Αποστολέας Θέμα: Τι να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 250999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #180 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 12:55:09 πμ »
Ασχολείται με Seiko και νομίζω πως έχω δει σε άλλη ενότητα ότι έχει αγοράσει απ' το συγκεκριμένο πωλητή.

Αποσυνδεδεμένος tsavi1991

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #181 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 12:56:53 πμ »
οκ τοτε ευχαριστω. :)

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #182 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 01:01:13 πμ »
η πρωτη μου ever αγορα απο internet ηταν ενα ρολοι απο τον εν λογο πωλητη.
αγορασε αφοβα φιλε μου!
εχω παρει 2 ρολογια απο αυτον.
μακαρι ολοι οι πωλητες να ηταν ετσι :)

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #183 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 12:24:12 μμ »
ασχολουμαι απλω δεν ειμαι και κανας γνωστης απλως την ψαχνω οπως και ολοι μας

και τα δυο ρολογια ειναι τα ιδια σχεδον με μια μικρη διαφορα στην στεφανη

οποιο σου αρεσει .......

http://www.emarket.gr/item-14741958-SEIKO%20CHRONOGRAPH%20ALARM%20%20SNAA45P1

η δικια μου προταση ειναι αυτο εχει καλυτερο φινιρισμα και ποιοτητα κατασκευης ειναι ποιο κλασσικο

και θα μπορεις να το φορας οπουδηποτε εχει δευτερη ωρα και ξυπνητηρι

οι σεικακηδες το λενε paul newman .ειναι ακριβοτερο αλλα το φινιρισμα του ειναι ισαξιο των χρηματων.

δεν το σκεφτεσαι για diver ρολοι?

Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος tsavi1991

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #184 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 02:41:51 μμ »
να υποθεσω οτι οταν λες diver εννοεις αν κανω καταδυσεις? ??? ???

αν παντως εννοεις αυτο οχι δεν κανω καταδυσεις αλλα με ενδιαφερει επειδη ειμαι μικρος στην ηλικια-17 στα 18-να μπορω να το φοραω με casual ρουχα και για καθημερινη χρηση.Επισης τι σημαινει οτι εχει και 2ο ρολόι?

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος tsavi1991

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #186 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 05:06:25 μμ »
καταρχας ευχαριστω για τον κοπο σου.

ομως δν ψαχνω για καταδυτικο αλλα κατι σαν αυτα που προτεινα στην αρχη για περισσοτερο καθημερινη χρηση και συνδυασμο με καθημερινο ντυσιμο(τζιν κτλ).

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #187 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 05:20:47 μμ »
το οτι ενα ρολοι ειναι diver δεν σημαινει οτι το φορας μονο για καταδυσεις απλως οτι εχει χαρακτηριστικα που του επιτρεπουν να

λειτουργησει κατω απο το νερο σε μεγαλα βαθη το ρολοι με τα χρονομετρα ειναι pilot σκοπευεις μηπως να κανεις μαθηματα πτησεων?

παρε το ρολοι που σου αρεσει επειδη ομως ειναι κατι που δεν αλλαζεις καθε μερα η καθε χρονο θα σου ελεγα να το σκεφτεις λιγο

ακομα επισης να ξερεις οτι τα ρολογια που σου προτεινα στα diver ειναι aytomatic και αυτο σημαινει οτι κουρδιζουν οση ωρα τα φορας

αν δεν τα φορας μετα απο 40ωρες σταματανε και πρεπει να τα ρυθμισεις ξανα πιστευω παραταυτα οτι το skx ειναι η ποιο καλη επιλογη

ειναι ατσαλινο αυτοματο αδιαβροχο και σχεδον αθανατο ανταλλακτικα υπαρχουν πληθωρα τα servise ειναι φτηνα και ειναι κλασσικο

φιλικα

Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #188 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 11:32:49 μμ »
Τον τελευταιο καιρο λοιπον ψαχνομαι να αγορασω ενα αυτοματο.
Καθε βδομαδα ερωτευομαι και ενα διαφορετικο.
Εχω αποφασισει ομως να μην κανω βιαστικη κινηση.
Οπως θα εχετε καταλαβει και καποιοι απο τα ποστ μου το ψαχνω αρκετα.
Τα δεδομενα μου ειναι τα εξης:
1) Τιμή αρχική μέχρι 3000-3500 €.
2) Μαρκα αξιοπιστη-αναγνωρισιμη.
3) Υδατοστεγανοτητα min 100 m.
4) Design διαχρονικο, σπορ και κυριλε ταυτοχρονα.
5) Μπρασελε, καντραν λευκο ή ασημί, και να παιζει και χρυσο.
6) Γενικοτερα κατι που να φοριεται καθε στιγμη και για πολλα πολλα χρονια.
Μετα απο σχετικη ερευνα εχω σταμπαρει τα εξης:

και
http://media.photobucket.com/image/breitling%20cockpit%20gold/scd718/Breitling/cockpitRGTT.jpg
(το πιο καινουργιο μοντελο ομως)

το tag πιο αριστοκρατικο,
το cockpit πιο τανκ...

