Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 393237 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ekontax

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #180 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 08:13:40 πμ »
ekontax εσυ εισαι βλασθημος  (Ημαρτον Θεέ !!!!!!!!!!!!!!!!!)
κοιτα φιλε αυτη ειναι η γνωμη μου αμα σου γουσταρη.και καλα κανω και γραφω για τον πατεκι και καθε πατεκι.σιγα μην τον προσκηναμε κιολας!εγω ξερω μια χαρα τι λεω!εσυ ανοιξε τα ματια σου
Εχω πάθει πλάκα με την επανάσταση που φέρνεις στην ΥΩ  και προτείνω να κατεβάσουμε τον Bruguet από το βάθρο του και να ανεβάσουμε τον Jimk , Εσύ ρε προσκυνάς τα πηνία και τον χαλαζία και σε χαλάει που σου είπα ότι είναι ντροπή να προκαλείς την PP να κατασκευάσει τσίγκους με μπαταρία !!!  Μια χαρά βλακείες λες και πήγαινε να γράψεις τις ηλεκτρονικές σου αηδίες σε κανα σάϊτ με ηλεκτρονικά αρκουδάκια και όχι εδώ που λατρεύουμε την ΥΩ. Αντε μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #181 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 08:34:58 πμ »
Ποιο ειναι ομως το ταβανι σε θεμα τιμης για σας για ενα quartz?
Μια δύσκολη ερώτηση! Προσωπικά δεν θα έδινα 1400 ευρώ για ένα quartz  seamaster, όταν με λίγα ακόμη μπορώ να πάρω το ίδιο σε αυτόματο. Είναι ολοφάνερο ότι από τα 1400 που ζητάει το quartz το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό της τιμής πάει στο "βαρύ" όνομα του ρολογιού και της εταιρίας.
Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να δώσω για ένα "απλό" (χωρίς εξεζητημένες λειτουργίες δηλαδή), μη αυτόματο ρολόι, 800-1000 ευρώ θα ήταν για κανένα εξαιρετικό κομμάτι, σαν το seiko landmaster, που εγώ τουλάχιστον το θεωρώ ξεχωριστό. Αλλιώς, τα 500 ευρώ για ένα καλό quartz με πολλές λειτουργίες και καλή ποιότητα κατασκευής είναι πιστεύω ένα ρεαλιστικό ποσό.

Αποσυνδεδεμένος jimk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #182 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 01:19:46 μμ »
ekontax εγω προσκυναω οτι αξιζει για τα δικα μου γουστα.αμα ειχα λεφτα θα αγοραζα ενα πατεκ οχι τοσο για την ιστορια του αλλα για τα λεφτα που εχει...οσο για τα μηχανικα το εχω ξαναπει ειναι καλα αλλα για πολυ λιγοτερα λεφτα απο οσο κανουν.τελος η συζητηση. ΚΑΙ ΚΟΨΕ ΤΗ ΕΙΡΩΝΙΑ

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #183 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 08:08:10 μμ »
ekontax εγω προσκυναω οτι αξιζει για τα δικα μου γουστα.αμα ειχα λεφτα θα αγοραζα ενα πατεκ οχι τοσο για την ιστορια του αλλα για τα λεφτα που εχει...οσο για τα μηχανικα το εχω ξαναπει ειναι καλα αλλα για πολυ λιγοτερα λεφτα απο οσο κανουν.τελος η συζητηση. ΚΑΙ ΚΟΨΕ ΤΗ ΕΙΡΩΝΙΑ

ο καθενας μπορει να προσκυναει οτι θελει,ομως η ιστορια μας εχει δειξει οτι μεχρι σημερα τουλαχιστον,ποτε μια φωτογραφια δεν πουληθηκε τοσο ακριβα οσο ενας ζωγραφικος πινακας.κι ο νοων νοειτω.

ekontax

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #184 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 09:01:33 μμ »
ekontax εγω προσκυναω οτι αξιζει για τα δικα μου γουστα.αμα ειχα λεφτα θα αγοραζα ενα πατεκ οχι τοσο για την ιστορια του αλλα για τα λεφτα που εχει...οσο για τα μηχανικα το εχω ξαναπει ειναι καλα αλλα για πολυ λιγοτερα λεφτα απο οσο κανουν.τελος η συζητηση. ΚΑΙ ΚΟΨΕ ΤΗ ΕΙΡΩΝΙΑ
Μόνο και μόνο το ότι θα αγόραζες ένα πατέκ μόνο επειδή είναι ακριβό, αγνοώντας όλα τα υπόλοιπα(ιστορία-τεχνική-ποιοτητα  κλπ) επιβεβαιώνει  ότι σου έχω γράψει και μετανοιώνω που δεν σου έγραψα περισσότερα και σου επαναλαμβάνω μην ξαναγράφεις τέτοιες αηδίες συγκρίνοντας Patek με ηλεκτρονικά σκουπίδια και προκαλώντας την Patek Philipe να κατασκευάσει  αν μπορεί ολοκληρωμένα κυκλωματάκια. Καλά δεν ντρέπεσαι που τα γράφεις αυτά?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #185 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 09:08:28 μμ »
εαν θελετε αντιπαραθεση με επιχειρηματα θα ηταν πιο ενδιαφερον,αλλιως να το ληξουμε εδω

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #186 στις: Μάρτιος 04, 2009, 09:20:29 πμ »
Σε απαντηση στο ερωτημα ενος φιλος μου για αγορα quartz ή μηχανικου ρολογιου, του ειπα πως ναι μεν τα ηλεκρονικα ειναι σταθερα, αλλα ευτο μπορει να σημαινει πως πανε σταθερα μπροστα ή σταθερα πισω χωρις να μπορεις να το ρυθμισεις[στα πειρισσοτερα εχουν καταργηθει οι ρεγουλατοροι]ενω στο μηχανικο τουλαχιστον το φερνεις εκει που θες[ με τη βοηθεια ενος ρολογα και ενος παλμογραφου].

Ο ιδιος τελικα διαλεξε μηχανικο, ειδε τις μηχανες και απλα ξενερωσε με τα quartz.
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #187 στις: Μάρτιος 04, 2009, 09:34:57 πμ »
.....

Ο ιδιος τελικα διαλεξε μηχανικο, ειδε τις μηχανες και απλα ξενερωσε με τα quartz.
Τα είπες όλα !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #188 στις: Μάρτιος 04, 2009, 01:31:43 μμ »
Φίλε cercum τα συγχαρητήρια ανήκουν σε σένα που έπεισες ένα φίλο σου να πάρει μηχανικό ρολόι.
Όσο περνάνε τα χρόνια θα το χαίρεται και θα σε ευγνωμονεί!
Μπράβο.

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #189 στις: Μάρτιος 04, 2009, 02:00:27 μμ »
Θοδωρή το quartz ήταν ανάμεσα σε κονσερβοκούτι και καμπανιόλα  ;D

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #190 στις: Μάρτιος 05, 2009, 01:19:57 μμ »
Βεβαια η επιλογη ειναι πως θα παρει μηχανικο, το τι θα παρει παραμενει χαοτικο στο μυαλο του φιλαρακου μου, τι να πρωτοδει, τι να του αρεσει περισσοτερο. Θα πρεπει να τα δει στο χερι του σιγουρα.
Παντως ενα ακομη ατου των μηχανικων ,ειναι πως και να χαλασουν ειναι παλι θελκτικα...εγω απλα τα χαζευω.
Ειναι θεμα αισθητικης, ειναι κατι απτο, δεν ειναι αναγκη να εχεις γνωσεις ηλεκτρονικης[ουτε καν ωρολογοποιιας]για να τα γουσταρεις. 8)
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #191 στις: Μάρτιος 14, 2009, 04:20:14 μμ »
Update!!!

Ο φιλαρακος μου πηρε τελικα το Hamilton below zero[νομιζω ετσι λεγεται],οχι το χρονογραφο.
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #192 στις: Μάρτιος 14, 2009, 05:53:20 μμ »
μπορει να ειμαι λιγο of topic αλλα τι εγινε ο παλιος μας φιλος ekontax  ???
αποχωρησες φιλε .. κριμα γιατι μας μαθαινες καποια πραγματα ΥΩ απο πρωτο χερι

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #193 στις: Μάρτιος 14, 2009, 09:28:45 μμ »
Και η γυμνη αληθεια...

συνεβη και το εξης κουλο στο φιλο μου το Νικο...κατα την επιστροφη του απο την αγορα στο κεντρο, του επεσε μια βιδα απο αυτες που συγκρατουν το καπακι του ρολογιου!!!του κουτιου το ρολοι.
το ειδε οταν ηρθε σπιτι του ,και ευτυχως βρηκα μια βιδα ιδιων χαρακτηριστικων και την εβαλα.
Διαπιστωσα δε πως μονο μια βιδα ηταν καλα σφιγμενη , και ολες οι αλλες ηταν χαλαρες.
Τωρα, τι εχει συμβει, ο υπαλληλος που το εδεσε το ρολοι φαινεται ηταν ετοιμος να φυγει για σαββατοκυριακο και δν εκανε καλα τη δουλεια του.
Παντως, το ρολοι πηγαινε καρφι, + 4, πολυ καλα για καινουριο ρολοι. Συνηθως εχουν σημαντικες αποκλισεις.

http://img17.imageshack.us/img17/4840/dsc03716g.jp

http://yfrog.com/0hdsc03716gj
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #194 στις: Μάρτιος 14, 2009, 09:53:28 μμ »
Και η γυμνη αληθεια...

συνεβη και το εξης κουλο στο φιλο μου το Νικο...κατα την επιστροφη του απο την αγορα στο κεντρο, του επεσε μια βιδα απο αυτες που συγκρατουν το καπακι του ρολογιου!!!του κουτιου το ρολοι.
το ειδε οταν ηρθε σπιτι του ,και ευτυχως βρηκα μια βιδα ιδιων χαρακτηριστικων και την εβαλα.
Διαπιστωσα δε πως μονο μια βιδα ηταν καλα σφιγμενη , και ολες οι αλλες ηταν χαλαρες.
Τωρα, τι εχει συμβει, ο υπαλληλος που το εδεσε το ρολοι φαινεται ηταν ετοιμος να φυγει για σαββατοκυριακο και δν εκανε καλα τη δουλεια του.
Παντως, το ρολοι πηγαινε καρφι, + 4, πολυ καλα για καινουριο ρολοι. Συνηθως εχουν σημαντικες αποκλισεις.

http://img17.imageshack.us/img17/4840/dsc03716g.jp


http://yfrog.com/0hdsc03716gj


 ??? ??? ???

Απίστευτο φίλε cercum! Σε καινούργιο ρολόι!
Θα σου έλεγα ότι κακώς έβαλες τη βίδα και ότι έπρεπε να το πάει πίσω αλλά με αυτό που έπαθε ο άλλος φίλος στο thread για γυάλισμα ρολογιού τον ρολογά-χασάπη, καλά έκανες...

Να το χαίρεται ο φίλος σου το ρολόι και εύχομαι να είναι το μοναδικό πρόβλημα που του παρουσιάστηκε.
Πάντως +4 για άστρωτο ρολόι είναι super! :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2009, 11:34:56 πμ από koubilaihan »
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #195 στις: Μάρτιος 15, 2009, 02:30:46 πμ »
Πρώτη φορά είδα το τόπικ και θα με συγχωρήσετε να απαντήσω σε παλαιότερα ποστ.

Ο Jimk, που απ' ότι είδα έχει καιρό να μπει ισοπέδωσε βέβαια την διαφορά μεταξύ quartz και μηχανικού, χρησιμοποιώντας εντελώς λανθασμένη, κατά την γνώμη μου επιχειρηματολογία. Προφανώς η τεχνολογία του quartz όσο δύσκολα και αν κατακτήθηκε (το πρώτο ρολόι του είδους είχε μέγεθος δωματίου!!!) δεν παύει σήμερα να είναι φτηνή και για τον λόγο αυτό δεν αποτελεί στόχο και όνειρο μιας μεγάλης εταιρείας σαν την Patek η κατασκευή τέτοιων μηχανισμών. Βέβαια υπερβολικό είναι και να θιγόμαστε για την "τιμή" μιας εταιρείας, αφού ακόμη και η Patek κατασκευάζει πολλούς μηχανισμούς quartz. Ο τολμηρός Franck Muller είχε πει κάποτε σε συνέντευξη (και έγινε χαμός) οτι η ΡΡ κατασκευάζει περισσότερους μηχανισμούς quartz, απ' ότι μηχανικούς και ο λόγος είναι οτι το πολύ επιτυχημένο γυναικείο μοντέλο της 24Hours είναι μόνο quartz.

Φίλε adastra, ένα ρολόι quartz μπορεί να στοιχίζει πολλά λεφτά. Βέβαια όχι εξ'αιτίας της αξίας της μηχανής του. Το ακριβότερο ρολόι που έχει πουληθεί σε Έλληνα (σε δύο μάλιστα κυρίες) και η τιμή του ξεπερνάει τα 800.000 ευρώ είναι το Chopard Ice Cube full baguette diamonds, του οποίου η μηχανή είναι quartz και πρέπει να αξίζει περίπου 5 ευρώ!!!!!!!!! Τα διαμάντια του όμως.......

Ένα ωραίο παράδειγμα του τι μπορεί να επιτύχει η δημιουργικότητα και το μυαλό ενός πραγματικού ωρολογοποιού, είναι το μοντέλο Opus 8 της εταιρείας Harry Winston που κατασκεύασε ο F. Garinaud της εταιρείας Renaud & Papi και είναι ένα μηχανικό ρολόι με digital ενδείξεις!!!!!!! Θαυμάστε το:

http://watchismo.blogspot.com/2008/04/mechanical-digital-of-opus-8-by-harry.html

Ο μηχανισμός quartz συγκρινόμενος με τον μηχανικό δεν μου θυμίζουν την σχέση φωτογραφίας και ζωγραφικής (αφού η πρώτη είναι μια συνθετική διαδικασία και η δεύτερη είναι αναλυτική), αλλά την διαφορά ανάμεσα σε μια ανθρώπινη καρδιά και έναν βηματοδότη....

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Ο λόγος που οι γυναίκες φορούν συνήθως quartz είναι οτι πριν από εμάς άρχισαν να αντιμετωπίζουν το ρολόι σαν αξεσουάρ μόδας και να μην φορούν το κάθε ρολόι καθημερινά και ότι το συχνά μικρό μέγεθος της κάσας οδηγεί σε μικρούς μηχανισμούς που αν ήταν μηχανικοί θα ήταν πανάκριβοι, γιατί  στην ωρολογοποιία το μικρότερο είναι δυσκολότερο και κατά συνέπεια ακριβότερο.

ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 15, 2009, 08:46:36 πμ »


Ένα ωραίο παράδειγμα του τι μπορεί να επιτύχει η δημιουργικότητα και το μυαλό ενός πραγματικού ωρολογοποιού, είναι το μοντέλο Opus 8 της εταιρείας Harry Winston που κατασκεύασε ο F. Garinaud της εταιρείας Renaud & Papi και είναι ένα μηχανικό ρολόι με digital ενδείξεις!!!!!!! Θαυμάστε το:

http://watchismo.blogspot.com/2008/04/mechanical-digital-of-opus-8-by-harry.html






Πανεξυπνο και πρωτοποριακο- bookmarked!
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #197 στις: Μάρτιος 15, 2009, 09:29:07 πμ »
Ο μηχανισμός quartz συγκρινόμενος με τον μηχανικό [...] θυμίζουν [...] την διαφορά ανάμεσα σε μια ανθρώπινη καρδιά και έναν βηματοδότη.

Μνημειώδης παρομοίωση!!

tibardos

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #198 στις: Μάρτιος 15, 2009, 12:19:08 μμ »
Μνημειώδης παρομοίωση!!

καλα μεγαλε μας εστειλες

Αποσυνδεδεμένος ConstantinosBJJ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #199 στις: Μάρτιος 16, 2009, 01:12:28 μμ »
χαιρεται!  θελω να μου πειτε αν γνωριζετε ,ποσο περιπου "ζει" ενας μηχανισμος quartz και ποσο ενας αυτοματος.Ιδιας καλης εταιρειας(για οmega ενδιαφερομαι).
Αν θελετε να παραθεσω συγκεκριμενες μηχανες μου λετε...
Ευχαριστω...