Αποστολέας Θέμα: Κινητή τηλεφωνία  (Αναγνώστηκε 83589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eftapsixos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 160
  • mickey έχεις μια τρομπέτα????
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 03, 2010, 10:46:30 πμ »
Τα iphone είναι κλειδωμένα με βάση το serial number της συσκευής απο την apple οπότε αν πάρεις iphone που προοριζόταν για Αγγλία θα λειτουργήσει μόνο με κάρτα σιμ με την οποία έχει σύμβαση σύμβαση η apple στην Αγγλία.

Σαφώς και υπάρχουν κάποια ξεκλειδώματα αλλά κανένα απο αυτά δεν είναι μόνιμο, εκτός απο το ότι δημιουργούν προβλήματα σταθερότητας της συσκευής υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάποια στιγμή να σου κλειδώσει και για να το επαναφέρεις μαζί με το ψάξιμο του πως γίνεται θα χάσεις και ενα 3ωρο περίπου απο το χρόνο σου.
Δεν σου αναφέρω την πιθανότητα να μην ξεκλειδώσε ποτέ αλλά υπάρχει.

Δεν θα έμπλεκα σε κάτι τέτοιο για 100-200 ευρώ.

Το site που εννοώ είναι αυτό http://www.myphone.gr/forum/


Υπάρχουν και νόμιμα+μόνιμα ξεκλειδώματα.. Όταν κάποιος αγοράσει ένα iphone από πχ Αγγλία τότε η εταιρία του το δευσμεύει με συμβόλαιο για 18-24 μήνες. Αφού περάσει το διάστημα αυτό η εταιρία ξεκλειδώνει το τηλέφωνο επιτρέποντας στον χρήστη να αλλάξει δίκτυο αν αυτός το επιθυμεί..

Όπως και να χει αν δούμε καμιά καλή περίπτωση κάτι θα κάνουμε  ;D
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι φοβούνται τις καινούριες
ιδέες... Δεν τρομάζουν βλέποντας τις παλιές?"

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 03, 2010, 11:04:16 πμ »
Αυτό που λές γίνεται αλλά μόνο στην Γαλλία απο ότι ξέρω και πάλι όμως μόνο με γαλλικές κάρτες σιμ λειτουργεί το τηλέφωνο.

Κρατάω μία επιφύλαξη μήπως έχει αλλάξει κάτι σε άλλες χώρες αλλά για την Γαλλία είμαι 1000% σίγουρος.

Αποσυνδεδεμένος eftapsixos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 160
  • mickey έχεις μια τρομπέτα????
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 03, 2010, 11:23:01 πμ »
Καλά μη νομίζεις ότι κι εγώ βάζω το χέρι μου στη φωτιά... Ότι διαβάζω εδώ κι εκεί... Τεσπά! Πάντως για να θίξω άλλο ένα ζήτημα σχετικά με το συγκεκριμένο τηλέφωνο (που το έχω ψάξει όσον αφορά την τιμή του στην Ελλάδα)...

Δεν είναι τουλάχιστων ύποπτο και οι 2 εταιρίες κινητής τηλεφωνίας που το διαθέτουν να το προσφέρουν στην ίδια ακριβώς τιμή με ακρίβεια λεπτού? Τι απέγινε ο περίφημος ανταγωνισμός?

"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι φοβούνται τις καινούριες
ιδέες... Δεν τρομάζουν βλέποντας τις παλιές?"

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 03, 2010, 11:33:50 πμ »
Αναρωτήσου πόσο εύκολα μπορούν να κάνουν μια συμφωνία off the record εφόσον είναι μόνο 2.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 03, 2010, 11:49:36 πμ »
ενας ξαδερφος ειχε παρει το i phone non 3G το πασχα 2008 απο Νεα Υορκη.
του το ειχαν ξεκλειδωσει εκει..
ηταν ενας τυπος με ενα λαπτοπ, του το αφησε και σε 30 λεπτα πηγε και το πηρε ετοιμο.
2 χρονια τωρα το εχει λιωσει στην χρηση και δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα..

ειναι και να σου τυχει βεβαια..

τωρα με τα 3G δεν ξερω τι παιζει... :-\

Αποσυνδεδεμένος eftapsixos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 160
  • mickey έχεις μια τρομπέτα????
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 03, 2010, 01:08:55 μμ »
Αναρωτήσου πόσο εύκολα μπορούν να κάνουν μια συμφωνία off the record εφόσον είναι μόνο 2.