Δεν ξερω πως μεταφραζεται το breitling σε χρημα παντως.

Να υποθεσω οτι κατι αντιστοιχο σε omega (de ville ή seamaster) ξεφευγει πολυ σε τιμη?

Άλλη προταση?

Αποσυνδεδεμένος rimike

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 11:50:37 πμ »
γεια χαρα και απο μενα θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα θεμα που με απασχολει αρκετο καιρο,εχοντας πετυχει μια πολυ καλη ρυθμιση σε μια μηχανη 7s26 (pulsar 200M divers) κατοπιν προσωπικης ρυθμισης χρειαστηκε να το ανοιξω 4 φορες(30 ημερες +10 δευτερολεπτα) το φοραω συνεχεια στο χερι μου εδω και 3 χρονια δεν το βγαζω πουθενα .Σκεπτομενος λοιπον να αγορασω το ORIS DIVERS 1000M SMALL SECOND DATE και λογω των χρηματων που κοστιζει φοβαμαι μην παρω καμια πικρα σχετικα με τους χρονους αποκλισης σε σχεση με αυτο που ηδη εχω και νομιζω οτι δεν λεει καινουργιο ρολοι να το ανοιξω ακομα δεν το αγορασα (εχω κολλημα μου αρεσουν οι μαυρες πλακες στο καντραν χωρις χρονογραφους κλπ και οπωσδηποτε 200Μ+ για τον λογο οτι ΔΕΝ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΠΟΥΘΕΝΑ η βιδωτη κορωνα ειναι αυτονοητη) Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων για καθε δυνατη απαντηση ::)

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 12:08:54 μμ »
Καλως όρισες rimike.
Αν και με ψιλομπέρδεψες να πω τι ξέρω για αυτά που ρωτάς.
Από τη μάνα του το oris κρατάει εξαιρετικούς χρόνους την ώρα που η 7S26 έχει μάλλον τις χειρότερες επιδόσεις της "πιάτσας". Η ρύθμιση που πέτυχες αφορά μόνο τους δικούς σου ρυθμούς. Σε κάποιο άλλο χέρι το pulsar θα είχε άλλη απόκλιση. Αυτό έχω καταλάβει από τη συμβίωση με μερικά ρολόγια που φορούν τη μηχανή της seiko.
Από εκεί και πέρα ένα καταδυτικό 1000 μ. ανοίγει μόνο στην αντιπροσωπεία -για να είσαι σίγουρος ότι θα διατηρήσει αυτή τη στεγανότητα- ή σε ελάχιστους τεχνίτες.

Αποσυνδεδεμένος capitano

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 219
  • Να πέσεις επιτρέπεται. . Να σηκωθείς επιβάλλεται !
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 03:01:15 μμ »
γεια χαρα και απο μενα θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα θεμα που με απασχολει αρκετο καιρο,εχοντας πετυχει μια πολυ καλη ρυθμιση σε μια μηχανη 7s26 (pulsar 200M divers) κατοπιν προσωπικης ρυθμισης χρειαστηκε να το ανοιξω 4 φορες(30 ημερες +10 δευτερολεπτα) το φοραω συνεχεια στο χερι μου εδω και 3 χρονια δεν το βγαζω πουθενα .Σκεπτομενος λοιπον να αγορασω το ORIS DIVERS 1000M SMALL SECOND DATE και λογω των χρηματων που κοστιζει φοβαμαι μην παρω καμια πικρα σχετικα με τους χρονους αποκλισης σε σχεση με αυτο που ηδη εχω και νομιζω οτι δεν λεει καινουργιο ρολοι να το ανοιξω ακομα δεν το αγορασα (εχω κολλημα μου αρεσουν οι μαυρες πλακες στο καντραν χωρις χρονογραφους κλπ και οπωσδηποτε 200Μ+ για τον λογο οτι ΔΕΝ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΠΟΥΘΕΝΑ η βιδωτη κορωνα ειναι αυτονοητη) Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων για καθε δυνατη απαντηση ::)

    Kαλωσόρισες φίλε και καλή παραμονή στο φόρουμ.
 Απο σέικο δεν γνωρίζω, αλλά το όρις που αναφέρεις το έχω αποκτήσει από τριμήνου και πλέον. Η εντύπωση που μου έχει δώσει είναι ότι δεν πρόκειται να χρειαστεί να ανοιχτεί ποτέ για ρύθμιση αφού αυτή τη στιγμή η απόκλισή του είναι λίγο πάνω από τα +2 δεύτερα ημερησίως παρ΄ότι έχει φορεθεί πολύ λίγο. Αναμένω ακόμα καλύτερη επίδοση όταν θα στρώσει καλά η μηχανή του.   
 Θα συμφωνήσω ότι σε κάθε περίπτωση αυτά τα ρολόγια ανοίγονται στο σέρβις της αντιπροσωπείας και μόνο. Άλλωστε δεν πιστεύω ότι μόνος σου θα μπορούσες να το ανοίξεις. Το ρολόι είναι ιδιαίτερα στιβαρό και σφραγίζει σαν χρηματοκιβώτιο όπως χαρακτηριστικά έχει πει άλλο μέλος.

