Αποστολέας Θέμα: ΔΕΙΓΜΑTA-EΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ LOGO ΣΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ  (Αναγνώστηκε 32665 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Chris_Superocean,μπορεις να ανεβασεις ξανα τις δυο φωτο αφου αφαιρεσεις τον σταυρο ;
Ευχαριστω.
Δυστυχώς ο συνάδελφος που χειρίζεται το photoshop σχόλασε, προσπάθησα στην ζωγραφική αλλά το αποτέλεσμα ήταν άθλιο…!!!  :-\

Αν μπορεί κάποιος φίλος ας το κάνει παίρνοντας τις παραπάνω φωτογραφίες  :)
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι αυτή η πρόταση είναι και η καλύτερη.
Απόλυτα κεντραρισμένο και σε πολύ σωστό μέγεθος,κατά την άποψή μου.
Πιστεύω ότι το λογότυπο πρέπει να μείνει σ' αυτό το μέγεθος γιατί όσο πιο πολύ μικραίνει,τόσο πιο πολύ Panerai θυμίζει.
Ας αφήσουμε τουλάχιστον να φαίνεται ότι πρόκειταί για "Μ" και για "W".Μην το κάνουμε σαν κουτσουλιά στο καντράν.
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι ποιός είπε στο Γερμανό να βάλει το λογότυπο στο πάνω ή στο κάτω μέρος πάνω απο το "swiss made".Τέθηκε ποτέ πρόταση για κάτι τέτοιο;Αν εμείς θέλαμε,δε μπορούσαμε να το φτιάξουμε απο μόνοι μας;Το Γερμανό περιμέναμε;Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να μπερδευόμαστε ακόμα περισσότερο.

Αυτές τις προτάσεις του Γερμανού,τις θεωρώ εντελώς άκυρες.
Σε σχεση με το μεγεθος του λογοτυπου συμφωνω απολυτα με τον Δημητρη.  Μην το κανουμε και φαινεται με μεγενθυντικο φακο. Το μεγεθος που φαινεται στην τριτη προταση του Gunther,ειναι το ιδανικο για μενα,το ειπα και παραπανω,και συμφωνα με τα δυο σχεδια του Χρηστου,το πρωτο ειναι το καλυτερο,δηλαδη αυτο που το λογοτυπο ειναι ακριβως στη μεση μεταξυ του 4,του 6 και του 8.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

jim teo

  • Επισκέπτης
Φίλε,ο Gunter δε μας έχει απαντήσει ακόμα.Τον περιμένουμε όπου να 'ναι........ :lol: :jg: :lol:

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Ο δαιμονας του τυπογραφειου,εχεις δικιο,ηθελα να πω ΤORSTEN.  :dielaughing:
Ε,καλα μωρε Τοrsten,Gunter το ιδιο πραγμα ειναι.  :dielaughing:
Ασε που μπορει να δει το ονομα του εδω και να μας απαντησει και για τα Steinhart που τον ειχαμε ρωτησει τοτε. :dielaughing:
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Για οσουν ψηφισαν αυτο το logo θα πιανει ολο το καντραν.
Για τους υπολοιπους, το 2 του Χρηστου μια χαρα ειναι..

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Για οσουν ψηφισαν αυτο το logo θα πιανει ολο το καντραν.
:dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Για οσουν ψηφισαν αυτο το logo θα πιανει ολο το καντραν.
Για τους υπολοιπους, το 2 του Χρηστου μια χαρα ειναι..
Κατσε καλα εσυ,γιατι θα παρω τηλεφωνο τον Gunter-Torsten να βαλει logo την Ελληνικη σημαια(`η τιποτα αλλο  :?) σε ΟΛΟ το καντραν.
 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι ποιός είπε στο Γερμανό να βάλει το λογότυπο στο πάνω ή στο κάτω μέρος πάνω απο το "swiss made".Τέθηκε ποτέ πρόταση για κάτι τέτοιο;Αν εμείς θέλαμε,δε μπορούσαμε να το φτιάξουμε απο μόνοι μας;Το Γερμανό περιμέναμε;Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να μπερδευόμαστε ακόμα περισσότερο.
Αυτές τις προτάσεις του Γερμανού,τις θεωρώ εντελώς άκυρες.

Δημητρη,
Ουδεις!