Το ζήτημα είναι ότι τέτοιες "ομοιότητες" τις διαπιστώνεις στις τιμές των συσκευών , στις προσφορές τόσο στα πάγια όσο και στις συνδέσεις. Μου φαίνεται περίεργο και οι 3 εταιρίες να έχουν ακριβώς τις ίδιες ακριβώς τιμές στα περισσότερα προιόντα τους. Νομίζω ότι το ζήτημα αναγάγεται σε καρτελάκι...
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι φοβούνται τις καινούριες
ιδέες... Δεν τρομάζουν βλέποντας τις παλιές?"

Αποσυνδεδεμένος xtasos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 05, 2010, 08:30:54 πμ »
Καλημέρα,
... όσον αφορά το i-phone θα σας παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία. Μου έφεραν την συσκευή (i-phone 3GS 32 G) από Αμερική σε πολύ καλή τιμή (1000 € τότε Ελλάδα - 399 $ !!). Είχε καρτούλα Αμερικής και μέσα σε μισή ώρα το ξεκλείδωσα τόσο ως συσκευή (ανοικτός κώδικας για ελεύθερη χρήση και δωρεάν εφαρμογές) όσο και ως χρήση για άλλη χώρα όπως Ελλάδα. Μετά από 6 μήνες χρήσης, δεν πρόκειτε να ασχοληθώ ξανά με άλλη συσκευή !!!
Πέρασαν από τα χέρια μου αρκετές συσκευές με τελευταία windows mobile phones (τελευταία HTC crouse). Πρώτη φορά έχω συσκευή με πολύ εύκολο χειρισμό, εκμεταλλεύομαι εύκολα της δυνατότητές της (ποιό εύκολη πλοήγηση στο νετ δεν υπάρχει), η συσκευή δεν έχει κολλήσει ποτέ ... και πολλά άλλα πλεονεκτήματα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα !!!

Αποσυνδεδεμένος eftapsixos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 160
  • mickey έχεις μια τρομπέτα????
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:35:56 πμ »
Καλημέρα,
... όσον αφορά το i-phone θα σας παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία. Μου έφεραν την συσκευή (i-phone 3GS 32 G) από Αμερική σε πολύ καλή τιμή (1000 € τότε Ελλάδα - 399 $ !!). Είχε καρτούλα Αμερικής και μέσα σε μισή ώρα το ξεκλείδωσα τόσο ως συσκευή (ανοικτός κώδικας για ελεύθερη χρήση και δωρεάν εφαρμογές) όσο και ως χρήση για άλλη χώρα όπως Ελλάδα. Μετά από 6 μήνες χρήσης, δεν πρόκειτε να ασχοληθώ ξανά με άλλη συσκευή !!!
Πέρασαν από τα χέρια μου αρκετές συσκευές με τελευταία windows mobile phones (τελευταία HTC crouse). Πρώτη φορά έχω συσκευή με πολύ εύκολο χειρισμό, εκμεταλλεύομαι εύκολα της δυνατότητές της (ποιό εύκολη πλοήγηση στο νετ δεν υπάρχει), η συσκευή δεν έχει κολλήσει ποτέ ... και πολλά άλλα πλεονεκτήματα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα !!!

Δεν αμφιβάλει κανείς... ότι είναι καλό κινητό (αν και θα μπορούσε να είναι καλύτερο... ;D) γι αυτό άλλωστε και το κυνηγάμε  ;) Πάντως το καλύτερο είναι να στο φέρει κάποιος απ' έξω... που θα τον βρούμε όμως!! Δεν έχουμε και καμία θεία από το Σικάγο!!  :(
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι φοβούνται τις καινούριες
ιδέες... Δεν τρομάζουν βλέποντας τις παλιές?"

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:57:33 πμ »
Καλημέρα,
... όσον αφορά το i-phone θα σας παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία. Μου έφεραν την συσκευή (i-phone 3GS 32 G) από Αμερική σε πολύ καλή τιμή (1000 € τότε Ελλάδα - 399 $ !!). Είχε καρτούλα Αμερικής και μέσα σε μισή ώρα το ξεκλείδωσα τόσο ως συσκευή (ανοικτός κώδικας για ελεύθερη χρήση και δωρεάν εφαρμογές) όσο και ως χρήση για άλλη χώρα όπως Ελλάδα. Μετά από 6 μήνες χρήσης, δεν πρόκειτε να ασχοληθώ ξανά με άλλη συσκευή !!!
Πέρασαν από τα χέρια μου αρκετές συσκευές με τελευταία windows mobile phones (τελευταία HTC crouse). Πρώτη φορά έχω συσκευή με πολύ εύκολο χειρισμό, εκμεταλλεύομαι εύκολα της δυνατότητές της (ποιό εύκολη πλοήγηση στο νετ δεν υπάρχει), η συσκευή δεν έχει κολλήσει ποτέ ... και πολλά άλλα πλεονεκτήματα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα !!!

