Αποστολέας Θέμα: μπροστά ή πίσω; Πότε είναι στα πλαίσια και πότε πρόβλημα;  (Αναγνώστηκε 2782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Στο SKX007 που φοράω επειδή δεν είναι πάντα στο χέρι μου, μετά από 1-2 ημέρες ανάλογα με το πόσες ώρες είναι πάνω μου πρέπει να κάνω ξανά τις ρυθμίσεις επειδή σταματάει.
Βάζω την ώρα από το time.is και παρατήρησα πως στα δευτερόλεπτα είμαι 3-4 πίσω (εάν είναι 10:59:30, εγώ είμαι 10:59:26)

Σκέφτομαι να φοράω συνέχεια το ρολόι για μερικές ημέρες μέχρι να δω την απόκλιση που έχω.

Μέχρι πόσο μπροστά ή πίσω είναι φυσιολογικό για ένα ρολόι; Και πόσο πρέπει να το φορέσω για να δω την απόκλιση του ρολογιού; Από σήμερα μέχρι την επόμενη μέρα ίδια ώρα θα μπορούσε να φανεί αποτέλεσμα ξανά από το time.is? Επίσης μελλοντικά θα μπορούσε μι απόκλιση να στρώση ή να χειροτερέψει; Το ρολόι από τότε που το αγόρασα (3 μήνες περίπου) το έχω φορέσει ελάχιστα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: μπροστά ή πίσω; Πότε είναι στα πλαίσια και πότε πρόβλημα;
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2018, 12:05:44 μμ »
Στο SKX007 που φοράω επειδή δεν είναι πάντα στο χέρι μου, μετά από 1-2 ημέρες ανάλογα με το πόσες ώρες είναι πάνω μου πρέπει να κάνω ξανά τις ρυθμίσεις επειδή σταματάει.
Βάζω την ώρα από το time.is και παρατήρησα πως στα δευτερόλεπτα είμαι 3-4 πίσω (εάν είναι 10:59:30, εγώ είμαι 10:59:26)

Σκέφτομαι να φοράω συνέχεια το ρολόι για μερικές ημέρες μέχρι να δω την απόκλιση που έχω.

Μέχρι πόσο μπροστά ή πίσω είναι φυσιολογικό για ένα ρολόι; Και πόσο πρέπει να το φορέσω για να δω την απόκλιση του ρολογιού; Από σήμερα μέχρι την επόμενη μέρα ίδια ώρα θα μπορούσε να φανεί αποτέλεσμα ξανά από το time.is? Επίσης μελλοντικά θα μπορούσε μι απόκλιση να στρώση ή να χειροτερέψει; Το ρολόι από τότε που το αγόρασα (3 μήνες περίπου) το έχω φορέσει ελάχιστα.

Δεν κατάλαβα, στις πόσες μέρες είναι 3-4 δευτ. πίσω το SEIKO ???

Νομίζω ότι μέχρι 4´´ απόκλιση ανά ημέρα, είναι και μέσα στα πλαίσια του COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres). Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Σε κάθε περίπτωση, συντόνισε το ρολόϊ σου από το time.is για παράδειγμα, φόρεσε το συνεχώς για ένα διάστημα, καμία εβδομάδα με 10 μέρες και δες τη συνολική απόκλιση.

Εναλλακτικά πάρε κάποιο σατανικό μηχάνημα σαν αυτά που έχει ο Χαρίλαος, που ελέγχει πόσο χάνουν τα GS του (που φυσικά δε χάνουν), βρίσκουν ποιός ήταν ο Γιαπωνέζος μάστορας που τα συναρμολόγησε στη SEIKO και του στέλνουν αυτόματα απειλητικά μηνύματα του τύπου «ξέρω που έπινες το σάκε σου το Σάββατο & που πηγαίνουν τα παιδιά σου σχολείο»   :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: μπροστά ή πίσω; Πότε είναι στα πλαίσια και πότε πρόβλημα;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 27, 2018, 12:45:59 μμ »
Δεν κατάλαβα, στις πόσες μέρες είναι 3-4 δευτ. πίσω το SEIKO ???

Νομίζω ότι μέχρι 4´´ απόκλιση ανά ημέρα, είναι και μέσα στα πλαίσια του COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres). Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Σε κάθε περίπτωση, συντόνισε το ρολόϊ σου από το time.is για παράδειγμα, φόρεσε το συνεχώς για ένα διάστημα, καμία εβδομάδα με 10 μέρες και δες τη συνολική απόκλιση.

