Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟΥ PROJECT  (Αναγνώστηκε 80797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡ&#
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 01:24:45 πμ »
Αν και εφόσον και όποτε θέλετε μπορώ να φέρω κάποιον από εσάς σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον εκτελωνιστή μου, τον οποίο χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια για τις δικές μου εισαγωγές.
Επίσης, πιστεύω ότι συμφέρει να έρθει απευθείας από Ελβετία --> Αθήνα, παρά μέσω Γερμανίας, γιατί όσα θα γλυτώσετε(ουμε) στον εκτελωνισμό, θα ξοδευτούν στα μεταφορικά.

Την ιδια προταση εξεφρασε και η ZENO, μετα και την τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μαζι της γι' αυτο το θεμα, σημερα το απογευμα...

-Εχεις Π.Μ.

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Άρη, πριν αρχίσει η ψηφοφορία σήμερα, και επειδή προβλέπω να γίνει "χαμός" με το Zeno (ειδικά το σιελ-μαυρο GMT), θεωρώ ότι θα ήταν φρόνιμο να έχουμε όσο γίνεται πιο σύντομα την τελική τιμή για τα Zeno (συμπεριλαμβανομένων των όποιων εξόδων εκτελωνισμού, ΦΠΑ, μεταφορικών), ώστε ο καθένας που ψηφίζει Zeno να ξέρει τι θα πληρώσει στο τέλος.
Μην περιμένει το μέλος ότι θα δώσει λ.χ. 600 € και του φτάσει 700 (τυχαία τα ποσά). Κυρίως για το GMT μιλώ, που βλέπω ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον και τα ρολόγια είναι μόλις 10... ;D

Σημερα το πρω'ι', επικοινωνησα τηλεφωνικα με τη ZENO προκειμενου να μου διευκρινισει το ακριβες κοστος, συμπεριλαμβανομενων των εξοδων εκτελωνισμου, του VAT και μιας μαζικης αποστολης μεσω καποιου επισημου dealer (βλ. Chronosammler), ή του τοπικου αντιπροσωπου στη Γερμανια. Μου ειπε οτι θα μιλησει μαζι τους και θα μου απαντησει...
Στην απογευματινη μας επικοινωνια -χωρις να αποκλεισει το ενδεχομενο της αποστολης μεσω Γερμανιας- τη χαρακτηρισε ως 'complicated', αντιπροτεινοντας μου την απευθειας αποστολη απο την Ελβετια...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
In extremis κατα τη γνωμη μου το Zeno οσο καλο ρολοι και να ειναι, αν δεν μπορει να δωσει 20 ιδια ρολογια ασχετα απο λουρακι, δεν θα επρεπε ΚΑΝ να ειναι επιλογη για ρολοι του φορουμ. Ας δωσει 20 ιδια ρολογια κι ας ειναι. Αλλα 10 και 10 ειναι ξεφορτωμα στοκ και οχι προτζεκτ με ενα ιδιο ρολοι. Ειναι επιλογη για μαζικη αγορα αλλα οχι για προτζεκτ κατα τη γνωμη μου αν δεν μπορει να δωσει 20 ιδια ρολογια.

Αφησα τελευταια την 'ZENO', απλως και μονο γιατι ως γνωστοτερη ολων των παραπανω και δη ελβετικη, προθυμοποιηθηκε να ανταποκριθει στο αιτημα μου!
Ο λογος γινεται για το μοντελο της 'AIRPLANE DIVER', για το οποιο υπαρχει στοκ 20 τεμαχιων στην εκδοση με μπλε-κοκκινη στεφανη και 10 για την εκδοση GMT με μαυρη-σιελ στεφανη

Το ρολο'ι' ειναι απο τα τρεχοντα καταδυτικα μοντελα της εταιριας.
Παραγγελια ανω των 20 τεμαχιων απο την ιδια εκδοση, προ'υ'ποθετει αναμονη 4+ μηνων.
Εαν δεν αρεσει, καλλιστα μπορει να μην ψηφιστει...

