Αποστολέας Θέμα: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω  (Αναγνώστηκε 60630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:02:30 μμ »
τα chr.ward ειναι παρα παρα πολυ ομορφα για μενα...με κανουν να αναθεωρω τα θελω μου...δηλαδη το ρολοι να ναι αδιαβροχο στα 100μ μινιμουμ. Μου αρεσουν πολλα σχεδια τους αλλα οχι τα divers!

ο τζομας στα μιντο δινει 2 χρονια εγγυηση παντως. τωρα οσον αφορα το τελωνειο αν ειναι 300 το καπελο ειναι οριακα οκ σε αυτη την τιμη. θα παει 950+ που ναι οκ. Αν ομως παει παραπανω το μαλλι βγαινεις κουρεμενος...

Επισης νομιζω οτι αυστηρα μονο με κουριερ ερχεται απο αμερικα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:32:02 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος, ο τζομασοπ δεν δίνει εργοστασιακή εγγύηση σε κανένα ρολόι που πουλάει......μόνο δικιά του........παίρνεις κατακαινουργο ρολόι και ΔΕΝ έχει εργοστάσιακη εγγύηση.

Στο τελωνείο υπολογίζεις, όπως έχουν ήδη πει, ένα  30% πάνω στην συνολική αξία του ρολογιού που έχεις πληρώσει.


EDIT : την έχασα την απάντησή σου Μήτσο.


Έχε υπ' όψιν ότι ο jomas είναι grey, επομένως έχει πάρει διαζύγιο με τις εγγυήσεις.
Δίνει μια δική του διάρκειας ενός έτους, αν δεν κάνω λάθος.
Όχι πως τρέχει κάτι, απλά λόγω του ότι είναι δώρο αρραβώνα έλεγα μήπως το ήθελες φουλ κομπλέ.
Σε ότι αφορά το τελωνείο τώρα, υπολόγισε ένα 27%-30% επί της συνολικής αξίας, συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων αποστολής. (αν κι εφόσον υπάρχουν)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:44:01 μμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 28, 2016, 10:34:13 μμ »
Μη μου τη χαλάς τώρα ρε Κοσμά........


Έχω ιερό σκοπό!

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/MKZSqd5Y8nA" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/MKZSqd5Y8nA" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 08:22:25 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα κάνοντας βόλτα στην Αθήνα δοκίμασα αρκετά ρολόγια από longines, tag heuer, tissot, baume mercier. Αλλα πληρούσαν τις προυποθέσεις που χα βάλει και άλλα όχι. Γενικά όμως δοκίμασα αρκετά για να καταλάβω και τι μου πάει στον καρπό και πως κάθεται πάνω μου.

Εχω να πω, πως δυστυχώς δε μου άρεσε τίποτε, ή μάλλον ακόμα πιο σωστά να το θέσω, για κανένα δεν θα έδινα 1500 ευρώ...

Τώρα στο προκείμενο. Θα θελα τα φώτα σας για την μάρκα titoni της οποίας μου άρεσε πάρα πολύ επάνω μου το μοντέλο seascoper.

http://www.ablogtowatch.com/titoni-seascoper-dive-watch/

Στο μπλε καντράν που το είδα μου φάνηκε πολύ όμορφο και αρκετά κομψό. Τιμή κοντά αλλά πάνω από χιλιάρικο μετρητοίς, δηλαδή στο όριο που χω θέσει άνετα συν το οτι είναι αδιάβροχο 200μ. Του πήγαινε επίσης πολύ και το καουτσούκ που δίνουν για ακόμα πιο σπορ διάθεση. Για πείτε...

Τέλος, μου άρεσε και ένα perrelet που είναι εκτός όλων των προυποθέσεων που χω θέσει και με τίμη πάνω από 2χιλιάρο, αλλά ειλικρινά μου άρεσε πάρα πολύ επάνω μου. Είναι το first class http://www.thewatchquote.com/Watches-collection-Perrelet-First-Class-No_7797.htm στο μαύρο χρώμα και με μπρασελέ το οποίο απλά πιστέψτε με, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ live με αυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες! Είναι 10 φορές ομορφότερο! Η perrelet μου ναι σαφώς γνωστή σαν ιστορικότατη μάρκα αλλά για να ακούσω και τις απόψεις σας για το μοντέλο αυτό και γενικά.

