Αποστολέας Θέμα: Λουράκι για swatch irony  (Αναγνώστηκε 4372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Λουράκι για swatch irony
« στις: Μάιος 19, 2012, 07:38:28 πμ »
Καλημέρα.
Ξεκίνησα πρόσφατα το προσφιλές άθλημα της αλλαγής λουριών και αφού εξασκήθηκα σε δικά μου ρολόγια προέκυψε και ρολόι φίλου.
Ο φίλος αυτός έχει γενικά το εξής πρόβλημα: Ιδρώνει πολύ στον καρπό με αποτέλεσμα στα περισσότερα ρολόγια που φορούσε να οξειδώνεται η πλάτη τους και να του δημιουργεί ερεθισμούς.
Πρίν αρκετά χρόνια του χάρισα ένα swatch irony και μέχρι πρόσφατα δεν είχε κανένα τέτοιο πρόβλημα.
Πριν μερικές ημέρες όμως άρχισε και αυτό να του δημιουργεί ερεθισμούς.
Σκέφτηκα να αντικαταστήσω τον μπρασελέ του με ένα NATO λουρί.
Έχω όμως την εντύπωση οτι τα irony έχουν διαφορετικό σύστημα συγκράτησης στα λουριά οπότε μάλλον τα NATO δεν θα ταιριάζουν.
Στην περίπτωση αυτή μπορώ να σκεφθώ μόνο λουρί με pad κάτω απο το ρολόι.
Κάποια ιδέα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
corum bubble, 6497 unitas based diy,steinhart ocean black dlc

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Λουράκι για swatch irony
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 19, 2012, 09:30:35 πμ »
Το Nato σε swatch θελει πατεντα (το ειχε κανει ενας τυπος στο watchuseek).
Απο την αλλη μερια -και υποθετοντας οτι μιλας για δερματινο λουρι που προκαλει το "θεμα"- μπορει να περασει ενα swatch λουρακι απο καουτσουκ η ακομη και μπρασελε.

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λουράκι για swatch irony
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 19, 2012, 02:28:58 μμ »
Το irony έχει μπρασελέ.
Βέβαια το πρόβλημα εντοπίζεται προς το παρόν στο σημείο επαφής του καρπού με την πλάτη του ρολογιού.
Γι αυτό αναφέρθηκα σε λουρί NATO ή σε pad. Το τελευταίο μάλιστα σε συνδυασμό με δερμάτινο λουρί μην τυχόν στο μέλλον δημιουργηθεί πρόβλημα και από τον μπρασελέ.
corum bubble, 6497 unitas based diy,steinhart ocean black dlc

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: Λουράκι για swatch irony
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 19, 2012, 03:44:01 μμ »
χαιρετώ,
αν το πρόβλημα πάντως είναι ο ιδρώτας, το δερμάτινο δεν είναι ότι καλύτερο νομίζω..
αφού το μπρασελέ δε δημιουργεί πρόβλημα ίσως υπάρχει κάποιος τρόπος να "φτιαχτεί" η πλάτη του ρολογιού, ίσως υπάρχει κάποιο υλικό που μπορεί να επαλειφθεί πχ.. δεν ξέρω..

φιλικά
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος PiNiOn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Λουράκι για swatch irony
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 04:03:12 μμ »
Ξεθάβω το topic γιατί ψάχνω ένα τρόπο να μπει nato λουράκι σε Swatch Chrono. Είδα ότι το Scuba-libre (κλικ) έχει κάποιου είδους αντάπτορα στα lugs και μπαίνει nato κανονικά. Άραγε 1) βρίσκει κάποιος τον αντάπτορα ξεχωριστά 2) οι διαστάσεις είναι οκ για Irony/Chrono κλπ;

Thanks.
Time is ticking
......................
Sector ADV3000 :: Sector ADV3500 :: Sector SGE200 :: Invicta 8926OB :: Philip Watch AQ2000 :: Bulova Accutron Diver