Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?  (Αναγνώστηκε 4959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« στις: Ιανουάριος 12, 2017, 01:38:14 πμ »
Δε βιάζομαι να πάρω κάτι αυτή τη στιγμή. Έχω κάποια ρολόγια,τα οποία μου αρέσουν,αλλά μελλοντικά θα ήθελα να πάρω ένα ρολόι με κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Αν και έχω δει πάρα πολλά ρολόγια,από αμέτρητες εταιρίες,γνωστές και μη,δεν έχει βρεθεί ένα το οποίο να καλύπτει επαρκώς αυτό που έχω στο μυαλό μου...Το ένα θα είναι quartz,το άλλο θα είναι μεγάλο,το άλλο πανάκριβο κλπ κλπ.

Θα προσπαθήσω να κάνω μια περιγραφή παρακάτω,όσο καλύτερα μπορώ...

1) Θα ήθελα ένα ρολόι το οποίο να έχει ένα καντράν όπως αυτά που είχαν τα ρολόγια τσέπης 100+ χρόνια πριν,τέλη 19ου αρχές 20ου αιώνα... Πρώτον,να έχει απαραίτητα αραβικούς αριθμούς οι οποίοι να θυμίζουν αυτές τις εποχές τότε...Ένα παράδειγμα είναι η σειρά "longines master collection". Επίσης δείτε τους αριθμούς στο ρολόι στο βίντεο αυτό:

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=video&cd=12&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwimicS-kbvRAhVCfxoKHQO7AeM4ChC3AggaMAE&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DlPI32e7Ty9o&usg=AFQjCNHcGYAkyMxxt8gGmvM9vEqbQb7SGg

Δε ξέρω γιατί,αυτοί οι αριθμοί με αγγίζουν κάπως και μου αρέσουν πολύ.Έβαλα παραπάνω αυτό το παράδειγμα,υπάρχουν και άλλοι αριθμοί βέβαια παλιού στυλ που μου αρέσουν,όπως για παράδειγμα οι "breguet". Όπως και να'χει,οι αριθμοί στο υπό αναζήτηση ρολόι,θα πρέπει να θυμίζουν ρολόι "αντίκα",και κατά προτίμηση να είναι όλοι πάνω στο καντράν (ίσως να συγχωρέσω ενα small seconds στο 6 πχ,καθώς ήταν η διάταξη και στα παλιά ρολόγια τσέπης.)

Επίσης οι δείκτες να είναι και αυτοί κλασικοί,breguet ή leaf,ή κάτι ανάλογο,αν είναι και μπλε τότε είναι μεγάλο συν (όχι όμως must).

2)To καντράν θα πρέπει να είναι λευκό,όπως επίσης τα ρολόγια τότε. Το sunburst εφε δε μου αρέσει.

3) Οι διαστάσεις να είναι 39-40mm κατά προτίμηση,και όχι πάνω από 10mm πάχος. Το Orient symphony με το λευκό καντράν που έχω στα 41/12mm,είναι λίγο οριακό στο λεπτό καρπό μου.
Όμως,θέλω να έχει παρουσία στο χέρι,γι'αυτό κάπου στα 39-40 είναι ιδανικά πιστεύω.
Η σχεδίαση της κάσας να έχει κλασικό/dress προσανατολισμό,με γυαλισμένο ανοξείδωτο ατσάλι και στενό δαχτύλιο γύρω από το καντράν.

4) Να έχει μια αδιαβροχοποίηση τουλάχιστον 5atm.

5) Και εδώ τώρα ένα βασικό στοιχείο....να έχει κουρδιστό μηχανισμό,που να φαίνεται από το πίσω τζαμάκι και να είναι σχετικά όμορφος στην όψη.

6) Εδώ τώρα τα δύσκολα.....να είναι value for money  :D   Δηλαδή όχι παραπάνω από 500 ευρώ και κατα προτίμηση από 200-300max...
Βέβαια επειδή όπως είπα δε θέλω να πάρω κάτι τώρα,αν έχετε στο μυαλό και κάτι πιο ακριβό,μέχρι το 1000ρικο,ρίξτε το,γιατί δε ξέρω αυτή η αγορά πότε και αν θα γίνει.Θέλω να ξέρω όμως τι υπάρχουν σ'αυτο το ύφος (οκ μη βάλετε κανένα vacheron constantin).