Συγκρίνω ανόμοια πράγματα το ξέρω, απλά θα θελα τις απόψεις για τα μοντέλα αυτά και ειδικότερα την titoni που αγνοούσα σαν εταιρεία.

Επίσης oris που μπορώ να βρω να δοκιμάσω Αθήνα; Είναι τα μόνα που ναι μέσα στο μπάτζετ και τις προυποθέσεις μου αλλά δε βρήκα κάπου...


Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 09:35:33 μμ »
Titoni που δοκιμασες;

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:16:57 μμ »
Απ´οσο θυμαμαι καπου ειχα διαβασει οτι η περελετ ηταν  η δευτερη εταιρεια που εμφανισθηκε στην κατασκευη ρολογιων μετα την πρωτη vacheron constantin..Ειχε καινοτομιες την εποχη εκεινη και πλεον ανηκει στο γκρουπ της festina, η οποια την κατατασσει ως  top luxury brand ..Ειναι ποιοτικη αλλα δεν ειναι ΥΩ ωστοσο εχει ωραια μοντελακια με ιν-χαους μηχανισμους..Βεβαια εξεζητημενη εταιρεια και στα λεφτα που ζητας ισως να κοιτουσες καποιες πιο προβεβλημενες και γνωστες εταιρειες..Βεβαια αμα σου αρεσει εσενα γιατι οχι.. ;) Τα τιτονι ειναι για ασιατικες αγορες οποτε θα ελεγα οχι...
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:26:40 μμ »
....δοκίμασα αρκετά ρολόγια από longines, tag heuer, tissot, baume mercier... δυστυχώς δε μου άρεσε τίποτε, ή μάλλον ακόμα πιο σωστά να το θέσω, για κανένα δεν θα έδινα 1500 ευρώ...

....για την μάρκα titoni της οποίας μου άρεσε πάρα πολύ επάνω μου το μοντέλο seascoper.
.... μου άρεσε και ένα perrelet...
Καλησπέρα.
Λίγο περίεργα τα παραπάνω.
Δεν θα έδινες 1500 ευρώ για Tag κλπ και θα έδινες 1.000 για titoni και τα διπλά για perrelet;

Θα πρότεινα να μη βιαστείς.
Να διαβάσεις και να ενημερωθείς όσο γίνεται πριν αγοράσεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:50:00 μμ »
Titoni;;; Perrelet;;;
Πως φαινεται οτι δεν εισαι ενεργο μελος του φορουμ....
Διαφορετικα θα ειχες ηδη επιλεξει τονο, lld, panerai ή rolex.
Με αυτες τις μαρκες αρχιζουν και τελειωνουν τα ρολογια εδω στο φορουμ.

Δεν ξερω σε ποιο ρολοι θα καταληξεις αλλα χαιρομαι που ξεκινησες την αναζητηση σου με το τι πραγματικα σου αρεσει, παραμεριζοντας brand name και κουραφεξαλα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:03:34 μμ »
Δημητρη θα εδινες εσυ τοσα για ενα τιτονι? Στην ασια ειναι γνωστη και εδραιωμενη αλλα στην Ευρωπη ουτε καν θα ασχολουμουν..Απο περελετ θα κοιτουσα ενα turbine τα οποια τα ειδα ιδιοις ομμασι το περασμενο καλοκαιρι στη Μυκονο και μου τραβηξαν το ενδιαφερον ευχαριστα...Απλα λιγο πολυ ολοι μας κινουμαστε βασει εμπορικων κινητρων και του εν γενει συρμου που κυριαρχει..
Για να πας σε τετοιες εταιριες πρεπει να εχεις μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη πανω στο αυτοματο ρολοι, να εχεις εντρυφησει λιγακι για να ξερεις να επιλεγεις και να εχεις απαλλαχθει απο τετοια κλισε προτυπα..
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:24:15 μμ »
Η περελε ηταν η εταιρια που ανακαλυψε τον αυτοματο μηχανισμο. Ιδρυθηκε το 1777, ενω η blancpain το 1735 και η VC το 1755.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:49:17 μμ »
Επίσης oris που μπορώ να βρω να δοκιμάσω Αθήνα; Είναι τα μόνα που ναι μέσα στο μπάτζετ και τις προυποθέσεις μου αλλά δε βρήκα κάπου...

