Αποστολέας Θέμα: JAEGER LECOULTRE  (Αναγνώστηκε 662186 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #340 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 01:12:45 μμ »
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #341 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 01:43:03 μμ »
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.tp178.com/tjn/jlc/autotrac/hometime.jpg&imgrefurl=http://www.network54.com/Forum/234648/thread/1078680164/In%2Bsearch%2Bof%2Bthe%2Bperfect%2Bmovement,%2BAutotractor%2Bfirst%2Bused%2Bin%2BHome%2BTime%2Band%2BDualmatic!&h=857&w=640&sz=46&hl=el&start=2&um=1&usg=__bkgszCf_VkRtl4x80a8inq5Y3jw=&tbnid=4sdPDIA5MakdWM:&tbnh=145&tbnw=108&prev=/images%3Fq%3Djaeger%2Blecoultre%2Bhome%2Btime%26um%3D1%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26sa%3DN
κατι τετοια διαβαζω και πεφτουν οι αντιστασεις μου(με βλεπω μεχρι τα χριστουγενα να αγοραζω ;D)

Καταπληκτικό link δεν το είχα δει !!!
Αλλά να σου υπενθυμήσω ότι το Master Control Home Time, και Master Compressor Dual Time,
και Master Compressor Memovox δεν υπάρχουν πια στο site της JLC ... :(

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #342 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 01:43:53 μμ »
Σε ευχαριστώ για το καταπληκτικό link....Το επόμενο ρολόι μου -μετα το longiness- θα είναι οποσδήποτε ένα JLC.la Haute Horlogerie at its best :)
Όσοι πιστοί προσέλθετε !!! ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #343 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 01:49:19 μμ »
Καταπληκτικό link δεν το είχα δει !!!
Αλλά να σου υπενθυμήσω ότι το Master Control Home Time, και Master Compressor Dual Time,
και Master Compressor Memovox δεν υπάρχουν πια στο site της JLC ... :(

Φιλικά Στέφανος.
ναι σημερα το ειδα
τι δεν paragetai πλεον το hometime?

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #344 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 02:24:30 μμ »
ναι σημερα το ειδα
τι δεν paragetai πλεον το hometime?
Μάλλον ναι ... :(

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #345 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 03:55:42 μμ »
Μόλις γράφτηκα στο JLC club.Πέρα από το γεγονός οτι έχεις άμεσες πληροφορίες για οτιδήποτε νεό,προσκλήσεις για events ανα το κόσμο κτλ κτλ έχει ένα παιχνιδάκι watchmaker...Το comment σας το γράφω πριν το παίξω,οπότε εντυπώσεις μετά από λίγη ώρα ^^

update:Το παιχνίδι έχει ως εξής..Παρακολουθείς ένα βίντεο,που σου δίνει βήμα βήμα οδηγίες για την συναρμοόγηση του μηχανισμού,και κατόπιν περνάμε στο πρακτικό κομμάτι όπου πρέπει να τοποθετήσεις τα κομμάτια με τη σειρά για να φτιάξεις έτσι εσύ τα διάφορα μέρη του μηχανισμού.Ο χρόνος που θα κάνεις να ολοκληρώσεις το κάθε μέρος μετράει και φυσικά μετράει και ο συνολικός χρόνος κατασκευής της μηχανής.Η JLC ισχυρίζεται οτι θα ανταμοίψει όλους όσους θα καταφέρουν να ολοκληρώσουν την μηχανή και ο καλύτερος χρόνος για το έτος θα έχει ενα grand prize -μην με ρωτήσετε τι γιατί μόνο εικασίες μπορώ να κάνω και ανατριχιάζω στη σκέψη του τι θα μπορούσε να είναι αυτό-.Υπάρχει επίσης δέσμευση από μεριάς JLC οτι το παζλ θα ανανεώνεται με καινούριους (όχι αναγκαστικά χρονολογικά) μηχανισμούς,οπότε το ενδιαφέρον αναμένεται να διατηρείται σε υψηλά επίπεδα.Συνολικά πρόκειται για ένα παιχνίδι που κάθε φίλος με το ελάχιστο πάθος για τα ρολόγια πρέπει να εξερευνήσει έστω κια μια φορά στη ζωή του,αν και εγγυώμαι προσωπικά οτι δεν θα αρκεστεί σε μια απλή ματιά,γιατί εμένα τουλάχιστον μου έγινε εμμονή να φτιάξω ολόκληρο το μηχανισμό!!! ;D

