου στείλεις κι εμένα με πμ αν μπορείς τον κωδικό του ρολογιού και πόσο το πήρες τελικά. Καλοφόρετο και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος klik

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #290 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 12:00:44 πμ »
Aπο χθες σε πρωτη μετρηση τo seamster ειναι στο +3 (το φορουσα ολη νυκτα) . σημερα το βραδυ θα το βγαλω και θα δω την αποκλιση το πρωι.
Πιστευετε οτι το +3 με την παροδο του χρονου θα βελτιωθει ακομα περισσοτερο ?
Μηπως γνωριζετε που θα βρω λουρακια και ποσο κοστιζει η μπουκλα της omega?

Ιδιαιτερες ευχαριστιες στον george & nomikosas

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #291 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 12:29:47 πμ »
Παράθεση από: "nomikosas"
καλοφορετα ! βαλτε καμια φωτο αν τα δουμε κ εμεις :)


Ευχαριστω φιλε nomikosas,σκοπευω να κανω ενα review του ρολογιου συντομα με φωτο,απλα περιμενω να περασει ο ερωτας των πρωτων ημερων για να ειμαι αρκετα αντικειμενικος.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #292 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 12:37:02 πμ »
κλικ καλοφορετο! πω πω παρα πολυ ωραιο! εχει κ την co-axial μηχανη αρα πιστευω οτι το +3 με την παροδο του χρονου θα βελτιωθει ακομα περισσοτερο. αν και τα +3 μια χαρα ειναι.. λες κ αν παει 1 ή 2 sec κατι εγινε.. το θεμα ειναι να το φορας παντου κ παντα (δεν καταλαβαινει τπτ..) κ να το χαιρεσαι καθε στιγμη.. ακομα κ στον υπνο   :supz:

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #293 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 12:41:09 πμ »
Παράθεση από: "xaralampos"
Παράθεση από: "nomikosas"
καλοφορετα ! βαλτε καμια φωτο αν τα δουμε κ εμεις :)


Ευχαριστω φιλε nomikosas,σκοπευω να κανω ενα review του ρολογιου συντομα με φωτο,απλα περιμενω να περασει ο ερωτας των πρωτων ημερων για να ειμαι αρκετα αντικειμενικος.


χα χα αντε ανυπομωνω να διαβασω και το review.. βγαλε κ φωτο αν μπορεις!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #294 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 02:34:45 μμ »
@ xaralampos
@ klik

Καλοφόρετα και να τα ευχαριστηθείτε και όχι μόνο.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για το κατάστημα. ;)
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #295 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 09:22:27 μμ »
Παράθεση από: "stardrive"
@ xaralampos
@ klik

Καλοφόρετα και να τα ευχαριστηθείτε και όχι μόνο.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για το κατάστημα. ;)

μια απο τα ιδια και απο μενα παιδια  =D>

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #296 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 10:28:46 μμ »
Ευχαριστω πολυ παιδια  :cheers:

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #297 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 08:21:38 πμ »
Καλορίζικα και να τα χαίρεστε (πρωί -βράδυ),
φίλε klik πολύ όμορφο κλασικό -σπορ, Co-Axial ...  :up:
Όσο για το +3 άστο να στρώσουν τα λαδάκια του και μετά θα σου "δίνει" +1 με +2,
αλλά και +3 να μείνει θα μείνει εκεί και δεν θα πάει +4, +5, ακόμα +6 που μπορεί να φτάσουν άλλες μηχανές.
Το πλεονέκτημα των Co-Axial είναι ότι, με μια "καλή" ρύθμιση μπορούν και την κρατάνε σχεδόν για πάντα.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος klik

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #298 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 04:55:00 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε Στεφανε . Πιστεψε με ειμαι πολυ ευχαριστημενενος
γιατι υποκειμενικα βεβαια το λεω συμφωνα με το γουστο μου, μου αρεσει
αυτο το καπως ιδιαιτερο στυλ που ειπες και συ κλασικο-σπορ.

Αποσυνδεδεμένος pits3

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #299 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:21:30 μμ »
Καλοφορετο και απο μενα