Δύο στην Αθήνα (Alessandro, Savvidis) και ένας στη Γλυφάδα (Serafim).
Δες εδώ:

https://www.oris.ch/en/store-locator
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 11:52:34 μμ »
Titoni που δοκιμασες;

Yπάρχουν στον Γκιουζένη (Βουκουρεστίου), όπως και τα Perrelet.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 01:15:33 πμ »
@harolagoha γιατί βάζεις τα titoni στις κινέζικες αγορές; Το ξέρεις από κάπου οτι πουλάνε εκεί; Μου κάνει οξύμωρο αυτό που λες διότι απ οτι διαβάζω είναι οικογενειακή εταιρεία που δραστηριοποιείται κυρίως Ευρώπη και δη Ελβετία και αδιαφορεί για μάρκετινγκ και τα συναφή και ακολουθεί μοναχικό δρόμο. Επίσης δε με νοιάζει να κινηθώ σε εμπορικά μονοπάτια καθόλου, θέλω απλά κάτι να μου αρέσει και αν είναι δυνατόν να ναι ελβετικό και από μία εταιρεία σεβαστή. Να μην παράγει ας πούμε φασόν πράγματα, να χει μία ιστορία και ένα όνομα από πίσω. Επίσης ΥΩ με 1,500 ευρώ δε παίζει, οπότε βολεύομαστε με οτι διαθέτουμε.
Η περελέτ μου ήταν γνωστή από πάντα, καθώς νόμιζα οτι ήταν από τις πρώτες ωρολογοποίειες όπως και η πρώτη που χε κατασκευάσει αυτόματο ρολόι και στο μυαλό μου την θεωρούσα ΥΩ σίγουρα και είχα την εντύπωση οτι στις τιμές ξεφεύγει, αλλά εκεί που δοκίμασα titoni είχε και περελετ (στον Γκιουζένη όπως είπε σωστά ο watch collector) και η τιμή για περελετ μου φάνηκε πολύ οκ. Απ οτι διαβάζω όμως δεν έχει την αίγλη του παρελθόντος αλλά σαφώς για μένα και τις φτωχές γνώσεις μου θα θελα στον καρπό ένα περελετ, θα αισθανόμουν οτι φοράω κάτι έξω από τα πεπραγμένα αλλά όχι φτωχό συγγενή, αν με πιάνεις :)

@episkeptis σε ευχαριστώ που με έχεις ψυχολογήσει σωστά, ειλικρινά το brand name δείνα και το τάδε δε μου λέει τίποτε...είμαι άτομο που κοιτάει πάνω απ'όλα design και μετά εννοείται έπονται και όλα τα άλλα, αλλά πρέπει να μ'αρέσει για να το βάλω. Οσο απίστευτο και αν σου φανεί ψάχνω περίπου μια 8ετία να αγοράσω ρολόι με αυτό το μπάτζετ και δε βρίσκω κάτι να με καλύπτει σε όλα. Μόνο τα mido που χα βρει Βερολίνο πριν κάποια χρόνια, αλλά δε ξέρω ακόμα γιατί δε πήρα τότε το all dial diver. Τώρα θα ναι δώρο και όσο να ναι τα στανταρ πέσανε λίγο αφού δε βάζω εγώ το χρήμα αλλά και πάλι όπως διαπιστώνω είμαι περίεργος και δε μου αρέσουν αρκετά αναγνωρισμένα ρολόγια. Τα βρίσκω αναμενόμενα και βαρετά.