1000 euro δεν έκανε ποτέ κανένα Iphone.

Αποσυνδεδεμένος eftapsixos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 160
  • mickey έχεις μια τρομπέτα????
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 05, 2010, 10:00:14 πμ »
1000 euro δεν έκανε ποτέ κανένα Iphone.

Αυτό είναι αλήθεια... Νομίζω 'οτι 3gs το 32gb πρέπει να βγαινει γύρω στα 650-700 €... Πάντως αν ο φίλος μας το πήρε με 400$ μιλάμε για ΔΙΑΦΟΡΑ!! (αν σκεφτείς και την ισοτιμία!! ;))
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι φοβούνται τις καινούριες
ιδέες... Δεν τρομάζουν βλέποντας τις παλιές?"

Αποσυνδεδεμένος xtasos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:31:33 πμ »
989 € 1η τιμή πώλησης στην Ελλάδα κι εγώ το πήρα τότε 399 δολλάρια

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:46:50 πμ »
Η τιμή (989) δεν υπάρχει  το τηλέφωνο το έφεραν στην Ελλάδα cosmote & vodafone και σαν σκέτη συσκευή κόστιζε 649 ευρώ και ήρθε επίσημα εδώ αρχές Αυγούστου/2009 εκτός αν μιλάς για μαύρη αγορά .


Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος xtasos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:49:10 πμ »
Η τιμή (989) δεν υπάρχει  το τηλέφωνο το έφεραν στην Ελλάδα cosmote & vodafone και σαν σκέτη συσκευή κόστιζε 649 ευρώ και ήρθε επίσημα εδώ αρχές Αυγούστου/2009 εκτός αν μιλάς για μαύρη αγορά .


Φιλικά.

... τιμή στο νετ πριν την επίσημη κυκλοφορία του στην Ελλάδα. Το θυμάμαι γιατί έχω κρατημένη την σελίδα την ημέρα που ήρθε.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:51:07 πμ »
Η τιμή (989) δεν υπάρχει  το τηλέφωνο το έφεραν στην Ελλάδα cosmote & vodafone και σαν σκέτη συσκευή κόστιζε 649 ευρώ και ήρθε επίσημα εδώ αρχές Αυγούστου/2009 εκτός αν μιλάς για μαύρη αγορά .


Φιλικά.

Σωστά, τόσο το πήρα εγώ από oteshop ...

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #154 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:56:25 πμ »
Αυτή η τιμή όντως έπαιζε αλλά όπως πολύ σωστά είπες ανεπίσημα.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 03, 2011, 12:07:02 μμ »
Εχει κανεις το Sony Ericsson Xperia X8?Εντυπωσεις αν υπαρχουν?Σκευτομαι να το παρω και θελω αποψεις ;)


Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #156 στις: Απρίλιος 03, 2011, 12:28:25 μμ »
Εχει κανεις το Sony Ericsson Xperia X8?Εντυπωσεις αν υπαρχουν?Σκευτομαι να το παρω και θελω αποψεις ;)




πολλα προβληματα ser το χουν πολλοι γνωστοι μου
ωραιο αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα
 δωσε κατι παραπανω και παρε galaxy s αυτο εχω και ειναι Iphone KILLER καθαροαιμο!
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #157 στις: Απρίλιος 03, 2011, 01:24:05 μμ »
Tο χει η κοπελα μου και να πω την αληθεια μου το ζηλεψα.Ειναι πολυ ομορφο και γρηγορο στην αφη.Μεχρι στιγμης ειναι ευχαριστημενη αν και ειναι λιγο δυσκολο στο μενου.Τι προβληματα εχει παρουσιασει?

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #159 στις: Απρίλιος 03, 2011, 07:02:13 μμ »
Πολυ καλο το review φιλε,βοηθαει αρκετα,σε ευχαριστω.Απο κατω ο Diabolic που σχολιαζει εσυ εισαι?