Αποστολέας Θέμα: Τι να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 251049 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #600 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 07:42:22 μμ »
Μπουτίκ το λεει και η ίδια η λέξη. Μην περιμένεις εκπτώσεις από μπουτίκ. Σε εξουσιοδοτημένους πάντα βρίσκεις καλύτερες τιμες. Μπες στο site της καθε εταιρείας, βρες τους AD και ξεκινα το τρέξιμο/ψάξιμο. Το 3777-10, όπου το βρεις και εκτος απο τους πιο πάνω που ανέφερες υπάρχει και ο Ιμανογλου για δοκιμές και ολοι όσοι αναφέρονται στο site της IWC.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #601 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 07:46:15 μμ »
  Σε Omega εγώ για πρώτο ρολόι θα αγόραζα ένα από αυτά τα τρία:

OMEGA Watches: Seamaster - Planet Ocean 600 M Omega Co-Axial 42 mm - 232.30.42.21.01.001
https://www.omegawatches.com/watches/seamaster/planet-ocean-600m/omega-co-axial-42-mm/23230422101001/

OMEGA Watches: Seamaster - Planet Ocean 600 M Omega Co-axial GMT 43.5 mm - 232.30.44.22.03.001
https://www.omegawatches.com/watches/seamaster/planet-ocean-600m/co-axial-gmt-435/23230442203001/

OMEGA Watches: Constellation - Globemaster Omega Co-Axial Master CHRONOMETER 39 mm - 130.30.39.21.03.001
https://www.omegawatches.com/watches/constellation/globemaster/co-axial-master-chronometer-39-mm/13030392103001/
 

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #602 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 08:24:32 μμ »
Καλημέρα στο φόρουμ από ένα καινούργιο μέλος!

Ομολογουμένως μέχρι πρότινος δεν ήμουν και πολύ fan των ρολογιών, άλλωστε δεν έχουν περάσει και πολλά από τη ζωή μου (ένα rolex replica, ένα fayen, ένα swatch και τώρα ένα seiko kinetic-δώρο αρραβώνα/γάμου), όμως επειδή πολλά πράγματα αναθεωρούμε σε αυτή τη ζωή, εδώ και τρεις μήνες μπήκε το "μικρόβιο" και σε εμένα!!

Άνοιξα λοιπόν πολλά forum, διάβασα ξένα websites, ξεφύλλισα την ιστορία αρκετών εταιριών στο χώρο με την προοπτική να αποκτήσω ένα καλό=ακριβό ρολόι στην τέταρτη πλέον δεκαετία της ζωής μου...

Στην όλη διαδικασία, είδα και διάβασα για αρκετά καλά ρολόγια, για τα Longines Master Collection και Sport Conquest, για τα Baume et Mercier Clifton και Capeland, αλλά αυτά που μου τράβηξαν εν τέλει το ενδιαφέρον είναι τα IWC και τα Omega. Είμαι λοιπόν μεταξύ των IWC Pilot 3770 και των νέων Ω seamaster professional 600M - όπως καταλαβαίνετε στοχεύω σε μηχανικό ρολόι, budget περί τα 6000-6500 (αρχική τιμή), με μέγεθος κάσας άνω των 42 χιλιοστών.

Όσον αφορά θέματα αξιοπιστίας, ακρίβειας, κύρους και φυσικά τι άλλο, μηχανής πάνω από όλα, ποιο από τα δύο θα επιλέγατε? ξέρω ότι είναι ένα ερώτημα που πιθανότατα θα λάβω διαφορετικές αιτιολογημένες απαντήσεις, όμως θα ήθελα τις απόψεις σας σαν μια πρώτη βοήθεια, καθώς τέτοια αγορά απαιτεί προσοχή και σύνεση, ειδικά αυτούς τους πολύ δύσκολους καιρούς!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και την προσοχή σας.

Αποτομο το αλμα σου φιλε.
Σε αυτα τα λεφτα, σαφως IWC.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #603 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 08:34:46 μμ »
Καλησπέρα,
Από την άλλη δεν έχω ακόμη επαφή με τους πιλότους της iwc και θα ήθελα να κάνω δοκιμή - Vichos Group ή Καίσσαρης, τι λέτε??

Καλωσόρισες πρίγκιπα.
Τον Βήχο ξέχασέ τον, ούτε δείγμα πλέον από ΙWC.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2016, 09:02:45 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος nadia

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #604 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 08:40:59 μμ »
Δες και Ιμάνογλου. Εγω το δικό μου το πήρα απο εκεί 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #605 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 08:44:42 μμ »
εκτος απο τους πιο πάνω που ανέφερες υπάρχει και ο Ιμανογλου για δοκιμές και ολοι όσοι αναφέρονται στο site της IWC.

