Αποστολέας Θέμα: Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...  (Αναγνώστηκε 38886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 06:18:51 μμ »
Παιδιά γεια σας,
τον τελευταίο μήνα σκέφτομαι πως ήρθε η ώρα να αγοράσω ένα ρολόι που θα το αφήσω στα παιδιά μου, αυτά στα παιδιά τους κτλ κτλ, φτάνει να συνεχίσει να υπάρχει ζωή βέβαια στον πλανήτη.
Έχω ένα citizen promaster αυτόματο, το οποίο είναι ένα καταπληκτικό ρολόι για τα γούστα μου, αλλά δεν έχει το " ειδικό βάρος" που θα ήθελα.
Τα οικονομικά μου δεν είναι τίποτε το σπουδαίο γενικότερα, αλλά 2000 ευρώ θα τα έδινα και εγώ μία φορά στη ζωή μου για κάτι τόσο σημαντικό. Να τονίσω μόνο πως αυτά τα χρήματα είναι ένα μεγάλο ποσό για εμένα και άρα η αγορά πρέπει να πιάσει τόπο.
Γενικά ανέκαθεν θαύμαζα την Omega. Οπότε μετά από αρκετό ψάξιμο, έχω καταλήξει στο Omega speedmaster reduced, αλλά η τιμή του μου φαίνεται κάπως χαμηλή, ιδίως σε σύγκριση με το speedmaster professional των ¤2200.
Ένας λόγος μάλλον θα είναι το τζάμι, που είναι πλαστικό.
Από εσάς θα ήθελα να μου πείτε τα αρνητικά του ρολογιού, γιατί δεν θα το αγοράζατε εσείς. Επίσης, αν έχετε να προτείνετε κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα, παρακαλώ.
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2006, 09:21:43 μμ »
καλησπερα,καλως ηρθες.οσον αφορα την ερωτηση σου μεταξυ των δυο μοντελων τηs ομεγα,δηλαδη το reduced και το  Omega speedmaster pro,σιγουρα το δευτερο απο ολες τις αποψεις,ειναι και ενα ρολοι που θα βρεις σε πολλες εκδοσεις ακομα και κρυσταλλο ζαφειρι,οσο για το τζαμι που λες μπορει να χαρακτει αλλα με μια αλοιφη οπως το polywatch δε θα χεις προβλημα.εχουν γραφτει πολλα αρθα και θα βρεις και στο φορουμ λινκ για πιο λεπτομερη αναφορα.το ρολοι εχει πολλους οπαδους και πολυ καλη τιμη/ποιοτητα.για αλλα ρολογια σε αυτα τα λεφτα μπορεις περα απο καινουργια να δεις και vintage.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 11:02:30 πμ »
Καλημέρα και από εμένα φίλε μου!

Μπορείς να κοιτάξεις στην maurice lacroix καθώς και στην louis erard, μάρκες οι οποίες θεωρώ ότι έχουν ένα πολύ καλό value for money...
Νομίζω ότι με 2000 ευρώ θα βρεις ένα ρολόι το οποίο θα σου αρέσει αρκετά και θα είναι διαχρονικό και ποιοτικό.....εξάλλου αν δεν απατώμαι η ατάκα της maurice lacroix έιναι: tomorrow's classics..... :lol:

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 02:42:31 μμ »
Καλημέρα και από μένα. Θα σου πρότεινα αυτό Omega 2201.50.00 Seamaster Planet Ocean. Μετρητοίς θα το βρείς αν παζαρέψεις καλά γύρω στις 2000¤. Βγαίνει το ίδιο σε 2 μεγέθη κάσας 42mm και 45mm. Η τιμή είναι για τα 42mm
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 04:38:51 μμ »
speedmaster pro ειναι στην κατηγορια που αναφερεις,ναι και τα αλλα ειναι αξιολογα μεν αλλα.κοιτα και αν μπορεισεις να βρεις nos σε zennith el primero,ρολεξ αλλα για κατι πολυ καλο σε αυτα τα λεφτα κατ την γνωμη μου κυριως vintage