Ομως μην ξεχναμε  -εχω ηδη σε προηγουμενο ποστ αναφερθει-  οτι θα ζητηθει και η γνωμη της εταιριας οσον αφορα το μεγεθος και τη θεση του logo στο καντραν!
Ο ανθρωπος απλως παρεθεσε τις προτασεις του και καποιες εναλλακτικες λυσεις, τιποτε περισσοτερο!... Δεν ανεφερε ποτε ή πουθενα οτι αυτες θα πρεπει να υιοθετηθουν!...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Οσον αφορα το μεγεθος του logo, η γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να μικρυνει περισσοτερο απο οσο ηδη παρουσιασε o Torsten σε μια απο τις προτασεις του!
Λαβετε υποψη οτι εαν σε αυτο το μεγεθος της φωτο -το οποιο ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο απο αυτο του ρολογιου- δειχνει ετσι, τοτε στο πραγματικο μεγεθος θα δειχνει σαν ''ψειρα''!...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

jim teo

  • Επισκέπτης
Οκ,δεν το είχα καταλάβει αυτό.Γράψε λάθος.
Απλά επειδή είχες πει ότι κατά καιρούς επισκεπτόταν το site,θεώρησα ότι είχε καταλάβει πως το συγκεκριμένο λογότυπο και η θέση αυτού,ήταν αποτέλεσμα μιας επεισοδιακής ψηφοφορίας.Οπότε ποιός ο λόγος να προτείνει κάτι παραπάνω;


Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απλά επειδή είχες πει ότι κατά καιρούς επισκεπτόταν το site,θεώρησα ότι είχε καταλάβει πως το συγκεκριμένο λογότυπο και η θέση αυτού,ήταν αποτέλεσμα μιας επεισοδιακής ψηφοφορίας.Οπότε ποιός ο λόγος να προτείνει κάτι παραπάνω;

Τα εν οικω μη εν δημω!   :D

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος neRvi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 64
  • τα νεα σας!!!!!!!
    • Προφίλ
Και οι δύο επεξεργασμένες προτάσεις του φίλου chris superocean με βρίσκουν σύμφωνο ώς προς τη θέση και το μέγεθος του logo(με την 2η φώτο να προηγείται λίγο στην προτίμησή μου).Μικρό και διακριτικό..

Αποσυνδεδεμένος The_Jackal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Πήρα την πρωτοβουλία να βάλω δίπλα δίπλα, στα δεξιά την επιλογή που βλέπω αρέσει στην πλειοψηφία και αριστερά το λογότυπο λίγο πιο χαμηλά πιο κοντά με το "Swiss Made". Πιο επιστημονικά προσπάθησα να το κάνω να είναι η γραμμή στο μεσοδιάστημα της νοητής γραμμής που περνάει από την μέση από τα νούμερα 8 και 4 και της νοητής γραμμής που περνάει από την μέση από τα νούμερα 7 και 5 (Τι έγραψα πάλι ο άτιμος).

Προσωπικά θα μου άρεσε η αριστερά λίγο περισσότερο από την δεξιά, και δεν μιλάω για κόμματα αλλά για τις φώτο  ::) 8) ::). Αν και βασικά πρέπει κάποιος με λίγο περισσότερο πείρα από εμένα, και ίσως κάτοχος ενός ρολογιού με κάσα 45+μμ να βοηθήσει στην επιλογή λέγοντος ότι π.χ. το λογότυπο στην νοητή γραμμή που περνάει από την μέση από τα νούμερα 8 και 4 είναι καλά και δεν φαίνεται ξεκάρφωτο στην μέση του πουθενά. Αλλιώς για εμένα οι φωτογραφίες και οι δυο είτε λίγο πιο πάνω είτε λίγο πιο κάτω ίδιες μου φαίνονται. Δεν μπορώ να κρίνω και να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα μιας και στην φωτογραφία καλό φαίνεται αλλά το αποτέλεσμα μπορεί να απατάει. Νομίζω ότι ο Torsten μπορεί ίσως να βοηθήσει προτείνοντας με το σκεπτικό ότι έχει το καντράν ανα χείρας και μπορεί να δει πιο εύκολα ποιό θα του ταίριαζε καλύτερα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός χωρίς να κούρασα πολύ.


Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Ωραίος!!!  :up:

Και εγώ το αριστερό λέω αλλά με τους κύκλους πιο μικρούς  :)
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Εαν καποιος μπορουσε να ανεβασει τις προτασεις  με φωτο που να πλησιαζουν το πραγματικο μεγεθος του ρολογιου τοτε τα συμπερασματα θα ηταν και πιο ευκολα,αυτο που ισως δειχνει μεγαλο στην πραγματικοτητα να ειναι μικρο κοκ.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Πήρα την πρωτοβουλία να βάλω δίπλα δίπλα, στα δεξιά την επιλογή που βλέπω αρέσει στην πλειοψηφία και αριστερά το λογότυπο λίγο πιο χαμηλά πιο κοντά με το "Swiss Made". Πιο επιστημονικά προσπάθησα να το κάνω να είναι η γραμμή στο μεσοδιάστημα της νοητής γραμμής που περνάει από την μέση από τα νούμερα 8 και 4 και της νοητής γραμμής που περνάει από την μέση από τα νούμερα 7 και 5 (Τι έγραψα πάλι ο άτιμος).