@svl Κατανοητό απόλυτα το συμπέρασμα σου. Λάβε όμως υπόψιν οτι δε με ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία, πρώτον γιατί δεν έιμαι ο τύπος που θα ασχολήθεί να πουλήσει κάτι για την αλλαγή ή για την αγορά άλλου ρολογιού γι αυτό και το ψειρίζω τόσο ώστε να πάρω κάτι και να πιάσει τόπο όσο πιο πολλά χρόνια γίνεται και δεύτερον επειδή θα ναι δώρο.
Αρα δε με νοιάζει αν είναι tag ή titoni, απλά θέλω να μου αρέσει όπως προείπα. Ενα ρολόι έχω πουλήσει όλα αυτά τα χρόνια, το orient king diver το οποίο το πήρα χωρίς να το χω δοκιμάσει και μου φαινότανε απίστευτη γκουμούτσα όντας και πολύ βαρύ και το έδωσα μετά από λίγο καιρό αν και το design του μου αρέσει ακόμα και τώρα πολύ.
Ενα tag heuer που μου χε προταθεί, το aquaracer σε άσπρο καντράν, μου άρεσε αλλά δε τρελάθηκα και ήταν και ακριβούτσικο, σχεδόν 2κ.
Από λονζίν ειλικρινά τίποτα δε μου άρεσε και το lld παρότι σε φωτό φαίνεται τούμπανο στο χέρι μου δεν....

Τα τιτονι, επειδή έβαλα και άλλα της εταιρείας, μου βγάλανε ένα ωραίο feeling στον καρπό και ένιωσα μια ποιότητα και μία στιβαρότητα που σε κανένα λονζιν δεν ένιωσα. Τα ταγκ αν και τα σνόμπαρα οφείλω να ομολογήσω οτι όσα έβαλα βγάζανε επίσης πολύ class και κομψότητα και δε τα χω ξεγράψει ακόμα.

Επίσης παιδιά εδώ είστε ένα πολύ ωραίο φόρουμ με χομπίστες που αγοράζετε και πουλάτε σωρηδόν πολύ ακριβά ρολόγια και το βλέπετε αλλιώς πολλές φορές, ακόμα και σαν επένδυση θεωρώ, κάτι από το οποίο απέχω. Καλά κάνετε και με συμβουλεύετε, άλλωστε αυτό θέλω και γι αυτό κάνω τον κόπο και γράφω αλλά είμαι αρκετά συνειδητοποιημένος στο τι θέλω.

Κλείνοντας να πω οτι αν δεν βάλεις κάτι στο χέρι δε ξέρεις τίποτε...διαφορετικό φαίνεται κάτι σε φωτογραφίες στο official site κάπου, διαφορετικό φαίνεται από ερασιτεχνικές φωτογραφίες, διαφορετικό σε μια βιτρίνα live και διαφορετικό στον καρπό μας. Οπότε η δοκιμή κρίνεται απαραίτητη.

Μένει να δοκιμάσω ορις και επίσης μου αρέσει από φωτογραφίες ένα raymond weil, το freelancer http://www.oroeora.gr/product/freelancer-2760_sr3_50001/ ανεβαίνοντας όμως σε τιμή και δε ξέρω κατά πόσον αξίζει.

Καλό σας βράδυ.



 


Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 01:20:53 πμ »
Τόσα χρόνια ασχολούμαι με τα ρολόγια και όλο τον ελεύθερο χρόνο μου τον ξοδεύω να χαζεύω για ρολόγια, titoni πρώτη φορά άκουσα σήμερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 01:34:32 πμ »
Ενας παραγοντας που συνδεεται με την εμπορικοτητα της μαρκας ειναι ο οικονομικος. Παλια που μπορουσα, κοκαλο ξεκοκαλο, επελεγα αυτο που μου αρεσε. Τωρα που σφιξανε τα γαλατα, η μεταπωληση δυστυχως περιλαμβανεται στα πρωτα πρωτα στοιχεια που κοιταω. Αν κατι δεν παει καλα, να μπορω να "επανορθωσω" τη σπαταλη. Επομενως, το γουστο υποχωρει. Απο εκει και περα, ομως, αν το οικονομικο δεν ειναι προβλημα, τοτε υπαρχουν δεκαδες επιλογες, λιγοτερο ή περισσοτερο mainstream ή κοκαλα κτλ.
Το titoni το ειχα δει απο παλια στο ablogtowatch και μου αρεσε, ιδιως το μπλε. Ο,τι πρεπει για καλοκαιρακι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 04:34:07 πμ »
Η περελε ηταν η εταιρια που ανακαλυψε τον αυτοματο μηχανισμο. Ιδρυθηκε το 1777, ενω η blancpain το 1735 και η VC το 1755.