Προταση Νο 4:

ΖΕΝΟ 'ΑΙRPLANE DIVER': Σχετικα με τις προδιαγραφες του μοντελου, βλ. εδω:

http://www.zeno-watch.ch/en/watches.html
 
Eπιπλεον, ζαφειρι κρυσταλλο, εκτυπωση στον καντραν και λοιπες εγχαραξεις στο πισω μερος

Προτεινεται ενα απο τα παρακατω καντραν




με εκτυπωση του 'mywatch.gr' μεταξυ της θεσης '10' και '11', πλησιον των διαγραμμισεων και με αναλογη κλιση



ή αυτο



με τις εγχαραξεις του ονοματος και του limitte της εκδοσης στο πισω μερος



Ολο το παραπανω, πως ονομαζεται?!...   ???

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Φωτογραφία της Σάντρα από τη γραμματεία της  Ζeno, παίζει μήπως;...
 :) :) :) :offtopic

Γιατί off-topic, Νίκο μου?? Γιατιιί?? :smt061 :lol: :lol:
Η καλύτερη ερώτηση της ημέρας σχετικά με το ..."πρότζεκτ"!!  :cooler: :cooler:

Λυπαμαι που θα σας απογοητευσω, αλλα μαλλον δε θα σας αρεσει...   ;D
Στο παρακατω φωτομονταζ, στην φωτο που ειναι ολοι μαζι... στην ακρη δεξια

Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Καπου παραπανω ειπωθηκε οτι αντικαθιστουμε την 2893 στο Steinhart vintage ocean gmt με την2824 για χαμηλοτερο κοστος,ο δεικτης gmt επομενως αφαιρειται,με την στεφανη ομως τι γινεται που εχει διαγραμμιση 24ωρου?Σε αυτο εχουμε απαντηση?

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Το ρολο'ι' ειναι απο τα τρεχοντα καταδυτικα μοντελα της εταιριας.
Παραγγελια ανω των 20 τεμαχιων απο την ιδια εκδοση, προ'υ'ποθετει αναμονη 4+ μηνων.
Εαν δεν αρεσει, καλλιστα μπορει να μην ψηφιστει...
Ολο το παραπανω, πως ονομαζεται?!...   ???

Φιλικα,
Watch-Collector

καλημερα φιλε Αρη, και αφου σε ευχαριστησω και παλι για την ολη σημαντικοτατη προσπαθεια σου και το χρονο που καταναλωνεις να πω με δυο λογια πως τα εχω διαβασει αυτα που εγραψες με αρκετη λεπτομερεια. το ολο παραπανω που με ρωτας για εμενα λεγεται ομαδικη αγορα με το logo του φορουμ. για μενα δεν ειναι καταδυτικο project του φορουμ αν καταληξει σε 2 διαφορετικα ρολογια. ειναι 2 ημι-project ατελη.

και προφανως οποιος θελει μπορει να μην ψηφισει! την αποψη μου απλα καταθετω μιας και κανουμε συζητηση.

προσωπικα (αν και γνωριζω οτι δεν υπαρχει τελικη τιμη και προταση) προτιμω ακομη και τη Boschett που καταληγει σε ενα ρολοι παρα τη Zeno. Για μενα το να καταληξουμε σε 2 ρολογια δεν αποτελει προτζεκτ. Πιστευω οτι αν μιλαμε για ενα προτζεκτ, το κοινο ρολοι θα επρεπε να ειναι απολυτη παραμετρος. Και οχι 2 ρολογια. Αυτο θα ελεγα ακομη και για το Steinhart και το Boschett και το Kemmner.

Για μενα θα ηταν σκοπιμο να μπουν σε ψηφοφορια και τα 2 ρολογια της Zeno, και να  επιλεγει ενα απο αυτα και αν επιλεγει το GMT να περιμενουμε οντως 4 μηνες για να παραχθει.