Συνοψίζοντας:

Καθαρό λευκό καντράν,αραβικοί αριθμοί που να θυμίζουν παλιό ρολόι-αντίκα.
39-40mm/10mm max πάχος.
stainless steel κλασική κάσα.
Κλασικού στυλ δείκτες.
5 atm WR τουλάχιστον.
Value for money  :P
Κουρδιστός μηχανισμός που να φαίνεται και από το τζαμάκι πίσω.

Ένα μοντέλο που πήγε να κάνει κάτι,αλλά τα χάλασε σε κάποια σημεία είναι το Orient Monarch. (Το βασικό σημείο που μου τα χάλασε είναι το sunburst καντραν στην έκδοση με την ανοιχτόχρωμη πλάκα και την stainless steel κάσα).
Επίσης να αναφέρω εδώ ότι κάποια μοντέλα Marine όπως πχ stowa,steinhart,archimede κτλ,ενώ μου αρέσουν,δε μου κάνουν πολύ κλικ οι αριθμοί τους,μου φαίνονται λίγο "ψυχροί". Θέλω κάτι πιο "παλιό".


Για να δούμε,θα υπάρξουν τίποτα ενδιαφέρουσες προτάσεις που μου έχουν ξεφύγε από τις αναζητήσεις που κάνω?   :)


Και επειδή οι εικόνες βοηθούν στην κατανόηση,παρακάτω μερικά παραδείγματα,αλλά μόνο για την "εμφάνιση".Κάθε ένα από τα παρακάτω κάπου ξεφεύγει (άλλο είναι ακριβό,άλλο δεν είναι κουρδιστό,άλλο είναι μεγάλο,άλλο έχει 3atm WR κτλ)

Αυτό εδώ έχει ακριβώς τους αριθμούς που μου αρέσουν πάρα πολύ.










Ένα οικονομικό quartz δικό μου με αριθμούς breguet.



Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 10:03:47 πμ »
Συνοψίζοντας:
Καθαρό λευκό καντράν,αραβικοί αριθμοί που να θυμίζουν παλιό ρολόι-αντίκα.
39-40mm/10mm max πάχος.
stainless steel κλασική κάσα.
Κλασικού στυλ δείκτες.
5 atm WR τουλάχιστον.
Value for money  :P
Κουρδιστός μηχανισμός που να φαίνεται και από το τζαμάκι πίσω.
Γιαννη καλημερα.
Βασικα δεν ψαχνεις και πολλα πραγματα ;D
Εγω θα εψαχνα κατι σε βινταζ.
Και ετσι θα μου ερχοτανε ποιο φτηνο αλλα και ετσι οπως το θελω.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 12:15:42 μμ »
Δεν είναι κουρδιστό αλλά έχει πολύ καλή αυτόματη μηχανή, απίστευτη ποιότητα κατασκευής και είναι στο μπάτζετ το στυλ και τις διαστάσεις που ψάχνεις....δεν πιστεύω να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα (είχα αγοράσει το 44άρι για λογαριασμό φίλου και το είχα στα χέρια μου για μια εβδομάδα μέχρι να έρθει να το παραλλάβει....πολύ ρολόι για τα λεφτά του) ;)

https://www.steinhartwatches.de/en/marine-watch/marine-38.html
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 12:29:46 μμ »
Πάρε μια φτηνότατη Ρακέτα και τελείωσες.



40αρι, λεπτότατο, καινούριο γύρω στο 50 ευρώ, κουρδιστό με άψογη χρονομετρία. Τζαμάκι πίσω δεν έχει αλλά το καπάκι είναι κουμπωτό και το χαζεύεις όποτε θες εύκολα :lol:

Το φοράω ασταμάτητα εδώ και μήνες τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 01:13:29 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ για τις έως τώρα προτάσεις.