Πέστα! Προσωπικά είμαι huge fan της Perellet. Ποιότητα κατασκευής, in house μηχανισμοί και πρωτότυπα σχέδια σε νορμάλ τιμές. Στην Ελλάδα τα έχουν του πεταματού, καθώς δεν έχουν "επενδύσει" σε διαφήμιση, αλλά στην Αμερική χαίρουν εκτίμησης. Αν δεν κάνω λάθος, κάποια μοντέλα της Graham φτιάχνονται σε συνεργασία με την Perellet, ίσως ο Άρης μπορεί να μας διαφωτίσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2016, 04:55:57 πμ από arvac »

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 04:53:38 πμ »
...είμαι άτομο που κοιτάει πάνω απ'όλα design και μετά εννοείται έπονται και όλα τα άλλα, αλλά πρέπει να μ'αρέσει για να το βάλω.

+1000

Σε αυτά τα λεφτά μπορείς να δεις και τίποτα σε Hamilton, Edox, Alpina, θα έλεγα και Glycine, αλλά χαλάστηκα από τότε που εξαγοράστηκε από την Invicta.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 11:50:56 πμ »
+1000

Σε αυτά τα λεφτά μπορείς να δεις και τίποτα σε Hamilton, Edox, Alpina, θα έλεγα και Glycine, αλλά χαλάστηκα από τότε που εξαγοράστηκε από την Invicta.

Για περρελετ καταρχην θα συμφωνησω με οσα λες και οσον αφορα hamilton,edox και alpina τα χω δει διαδικτυακα και δε τρελαινομαι αλλα σιγουρα εχουν κατι να πουν. Θα θελα να τα δω και στο χερι μου ομως. Glycine ειναι αγαπημενη μαρκα αλλα τα νεα της μοντελα δε μου αρεσουν καθολου...ενα lagunare 1000 το πρωτο μου αρεσε οχι το επομενο με τον πορτοκαλι δεικτη αλλα επειδη δε το βρισκα πουθενα να το δω απο κοντα δε το αγορασα...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 11:53:28 πμ »
Πέστα! Προσωπικά είμαι huge fan της Perellet. Ποιότητα κατασκευής, in house μηχανισμοί και πρωτότυπα σχέδια σε νορμάλ τιμές. Στην Ελλάδα τα έχουν του πεταματού, καθώς δεν έχουν "επενδύσει" σε διαφήμιση, αλλά στην Αμερική χαίρουν εκτίμησης. Αν δεν κάνω λάθος, κάποια μοντέλα της Graham φτιάχνονται σε συνεργασία με την Perellet, ίσως ο Άρης μπορεί να μας διαφωτίσει.

Δεν ειμαι βεβαιος οτι οι μηχανες της ειναι inhouse. Σιγουρα οι μηχανες των turbine ειναι τροποποιημενες ΕΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #79 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 03:58:30 μμ »
Βρε καλε μου ανθρωπε ρωτησες για την τιτόνι κ σου ειπα οτι ανηκει σε ασιατικη εταιρεια κ κραταει την γραμμη της στην Ελβετια για το swiss made..Δικη μου αποψη εκφραζω..Σιγουρα θα ειναι ποιοτικη κ αμα σε επεισε κανε την κινηση...Την περελετ την συμπαθω και ναι εχει αξιολογα κομματια...Αν ειναι παντως να συγκρινω τα παραπανω με tag ε τοτε θα προτιμησω την tag τοσο για το brand name οσο και για το aftersale...Το ρολοι για μενα ειναι κοσμημα, και ναι προσωπικα θελω να εχω ενα αναγνωρισιμο ρολοι..Ουτε καν συγκινουμαι αν αυτο ακουγεται επιφανειακο ή ό,τι αλλο θες αλλα εγω ετσι το βλεπω...Αν η βασικη μου συλλογη ηταν συμπληρωμενη τοτε ανετα θα αγοραζα κ ενα περελετ αλλα οχι να ναι κ το μοναδικο μου...Περι ορεξεως.. ;)
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones