Αποστολέας Θέμα: Αγορά ρολογιού Guess...  (Αναγνώστηκε 7444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος W4tch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Αγορά ρολογιού Guess...
« στις: Οκτώβριος 31, 2010, 06:43:36 μμ »
Κατ' αρχήν καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε.

Κατά δεύτερον θα ήθελα την άποψή σας για ένα ρολόι που πρόκειται να αγοράσω. Σκέφτομαι για το Guess W95111G3 από το συγκεκριμένο ηλεκτρονικό μαγαζί στην Αγγλία. Έχει ψωνίσει κανείς από εκεί; Θεωρείται αξιόπιστο;

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο site (εντός ΕΕ) με καλές τιμές; Γιατί το συγκεκριμένο το βρήκα στην Ελλάδα 160€+.

Επίσης το βρίσκετε καλό για τα λεφτά του; Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα εντελώς γιατί δεν το έχω δοκιμάσει στο χέρι μου, κάτι που πρόκειται να κάνω.

Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 07:43:15 μμ »
Άμα σου αρέσει πάρτο. Κράτησε το μακρυά από νερά και όσο αντέξει η κινέζικη ηλεκτρονική καρδιά του.
Δύσκολα κάποιος εδώ μέσα θα επικροτήσει αγορά fashion ρολογιού. Γενικά σε αυτά τα χρήματα οι προτάσεις είναι για seiko, citizen, orient και γενικά εταιρείες που φτιάχνουν ρολόγια, όχι ρούχα και τσάντες.
Πάντως το γούστο είναι πάντα ο τελικός κριτής, οπότε αν είσαι αποφασισμένος κάνεις πολύ καλά και ψάχνεις την καλύτερη τιμή. Δες και στο αγγλικό ebay μήπως παίζει τίποτα.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος W4tch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 07:59:06 μμ »
Για να είμαι ειλικρινής το ρολόι το παίρνω καθαρά για πρακτικούς λόγους. Μου αρκεί να βλέπω την ώρα και απολύτως τίποτα άλλο. Απ' την στιγμή λοιπόν που είμαι αναγκασμένος να φορέσω ένα το θέλω απλό/λιτό/όμορφο (σύμφωνα με τα γούστα μου πάντα). Το αν θα μου δείχνει πόσα ft απέχει η σελήνη απ' την γη την συγκεκριμένη στιγμή δεν μου λέει κάτι.

Σε αυτά τα λεφτά δεν βρίσκω αξιόλογους μηχανισμούς; Δηλαδή ένα swatch σε παρόμοια τιμή θα είναι κινέζικο το εσωτερικό του;

Τέλος μπορώ να εμπιστευτώ το συγκεκριμένο μαγαζί;

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 08:42:55 μμ »
Οι παρακάτω προτάσεις του koubilaihan δεν εμπεριέχουν πολύπλοκες ρυθμίσεις και ενδείξεις.
Για παράδειγμα μπορείς να δεις αυτό το Orient.

Γενικά, σε αυτά τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις μπορείς να βρεις ένα αυτόματο αξιοπρεπές ρολόι, με τις ενδείξεις που θέλεις και σαφώς πιο ποιοτικό από κάποια μάρκα η οποία εκτός απο ρολόγια παράγει και άλλα προϊόντα.

Αποσυνδεδεμένος W4tch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 08:47:43 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κάτι σε πιο "fashion" έχουμε;  8)

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:00:13 μμ »
Οχι ,το guess παρε...

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:04:44 μμ »
Γνωμη μου και εμενα παρε το Guess,σου αρεσει πανω απ ολα,ειναι οικονομικο κυριως αν το βρεις απο site,σε βολευει γι αυτα που ζητας.Αφου λοιπον εχεις καταληξει και το ρολοι αυτο στα εκπληρωνει βουρ λοιπον ;)
                                                          Φιλικα
                                                            Ser

Αποσυνδεδεμένος W4tch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:06:02 μμ »
Οχι ,το guess παρε...

Έχεις προηγούμενη εμπειρία με δαύτα;  ???

Γνωμη μου και εμενα παρε το Guess,σου αρεσει πανω απ ολα,ειναι οικονομικο κυριως αν το βρεις απο site,σε βολευει γι αυτα που ζητας.Αφου λοιπον εχεις καταληξει και το ρολοι αυτο στα εκπληρωνει βουρ λοιπον ;)
                                                          Φιλικα
                                                            Ser

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Απλά αν είναι υπερτιμημένο όπως κατάλαβα, να κοιτάξω και πουθενά αλλού και να κάνω κάποιες παραχωρήσεις στο γούστο.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:13:33 μμ »
Εναλακτικά αυτά τα χρήματα, κοίταξε κάτι σε Casio, Swatch, ή και σε C.K, μιας και οι μηχανισμοί της, είναι ελβετικοί ΕΤΑ..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:19:28 μμ »
E τοτε μπορεις να κοιταξεις και σε αλλες εταιριες και το design και την ομορφια θα την βρεις και αλλου εγω νομιζα πως μονο το συγκεκριμενο ηθελες γι αυτο και στο πα.Εναλλακτικα δες τις εταιριες που σου προτεινουν και οι υπολοιποι φιλοι ;)

Αποσυνδεδεμένος W4tch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 09:57:07 μμ »
Εναλακτικά αυτά τα χρήματα, κοίταξε κάτι σε Casio, Swatch, ή και σε C.K, μιας και οι μηχανισμοί της, είναι ελβετικοί ΕΤΑ..