Θεωρω οτι δεν θα επρεπε να ειναι μια επιλογη στην ψηφοφορια γιατι μιλαμε για 2 ρολογια με διαφορετικες μηχανες, διαφορετικο bezel, διαφορετικα χρωματα, διαφορετικα κοστη και προδιαγραφες. Απλα μοιαζουν. Σε καθε περιπτωση αν παμε τελικα για Zeno με δυο ρολογια, ακομη και αν το κοστος ειναι οκ, εγω δεν προκειται να συμμετασχω δυστυχως. Αν υπαρχει καναλι με τη Zeno υπαρχει και το ARMY Automatic Retro Diver Orange για παραδειγμα που εμενα μ'αρεσει αρκετα, μπορουμε να παρουμε και αυτο αν θελουμε? Καταλαβαινεις υποθετω τι θελω να πω.

αυτο και το λεω ΜΕ ΚΑΘΕ εκτιμηση στη δουλεια και στην προσπαθεια που εχεις κανει, για μενα δεν θεωρειται κοινο προτζεκτ για τους χρηστες. Καποιοι που διαθετουν περισσοτερα χρηματα και προφτασουν κιολας θα παρουν το GMT, αλλοι θα παρουν το αλλο. Σπαμε το προτζεκτ.

προφανως θα ψηφισω και με αυτη τη λογικη

φιλικα και παλι many thanks για την ολη προσπαθεια
Θοδωρης.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2010, 09:29:19 πμ από karteo »
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος kalwdios

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Καλημερα παιδια ,θα ξεκινησει σημερα η ψηφοφορια ;;;και τι ωρα περιπου;;
Ευχαριστω........
Φιλικά, Ανδρέας
Seiko MM300 SBDX017

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
καλημερα φιλε Αρη, και αφου σε ευχαριστησω και παλι για την ολη σημαντικοτατη προσπαθεια σου και το χρονο που καταναλωνεις να πω με δυο λογια πως τα εχω διαβασει αυτα που εγραψες με αρκετη λεπτομερεια. το ολο παραπανω που με ρωτας για εμενα λεγεται ομαδικη αγορα με το logo του φορουμ. για μενα δεν ειναι καταδυτικο project του φορουμ αν καταληξει σε 2 διαφορετικα ρολογια. ειναι 2 ημι-project ατελη.

και προφανως οποιος θελει μπορει να μην ψηφισει! την αποψη μου απλα καταθετω μιας και κανουμε συζητηση.

προσωπικα (αν και γνωριζω οτι δεν υπαρχει τελικη τιμη και προταση) προτιμω ακομη και τη Boschett που καταληγει σε ενα ρολοι παρα τη Zeno. Για μενα το να καταληξουμε σε 2 ρολογια δεν αποτελει προτζεκτ. Πιστευω οτι αν μιλαμε για ενα προτζεκτ, το κοινο ρολοι θα επρεπε να ειναι απολυτη παραμετρος. Και οχι 2 ρολογια. Αυτο θα ελεγα ακομη και για το Steinhart και το Boschett και το Kemmner.

Για μενα θα ηταν σκοπιμο να μπουν σε ψηφοφορια και τα 2 ρολογια της Zeno, και να  επιλεγει ενα απο αυτα και αν επιλεγει το GMT να περιμενουμε οντως 4 μηνες για να παραχθει.

Θεωρω οτι δεν θα επρεπε να ειναι μια επιλογη στην ψηφοφορια γιατι μιλαμε για 2 ρολογια με διαφορετικες μηχανες, διαφορετικο bezel, διαφορετικα χρωματα, διαφορετικα κοστη και προδιαγραφες. Απλα μοιαζουν. Σε καθε περιπτωση αν παμε τελικα για Zeno με δυο ρολογια, ακομη και αν το κοστος ειναι οκ, εγω δεν προκειται να συμμετασχω δυστυχως. Αν υπαρχει καναλι με τη Zeno υπαρχει και το ARMY Automatic Retro Diver Orange για παραδειγμα που εμενα μ'αρεσει αρκετα, μπορουμε να παρουμε και αυτο αν θελουμε? Καταλαβαινεις υποθετω τι θελω να πω.