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 05:38:30 μμ »
Η αλήθεια είναι πως τα ¤2000 είναι αρκετά πάνω από αυτά που υπολογίζω να δώσω για αυτό και ανέφερα το reduced, γιατί τα 1450 είναι μία λογική (που λέει ο λόγος) τιμή.
Είδα και κάποια Oris σε αυτά τα χρήματα, αλλά κακά τα ψέματα, είμαι κολλημένος με τα Omega.
Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι το γιατί είναι τόσο "φτηνά", μήπως κάποιο λάκκο έχει η φάβα;
Tα zenith είναι επίσης από τις αγαπημένες μου μάρκες, αλλά τα πίστευα πιο ακριβά. Βρίσκεις el primero με (το πολύ-πολύ) 2000 ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 05:56:56 μμ »
nos zenith  el primero ισως,δηλαδη παλιο στοκ αλλα καινουρια ρολογια,παλια μοντελα εαν το ψαξεις,οχι το reduced αστο δε εχει καμμια σχεση με το moonwatch,καταρχην η μηχανη,δε θα ναι σιγουρα ενα ρολοι να αφησεις στα παιδια σου,γιατι δε κανεισ μια βολτα στην αγοροπωλησια του σαββατου ,ετσι να ενημερωθεις,πιστευω πως στο θεμα vintage o persistance εχει παρα πολυ καλη εμπειρια.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2006, 09:19:43 μμ »
voodooman κατ'αρχας σε καλωσοριζω στο φορουμ μας εστω και καθυστερημενα  :lol:
πολλοι φιλοι ηδη σου ανεφεραν διαφορες γνωμες.
Θα ελεγα οτι να εχει απολυτη εμπιστοσυνη στα Oris ειναι αξιοπιστα και καλα ρολογια σε λογικες τιμες
Και το Ομεγα βεβαια ειναι ιστορικη μαρκα και πιστευω οτι μπορεις με καποιο ψαξιμο να βρης κατι στα λεφτα που μπορεις -εστω και ελαφρως μεταχειρισμενο.

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 01:07:29 πμ »
Πάρε παράδειγμα εμένα....  :wink:
Once Panerai.. Always Panerai..

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 09:13:47 πμ »
Το φοβόμουν για το reduced και μάλλον δεν αξίζει μόνο για το όνομα να δώσω 1500 ευρώ.
Μακάρι να μπορούσα να έρθω στο παζάρι, όλο και κάτι θα έβρισκα, αλλά μένω Χίο πλέον και είναι δύσκολο.
Τα oris είναι μία καλή επιλογή και τα κρατάω υπόψιν.
Μετά από νέο ψάξιμο, βρήκα το speedmaster date, το οποίο είναι ό,τι πρέπει για εμένα, αλλά τιμή δεν βρήκα πουθενά. Όπως και να'χει θα αρχίσω το ψάξιμο απο τα τοπικά μαγαζιά, όπου από ό,τι έμαθα οι τιμές είναι αρκετά πιο κάτω από την Αθήνα λόγω μειωμένου ΦΠΑ.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και παραμένω ανοιχτός σε προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 03:48:12 μμ »
Καλωσηρθες κι απο μενα.
Η δικη μου αποψη ειναι πως αν ψαχνεις ρολοι και για να το αφησεις στα παιδια σου οπως αναφερεις τοτε τα oris δεν ειναι καλη επιλογη. Αυτο ισχυει για διαφορους λογους μεταξυ των οποιων:
α) τα περισσοτερα μοντελα ρεπουν προς fashion watches , δηλ δεν ειναι διαχρονικης αισθητικης αρα μπορει σε λιγα χρονια να μη σε εξυπηρετουν
β) η εταιρεία δεν εχει το ιστορικο background αλλων του χωρου
γ) αν περιεργαστεις τα μοντελα θα διαπιστωσεις οτι εχουν ελαφρια αισθηση που σου δινει την εντυπωση οτι δεν προκειται για στιβαρα αντικειμενα. Αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι αξιοπιστα ή ομορφα απλα δεν ειναι κατα την αποψη μου ρολογια που προοριζονται για τη χρηση που θελεις.

Η zenith omega ειναι εταιρείες στις οποιες θα μπορουσες να επενδυσεις με πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια τα χρηματα σου μιας και εχουν αποδειξει πολλες φορες τη διαχρονικοτητα και αξιοπιστια τους. Επισης υπαρχουν αλλες όπως η IWC που σαφως υπερεχουν απο το μεσο ορο αρκει ομως να σπρωξεις λιγο παραπανω χαρτι για να αποκτησεις καποιο entry level μοντελο τους.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 10, 2006, 07:17:42 πμ »
Όπως όλοι ξέρουμε φίλε redfoot, όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι βάζουμε κάποιο όριο τιμής, το οποίο όμως ποτέ δεν τηρούμε!
Στη δική μου περίπτωση το ταβάνι είναι τα χρήματα που κοστίζει το speedmaster. Το έχω δει σε κάποιο μαγαζί 2120 ευρώ, οπότε αν κάποιο άλλο ρολόι κοστίζει 2121 ευρώ, είναι εκτός.
Έχεις απόλυτο δίκιο για τα Oris, είναι πολύ καλά, αλλά μόνο για ανθρώπους που μπορούν να έχουν πολλά στην κατοχή τους. Για κάποιον που αγοράζει ΕΝΑ ρολόι με το ζόρι όπως εγώ, δεν λέει και πολλά...
Ευτυχώς έχω καιρό ακόμη μπροστά μου να το σκεφτώ πιο ψύχραιμα. Αλλά πάλι ρε παιδιά όσο σκέφτομαι ότι τον μηχανισμό των omega τον βρίσκεις και σε ρέπλικες τρελαίνομαι...