Προσωπικά θα μου άρεσε η αριστερά λίγο περισσότερο από την δεξιά, και δεν μιλάω για κόμματα αλλά για τις φώτο  ::) 8) ::). Αν και βασικά πρέπει κάποιος με λίγο περισσότερο πείρα από εμένα, και ίσως κάτοχος ενός ρολογιού με κάσα 45+μμ να βοηθήσει στην επιλογή λέγοντος ότι π.χ. το λογότυπο στην νοητή γραμμή που περνάει από την μέση από τα νούμερα 8 και 4 είναι καλά και δεν φαίνεται ξεκάρφωτο στην μέση του πουθενά. Αλλιώς για εμένα οι φωτογραφίες και οι δυο είτε λίγο πιο πάνω είτε λίγο πιο κάτω ίδιες μου φαίνονται. Δεν μπορώ να κρίνω και να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα μιας και στην φωτογραφία καλό φαίνεται αλλά το αποτέλεσμα μπορεί να απατάει. Νομίζω ότι ο Torsten μπορεί ίσως να βοηθήσει προτείνοντας με το σκεπτικό ότι έχει το καντράν ανα χείρας και μπορεί να δει πιο εύκολα ποιό θα του ταίριαζε καλύτερα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός χωρίς να κούρασα πολύ.



Το εχω πει δυο φορες,θα το ξαναπω. Το ρολοι ειναι σε μεγενθυνση,το ειπε και ο Αρης και ο Δημητρης. Καλο ειναι το μεγεθος του λογοτυπου να ειναι τουλαχιστον ισο με το μεγεθος καποιου νουμερου δειτε π.χ το 8 `η το 4. Οσον αφορα τα σχεδια που με κοπο παρουσιασε ο φιλος the_jackal,και τον ευχαριστουμε,θα προτιμουσα το δεξι.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

jim teo

  • Επισκέπτης
Εαν καποιος μπορουσε να ανεβασει τις προτασεις  με φωτο που να πλησιαζουν το πραγματικο μεγεθος του ρολογιου τοτε τα συμπερασματα θα ηταν και πιο ευκολα,αυτο που ισως δειχνει μεγαλο στην πραγματικοτητα να ειναι μικρο κοκ.

+1
Οσον αφορα τα σχεδια που με κοπο παρουσιασε ο φιλος the_jackal,και τον ευχαριστουμε,θα προτιμουσα το δεξι.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Χρήστο.Η δεξιά επιλογή νομίζω ότι είναι η ιδανικότερη.Το λογότυπο είναι απόλυτα κεντραρισμένο και στο μέσο της απόστασης μεταξύ του άξονα των δεικτών και του "swiss made".
Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για ένα καντράν 45,5mm!!! το οποίο είναι εντελώς άδειο.Τοποθετώντας λοιπόν το λογότυπο κατ' αυτό τον τρόπο,θεωρώ ότι "σπάμε" αυτό το κενό και ομορφαίνουμε το ρολόϊ.

Διαφορετικά είναι σα να τα τσουβαλιάζουμε όλα σε μια πολύ περιορισμένη περιοχή.Πάμε δηλαδή να στριμώξουμε το "5",το "7",το "swiss made" και το λογότυπο σε ένα πολύ μικρό κύκλο.Κάπως έτσι δηλαδή.....


Συγνώμη αλλά δε μου αρέσει καθόλου αυτό το "φόρτωμα".
Ας αφήσουμε λίγο το λογότυπο να ξεφύγει,να πάει λίγο πιο ψηλά.
Επίσης μην ξεχνάμε ότι ψηφίζοντας το συγκεκριμένο logo,ψηφίσαμε και τη θέση αυτού.Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί πρέπει να δημιουργούμε εκ νέου προβληματισμούς.
Συγνώμη αν γκρινιάζω αλλά έτσι όπως πάμε,το ρολόϊ τελικά το Πάσχα θα το πάρουμε.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
οπως εχω ξαναπει συμφωνω με chris5 και jim teo το logo καλυτερα να ειναι αρμονικα στο κεντρο μεταξυ 8-4 και δεικτων με 6

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Καλά μέχρι να αποφασίσουμε κάπως έτσι θα έχουμε γίνει όλοι







Μόνο αυτός θα είναι ίδιος

Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ?
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)