αυτο και το λεω ΜΕ ΚΑΘΕ εκτιμηση στη δουλεια και στην προσπαθεια που εχεις κανει, για μενα δεν θεωρειται κοινο προτζεκτ για τους χρηστες. Καποιοι που διαθετουν περισσοτερα χρηματα και προφτασουν κιολας θα παρουν το GMT, αλλοι θα παρουν το αλλο. Σπαμε το προτζεκτ.

προφανως θα ψηφισω και με αυτη τη λογικη

φιλικα και παλι many thanks για την ολη προσπαθεια
Θοδωρης.



+1000
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Καπου παραπανω ειπωθηκε οτι αντικαθιστουμε την 2893 στο Steinhart vintage ocean gmt με την2824 για χαμηλοτερο κοστος,ο δεικτης gmt επομενως αφαιρειται,με την στεφανη ομως τι γινεται που εχει διαγραμμιση 24ωρου?Σε αυτο εχουμε απαντηση?

Θα πρεπει πλεον και αυτη να αντικατασταθει απο τη στεφανη που χρησιμοποιει στην απλουστερη καταδυτικη εκδοση η εταιρια (βλ. 'OCEAN ONE' - κατι αντιστοιχο δηλαδη του ROLEX 'SUBMARINER')...

Τα παντα μπορουν να γινουν, εκτος απο τη δημιουργια νεας κασας -η οποια περαν του οτι ειναι χρονοβορα- προ'υ'ποθετει παρα πολυ μεγαλη συμμετοχη και φυσικα αυξημενο κοστολογιο για τη δημιουργια project, πραγμα τουλαχιστον αδυνατον στην παρουσα φαση!...
Η χρηση των υλικων αφορα σε επιλογη-συνδυασμους που προκυπτουν απο την υπαρχουσα γκαμα των μοντελων της εταιριας και οχι σε δημιουργια νεων (περαν της αλλαγης του χρωματος στο καντραν με αλλο ή τη δημιουργια νεων δεικτων, οπου και σε αυτην την περιπτωση θα ανεβασει το κοστος και θα παρατεινει το χρονο παραδοσης του project)! Γι' αυτο και η προσφορα του G'u'nter ειναι κατα προσεγγιση (βλ. εδω:  http://www.mywatch.gr/index.php/topic,7735.0.html)
H αλλαγη της υπαρχουσας σταθερης στεφανης με την αντιστοιχη περιστρεφωμενη, παραπεμπει στο κλασικο 'GMT-OCEAN ONE' (οπως αλλωστε και η χρηση της απλης ΕΤΑ για μειωση του κοστους στo 'Hommage SUBMARINER') και πλεον δε διαφοροποιειται απο τα υπολοιπα κοινοτοπα μοντελα της σειρας που θυμιζουν πολυ εντονα ROLEX, ενω χανεται και ο εντονα vintage χαρακτηρας που ηθελα να προσδωσω με τις τροποποιησεις στο μοντελο της προτασης που κατεθεσα (με την επιπλεον δυνατοτητα επιλογης plexiglass -αντι σαπφειρου- για οσους επιθυμουν και την αντικατασταση του κλασικου μπρασελε με το αντιστοιχο mesh)!...
Δεν εχω απολυτως καμια αντιρρηση να αναπτυχθει ολοκληρωμενη  -οπως και οποιαδηποτε αλλη- και βεβαιως να συμπεριληφθει στην ψηφοφορια!