Πάντως για τον καλύτερο χρόνο μπορείται να το ξεχάσετε.Ενδεικτικά να αναφέρω οτι στο δεύτερο κομμάτι του παζλ,δλδ στη συναρμολόγηση του intermidiate wheel,του crown wheel και άλλων πολλών κομματιών,ο χρόνος μου με σημειώσεις και πηγαίνοντας από τη μια σελίδα με εξαρτήματα στην άλλη σχεδόν μηχανικά -χωρίς λάθη- είναι στα 2 λεπτά και 18 δεύτερα...όταν ο καλύτερος χρόνος σε αυτό το κομμάτι ειναι ενός καναδού στα 58 δεύτερα  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2008, 05:54:47 μμ από azaas »
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #346 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 06:25:35 μμ »
Πέρυσι το " 'έπαθλο " το κέρδισε μια Βελγίδα πωλήτρια ...  :-\
Και ήταν ένα JLC REVERSO !!!!!!!

Αν είχες και JLC ρολόι ή κάνει register το JLC ρολόι σου τότε έχεις και ένα άλλο μικρό δωράκι ...  ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #347 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 06:42:47 μμ »
μπορει καποιοσ να δωσει το url του jlc club?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2008, 06:55:57 μμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #348 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 07:01:20 μμ »
μπορει καποιοσ να δωσει το url του jlc club?


Νίκο είναι αυτό http://www.jaeger-lecoultre.com/leclub/login.jsp
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

warover

  • Επισκέπτης
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #349 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 07:37:25 μμ »

warover

  • Επισκέπτης
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 09:43:27 μμ »
ok το προγραματακι πηραμε και το certificate ;D
se 6:50'' me δυο λαθοι 0 βοηθειες
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2008, 06:47:52 πμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 07:22:48 πμ »
ok το προγραματακι πηραμε και το certificate ;D
se 6:50'' me δυο λαθοι 0 βοηθειες

Έκανες 6:50'' για όλο το μηχανισμό???wow καταπληκτικός χρόνος ^^ Όσο για την Βελγίδα πωλήτρια που αναφέρει ο Στέφανος οτι κέρδισε πέρυσι,και φέτος βλέπω οτι κονταροχτυπιούνται Βέλγιο και Καναδάς,οπότε παίζει να είναι και η ίδια...
you cannot kill what you did not create

warover

  • Επισκέπτης
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 08:35:21 πμ »
Έκανες 6:50'' για όλο το μηχανισμό???wow καταπληκτικός χρόνος ^^ Όσο για την Βελγίδα πωλήτρια που αναφέρει ο Στέφανος οτι κέρδισε πέρυσι,και φέτος βλέπω οτι κονταροχτυπιούνται Βέλγιο και Καναδάς,οπότε παίζει να είναι και η ίδια...
καθολου καταπληκτικος μετα απο 1:30 ωρα ασχολιας τα κανεις σχεδον ολλα μηχανικα αλλα απο οτι ειδα χανω πολυ χρονο στα barrels γιατι εχει πολες διαφορτικες βιδες ;D

warover

  • Επισκέπτης
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 08:47:10 πμ »
αλλα εκει μετα που leei congratulations κανει printing κολαει παντα εμενα  :(

warover

  • Επισκέπτης
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 11:33:41 πμ »
new record 4:30 και αν δεν παω κατω απο 2:20 δεν σταματαω ;D
ΥΓ
το acount μου ειναι warover_gr

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 01:46:47 μμ »
new record 4:30 και αν δεν παω κατω απο 2:20 δεν σταματαω ;D
ΥΓ
το acount μου ειναι warover_gr