Σωστός ο Πάνος, τον είχα ξεχάσει.
Εκεί σίγουρα θα πάρεις πολύ καλύτερη προσφορά.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #606 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:01:24 μμ »
Δες και Ιμάνογλου. Εγω το δικό μου το πήρα απο εκεί 

  :smt023
Από τον Καίσαρη απλώς περνάς, βλέπεις, φεύγεις !...   ;D
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Prince73

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #607 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 08:22:21 πμ »
  Σε Omega εγώ για πρώτο ρολόι θα αγόραζα ένα από αυτά τα τρία:

OMEGA Watches: Seamaster - Planet Ocean 600 M Omega Co-Axial 42 mm - 232.30.42.21.01.001
https://www.omegawatches.com/watches/seamaster/planet-ocean-600m/omega-co-axial-42-mm/23230422101001/

OMEGA Watches: Seamaster - Planet Ocean 600 M Omega Co-axial GMT 43.5 mm - 232.30.44.22.03.001
https://www.omegawatches.com/watches/seamaster/planet-ocean-600m/co-axial-gmt-435/23230442203001/

OMEGA Watches: Constellation - Globemaster Omega Co-Axial Master CHRONOMETER 39 mm - 130.30.39.21.03.001
https://www.omegawatches.com/watches/constellation/globemaster/co-axial-master-chronometer-39-mm/13030392103001/

Το πρώτο που αναφέρεις είναι το στυλ που μου αρέσει, αλλά αυτό είναι το παλαιότερο μοντέλο με τη μηχανή 8500 - εγώ κοιτάω προς το φετινό μοντέλο με την 8900...Το δεύτερο είναι το good planet, μου είναι ψιλοαδιάφορο ενώ το globemaster, αν και ωραίο dress watch δεν είναι στο στυλ που ψάχνω αυτή τη στιγμή και έχει και μικρή κάσα...

Αποσυνδεδεμένος Prince73

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #608 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 08:25:20 πμ »
Αποτομο το αλμα σου φιλε.
Σε αυτα τα λεφτα, σαφως IWC.

Καλημέρα φίλε μου, τι ακριβώς εννοείς για απότομο άλμα?? από το kinetic των € 1.200 αγορά προ 10ετίας να πηγαίνω σε τέτοιο υψηλό budget?? θες να πεις ότι υπάρχει κάποιου είδους ρίσκο και σε τι ακριβώς?

Φιλικά πάντα έτσι? ;)

Αποσυνδεδεμένος Prince73

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #609 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 08:33:42 πμ »
Σωστός ο Πάνος, τον είχα ξεχάσει.
Εκεί σίγουρα θα πάρεις πολύ καλύτερη προσφορά.

Αναφέρεσαι φυσικά σε IWC - ok το σημειώνω και ευχαριστώ!! :up:


Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #610 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 04:24:26 μμ »
Καλημέρα φίλε μου, τι ακριβώς εννοείς για απότομο άλμα?? από το kinetic των € 1.200 αγορά προ 10ετίας να πηγαίνω σε τέτοιο υψηλό budget?? θες να πεις ότι υπάρχει κάποιου είδους ρίσκο και σε τι ακριβώς?

Φιλικά πάντα έτσι? ;)

Σε τετοιο υψηλο budget και σε πιο Υ.Ω

Αποσυνδεδεμένος Prince73

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #611 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 07:30:59 μμ »
Σε τετοιο υψηλο budget και σε πιο Υ.Ω

Ή σου μπαίνει το μικρόβιο για τα καλά ή όχι  ;D

Δε βαριέσαι, τα καλά πράγματα πρέπει και να τα εκτιμάμε κάποια στιγμή!

Πάλι καλά που δεν έκανα ντου σε vaceron, patek ή breguet!! :D

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #612 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 07:40:41 μμ »
Ή σου μπαίνει το μικρόβιο για τα καλά ή όχι  ;D

Δε βαριέσαι, τα καλά πράγματα πρέπει και να τα εκτιμάμε κάποια στιγμή!

Πάλι καλά που δεν έκανα ντου σε vaceron, patek ή breguet!! :D

Να ξερεις ομως οτι μετραει και το ταξιδι   ;)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #613 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 11:09:42 μμ »
Καλημέρα στο φόρουμ από ένα καινούργιο μέλος!

Ομολογουμένως μέχρι πρότινος δεν ήμουν και πολύ fan των ρολογιών, άλλωστε δεν έχουν περάσει και πολλά από τη ζωή μου (ένα rolex replica, ένα fayen, ένα swatch και τώρα ένα seiko kinetic-δώρο αρραβώνα/γάμου), όμως επειδή πολλά πράγματα αναθεωρούμε σε αυτή τη ζωή, εδώ και τρεις μήνες μπήκε το "μικρόβιο" και σε εμένα!!

Άνοιξα λοιπόν πολλά forum, διάβασα ξένα websites, ξεφύλλισα την ιστορία αρκετών εταιριών στο χώρο με την προοπτική να αποκτήσω ένα καλό=ακριβό ρολόι στην τέταρτη πλέον δεκαετία της ζωής μου...

Στην όλη διαδικασία, είδα και διάβασα για αρκετά καλά ρολόγια, για τα Longines Master Collection και Sport Conquest, για τα Baume et Mercier Clifton και Capeland, αλλά αυτά που μου τράβηξαν εν τέλει το ενδιαφέρον είναι τα IWC και τα Omega. Είμαι λοιπόν μεταξύ των IWC Pilot 3770 και των νέων Ω seamaster professional 600M - όπως καταλαβαίνετε στοχεύω σε μηχανικό ρολόι, budget περί τα 6000-6500 (αρχική τιμή), με μέγεθος κάσας άνω των 42 χιλιοστών.

Όσον αφορά θέματα αξιοπιστίας, ακρίβειας, κύρους και φυσικά τι άλλο, μηχανής πάνω από όλα, ποιο από τα δύο θα επιλέγατε? ξέρω ότι είναι ένα ερώτημα που πιθανότατα θα λάβω διαφορετικές αιτιολογημένες απαντήσεις, όμως θα ήθελα τις απόψεις σας σαν μια πρώτη βοήθεια, καθώς τέτοια αγορά απαιτεί προσοχή και σύνεση, ειδικά αυτούς τους πολύ δύσκολους καιρούς!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και την προσοχή σας.


Για μτχ θα κοιτούσες;

Αυτό http://www.mywatch.gr/index.php/topic,21093.0.html είναι πολύ κοντά στις "προδιαγραφές" σου, σε τιμή πολύ πιο κάτω από το budget σου. Κρατάς και τα ρέστα.
Το δε συγκεκριμένο επειδή το έχω φορέσει κιόλας, είναι απίστευτα ελαφρύ σε σχέση με τον όγκο του...

Γενικά αν η ιδέα του μτχ δε σε ενοχλεί, θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά και στις αγγελίες. Πλέον βρίσκεις ρολόγια σε πολύ συμφέρουσες τιμές, που κάποτε θα "έφευγαν" σε μία μέρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2016, 11:21:47 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος Prince73

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #614 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 09:39:48 πμ »
Για μτχ θα κοιτούσες;

Αυτό http://www.mywatch.gr/index.php/topic,21093.0.html είναι πολύ κοντά στις "προδιαγραφές" σου, σε τιμή πολύ πιο κάτω από το budget σου. Κρατάς και τα ρέστα.
Το δε συγκεκριμένο επειδή το έχω φορέσει κιόλας, είναι απίστευτα ελαφρύ σε σχέση με τον όγκο του...

Γενικά αν η ιδέα του μτχ δε σε ενοχλεί, θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά και στις αγγελίες. Πλέον βρίσκεις ρολόγια σε πολύ συμφέρουσες τιμές, που κάποτε θα "έφευγαν" σε μία μέρα...


Για μτχ αυτή τη στιγμή δε θα κοιτούσα για το λόγο ότι μετά από μια 10ετία συμβίωσης με το kinetic μου από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος και φυσικά θα συνεχίσω να το φοράω περιστασιακά (το λεγόμενο rotation), θα ήθελα να πάρω δώρο στον εαυτό μου κατιτίς καινούργιο/αφόρετο.

Όπως και να έχει όμως σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου  :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος Prince73

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #615 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 09:40:41 πμ »
Να ξερεις ομως οτι μετραει και το ταξιδι   ;)

Σωστοοοόςςςς!!!! :up:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #616 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 12:37:58 μμ »
Να ξερεις ομως οτι μετραει και το ταξιδι   ;)

Γι αυτό και γω δεν έχω πάρει μπλε diver ακόμα. Απολαμβάνω το ταξίδι.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #617 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 01:15:40 μμ »
Καλά εσένα όχι ταξίδι. Ούτε γύρο του κόσμου δεν το λες.
 :D
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #618 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 02:15:57 μμ »
Καλά εσένα όχι ταξίδι. Ούτε γύρο του κόσμου δεν το λες.
 :D
Είμαι ο νέος Φιλέας Φογκ.

Αποσυνδεδεμένος Prince73

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #619 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 09:57:04 πμ »
Καλημέρα σε όλους,

Τελικά έγινε επιλογή και παραγγελία χθες το απόγευμα το IWC Pilot Spitfire (377719) από γνωστό κοσμηματοπωλείο του Κολωνακίου...και με καλή έκπτωση επί της αρχικής τιμής!! ;)

Άντε να έρθει με το καλό, ανυπομονώ...

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις υποδείξεις σας, να είστε καλά και καλές γιορτές!!