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Θέλω να κάνω μια εισήγηση και μια ερώτηση. Η εισήγηση είναι αν είναι δυνατόν στο νήμα της ψηφοφορίας να μπει μια φωτογραφία από κάθε υποψήφιο ρολόι και το αναμενόμενο κόστος (το ελάχιστο και το μέγιστο αναμενόμενο πχ 300 -400 ευρώ) για να μπορεί ο "ψηφοφόρος" να δει και τα 3 με τις τιμές τους με μια ματιά. Δεύτερον επειδή με το Zeno έχω μπερδευτεί τελείως. Τελικά το GMT υπάρχει άμεσα διαθέσιμο σε 10 κομμάτια ΑΛΛΑ αν υπάρξει η απαιτούμενη συμμετοχή μπορούν να κατασκευάσουν επιπλέον κομμάτια με 4-5 μήνες αναμονής? Αν τα κομμάτια είναι 10 και τέλος, θεωρώ (και με κάθε σεβασμό στην όλη προσπάθεια που έχει καταβληθεί μέχρι τώρα για να φτάσουμε εδώ) δεν θα έπρεπε να υπάρχει σαν επιλογή πρότζεκτ. 10 κομμάτια δεν είναι ρολόι φόρουμ αλλά ομαδική αγορά 10 "διαλεχτών" μελών.

Φιλικά

Αντρέας
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2010, 09:52:04 πμ από sol invictus »
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
προσωπικα (αν και γνωριζω οτι δεν υπαρχει τελικη τιμη και προταση) προτιμω ακομη και τη Boschett που καταληγει σε ενα ρολοι παρα τη Zeno.

Προσωπικα, δεν μπορω να αναλαβω αυτο το ρισκο για λογαριασμο του Φορουμ!
Eαν καποιος επιθυμει να το προτεινει και να αναλαβει το αναλογο ρισκο (με ο,τι αυτο συνεπαγεται για το project και απεναντι στα μελη που θα συμμετασχουν), πολυ ευχαριστως!...

Για μενα θα ηταν σκοπιμο να μπουν σε ψηφοφορια και τα 2 ρολογια της Zeno, και να  επιλεγει ενα απο αυτα και αν επιλεγει το GMT να περιμενουμε οντως 4 μηνες για να παραχθει.

Σε περιπτωση που προκριθει η ZENO και οι συμμετεχοντες στη λιστα παραγγελιας - φεροντας τον πρωτο λογο εκεινοι που την υπερψηφισαν- το επιθυμουν, προσωπικα δεν εχω καμια αντιρρηση!
Ο,τι επιθυμει η πλειοψηφια...

Αν υπαρχει καναλι με τη Zeno υπαρχει και το ARMY Automatic Retro Diver Orange για παραδειγμα που εμενα μ'αρεσει αρκετα, μπορουμε να παρουμε και αυτο αν θελουμε?

Αυτη ηταν και η αρχικη μου σκεψη-προταση προς την εταιρια και πιο συγκεκριμενα για το παρακατω μοντελο της εν λογω σειρας



το οποιο κρινω εξαιρετο, απο καθε αποψη!
Στην πρωτη μου επικοινωνια με τη ΖΕΝΟ προκειμενου να βολιδοσκοπησω την προθεση της για τυχον αναληψη -απο μερους της- του project, το πρωτο πραγμα που ρωτησα ηταν εαν υπηρχε περιπτωση να το παραξει σε μεγαλυτερη διασταση και η απαντηση που δυστυχως ελαβα ηταν οτι κατι τετοιο προς το παρον, δεν ειναι στις αμεσες βλεψεις της...
Εντελει, το πολυ μαζεμενο-μικρο μεγεθος του (40x17mm - υπηρξε κομματι της συλλογης μου, τωρα κοσμει το χερι της γυναικας μου), με απετρεψε να το συμπεριλαβω στις προτασεις που κατεθεσα...

-Σε ευχαριστω πολυ για τις οποιες επισημανσεις σου, οπως και για τα καλα σου λογια!...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Καλημερα παιδια ,θα ξεκινησει σημερα η ψηφοφορια ;;;και τι ωρα περιπου;;
Ευχαριστω........

