Αποστολέας Θέμα: SEIKO 6138-0030 CHRONOGRAPH  (Αναγνώστηκε 3609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Steliosr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
SEIKO 6138-0030 CHRONOGRAPH
« στις: Οκτώβριος 19, 2016, 01:48:37 πμ »
Γεια σας και καλως σας βρηκα, οπως γραφει και ο τιτλος του θεματος προσφατα ηρθε στην κατοχη μου ενα SEIKO 6138-0030 CHRONOGRAPH και επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα θα ηθελα κατ αρχην να μου πειτε την γνωμη σας γι αυτο το ρολοι.
Εχει βεβαια μερικα θεματακια,οπως οτι 'τρεχει' πολυ γρηγορα,δηλαδη σε μια ωρα παει μπροστα καμια δεκαρια λεπτα,επισης δεν εχω το γνησιο μπρασελε του και το τζαμι του εχει πολλες γρατσουνιες. Εχει συναισθηματικη αξια για μενα και θελω να φτιαξω. Μενω Ηρακλειο Κρητης, ξερει κανεις που να το φτιαξω? Παρακατω ειναι τα λινκ απο δυο φωτογραφιες που τραβηξα για να το δειτε


http://imageshack.com/a/img924/7780/FNpxI5.jpg
http://imageshack.com/a/img924/1538/iQRN8M.jpg

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 6138-0030 CHRONOGRAPH
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 08:03:13 πμ »
Καλημέρα, Ιστορικός χρονογραφος της εταιριας ο συγκεκριμένος και δυσεύρετος πλέον....το θέμα του οτι τρέχει το ρολοι σου τόσο πολυ οφειλεται προφανώς σε μαγνητισμό, οπως και να εχει οποιοσδήποτε τεχνίτης (εφόσον ολες οι αλλες λειτουργιες του ειναι οκ) μπορεί με το κατάλληλο μηχανημα να το απομαγνητισει σε ελαχιστα λεπτα της ωρας.

Αν δεν εχει κανει σέρβις για χρόνια (αν εχει περάσει δεκαετία) επιβάλλεται να γινει κι ενα σέρβις για να μπουν νεα λάδια επανω και να δουλεύει σωστα για άλλα τόσα χρόνια, εκει θα ζητησεις και αλλαγη κρυστάλλου αλλα και ελεγχο στεγανότητας για να είσαι κομπλέ.

Τέλος για το δικο του μπρασελε ρίξε και μια ματιά στο ebay.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Steliosr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 6138-0030 CHRONOGRAPH
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 12:02:36 πμ »
Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες και για την βοηθεια, θα το παω για φτιαξιμο, φοβομουν οτι μπορει να μην υπαρχουν πλεον ανταλλακτικα αν παθει τιποτα σοβαρο αλλα απ οτι ειδα και στο ebay δεν νομιζω να υπαρχει τετοιο προβλημα, τωρα το θεμα να βρω ενα καλο τεχνιτη να μου το φτιαξει γιατι στο πρωτο καταστημα που απευθυνθηκα σημερα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να αγγιξουν το ρολοι   ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 6138-0030 CHRONOGRAPH
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 11:36:21 πμ »
Φρόντισε όποιος ασχοληθεί μαζί του να μην πειράξει δείκτες-καντράν. Όλη η αξία και η ιστορικότητα του ρολογιού εκεί βρίσκεται.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Steliosr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 6138-0030 CHRONOGRAPH
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 05:37:57 μμ »
Ναι εχεις δικιο , αρχικα δεν ηθελα ουτε καν το τζαμι να αλλαξω αλλα νομιζω οτι χρειαζεται αλλαγη, ειναι πολλες οι γρατσουνιες και μου φαινεται σαν να εχει θολωσει λιγακι.
Αλλη μια ερωτηση ρε παιδια αλλα μην με κοροιδεψετε... Οι μικροι δεικτες μεσα τι δειχνουν???  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 6138-0030 CHRONOGRAPH
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 05:44:47 μμ »
... Οι μικροι δεικτες μεσα τι δειχνουν???  :P :P :P
Εχει να κανει σχεση με το χρονογραφο οταν λειτουργει.
Το πανω δειχνει τις ωρες που δουλευει ο χρονογραφος και το κατω με τα λεφτα του χρονογραφου ενω το κεντρικο εχει να κανει σχεση με τα δευτερολεπτα του χρονογραφου.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 6138-0030 CHRONOGRAPH
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 05:53:02 μμ »
Ειναι πολλά τα λεφτά Άρη!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: SEIKO 6138-0030 CHRONOGRAPH
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:20:30 μμ »

και οι ώρες του πολλές ήτανε.... ;)