Και αυτό μπορώ να πω πως μου αρέσει. Μιλάμε για καλύτερο μηχανισμό απ' το αρχικό guess;

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 12:53:06 πμ »
Αγαπητέ W4tch καλώς όρισες στο forum.

Για μένα τα ονόματα στο καντράν έχουν μικρή σημασία και μετράει το ποιος φτιάχνει το ρολόι. Και σίγουρα η guess που βγάζει τα υπέροχα jeans δεν έχει καμία συμμετοχή στην κατασκευή των ρολογιών.
Από τη wikipedia:
   Timex Group B.V., a Dutch holding company, is the corporate parent of several watchmaking companies around the globe including Timex Group USA, Inc.[10] Businesses and exclusive worldwide licenses include the Timex Business Unit (Timex, Timex Ironman, Opex, TX, Nautica, Marc Eckō), Timex Group Luxury Watches (Valentino, Salvatore Ferragamo), Sequel (Guess, Gc), Vertime (Versace, Versus), Vincent Bérard and Giorgio Galli Design Lab.[13][34] Today, Timex Group B.V.'s products are manufactured in the Far East and in Switzerland, often based on technology that continues to be developed in the United States and in Germany. The group has operations in a number of countries in Europe, the Americas, and Asia.

Σαν συμπέρασμα θα έλεγα μάλλον ακριβό για timex και με λίγο γκουγλινκ θα βρεις παραπλήσια τιμή στα ελληνικά on-line καταστήματα (θα έχεις και εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας)








Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 01:52:17 πμ »
Και αυτό μπορώ να πω πως μου αρέσει. Μιλάμε για καλύτερο μηχανισμό απ' το αρχικό guess;


 ΝΑΙ!
Μάλιστα  γράφει ''Swiss Made'' στο κάτω μέρος, πράγμα που δεν το αναγράφουν όσες εταιρίες δεν φέρουν Ελβετικές μηχανές, πλην των Ιαπωνικών, που γράφουν ''Japan made'', ή κάτι αντίστοιχο..
Όσοι φοράνε κινέζικες, δεν το αναγράφουν, για..ευνόητους λόγους όσο αξιόπιστες μπορεί να είναι..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 01:59:16 πμ »
Ο grecellinn είναι ακόμα πιο κατατοπιστικός..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος W4tch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 03:01:37 πμ »
Και οι 2 άκρως κατατοπιστικοί. Ευχαριστώ πολύ.

Σε γενικές γραμμές απ΄ ότι κατάλαβα ψάχνω την μαγική λέξη "Swiss" με ότι αυτό συνεπάγεται (κυρίως στην τιμή).  :P

Αποσυνδεδεμένος W4tch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 03:04:10 πμ »
Σαν συμπέρασμα θα έλεγα μάλλον ακριβό για timex και με λίγο γκουγλινκ θα βρεις παραπλήσια τιμή στα ελληνικά on-line καταστήματα (θα έχεις και εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας)

κάποια από αυτά είναι......;;;

Αποσυνδεδεμένος W4tch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 04:42:29 μμ »
Σήμερα πήγα να δοκιμάσω μερικά στο χέρι μου. Το Guess είναι αρκετά μικρής διαμέτρου για τα γούστα μου οπότε απορρίπτεται. Κοίταξα μερικά CK τα οποία μου άρεσαν αλλά μερικά από αυτά είχαν τσουχτερή τιμή (που προς το παρόν δεν έχω ούτε χρήμα ούτε διάθεση να το διαθέσω σ' ένα καλό ρολόι).

Μετά κοίταξα κάτι chronos της Swatch τα οποία μου άρεσαν και ξεχώρισα αυτό στα 139€. Τι γνώμη έχετε; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο ίδιου ή άλλου brand;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 05:33:16 μμ »
Το guess είναι 44άρι από ότι είδα. Έλα πες την αλήθεια, είσαι ο Πύρρος Δήμας και μπήκες να μας κάνεις πλάκα...
Αστειεύομαι φυσικά, μη με παρεξηγείς. Απλά τα 44άρια θεωρούνται μεγάλα ρολόγια.
Δηλαδή το swatch είναι μεγαλύτερο;
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος W4tch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 05:50:40 μμ »
Το guess είναι 44άρι από ότι είδα. Έλα πες την αλήθεια, είσαι ο Πύρρος Δήμας και μπήκες να μας κάνεις πλάκα...
Αστειεύομαι φυσικά, μη με παρεξηγείς. Απλά τα 44άρια θεωρούνται μεγάλα ρολόγια.
Δηλαδή το swatch είναι μεγαλύτερο;

Το Swatch που παραθέτω είναι 49άρι...  :o

Χωρίς να είμαι κάποιο τούμπανο ή να έχω κανέναν καρπό bodybuilder θαρρώ πως μου πήγαινε στο χέρι αν και μεγαλούτσικο.

ΥΓ Πολύ βαρύ όμως ρε γαμώτο.
ΥΓ2 Swiss made όμως  :P

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού Guess...
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 10:29:43 μμ »
Το guess είναι 44άρι από ότι είδα.
.. Απλά τα 44άρια θεωρούνται μεγάλα ρολόγια.
Δηλαδή το swatch είναι μεγαλύτερο;

Μια χαρα ειναι το μεγεθος , στα fashion ρολογια αγοραζεις το μεγαλυτερο που μπορεις να βρεις.