Εγώ θα σου λεγα να τ' αφήσεις τα ρολόγια και να προσπαθήσεις να "ρίξεις" καμιά Σκανδιναβή μπουκιά και συγχώριο σε χρόνο κάτω από 2:20".
Τα ρολόγια θα τα βρεις, δεν φεύγουν.  ;)

warover

  • Επισκέπτης
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 02:33:52 μμ »
Εγώ θα σου λεγα να τ' αφήσεις τα ρολόγια και να προσπαθήσεις να "ρίξεις" καμιά Σκανδιναβή μπουκιά και συγχώριο σε χρόνο κάτω από 2:20".
Τα ρολόγια θα τα βρεις, δεν φεύγουν.  ;)
Καταρχήν δεν το κάνω για το ρολόι αλλα αρνούμαι να δεχτώ ότι κάποιος είναι καλύτερos ;D γενικά μου αρέσει να δοκιμάζω τις δυνάμεις μου ;)
ΥΓ
Μην γράφεις τέτοια και τα διαβάσει το αίσθημα και έχουμε αλλα προβλήματα μετα ;D
3:59 και συνεχιζω με τις 15 του μηνα ομως
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2008, 03:26:45 μμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 10:39:12 πμ »
It's official!!!! Είμαι ο πρώτος φανατικός της JLC χωρίς ουσιαστικά να έχω κάποιο ρολόι της εταιρείας....Κάθομαι μέρες τώρα και μελετάω τα μοντέλα της,παλιά και καινούργια,τους μηχανισμούς της και το τι έχει προσφέρει στην βιομηχανία ρολογιού εν γένη και έχω μείνει μ@μάκας!!!!
Βλέπω το JAEGER LECOULTRE COMPRESSOR DIVING CHRONOGRAPH και το τι έχουν κάνει οι μηχανικοί με τις κορώνες και έχω μείνει άφωνος.Πάω στο Master compressor Geographic με τα διάφορα time zones,το παραθυράκι am/pm και την ίδια μοναδική τεχνολογία στις κορώνες του -δεν μιλάω για ομορφιά μιας και αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό- και βλέπω οτι το αγοράζω με 7000 δολλάρια  :o :o :o
Μετά συνέχισα στα Reverso "βούτηξα κυριολεκτικά στην ιστορία τους,τις καινοτομίες τους και την ομορφία τους και πιστεύω οτι άρχισα να καταλαβαίνω γιατί το συγκεκριμένο ρολόι εκτός του οτι διεκδικεί τις δάφνες του πιο κλασσάτου μοντέλου που φτιάχτηκε ποτέ,χαίρει απεριόριστης εκτίμησης των "σοφών" της μηχανικής.Κατόπιν ανακάλυψα την μαγεία του Master Compressor EXTREME World Chronograph και την μοναδική -παντεταρισμένη από την JLC- μέθοδο απορόφησης κραδασμών!!!!Εξέλιξη επίσης η εταιρεία παρουσιάζει σε μικρότερα αλλά ίσης σημασίας ζητήματα,όπως για παράδειγμα ένα εξελιγμένο σύστημα αλλαγής στα λουριά.....Και μετά απ'όλα αυτά *drum roll* έπεσα στο Duometre!!!Δεν θα μπώ καν στην διαδικασία να γράψω για αυτό το ρολόι,μόνο και μόνο για να σας παροτρύνω να μπείτε στο site της JLC και να το ανακαλύψετε μόνοι σας -αν δεν το έχετε κάνει ήδη-.

Τώρα θα μου πείτε κάτι σας είπα...Είμαστε σε ένα forum φίλων των ρολογιών και μάλιστα στο thread της JLC.ΟΚ αλλά εγώ τώρα είδα το φως και είπα να κάνω μια εξομολόγηση σε όλους εσάς που πιστεύω οτι θα καταλάβετε τον ενθουσιασμό μου.Και πέρα απ'όλα αυτά θέλω να πώ ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ σε ένα από τα πλέον αγαπητά μέλη του site.Στέφανε,διάβαζα τα "rants" σου για την JLC πάντα με κάποια επιφύλαξη και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής με μια δόση αποδοκιμασίας για το "κόλλημά" σου.Τώρα καταλαβαίνω.Χωρίς να θέλω να παραγνωρίσω την σημασία άλλων εταιριών-σταθμών του χώρου,πιστεύω οτι βρήκα την εταιρεία που πληρεί εξολοκλήρου τα δικά μου στανταρς,σε επίπεδο σχεδιαστικής και μηχανολογικής δημιουργίας/καινοτομίας.