Σε λιγο θα ανοιξει....
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
να εισαι καλα φιλε Αρη. καταβαλλεις μεγαλη προσπαθεια και εχεις και ...μεγαλο στομαχι  :D

θα επεμενα παντως οτι για την αποφυγη προβληματων/διχογνωμιων/παρεξηγησεων που ισως προκυψουν στο μελλον το καλυτερο θα ηταν να σπασει η ψηφοφορια της Zeno στα δυο ρολογια τα οποια ειναι διαφορετικα και να προκριθει τελικα ενα και μονο ρολοι σαν καταδυτικο προτζεκτ του φορουμ.

πραγματικα το λεω φιλε Αρη αλλα αυτα τα δυο ειναι διαφορετικα ρολογια


τελειως αλλο bezel, αλλες μηχανες, αλλα χρωματα στους δεικτες και στα νουμερα στα τεταρτημορια, αλλη τιμη, πιθανον και αλλο χρωμα lumina (αν και μπορει να ευθυνεται η φωτο για αυτο)

τεσπα. εσεις αποφασιζετε. δεν θα ηθελα να παρεξηγηθει αυτο που λεω.

φιλικα
Θ.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Πραγματικα δεν εχουν αδικο καποιο απο τα παιδια του φορουμ. ( Οσο και να μου αρεσει το σιελ-μαυρο)  :-*

Ναι ειναι αληθεια (παντα κατα την αποψη μου...και την αποψη πολλων απο οτι βλεπω)
οτι θα δημηιουργηθουν ρολογια-τασεις 2 ταχυτητων και μαλλον δεν θα ειναι ωραιο.

Οτι εχουμε επιλογη να κανουμε ρολοι στη Ζενο ειναι κατι σημαντικο.
Απο εκει και περα ειτε μπει στην ψηφοφορια μονη της η Ζενο και μετα με μια νεα αποφασιζουμε
ειτε απο την αρχη σαν 2 επιλογες ξεχωριστες, ειναι το πιο δικαιο για ολους.

Αρη θα ηθελα να σε ευχαριστησω για ολη την προσπαθεια που κανεις. Θα ηθελα να βοηθησω περισσοτερο
αλλα βλεπεις αυτο το ταξιδι δεν μου αφησε αρκετο χρονο  :-\ :-\

Επισης δεν μπορω στο να μην σου αναγνωρισω οτι εχεις σεβαστει την γνωμη ολων και δεν λειτουργεις κατω απο
"ξερωλιακό" συνδρομο

Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Θέλω να κάνω μια εισήγηση και μια ερώτηση. Η εισήγηση είναι αν είναι δυνατόν στο νήμα της ψηφοφορίας να μπει μια φωτογραφία από κάθε υποψήφιο ρολόι και το αναμενόμενο κόστος (το ελάχιστο και το μέγιστο αναμενόμενο πχ 300 -400 ευρώ) για να μπορεί ο "ψηφοφόρος" να δει και τα 3 με τις τιμές τους με μια ματιά. Δεύτερον επειδή με το Zeno έχω μπερδευτεί τελείως. Τελικά το GMT υπάρχει άμεσα διαθέσιμο σε 10 κομμάτια ΑΛΛΑ αν υπάρξει η απαιτούμενη συμμετοχή μπορούν να κατασκευάσουν επιπλέον κομμάτια με 4-5 μήνες αναμονής? Αν τα κομμάτια είναι 10 και τέλος, θεωρώ (και με κάθε σεβασμό στην όλη προσπάθεια που έχει καταβληθεί μέχρι τώρα για να φτάσουμε εδώ) δεν θα έπρεπε να υπάρχει σαν επιλογή πρότζεκτ. 10 κομμάτια δεν είναι ρολόι φόρουμ αλλά ομαδική αγορά 10 "διαλεχτών" μελών.
Φιλικά
Αντρέας

