Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 393281 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mba01

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #920 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 03:43:41 μμ »
Θεωρώ ότι και τα μηχανικά και τα quartz έχουν και θετικά και αρνητικά στοιχεία. Σίγουρα τα μηχανικά, είτε αυτόματα είτε χειροκίνητα, είναι πιο ιδιαίτερα ρολόγια και μπορούμε να πούμε ότι κάθε μηχανισμός μπορεί να έχει κι ένα σχετικό customization.
Τι γίνεται στην περίπτωση όμως που κάποιος είναι λάτρης της απόλυτης ακρίβειας..? Ή που λόγω καταστάσεων θα δυσκολεύεται οικονομικά να συντηρήσει σωστά ένα μηχανικό ρολόι... :)
Υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα κι αυτοί που όσο ζουν μαθαίνουν! Προτιμούμε τους δεύτερους!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #921 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 02:43:33 μμ »
Διαβάζω για φθηνά quartz και ακριβά μηχανικά!
εντάξει δεν λέω... τα απλά quartz δεν μπορεί να είναι ακριβά!
... αλλά τα περισσότερα μηχανικά από όσο έχω καταλάβει φοράνε κάποιες μηχανές ''ευρείας κατανάλωσης''
οι οποίες πλέον είναι αρκετά φθηνές! Σε μια σελίδα λίγο πίσω διάβασα ότι για ένα casio quartz πληρώνεις 10 ευρώ το όνομα
και με τα υπόλοιπα τεχνολογία, υλικά κτλ... ενώ στις άλλες ''πανακρίβου'' 150 ευρώ το όνομα! μήπως δεν είναι 150 και είναι 1000;;;!!!
Δεν λέω... υπάρχουν εταιρείες που έχουν αναπτύξει δική τους τεχνολογία και τεχνογνωσία! αυτές ναι... να τις πληρώσεις!
Από την άλλη, ένα quartz με τις παναγιάς τα μάτια πάνω, με τιτάνιο, με σαπφίρι, στα 200 μέτρα και Γιαπωνέζικο... γιατί να μην το πληρώσεις;;;!!!


 H Casio και μοντέλα της Citizen παράδειγμα. Ιδίως η πρώτη προσφέρει τεχνολογία και αξιοπιστία, σε λογικότατες τιμές γι αυτό που προσφέρει!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #922 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 04:06:37 μμ »
Θεωρώ ότι και τα μηχανικά και τα quartz έχουν και θετικά και αρνητικά στοιχεία. Σίγουρα τα μηχανικά, είτε αυτόματα είτε χειροκίνητα, είναι πιο ιδιαίτερα ρολόγια και μπορούμε να πούμε ότι κάθε μηχανισμός μπορεί να έχει κι ένα σχετικό customization.
Τι γίνεται στην περίπτωση όμως που κάποιος είναι λάτρης της απόλυτης ακρίβειας..? Ή που λόγω καταστάσεων θα δυσκολεύεται οικονομικά να συντηρήσει σωστά ένα μηχανικό ρολόι... :)

Μην έχεις τύψεις εάν σου αρέσουν τα quartz!!!  ;) εγώ είμαι 50/50 σε μηχανικά/quartz.

Και δε χρειάζεται να "δικαιολογήσεις" κάτι που σου αρέσει. Το αντι-quartz θέμα προκύπτει επειδή τα quartz είναι πιο ευρέως διαδεδομένα σε οικονομικότερα μοντέλα. Πριν τα quartz υπήρχαν φθηνά μηχανικά του σωρού. Ένα καλό quartz μπορεί να κρατήσει μια ζωή, όσο και ένα μηχανικό. Για του λόγου το αληθές, τα high end quartz Grand Seiko θέλουν service κάθε 50 χρόνια!!!

Και βρίσκεις πολύ καλά quartz κομμάτια 30-40 ετών που είναι αστέρια!

Οπότε μην κολλάς :)

Αποσυνδεδεμένος superdoukas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #923 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 10:35:10 πμ »
Φιλοι μου μηπως καποιος μπορει να μου πει τι ακριβεια sec ανα μηνα εχει το παρακατω ρολοι.
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=14448

Αποσυνδεδεμένος time_ keeper

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #924 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 11:00:05 πμ »
αν ο χρόνος ειναι μέρος της δουλειάς σου και πρέπει να τον μετρας καθημερινά τα quartz ειναι μονόδρομος!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #925 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 02:51:32 πμ »
Φιλοι μου μηπως καποιος μπορει να μου πει τι ακριβεια sec ανα μηνα εχει το παρακατω ρολοι.
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=14448


Mέχρι και 2-3 λεπτά είναι ok


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mba01

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #926 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 10:38:27 πμ »
@superdoukas
Φιλοι μου μηπως καποιος μπορει να μου πει τι ακριβεια sec ανα μηνα εχει το παρακατω ρολοι.
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=14448


Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι quartz οπότε έχει περόπου 10sec το χρόνο... απόκλιση..!
Υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα κι αυτοί που όσο ζουν μαθαίνουν! Προτιμούμε τους δεύτερους!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #927 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 11:17:05 πμ »
@superdoukas
Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι quartz οπότε έχει περόπου 10sec το χρόνο... απόκλιση..!

Δύσκολο για 10 sec. Περίπου 30-45 sec το χρόνο θα έλεγα και αυτό σε σταθερές θερμοκρασίες / χωρίς μαγνητικά πεδία.

Αποσυνδεδεμένος alain

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #928 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 11:45:53 μμ »
Μια πραγματικα δυσκολη ερωτηση..το μηχανικο ρολοι μου εδινε την παντα την εντυπωση και την ιδεα του ζωντανου..ενα ζωντανος μηχανισμος που τρεφεται με την ενεργεια σου,μια μοναδικη αισθηση,το νιωθεις σε καθε κινηση σου..το ακους..το δεσιμο αυτο που νιωθεις ομως σε αναγκαζει να ανναρωτιεσαι εαν ειναι καλα,εαν δουλευει σωστα,εαν χανει..σου δημιουργει ενα γλυκο αισθημα ανασφαλειας,πραμα που στα ρολογια μπαταριας δεν υπαρχει..Πραγματικα αγαπαω και τα δυο και η συλογη μου αποτελειται απο ρολογια μηχανικα και μπαταριας,αλλα ισως να με κερδιζει περισσοτερο η αισθηση του ζωντανου ισως γιατι το νιωθω ποιο φυσικο..

Αποσυνδεδεμένος jamesbeam

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 512
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #929 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 02:22:42 μμ »
Περαν της κινησης του δεικτη των δευτερολεπτων που ειναι ωραιοτερη στα αυτοματα τα quartz εχουν πλεονεκτημα.
Στα καταδυτικα βεβαια σαν εργαλεια δουλειας καλυτερα τα αυτοματα γιατι στις αλλαγες μπαταριας υπαρχει κινδυνος στην στεγανοποιηση

Αποσυνδεδεμένος time_ keeper

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #930 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 05:36:58 μμ »
Περαν της κινησης του δεικτη των δευτερολεπτων που ειναι ωραιοτερη στα αυτοματα τα quartz εχουν πλεονεκτημα.
Στα καταδυτικα βεβαια σαν εργαλεια δουλειας καλυτερα τα αυτοματα γιατι στις αλλαγες μπαταριας υπαρχει κινδυνος στην στεγανοποιηση
   


με το ιδιο σκεπτικό και τα μηχανικα ανοίγονται για σερβις, οποτε  και εκει υπαρχει θεμα στεγανοποίησης!

Αποσυνδεδεμένος jimagic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
    • Παραδοσιακά τρόφιμα, Είδη Υγιεινής Διατροφής. 'Δημήτρης'
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #931 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 10:43:30 πμ »
Αν όμως είσαι τακτικός στα σέρβις του αυτόματου, στα 5 έτη και το αυτόματο θα αρχίσει να έχει το ίδιο πρόβλημα στεγανωτητας με το quartz.
Δημήτρης__SV1OBJ__Πατέρας εν δράσει...

Αποσυνδεδεμένος jamesbeam

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 512
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #932 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 11:59:32 πμ »
Αρα τελικα για καταδυτικα καλυτερα τα kinetic και eco drive?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #933 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 01:34:16 μμ »
Όλα τα ρολόγια που χρησιμοποιούνται σε καταδύσεις καλό είναι να ελέγχονται σε ετήσια βάση. Οπότε δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ μηχανικού-quartz κλπ.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mba01

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #934 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:14:13 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Καλό θα είναι να εστιάσεις στα χαρακτηριστικά στεγανότητας και δευτερευόντως στον τρόπο λειτουργίας.
Υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα κι αυτοί που όσο ζουν μαθαίνουν! Προτιμούμε τους δεύτερους!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #935 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 08:59:47 μμ »
Αρα τελικα για καταδυτικα καλυτερα τα kinetic και eco drive?

Τα eco-drive είναι ιδανική επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #936 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 10:47:51 πμ »
Τα eco-drive είναι ιδανική επιλογή.

Συμφωνώ και επαυξάνω...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος mba01

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #937 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 08:08:28 μμ »
Εμένα μου αρέσει και το Kinetic Diver 200 σε μαύρο. Είναι και λίγο πιο κυριλέ..!
Υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα κι αυτοί που όσο ζουν μαθαίνουν! Προτιμούμε τους δεύτερους!

Αποσυνδεδεμένος jamesbeam

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 512
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #938 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 08:12:08 πμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω...

Εκτος αν σκοπευεις να μεινεις στο σκοταδι του βυθου πανω απο 6 μηνες!

Αποσυνδεδεμένος time_ keeper

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #939 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 11:15:37 πμ »
Εκτος αν σκοπευεις να μεινεις στο σκοταδι του βυθου πανω απο 6 μηνες!
στην πραγματικότητα ειναι 8 νομίζω!!!
μη μου κόβεις μήνες!!  ;D