Αποσυνδεδεμένος rimike

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #192 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 12:55:44 πμ »
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.τελικα την πηρα την αποφαση και το αγορασα σημερα.οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες .το ρολοι ειναι πολυ στιβαρο και το καουτσουκ του παει γαντι τονιζει και τον ορισμο του σαν καταδυτικο.να σημειωσω δε οτι το βρηκα και σε καλη τιμη.σας ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #193 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 01:03:05 πμ »
Καλοφόρετο να είναι, περιμένουμε φωτογραφίες καρπίσιες.

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #194 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 01:26:47 πμ »
Τον τελευταιο καιρο λοιπον ψαχνομαι να αγορασω ενα αυτοματο.
Καθε βδομαδα ερωτευομαι και ενα διαφορετικο.
Εχω αποφασισει ομως να μην κανω βιαστικη κινηση.
Οπως θα εχετε καταλαβει και καποιοι απο τα ποστ μου το ψαχνω αρκετα.
Τα δεδομενα μου ειναι τα εξης:
1) Τιμή αρχική μέχρι 3000-3500 €.
2) Μαρκα αξιοπιστη-αναγνωρισιμη.
3) Υδατοστεγανοτητα min 100 m.
4) Design διαχρονικο, σπορ και κυριλε ταυτοχρονα.
5) Μπρασελε, καντραν λευκο ή ασημί, και να παιζει και χρυσο.
6) Γενικοτερα κατι που να φοριεται καθε στιγμη και για πολλα πολλα χρονια.
Μετα απο σχετικη ερευνα εχω σταμπαρει τα εξης:

και
[url]http://media.photobucket.com/image/breitling%20cockpit%20gold/scd718/Breitling/cockpitRGTT.jpg[/url]
(το πιο καινουργιο μοντελο ομως)

το tag πιο αριστοκρατικο,
το cockpit πιο τανκ...

Δεν ξερω πως μεταφραζεται το breitling σε χρημα παντως.

Να υποθεσω οτι κατι αντιστοιχο σε omega (de ville ή seamaster) ξεφευγει πολυ σε τιμη?

Άλλη προταση?

Κλασσικη ομορφια!!!
Δεν το συζητω,λιτο και πανεμορφο

Αποσυνδεδεμένος stelios85

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:08:58 πμ »
καλησπερα...θεωρειται καλη ευκαιρια η αγορα αυτου του ρολογιου ,καινουργιου,στα 170 ευρω?

http://www.thewatchhut.co.uk/Emporio-Armani-Gents-Automatic-Strap-Watch-AR4633.html

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 27, 2010, 03:25:52 πμ »
δεν νομιζω.αλλα τι ειναι για σενα ευκαιρεια?μπορει απλα να εχεις αλλα κριτηρια ,για την αγορα ενος ρολογιου

Αποσυνδεδεμένος stelios85

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:01:37 μμ »
δεν νομιζω.αλλα τι ειναι για σενα ευκαιρεια?μπορει απλα να εχεις αλλα κριτηρια ,για την αγορα ενος ρολογιου

το να το παρω - 50 % απο τη retail price του.....γι αυτο ρωταω αν για τα λεφτα του αξιζει?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:09:31 μμ »
Στέλιο δύσκολο να πεί κανείς αν αξίζει ή όχι, γιατί θα πρέπει να αντιπροτείνει και κάτι άλλο. Σ'αυτό το στυλ και σ'αυτά τα χρήματα πάντως δεν είναι εύκολο να προταθεί κάτι άλλο.....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:17:30 μμ »
Oπως ειπε και ο george τα κριτηρια του καθενος για το τι ειναι ευκαιρια διαφερουν. Για πολλους απο εδω μεσα αυτο το ρολοι δε θα ηταν ευκαιρια ακομα και στα 100€ :-\ Για αλλους θα ηταν ευκαιρια ακομα και στα 300€. Αν εισαι αποφασισμενος να το παρεις και αν πιστευεις οτι δε θα το βρεις ποτε ξανα σε αυτη τη τιμη, τοτε με βαση τη λογικη ειναι ευκαιρια. ;) Φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι φιλοι του φορουμ θα σου προτειναν καποιο αλλο ρολοι σε αυτα τα χρηματα παντως :) Εγω προσωπικα εχω μια αρνητικη διαθεση στα fashion ρολογια, που δημιουργηθηκε προσφατα....Μπορεις να παρεις καποιο ρολοι  εταιριας που κατασκευαζει μονο ρολογια. Ειναι πιο λογικη αποφαση με βαση τη δικη μου λογικη....αλλα αν θες ενα ρολοι που θα κανει μπαμ στο ευρυ κοινο και δε σε νοιαζει κατι παραπερα, τοτε συμφωνω με την επιλογη σου! :) 
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...