Το σκεφτηκα και εγω, ομως οι φωτογραφιες σε αυτην την περιπτωση που θα πρεπει να ανεβουν δεν μπορουν να ειναι μια για το καθε υποψηφιο ρολο'ι' αλλα πολλες, αφου τα προτεινομενα logos για το καθενα δεν ειναι μονο ενα...
Κατι τετοιο θα γινει στην ψηφοφορια που θα ακολουθησει για την τελικη επιλογη της εκτυπωσης στο καντραν.
Υπαρχει σχετικο λινκ με την παρουσιαση της καθε υποψηφιας εταιριας (συμπεριλαμβανομενων της προσφορα της και των φωτο)

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,7735.60.html

Οσον αφορα σε αυτο το θεμα (αριθμος τεμαχιων ανα εκδοση, επιλογη μεταξυ απλης εκδοσης και αντιστοιχης 'GMT', επιθυμια περισσοτερων τεμαχιων απο την ιδια ή αλλη εκδοση με χρονο αναμονης κ.λπ.), εχω ηδη αναφερθει...

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Η ψηφοφορια ανοιξε!...
Δηλωνετε ονομαστικα την προτιμηση σας στο παρακατω νημα:

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,7764.0.html


Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Αρη ειναι εφικτο αυτο?Δλδ ετα2824-αφαιρεση του δεικτη gmt-αλλαγη στεφανης στο steinhart?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
   Και να γίνεται αυτό, μετά μιλάμε για ένα εντελώς άλλο ρολόι...θα χάσει πιστεύω αυτή τη βιντάζ αιθητική που το χαρακτηρίζει...γνώμη μου βέβαια...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
εγώ sorry αλλά τελικά δεν έχω καταλάβει τι θα γίνει με τα τελωνεία και ποια θα είναι η τελική τιμή του Zeno..
συμφωνώ όμως ότι δε λέει να έχουμε 2 διαφορετικά ρολόγια στο ίδιο project..
Η τιμή του steinhart είναι στα 300-350 αν κατάλαβα καλά έτσι;;
ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
να εισαι καλα φιλε Αρη. καταβαλλεις μεγαλη προσπαθεια και εχεις και ...μεγαλο στομαχι  :D

θα επεμενα παντως οτι για την αποφυγη προβληματων/διχογνωμιων/παρεξηγησεων που ισως προκυψουν στο μελλον το καλυτερο θα ηταν να σπασει η ψηφοφορια της Zeno στα δυο ρολογια τα οποια ειναι διαφορετικα και να προκριθει τελικα ενα και μονο ρολοι σαν καταδυτικο προτζεκτ του φορουμ.

πραγματικα το λεω φιλε Αρη αλλα αυτα τα δυο ειναι διαφορετικα ρολογια


τελειως αλλο bezel, αλλες μηχανες, αλλα χρωματα στους δεικτες και στα νουμερα στα τεταρτημορια, αλλη τιμη, πιθανον και αλλο χρωμα lumina (αν και μπορει να ευθυνεται η φωτο για αυτο)

τεσπα. εσεις αποφασιζετε. δεν θα ηθελα να παρεξηγηθει αυτο που λεω.

φιλικα
Θ.

Πραγματικα δεν εχουν αδικο καποιο απο τα παιδια του φορουμ. ( Οσο και να μου αρεσει το σιελ-μαυρο)  :-*

Ναι ειναι αληθεια (παντα κατα την αποψη μου...και την αποψη πολλων απο οτι βλεπω)
οτι θα δημηιουργηθουν ρολογια-τασεις 2 ταχυτητων και μαλλον δεν θα ειναι ωραιο.

Οτι εχουμε επιλογη να κανουμε ρολοι στη Ζενο ειναι κατι σημαντικο.
Απο εκει και περα ειτε μπει στην ψηφοφορια μονη της η Ζενο και μετα με μια νεα αποφασιζουμε
ειτε απο την αρχη σαν 2 επιλογες ξεχωριστες, ειναι το πιο δικαιο για ολους.