Το θέμα λοιπόν έχει ως εξής.Μιας και είμαι φοιτητής,με μεταπτυχιακό να περιμένει στην γωνία και χωρίς ουσιαστικές πηγές εσόδων,πλην poker και γονιών,θα κάνω το "σκ@τό μου παξιμάδι",όπως λέει και η σοφή ρήση και με μεγάλη βοήθεια από οικογένεια και φίλους,τα Χριστούγεννα ελπίζω να κάνω το καλύτερο δώρο στον εαυτό μου,το οποίο και θα μοιραστώ πρώτα απ'όλα μαζί σας.Ένα Master Compressor Chronograph.

ps:sry για το μεγάλο post αλλά με πρωινό καφεδάκι και τσιγαράκι σου έρχεται όρεξη για κάτι τέτοια...τουλάχιστον σε μένα  ;D ;D ;D ;D ;D
you cannot kill what you did not create

warover

  • Επισκέπτης
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 10:47:58 πμ »
It's official!!!! Είμαι ο πρώτος φανατικός της JLC χωρίς ουσιαστικά να έχω κάποιο ρολόι της εταιρείας....Κάθομαι μέρες τώρα και μελετάω τα μοντέλα της,παλιά και καινούργια,τους μηχανισμούς της και το τι έχει προσφέρει στην βιομηχανία ρολογιού εν γένη και έχω μείνει μ@μάκας!!!!
Βλέπω το JAEGER LECOULTRE COMPRESSOR DIVING CHRONOGRAPH και το τι έχουν κάνει οι μηχανικοί με τις κορώνες και έχω μείνει άφωνος.Πάω στο Master compressor Geographic με τα διάφορα time zones,το παραθυράκι am/pm και την ίδια μοναδική τεχνολογία στις κορώνες του -δεν μιλάω για ομορφιά μιας και αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό- και βλέπω οτι το αγοράζω με 7000 δολλάρια  :o :o :o
Μετά συνέχισα στα Reverso "βούτηξα κυριολεκτικά στην ιστορία τους,τις καινοτομίες τους και την ομορφία τους και πιστεύω οτι άρχισα να καταλαβαίνω γιατί το συγκεκριμένο ρολόι εκτός του οτι διεκδικεί τις δάφνες του πιο κλασσάτου μοντέλου που φτιάχτηκε ποτέ,χαίρει απεριόριστης εκτίμησης των "σοφών" της μηχανικής.Κατόπιν ανακάλυψα την μαγεία του Master Compressor EXTREME World Chronograph και την μοναδική -παντεταρισμένη από την JLC- μέθοδο απορόφησης κραδασμών!!!!Εξέλιξη επίσης η εταιρεία παρουσιάζει σε μικρότερα αλλά ίσης σημασίας ζητήματα,όπως για παράδειγμα ένα εξελιγμένο σύστημα αλλαγής στα λουριά.....Και μετά απ'όλα αυτά *drum roll* έπεσα στο Duometre!!!Δεν θα μπώ καν στην διαδικασία να γράψω για αυτό το ρολόι,μόνο και μόνο για να σας παροτρύνω να μπείτε στο site της JLC και να το ανακαλύψετε μόνοι σας -αν δεν το έχετε κάνει ήδη-.