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 10, 2006, 01:45:59 μμ »
πραγματι ετσι ειναι. Η βιασύνη είναι κακός σύμβουλος σε τετοιες περιπτώσεις. Χρειάζεται χρόνος και κυρίως να δοκιμασεις πολλα μοντέλα, να ξεφυλλίσεις πολλα περιοδικα και να ψαξεις αρκετα πριν λαβεις την οριστικη αποφαση. Για τον μηχανισμο όντως είναι απογοητευτικο αλλα και μια πραγματικοτητα με την οποια πρεπει να συμβιβαστει κανεις..
Γιατι δε  δοκιμαζεις και την περιπτωση των Longines? Αξιοπρεπεστατη εταιρεία, με ομορφα και μοντερνα σχεδια και ανταγωνιστικές τιμες.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος ey_zhn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 10, 2006, 01:46:46 μμ »
Παράθεση από: "Voodooman"
........ Αλλά πάλι ρε παιδιά όσο σκέφτομαι ότι τον μηχανισμό των omega τον βρίσκεις και σε ρέπλικες τρελαίνομαι......


Δηλαδή?
...για εξηγήστε ρε παιδιά..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 10, 2006, 03:07:48 μμ »
για να μη δημιουργουμε μπερδεματα και λαθος εντυπωσεις,δε ισχυει κατι τετοιο με τισ ρεπλικες.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 10, 2006, 05:24:22 μμ »
Ίσως εγώ κατάλαβα λάθος, έχω διαβάσει πολλά αυτές τις μέρες.
Στην wikipedia στο λήμμα για τους μηχανισμούς ΕΤΑ διάβασα ότι μηχανισμούς της ΕΤΑ φοράνε και πολλές ρέπλικες. Η ΕΤΑ θέλει να το απαγορεύσει αυτό, αλλά δεν μπορεί να το κάνει πριν το 2011.
Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 10, 2006, 06:38:53 μμ »
η ομεγα φοραει και ετα μιας και ειναι το ιδιο γκρουπ,αλλα εχουμε διαφορετικο φινιρισμα και υλικα ,π.χ το 2824-2 εχει 4 διαφορετικες εκδοσεις περα απο το φινιρισμα η οτι αλλο .οσον αφορα τη διακοπη παροχης μηχανων,η ετα επειδη ανηκει στο μονοπολιο του swatch group οσον εχει να κανει με της μηχανες που παρεχει στο 80% περιπου των κατασεκευαστων ρολογιων,δε εχει σχεση με τους κατασκευαστες ρεπλικα ρολογιων αλλα ολους .σχετικο λινκ για αυτο που ηδη ανεφερες εχει στο φορουμ

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 12:41:17 πμ »
Πολλες hi-end ρεπλικες φορανε ελβετικες μηχανες για να προσομοιασουν περισσότερο στα αυθεντικα μοντελα. Βεβαιως οπως πολυ σωστα τονισε ο george- το φινιρισμα, τα υλικα, η ενγενει κατασκευη, η στεγανοτητα και πολλες αλλες παραμετροι διαφερουν δραματικα ωστε να μη συζηταμε για συγκριση αξιωσεων.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 11:08:50 πμ »
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους πολύ.
Τελικά η επιλογή είναι Omega Speedmaster professional.
Για να πραγματοποιηθεί όμως, υπάρχει πολύς δρόμος ακόμη!
-Να πάρω το bonus που (ελπίζω ότι) θα πάρω από τη δουλειά.
-Να χωνέψω για τα καλά ότι θα δώσω περίπου 2200 για ένα ρολόι, έστω και τόσο καλό.
-Να πάω Θεσσαλονίκη (από εκεί είμαι) όπου θα το αγοράσω.
Τουλάχιστον κατέληξα με την βοήθειά σας στην επιλογή...
Το ρολόι θα αγοραστεί από Θεσσαλονίκη, όπου έχει επίσημο κατάστημα Omega. Λετε να συμφέρει από εκεί ή να ψάξω σε μικρότερα μαγαζιά;
Επειδή θα το αγοράσω μετρητοίς και μαζί θα πάρω και ένα constellation για την γυναίκα μου, μπορώ να ελπίζω σε καλύτερες τιμές;

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Ψάχνοντας για ρολόϊ που θα μείνει...
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 11, 2006, 09:38:05 μμ »
Voodooman φιλε σιγουρα αφου θα παρεις και δευτερο ρολοι και μαλιστα της ιδιας μαρκας  το μαγαζι θα πρεπει να σου κανει ενα 20% στις τιμες καταλογου. Να επιμεινεις σε αυτο  :wink: