Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 393295 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #840 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:39:42 μμ »
Δεν εχετε κΑταλαβει οτι ο τυπος νο
Μιζει οτι μας δουλευει; Και οτι δεν αισθανεται απολυτως τιποτα απο αυτα που αγαπαμε εμεις, απλα περναει την ωρα του σε ενα φορουμ φιλων ρολογιων νομιζοντας οτι παιζει μαζι μας;


δε παιζω ;D
το θεμα για το οποιο αναφερομαι ειναι τα 2 ειδη ρολογιων. τελικα τι νομιζεις? το ρολοι σου ειναι χειροποιητο η οχι? ειναι λιγοτερο ρομποτακι απο το quartz?  ::) πρεπει να διαπιστωσες οτι τα ρομποτακια που τοσο κατακρινεις εδωσαν μορφη και στο δικο σου αρα η κατασκευη δεν διαφερει και πολυ. 8) αν επιμενεις ακομα κατεθεσε τα επιχειρηματα σου.

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #841 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:43:49 μμ »

δε παιζω ;D το προτρεκ μου το λατρευω και για αυτο το πηρα  ::)
το θεμα για το οποιο αναφερομαι ειναι τα 2 ειδη ρολογιων. τελικα τι νομιζεις? το ρολοι σου ειναι χειροποιητο η οχι? ειναι λιγοτερο ρομποτακι απο το quartz?  ::) πρεπει να διαπιστωσες οτι τα ρομποτακια που τοσο κατακρινεις εδωσαν μορφη και στο δικο σου αρα η κατασκευη δεν διαφερει και πολυ. 8) αν επιμενεις ακομα κατεθεσε τα επιχειρηματα σου.

Αποσυνδεδεμένος asxetos?

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 103
  • οι 2 ροδες οδηγουν την ψυχη...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #842 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:02:32 μμ »
ενταξει ρε αλεξανδφε.σε καταλαβαμε..γτ το συνεχιζεις?
εγω με μηχανακια και μουσικη ασχολουμαι...αλλα με εσας εδω θα αποκτησω και αλλο φετιχ....

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #843 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:15:51 μμ »
Αλέξανδρε,

ΔΕ θέλεις (ή δε μπορείς) να καταλάβεις αυτό που σου είπα οπότε μάλλον χάνω τα δευτερόλεπτά μου μαζί σου! χα χα χα

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #844 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:19:30 μμ »
ενταξει ρε αλεξανδφε.σε καταλαβαμε..γτ το συνεχιζεις?

για να απαντησω σε αυτο>>> Δεν εχετε κΑταλαβει οτι ο τυπος νο
Μιζει οτι μας δουλευει; Και οτι δεν αισθανεται απολυτως τιποτα απο αυτα που αγαπαμε εμεις, απλα περναει την ωρα του σε ενα φορουμ φιλων ρολογιων νομιζοντας οτι παιζει μαζι μας;


αλλα βλεπεις μονο οτι σε συμφερει λες και κανω τον μονολογο του τρελου εδω μεσα

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #845 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:21:27 μμ »
Αλέξανδρε,

ΔΕ θέλεις (ή δε μπορείς) να καταλάβεις αυτό που σου είπα οπότε μάλλον χάνω τα δευτερόλεπτά μου μαζί σου! χα χα χα

Φιλικά
Νίκος

καλα να παθεις που χανεις δευτερολεπτα γιατι οταν σου ελεγα να παρεις radiocontrol  ρολογακι δεν ηθελες. 8)

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #846 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:26:45 μμ »
καλα να παθεις που χανεις δευτερολεπτα γιατι οταν σου ελεγα να παρεις radiocontrol  ρολογακι δεν ηθελες. 8)

έχω - έχω ...
ευχαριστώ

Φιλικά
Νίκος

ΥΓ
Τα μαθήματα πληρώνονται οπότε μας χρωστάς ... δε σου χρωστάμε ... ;)
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #847 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:10:54 μμ »
και το ρολοι σου ρομποτ το εχει φιαξει και μαλιστα μεγαλης ακριβειας. to ...ρομποτακι λεγεται CNC και ειναι κατι τετοιο  επιμενουμε με τα χειροποιητα η να βρω και αλλα? ;D

Ο Κώστας σου είπε hand assembled εσύ δείχνεις τη CNC φρέζα που φτιάχνει το casing. Σου είπε ποτέ κανείς πως το casing γίνεται σε εκμαγεία-χυτήρια από τον ελβετό μπαρμπάJohann???
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα είναι λάθος...
(όσο για τα ιδιαίτερα περί της CNC θα ήταν σκόπιμο να μην μπαίνουμε σε διαδικασία ειρωνείας και κακής συμπεριφοράς στηριζόμενη στην κάλυψη-ανωνυμία του διαδικτύου όπως πολύ σωστά επισήμανε ο Θάνος)   

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #848 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:16:39 μμ »

δε παιζω ;D
το θεμα για το οποιο αναφερομαι ειναι τα 2 ειδη ρολογιων. τελικα τι νομιζεις? το ρολοι σου ειναι χειροποιητο η οχι? ειναι λιγοτερο ρομποτακι απο το quartz?  ::) πρεπει να διαπιστωσες οτι τα ρομποτακια που τοσο κατακρινεις εδωσαν μορφη και στο δικο σου αρα η κατασκευη δεν διαφερει και πολυ. 8) αν επιμενεις ακομα κατεθεσε τα επιχειρηματα σου.

Αν πιστεύεις ότι 2 ρομποτάκια (λέγε με CNC) δεν μπορούν να διαφέρουν ιδιαίτερα μεταξύ δυστυχώς σφάλεις...

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #849 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:21:40 μμ »
Φίλε ggeo7,

μην ασχολείσαι, είναι παλιά τακτική ορισμένων και εύκολα ανιχνεύσιμη ... Οι διαφορές μηχανικών - quartz είναι όπως οι διαφορές μέρας - νύχτας οπότε άδικα εξοργίζεσαι! Άλλωστε αυτός είναι ο επιδιωκόμενος στόχος του ...

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #850 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:13:01 μμ »
Φίλε ggeo7,

μην ασχολείσαι, είναι παλιά τακτική ορισμένων και εύκολα ανιχνεύσιμη ... Οι διαφορές μηχανικών - quartz είναι όπως οι διαφορές μέρας - νύχτας οπότε άδικα εξοργίζεσαι! Άλλωστε αυτός είναι ο επιδιωκόμενος στόχος του ...

Φιλικά
Νίκος

ασε που νομιζω οτι ο τυπος εχει ξαναπερασει απο δω με αλλο nickname...

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #851 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:43:05 μμ »
Μου θυμίζει όλο αυτό το σκηνικό έναν ο οποίος είχε γίνει μέλος σε γνωστό φορουμ ψαροντούφεκου και άρχιζε να δημοσιεύει μηνύματα του στυλ "έχω θείο λιμενάρχη και ψαρεύω με μπουκάλες βράδυ και εσείς καθείστε να παλεύετε να βρείτε ψάρι"..Φυσικά εκεί μιλάμε για κάτι παράνομο ενώ εδώ απλά για μια διαφορετική επιλογή..Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να γίνεται κάποιος μέλος σε ένα φόρουμ και να προκαλεί χωρίς λόγο.Και φυσικά δεν χρειάζεται να ασχολούμαστε με τέτοιες δημοσιεύσεις..Γουστάρουμε τα μηχανικά ρολόγια και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #852 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:52:43 μμ »
Τελευταία διόρθωση, γιατί βαρέθηκα τις παραινέσεις νηπιαγωγείου, και μάλιστα με ατυχές ρεσιτάλ ανορθογραφίας, βεβιασμένης (και βιασμένης) σύνταξης, εν τέλει δε κακοποίησης της Ελληνικής γλώσσας...

Συμπληρώνω το μέλος μας και φίλο GGeo7 στο σκεπτικό του, προσπαθώντας να φανώ εποικοδομητικός...

Εκείνο το οποίο σίγουρα θα βαρεθεί ο κάθε συγκρατημένος και σκεπτόμενος άνθρωπος εδώ μέσα (στην ενότητα) είναι η προσπάθεια, η επίμονη, από έναν που θα ήθελε να πείσει/επιβάλλει την γνώμη του σε κάποιον άλλο ή άλλους. Επίσης το ύφος που θα αντικαταστήσει τον διάλογο. Είναι δείγματα ελλείψεων παιδείας, με την ευρεία έννοια, καθώς οι αντιπαρατιθέμενοι ασχολούνται με την ανάδειξη περισσότερο του "εγώ" του έκαστος, παρά με την ανάδειξη-ανάπτυξη-γόνιμη εξύφανση του ενδιαφέροντος αυτού θέματος. Δυστυχώς, αυτό αποκομίζει ο μέσος αναγνώστης. Δεν θα κατακρίνω κανέναν, ωστόσο το μέλος Αλέξανδρος δείχνει μιαν εμμονή που εμένα με κούρασε. Ο διάλογος εδώ χρειάζεται ισορροπία αγαπητέ, και παρέλειψες να την εφαρμόσεις. Αν μιλούσες περισσότερο τεχνοκρατικά δίκην πληροφόρησης, θα είχαμε ίσως κάτι να μάθουμε, χωρίς να πιεστούμε να αναιρέσουμε τις γνώσεις και τις προτιμήσεις μας.
Αν μου ζητηθεί να διαλέξω από 2 ρολόγια που έχω, όχι με κριτήριο χρημάτων, αλλά λογικής και διορατικότητας, εναρμονισμένων με αισθητική, ήτοι ενός απλού μηχανικού και ενός quartz με complications, θα επέλεγα το μηχανικό. Αυτή είναι η εν κατακλείδι απάντησή μου, παρότι είμαι fan και των 2 σχολών. Δεν μου αρέσει να εξαρτώμαι από μπαταρίες, ακόμα κι αν έχουν μακροβιότητα λόγω ηλιακής φόρτισης. Από εκεί αρχίζω τον διαχωρισμό, έπονται δε αιτίες και αιτιατά που κρατούν αιώνες τώρα...
Θάνος- Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:04:25 μμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #853 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:04:23 μμ »
Αν είναι κάτι που λατρεύω στα μηχανικά ωρολογιακά σύνολα αυτό είναι η διάρκεια ζωής τους. Έχοντας αρκετά στη συλλογή μου δε μπορώ να μην αναφέρω ότι υπάρχουν κάποια ρολόγια τσέπης με έτος κατασκευής που ξεκινάει από 18.. που απλά με την τακτική τους συντήρηση ζουν, έχουν χρονομετρία άψογη και βέβαια δε μπορεί να πει κανείς να πει το ίδιο σε ότι αφορά τον πρώτο ιδιοκτήτη τους!
Αν το στοιχείο της διάρκειας ζωής ενός ρολογιού παίζει κάποιο ρόλο στην αξία του τότε πολύ φοβάμαι ότι οποιοδήποτε quartz έχει μικρή αξία στον τομέα της βιωσιμότητας!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #854 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:16:55 μμ »


Εκείνο το οποίο σίγουρα θα βαρεθεί ο κάθε συγκρατημένος και σκεπτόμενος άνθρωπος εδώ μέσα (στην ενότητα) είναι η προσπάθεια, η επίμονη, από έναν που θα ήθελε να πείσει/επιβάλλει την γνώμη του σε κάποιον άλλο ή άλλους. Επίσης το ύφος που θα αντικαταστήσει τον διάλογο. Είναι δείγματα ελλείψεων παιδείας, με την ευρεία έννοια, καθώς οι αντιπαρατιθέμενοι ασχολούνται με την ανάδειξη περισσότερο του "εγώ" του έκαστος, παρά με την ανάδειξη-ανάπτυξη-γόνιμη εξύφανση του ενδιαφέροντος αυτού θέματος. Δυστυχώς, αυτό αποκομίζει ο μέσος αναγνώστης. Δεν θα κατακρίνω κανέναν, ωστόσο το μέλος Αλέξανδρος δείχνει μιαν εμμονή που εμένα με κούρασε. Ο διάλογος εδώ χρειάζεται ισορροπία αγαπητέ, και παρέλειψες να την εφαρμόσεις. Αν μιλούσες περισσότερο τεχνοκρατικά δίκην πληροφόρησης, θα είχαμε ίσως κάτι να μάθουμε, χωρίς να πιεστούμε να αναιρέσουμε τις γνώσεις και τις προτιμήσεις μας.



Ειλικρινά απορώ με την επιμονή σου, Θάνο μου  ???

Δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις πως δεν έχεις καταλάβει ;

Τι σημαίνει troll
τρολ/ troll

    Έτσι λέγεται στη διαδικτυακή αργκό ο χρήστης του ίντερνετ με διάφορα απωθημένα, ο οποίος κάτω από το πέπλο της ανωνυμίας μπαίνει σε forums, chat rooms ή blogs και γράφει άσχετα ή επιθετικά σχόλια με σκοπό να διαταράξει τη συζήτηση.

    Ο όρος troll μάλλον προήλθε από την έκφραση trolling for suckers (= ρίχνω δόλωμα για να πιάσω κορόιδα), όπου trolling είναι μια μέθοδος ψαρέματος με πολλαπλά δολώματα από κινούμενο σκάφος. Πέρα από αυτό όμως, troll είναι και ένα κακόβουλο τέρας της σκανδιναβικής μυθολογίας, οπότε ήρθε κι έδεσε.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #855 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 08:30:59 πμ »

Ειλικρινά απορώ με την επιμονή σου, Θάνο μου  ???

Δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις πως δεν έχεις καταλάβει ;

Τι σημαίνει troll
τρολ/ troll

    Έτσι λέγεται στη διαδικτυακή αργκό ο χρήστης του ίντερνετ με διάφορα απωθημένα, ο οποίος κάτω από το πέπλο της ανωνυμίας μπαίνει σε forums, chat rooms ή blogs και γράφει άσχετα ή επιθετικά σχόλια με σκοπό να διαταράξει τη συζήτηση.

    Ο όρος troll μάλλον προήλθε από την έκφραση trolling for suckers (= ρίχνω δόλωμα για να πιάσω κορόιδα), όπου trolling είναι μια μέθοδος ψαρέματος με πολλαπλά δολώματα από κινούμενο σκάφος. Πέρα από αυτό όμως, troll είναι και ένα κακόβουλο τέρας της σκανδιναβικής μυθολογίας, οπότε ήρθε κι έδεσε.


Πάνο φυσικά και καταλαβαίνω... Απλά, επειδή στην ορχήστρα μας κάποιες φορές σημειώνονται δυνατές παραφωνίες, προσπαθώ (όσο μου επιτρέπει και το πεπερασμένον της ηλικίας/φαιάς ουσίας) να δώσω έναν συντονισμένο και πολιτισμένο τόνο, εννοώ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, αλλά με έμφαση στα... trolls... Κάποιοι φαίνονται να μην "θέλουν" να καταλάβουν και να μπουν στο κλίμα. Για λόγους βεβαίως που εμείς δεν ξέρουμε, ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ, καθώς αποποιούνται το πνεύμα και τον σκοπό του φόρουμ. Ναι αγόρι μου έχω ακούσει για τα Trolls, και μάλιστα σου χαρίζω και κάτι που ελπίζω να σ' αρέσει σχετικά με τον όρο ... ;D

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/JT9I1fPmMJg" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/JT9I1fPmMJg" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #856 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 11:55:57 μμ »
Σχεδόν πάντα προτιμώ μηχανικά...αλλά υπάρχουν μερικά quartz που μου έχουν τραβήξει την προσοχή! ;D
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος asxetos?

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 103
  • οι 2 ροδες οδηγουν την ψυχη...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #857 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 03:58:11 πμ »
λατρευω τα μηχανικα..δεν αποορριπτω ομως τα μπαταριας γιατι χρειαζονται κ αυτα...
εγω με μηχανακια και μουσικη ασχολουμαι...αλλα με εσας εδω θα αποκτησω και αλλο φετιχ....

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #858 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 10:58:42 πμ »
Μετά από δεύτερη σκέψη ίσως να μην εδινα πανω απο. 400 ευρώ για quartz ...
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #859 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 11:17:47 πμ »

Μετά από δεύτερη σκέψη ίσως να μην εδινα πανω απο. 400 ευρώ για quartz ...
[/quote]τα[quote author=skydives13 link=topic=94.msg146846#msg146846 date=1324198
Εξαρτάται. Αν θέλεις πχ χρονογράφο σε ελβετικό, ή κάποιο ''εξελιγμένο'' ιαπωνικό, τότε τα 400 Ε είναι η μέση και νορμάλ τιμή. Ανάλογα βέβαια και τη μάρκα που θέλεις να επιλέξεις.

Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!