Τώρα θα μου πείτε κάτι σας είπα...Είμαστε σε ένα forum φίλων των ρολογιών και μάλιστα στο thread της JLC.ΟΚ αλλά εγώ τώρα είδα το φως και είπα να κάνω μια εξομολόγηση σε όλους εσάς που πιστεύω οτι θα καταλάβετε τον ενθουσιασμό μου.Και πέρα απ'όλα αυτά θέλω να πώ ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ σε ένα από τα πλέον αγαπητά μέλη του site.Στέφανε,διάβαζα τα "rants" σου για την JLC πάντα με κάποια επιφύλαξη και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής με μια δόση αποδοκιμασίας για το "κόλλημά" σου.Τώρα καταλαβαίνω.Χωρίς να θέλω να παραγνωρίσω την σημασία άλλων εταιριών-σταθμών του χώρου,πιστεύω οτι βρήκα την εταιρεία που πληρεί εξολοκλήρου τα δικά μου στανταρς,σε επίπεδο σχεδιαστικής και μηχανολογικής δημιουργίας/καινοτομίας.

Το θέμα λοιπόν έχει ως εξής.Μιας και είμαι φοιτητής,με μεταπτυχιακό να περιμένει στην γωνία και χωρίς ουσιαστικές πηγές εσόδων,πλην poker και γονιών,θα κάνω το "σκ@τό μου παξιμάδι",όπως λέει και η σοφή ρήση και με μεγάλη βοήθεια από οικογένεια και φίλους,τα Χριστούγεννα ελπίζω να κάνω το καλύτερο δώρο στον εαυτό μου,το οποίο και θα μοιραστώ πρώτα απ'όλα μαζί σας.Ένα Master Compressor Chronograph.

ps:sry για το μεγάλο post αλλά με πρωινό καφεδάκι και τσιγαράκι σου έρχεται όρεξη για κάτι τέτοια...τουλάχιστον σε μένα  ;D ;D ;D ;D ;D
χμ το poker δεν ειναι παρανομο στην Ελλαδα? ;D
ΥΓ
παρε βαθιες ανασες και προσπαθησε να χαλαρωσεις και εγω αν δεν σκεφτομουν για το μεταπτυχιακο μου θα ειχα ηδη η το master geografic η το 8 days

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: JAEGER LE COULTRE
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 10:58:29 πμ »
χμ το poker δεν ειναι παρανομο στην Ελλαδα? ;D
ΥΓ
παρε βαθιες ανασες και προσπαθησε να χαλαρωσεις και εγω αν δεν σκεφτομουν για το μεταπτυχιακο μου θα ειχα ηδη η το master geografic η το 8 days

Πόκερ παίζω στο νετ και σε κάποια tours στο εξωτερικό  ;D Τα λεφτά του μεταπτυχιακού δεν κινδυνεύουν μιας και είναι κλεισμενα σε ειδικό λογαριασμό και οι μόνοι δικαιούχοι σε αυτό το account είναι οι γονείς μου (καταραμένοι προνοητικοί γονείς :P ).Πάντως για να σου δώσω να καταλάβεις πόσο ζεστά το έχω πάρει όλο το θέμα,ακύρωσα ήδη την παραγγελία ενός άλλου ρολογιού χιχι.Στις αρχές του χρόνου ήθελα σαν τρελός ένα zenith και ένα Sinn.Ποτέ μου δεν τα πήρα γιατί ή αγόραζα κάτι άλλο ή χάλαγα τα λεφτά σε άλλα πράγματα ,πράγμα που δείχνει οτι απλά τα ήθελα και δεν τα ΠΟΘΟΥΣΑ!!!Το JLC όμως είναι μια τελείως διαφορετική ιστορία...Όπως προείπα ήδη ακύρωσα την αγορά άλλου ρολογιού,δεν θα αγοράσω το καινούριο macbook pro που είχα στα σκαριά,δεν θα αγοράσω το καινούριο κινητό που ήθελα,τέρμα τα ταξίδια,τέρμα τα φαγητά στα εστιατόρια με τους φίλους μου,τέρμα όλα.Το θέμα είναι οτι οι φίλοι μου θα με καταλάβουν...με την κοπέλα μου δεν ξέρω τι θα γίνει :P Μπααα και αυτή θα καταλάβει...άλλωστε σχεδόν όλες μας οι βόλτες και οι εκδρομές συμπεριλαμβάνουν και την απαραίτητη επίσκεψη σε κάποι κατάστημα με αυτή να κάθεται και να βαριέται τη ζωή της lol  :D :D :D
you cannot kill what you did not create