Αρη θα ηθελα να σε ευχαριστησω για ολη την προσπαθεια που κανεις. Θα ηθελα να βοηθησω περισσοτερο
αλλα βλεπεις αυτο το ταξιδι δεν μου αφησε αρκετο χρονο  :-\ :-\

Επισης δεν μπορω στο να μην σου αναγνωρισω οτι εχεις σεβαστει την γνωμη ολων και δεν λειτουργεις κατω απο
"ξερωλιακό" συνδρομο

Προσωπικα δεν εχω προβλημα -εφοσον τελικα επιλεγει η ΖΕΝΟ για το project- εαν θα παρω το σιελ ή το κοκκινο, το μαυρο, το πρασινο ή ενα αλλο 'σπασμενο χρωμα' (εφοσον υπαρχει), αφου ουτως ή αλλως θα γνωριζω οτι ολα θα εχουν γινει για τον ιδιο σκοπο και θα φερουν το ιδιο λογοτυπο!
Ευχης εργον και το ιδανικο θα ηταν σιγουρα να υπηρχε μια κοινη επιλογη για ολους, ομως αυτο που θεωρω πιο σημαντικο ειναι πως οποιο κι αν ειναι τελικα το χρωμα του ρολογιου μου, θα με συνδεει με το φορουμ και τα υπολοιπα μελη που θα συμμετεχουν σε αυτο... Στη ζωη μας δεν μπορουμε να τα εχουμε παντα ολα! Εχω μαθει να βλεπω τη θετικη οψη των πραγματων, οποιες τελικα και εαν ειναι οι συνθηκες!...
Αλλωστε, ουδεν κακον αμιγες καλου... Δε θεωρω απαραιτητα αρνητικη τη δυνατοτητα επιλογης αναμεσα στην πιο οικονομικη και την πιο ακριβη εκδοση, απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν αλλα ρολογια διαθεσιμα και δεν μπορει να γινει κατι διαφορετικα... Ακομη και ετσι, δινεται η δυνατοτητα τοσο της 'διαφορετικοτητας στο κοινο', οσο και το δικαιωμα επιλογης με βαση το ιδιο μοντελο, για καθε βαλαντιο και για καθε γουστο...

Τετοιες πορτες δεν ανοιγουν ευκολα και καθε μερα... Γι' αυτο το λογο, τη στιγμη που η ZENO αποκριθηκε στο αιτημα μου, δεν μπορουσα να το ρισκαρω και να περιμενω!...
Αλλωστε -μεχρι την ημερα παραγγελιας- μπορει να υπαρξει η δυνατοτητα επιλογης και αλλων τεμαχιων με την ιδια στεφανη, μπορει ομως και οχι... ποτε δεν ξερεις...
Η εταιρια, μετα την πρωινη τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μαζι της, δεσμευτηκε προφορικα για την κρατηση των 10 τεμαχιων με τη σιελ-μαυρη στεφανη και αντιστοιχως 20 γι' αυτην με την μπλε-κοκκινη, γνωριζοντας το ενδιαφερον μας για πιθανη αναληψη του project απο μερους της...
Αν εκτιματε οτι ειναι καλη, ψηφιστε την... Αν παλι οχι, καταψηφιστε την επιλεγοντας καποιαν αλλη... Αλλωστε στην ψηφοφορια δε λαμβανει μερος μονη της, υπαρχουν εναλλακτικες!...
Εσεις θα αξιολογησετε την καθε περιπτωση χωριστα και θα προκρινετε ποια εταιρια θα αναλαβει τελικα το project.
Προσωπικα θα λαβω μερος σε αυτην προς το τελος, αφου η επιλογη μου δε θα ηθελα τυχον να επηρεασει την κριση οσων απο εσας τελικα αποφασισουν να συμμετασχουν...

- Μανωλη, σ' ευχαριστω για τα καλα σου λογια!...

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2010, 07:25:33 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».