Έχω θέσει αυστηρά κριτήρια διότι ήδη έχω κάποια μοντέλα που μου αρέσουν σε αυτό το στυλ που ψάχνω,ένα αυτόματο orient,ένα quartz κτλ.
Ήθελα κάποια στιγμή,χωρίς να επείγει,να βρω ένα κουρδιστό που να φαίνεται και ο μηχανισμός πίσω,στο στύλ που περιέγραψα,ώστε να είναι το όλο πακέτο πλήρες.Σαν ένα ρολόι τσέπης αντίκα αλλά σε έκδοση χειρός.

Vintage δε θέλω,θα ήθελα καινούριο.

Τα Marine μοντέλα όπως ανέφερα και στο πρώτο ποστ,έχουν αριθμούς οι οποίοι δε μου αρέσουν τόσο και δε μου προκαλούν αυτό το όμορφο συναίσθημα,το πολύ κλασικό και παλιού στυλ.
Η ιδανική γραμματοσειρά αριθμών είναι αυτή του kelek mimute repeater που έβαλα πρώτο παραπάνω,αλλά και όποια θυμίζει κάτι κλασικό και πολύ παλιό. (εξαιρούνται όπως είπα τα γνωστά marine-stowa/steinhart/archimede/tourby κτλ στα οποία οι αριθμοί μου φαίνονται λίγο αδιάφοροι.)

Όσον αφορά στο Raketa...αν και μ'αρέσει,δεν έχει ένα στυλ αριθμών που να μου κάνει αυτό το κλικ...έχω και εγώ ένα vintage παλιό τσέπης από τα 70's...που δουλεύει καλά.


Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 02:24:36 μμ »
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 02:29:15 μμ »

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 02:35:17 μμ »
Δεν είναι αδιάβροχο στα 50μ.
Σωστά.

Τότε αυτό :
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 02:36:25 μμ »
Σωστά.

Τότε αυτό :

Δεν είναι κουρδιστό.

Αποσυνδεδεμένος MixalhsHe

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 03:10:39 μμ »
Longines θα έλεγα εγω χωρις να ξερω το ρολόι  ;)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 03:18:39 μμ »
Φτιαξε και εσυ ενα ρολοι custom να ησυχασεις.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 03:23:17 μμ »
Φτιαξε και εσυ ενα ρολοι custom να ησυχασεις.

Μου φαίνεται πολύ παράξενο που το λέω, αλλά ο Άρης έχει απόλυτο δίκιο.
Νομίζω ότι οι πιθανότητες να βρεθεί κάτι που να πληροί όλες αυτές τις προϋποθέσεις είναι πολύ λίγες.
Από την άλλη, καλά έκανες και το ανέβασες, ποτέ δεν ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 10:38:13 μμ »
Ήθελα να ανεβάσω αυτό το θέμα,γιατί είναι τόσα πολλά αυτά που κυκλοφορούν έξω,και πραγματικά μπορεί να υπάρχει κάτι τέτοιο. Επίσης όπως είπα στην αρχή,δεν υπάρχει βιασύνη,απλά υπάρχει ενδιαφέρον γι'αυτό το στυλ που περιέγραψα.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 10:59:16 μμ »
Ήθελα να ανεβάσω αυτό το θέμα,γιατί είναι τόσα πολλά αυτά που κυκλοφορούν έξω,και πραγματικά μπορεί να υπάρχει κάτι τέτοιο. Επίσης όπως είπα στην αρχή,δεν υπάρχει βιασύνη,απλά υπάρχει ενδιαφέρον γι'αυτό το στυλ που περιέγραψα.
Σε Ζενο κοιταξες καθολου;
Μεσα στα απειρα μοντελα που εχει, ολο και κατι μπορει να βρεις.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει αυτό που ψάχνω?
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 11:40:20 μμ »
Είχα ακουστά για τα zeno αλλά δεν είχα ψάξει. Πραγματικά πόσα μοντέλα έχει στο site  :)

1-2 κάτι πήγαν να πουν αλλά ήταν quartz

Και ένα που μάλλον ήταν τσέπης σε χειρός,ήταν 49mm