Αποστολέας Θέμα: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ  (Αναγνώστηκε 17826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος livestrong

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« στις: Μάιος 18, 2011, 03:42:56 μμ »
Μελλοντικός μου στόχος ένα απο τα δύο.
Ίδιο ρολόι, διαφορετικό μέταλλο.
Ατσάλι vs τιτάνιο.
Το 111 πιο γυαλιστερό και κυριλέ.
Το 177 ματ και αλήτικο.
Τα + και - κάθε μετάλλου λίγο πολύ γνωστά.
Το 111 το έχω δει απο κοντά και είναι καταπληκτικό.
Panerai απο τιτάνιο δεν εχω πιάσει στα χέρια μου.
Ρολόγια από ατσάλι έχω αρκετά, από τιτάνιο κανένα.
Δύσκολη επιλογή...





κανένα από τα 2, προτείνω αρμάνι ή γκούτσι αντί  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2011, 11:00:39 μμ από Watch-Collector »

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2011, 04:06:05 μμ »
κανένα από τα 2, προτείνω αρμάνι ή γκούτσι αντί  ;)
Aυτή η μακακία που κολάει ?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2011, 05:37:56 μμ »
κανένα από τα 2, προτείνω αρμάνι ή γκούτσι αντί  ;)

Αρμάνι τζην ή Γκούτσι φόρεμα (για τη γυναίκα);

Αποσυνδεδεμένος livestrong

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2011, 11:24:25 μμ »
Αρμάνι τζην ή Γκούτσι φόρεμα (για τη γυναίκα);

blackbird εξαρτάται αν τα φοράει ή την φοράνε (κ την δείχνουν πιο αλήτισα..)

vcfun όταν θα ξεχωρίζεις την υψηλή ωρολογοποιία (σε αυτά τα λεφτά) από την μόδα θα καταλάβεις που κολάει αυτή η μακακία...
οι προσωπικές απόψεις δεν είναι σεβαστές?

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2011, 11:15:42 πμ »
blackbird εξαρτάται αν τα φοράει ή την φοράνε (κ την δείχνουν πιο αλήτισα..)

vcfun όταν θα ξεχωρίζεις την υψηλή ωρολογοποιία (σε αυτά τα λεφτά) από την μόδα θα καταλάβεις που κολάει αυτή η μακακία...
οι προσωπικές απόψεις δεν είναι σεβαστές?

livestrong συγγνωμη αλλα δεν σε πιανω.
εννοεις οτι τα panerai ειναι υπερτιμημενα και μοδατα?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2011, 12:53:24 μμ από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2011, 11:30:17 πμ »
blackbird εξαρτάται αν τα φοράει ή την φοράνε (κ την δείχνουν πιο αλήτισα..)

vcfun όταν θα ξεχωρίζεις την υψηλή ωρολογοποιία (σε αυτά τα λεφτά) από την μόδα θα καταλάβεις που κολάει αυτή η μακακία...
οι προσωπικές απόψεις δεν είναι σεβαστές?
Αν τα ρολόγια των 6-7000 € νομίζεις ότι είναι Q&Q τότε πάω πάσο !!

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2011, 11:40:44 πμ »
Τα Panerai κρίνονται ως fashion και υπερεκτιμημένα ρολόγια συνήθως από ΜΗ κατόχους! Τα αγοράζουν δε και μετά μανίας αρκετοί ΔΙΣεκατομυριούχοι ... μάλλον είναι "χαζοί" αφού τους κοροϊδεύουν με κόλπα marketing! Βέβαια το ερώτημα παραμένει: "Πως αυτοί οι "χαζοί" έγιναν πλούσιοι?"

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 19, 2011, 11:44:42 πμ »
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω Χριστό.
Μήπως θα μπορούσατε να μπείτε στον κόπο να κάνετε πιο κατανοητά αυτα που εννοειται ;

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 19, 2011, 11:51:15 πμ »
Όλα ξεκίνησαν από αυτό το σχόλιο του livestrong

κανένα από τα 2, προτείνω αρμάνι ή γκούτσι αντί  ;)

που υπονοεί ότι τα PANERAI είναι fashion-wathces ...
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 19, 2011, 12:34:25 μμ »
Σεβαστή η άποψη του livestrong  αλλά τα Πανέρια απέχουν πολύ από τα φάσιον. Έχουν πολύ ιστορία από πίσω και μάλιστα στρατιωτική. Γι' αυτό και είναι τόσο απλά στη σχεδίαση και συγχρόνως τόσο ελκυστικά.

Όσο για την ΥΩ, κάποτε ήταν άγνωστη για την Πανεράι. Είπαμε, στρατιωτικά ρολόγια. Τώρα όμως πια κατασκευάζει δικές της μηχανές και κάποια μοντέλα με πολυπλοκότητες.

Αποσυνδεδεμένος livestrong

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 19, 2011, 02:13:32 μμ »
ούτε είπα ότι είναι Q&Q, ούτε ότι δεν είναι καλά, ούτε είπα ότι είναι χαζοί όσοι τα αγοράζουν, ούτε άφησα να ενοηθεί κάτι τέτοιο. ο καθένας κάνει τα γούστα του κ έχει τη γνώμη του! χαλαρώστε ήμαρτον!

σε αυτά τα λεφτά όταν μπορείς να πάρεις jlc, rolex, zenith, ananta δε βρίσκω κανέναν απολύτος λόγο να στραφείς προς τα panerai!!! για μένα αυτά είναι πολύ σοβαρότερα κ αληθινά ρολόγια από ένα panerai για το οποίο δε θα έδινα πάνω από 1000e! σχετικά με την ιστορία...τώρα ξεκινάει κ κάνει ένα σοβαρό βήμα μπροστά με τη νέα καλίμπρα, τώρα για μένα σοβαρεύεται κ πιστεύω ότι σε 5 χρόνια θα φανούν τα πρώτα αποτελέσματα. ιστορίες με βατράχια κ αεροπλανάκια έχω διαβάσει άπειρες...

με εντυπωσιάσε όμως η κριτική προς μία διαφορετική γνώμη (που δεν έθιξε κανέναν προσωπικά) κ όχι προς κάποιον που βγήκε κ πρόσβαλε.

καλησπέρα σας κ ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος livestrong

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 19, 2011, 02:15:48 μμ »
Σεβαστή η άποψη του livestrong  αλλά τα Πανέρια απέχουν πολύ από τα φάσιον. Έχουν πολύ ιστορία από πίσω και μάλιστα στρατιωτική. Γι' αυτό και είναι τόσο απλά στη σχεδίαση και συγχρόνως τόσο ελκυστικά.

Όσο για την ΥΩ, κάποτε ήταν άγνωστη για την Πανεράι. Είπαμε, στρατιωτικά ρολόγια. Τώρα όμως πια κατασκευάζει δικές της μηχανές και κάποια μοντέλα με πολυπλοκότητες.

νομίζω λέμε το ίδιο πράγμα πάνω κάτω...
κάποιος που έπιασε το σκεπτικό μου..

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2011, 02:27:49 μμ »
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Και τα περί σεβασμού γνώμης επίσης. Όμως ο Κώστας ρώτησε ποιο από τα δύο Πανεράι ρολόγια που του αρέσουν θα διαλέγαμε. Δε ζήτησε καμία γνώμη για jlc, rolex, zenith, ananta, καμία γνώμη για υψηλή ωρολογοποιεία, καμία γνώμη για αρμάνι ή γκούτσι, καμία γνώμη αν αξίζουν για 1000 ευρώ, πόσο μάλλον αν θα τα έδινες εσύ. Απλά: 111 ή 177; Αυτά όλα όσα αναφέρθηκες είναι άσχετα. Πολύ ωραία για ένα άλλο νήμα, αλλά άσχετα με το παρόν. Οπότε μη σου φαίνεται παράξενη η αντίδραση των υπολοίπων μελών.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 19, 2011, 03:04:40 μμ »
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Και τα περί σεβασμού γνώμης επίσης. Όμως ο Κώστας ρώτησε ποιο από τα δύο Πανεράι ρολόγια που του αρέσουν θα διαλέγαμε. Δε ζήτησε καμία γνώμη για jlc, rolex, zenith, ananta, καμία γνώμη για υψηλή ωρολογοποιεία, καμία γνώμη για αρμάνι ή γκούτσι, καμία γνώμη αν αξίζουν για 1000 ευρώ, πόσο μάλλον αν θα τα έδινες εσύ. Απλά: 111 ή 177; Αυτά όλα όσα αναφέρθηκες είναι άσχετα. Πολύ ωραία για ένα άλλο νήμα, αλλά άσχετα με το παρόν. Οπότε μη σου φαίνεται παράξενη η αντίδραση των υπολοίπων μελών.

 :prayer:
BLACKBIRD FOR PRESIDENT

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 19, 2011, 03:07:54 μμ »
ούτε είπα ότι είναι Q&Q, ούτε ότι δεν είναι καλά, ούτε είπα ότι είναι χαζοί όσοι τα αγοράζουν, ούτε άφησα να ενοηθεί κάτι τέτοιο. ο καθένας κάνει τα γούστα του κ έχει τη γνώμη του! χαλαρώστε ήμαρτον!

σε αυτά τα λεφτά όταν μπορείς να πάρεις jlc, rolex, zenith, ananta δε βρίσκω κανέναν απολύτος λόγο να στραφείς προς τα panerai!!! για μένα αυτά είναι πολύ σοβαρότερα κ αληθινά ρολόγια από ένα panerai για το οποίο δε θα έδινα πάνω από 1000e! σχετικά με την ιστορία...τώρα ξεκινάει κ κάνει ένα σοβαρό βήμα μπροστά με τη νέα καλίμπρα, τώρα για μένα σοβαρεύεται κ πιστεύω ότι σε 5 χρόνια θα φανούν τα πρώτα αποτελέσματα. ιστορίες με βατράχια κ αεροπλανάκια έχω διαβάσει άπειρες...

με εντυπωσιάσε όμως η κριτική προς μία διαφορετική γνώμη (που δεν έθιξε κανέναν προσωπικά) κ όχι προς κάποιον που βγήκε κ πρόσβαλε.

καλησπέρα σας κ ευχαριστώ

livestrong τα εχω πει κι εγω στο παρελθον αυτα και εν μερει συμφωνω μαζί σου.
τελικα υπεκυψα!
νομίζω ότι κάτι λέει αυτό...

Αποσυνδεδεμένος livestrong

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 19, 2011, 03:14:11 μμ »
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Και τα περί σεβασμού γνώμης επίσης. Όμως ο Κώστας ρώτησε ποιο από τα δύο Πανεράι ρολόγια που του αρέσουν θα διαλέγαμε. Δε ζήτησε καμία γνώμη για jlc, rolex, zenith, ananta, καμία γνώμη για υψηλή ωρολογοποιεία, καμία γνώμη για αρμάνι ή γκούτσι, καμία γνώμη αν αξίζουν για 1000 ευρώ, πόσο μάλλον αν θα τα έδινες εσύ. Απλά: 111 ή 177; Αυτά όλα όσα αναφέρθηκες είναι άσχετα. Πολύ ωραία για ένα άλλο νήμα, αλλά άσχετα με το παρόν. Οπότε μη σου φαίνεται παράξενη η αντίδραση των υπολοίπων μελών.

ποιό από τα 2 θα διαλέγαμε κ είπα τη γνώμη μου ΚΑΝΕΝΑ!
το τρολάρισμα αν το δεις πιο συγκεντρωμένα θα δεις ότι γίνεται από άλλους περι μακακίες, φορέματα κ τζην.
Άσχετα επίσης είναι τα περι ιστορίας, πολυπλοκότητες, απλότητας κλπ που ανέφερες κ ποσώς μας ενδιαφέρουν άρα δε βλέπω καμία διαφορά με τις δικές μου αναφορές που έθιξες. Εκτός κ αν εσύ έχεις κάποια δικαιώματα που το δικαιολογούν.

άλλωστε από πότε μια συζήτηση ποινικοποιήτε σε συγκεκριμένα πράγματα? μια κουβέντα πρέπει να είναι πολυσύνθετη κ πολυδιάστατη κ μάλλον εδώ επικρατούν συγκεκριμένοι νόμοι που δε γνωρίζω!

τέλοσπαντων, δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα, λυπάμαι

Αποσυνδεδεμένος livestrong

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 19, 2011, 03:16:59 μμ »
livestrong τα εχω πει κι εγω στο παρελθον αυτα και εν μερει συμφωνω μαζί σου.
τελικα υπεκυψα!
νομίζω ότι κάτι λέει αυτό...

κώστα σεβαστό κ κατανοητό, είναι πολύ όμορφα κ ποιοτικά ρολόγια.
απλά στην ερώτησή σου νομίζω ότι απάντηση δεν είναι μόνο 111 ή 177, απάντηση είναι κ το κανένα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 19, 2011, 03:20:09 μμ »
Panerai και Rolex είναι οι δύο εταιρείες με τους πιο φανατικούς φίλους και τους πιο φανατισμένους εχθρούς, οπότε δεν με εκπλήσσει η αντίδραση.

Πάντως αγαπητέ livestrong να θεωρείς την Rolex ΥΩ αλλά την Panerai εταιρεία της σειράς, είναι λίγο περίεργο.

Επίσης ότι θα έβλεπα στην ίδια πρόταση JLC, Rolex και Seiko, σαν να είναι τρεις εταιρείς του ίδιου επιπέδου, δεν θα το φανταζόμουν.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 19, 2011, 03:21:36 μμ »
Απ' την Πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα.


Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΡΟΛΟΓΙΑ PANERAI: AΠΟΨΕΙΣ-ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 19, 2011, 03:24:58 μμ »
κώστα σεβαστό κ κατανοητό, είναι πολύ όμορφα κ ποιοτικά ρολόγια.
απλά στην ερώτησή σου νομίζω ότι απάντηση δεν είναι μόνο 111 ή 177, απάντηση είναι κ το κανένα.
άλλο το "κανένα απ΄τα 2"
           και
άλλο το "κανένα από τα 2, προτείνω αρμάνι ή γκούτσι αντί"