Εναλλακτικά πάρε κάποιο σατανικό μηχάνημα σαν αυτά που έχει ο Χαρίλαος, που ελέγχει πόσο χάνουν τα GS του (που φυσικά δε χάνουν), βρίσκουν ποιός ήταν ο Γιαπωνέζος μάστορας που τα συναρμολόγησε στη SEIKO και του στέλνουν αυτόματα απειλητικά μηνύματα του τύπου «ξέρω που έπινες το σάκε σου το Σάββατο & που πηγαίνουν τα παιδιά σου σχολείο»   :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Χα!!!!!!!
Σωστός ο Άγγελος!!!
Μόνο που ξέχασες να συμπληρώσεις πως ο ντροπιασμένος μάστορας εκτελεί το παραδοσιακό "χαρακίρι" δημόσια και σε ζωντανή μετάδοση στα κοινωνικά μέσα δικτύωσης, αφού πρώτα έχει εξιλεωθεί ρυθμίζοντας (σωστά αυτή την φορά!!!) όλα τα GS που κατασκευάστηκαν εκείνη την εβδομάδα αμμισθί!!!!!!!
Ξεψυχάει δε με την φράση:
SEIKO RULES!!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: μπροστά ή πίσω; Πότε είναι στα πλαίσια και πότε πρόβλημα;
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 27, 2018, 01:03:42 μμ »
Χα!!!!!!!
Σωστός ο Άγγελος!!!
Μόνο που ξέχασες να συμπληρώσεις πως ο ντροπιασμένος μάστορας εκτελεί το παραδοσιακό "χαρακίρι" δημόσια και σε ζωντανή μετάδοση στα κοινωνικά μέσα δικτύωσης, αφού πρώτα έχει εξιλεωθεί ρυθμίζοντας (σωστά αυτή την φορά!!!) όλα τα GS που κατασκευάστηκαν εκείνη την εβδομάδα αμμισθί!!!!!!!
Ξεψυχάει δε με την φράση:
SEIKO RULES!!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk

Και κάπως έτσι χτίζονται οι σύγχρονοι μύθοι  :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: μπροστά ή πίσω; Πότε είναι στα πλαίσια και πότε πρόβλημα;
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 27, 2018, 01:22:15 μμ »
Δεν κατάλαβα, στις πόσες μέρες είναι 3-4 δευτ. πίσω το SEIKO ???


Σε κάθε περίπτωση, συντόνισε το ρολόϊ σου από το time.is για παράδειγμα, φόρεσε το συνεχώς για ένα διάστημα, καμία εβδομάδα με 10 μέρες και δες τη συνολική απόκλιση.

Εναλλακτικά πάρε κάποιο σατανικό μηχάνημα σαν αυτά που έχει ο Χαρίλαος, που ελέγχει πόσο χάνουν τα GS του (που φυσικά δε χάνουν), βρίσκουν ποιός ήταν ο Γιαπωνέζος μάστορας που τα συναρμολόγησε στη SEIKO και του στέλνουν αυτόματα απειλητικά μηνύματα του τύπου «ξέρω που έπινες το σάκε σου το Σάββατο & που πηγαίνουν τα παιδιά σου σχολείο»   :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σήμερα το πρωί έκανα τις ρυθμίσεις.
Θα το φοράω κάνα δεκαήμερο για να δω αν αλλάζει και η ημέρα-ημερομηνία στον ίδιο χρόνο καθημερινά, να δω εντέλει πόση διαφορά θα υπάρχει μεταξύ number & date.

Επίσης μπαίνοντας στο time.is από smartphone μου λέει πάω μπροστά 2.8, ενώ από pc είμαι πίσω 0,7.

Τέλος πάντων θα φανεί στα λεπτά τις επόμενες ημέρες... ελπίζω να είμαι στα όρια!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: μπροστά ή πίσω; Πότε είναι στα πλαίσια και πότε πρόβλημα;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 27, 2018, 01:37:24 μμ »
Σήμερα το πρωί έκανα τις ρυθμίσεις.
Θα το φοράω κάνα δεκαήμερο για να δω αν αλλάζει και η ημέρα-ημερομηνία στον ίδιο χρόνο καθημερινά, να δω εντέλει πόση διαφορά θα υπάρχει μεταξύ number & date.

Επίσης μπαίνοντας στο time.is από smartphone μου λέει πάω μπροστά 2.8, ενώ από pc είμαι πίσω 0,7.

Τέλος πάντων θα φανεί στα λεπτά τις επόμενες ημέρες... ελπίζω να είμαι στα όρια!

Δεν κατάλαβα, εννοείς ότι άλλο χρόνο δίνει το time.is όταν το ανοίγεις από το PC και άλλον όταν το ανοίγεις από το smart phone ???
Περίεργο μου ακούγεται. Τον ίδιο χρόνο δείχνουν. Στο δευτερόλεπτο.
Αυτό που σου λέει είναι πόσο πίσω πηγαίνει το PC και πόσο το smart phone, σε σχέση με το time.is
Tα οποία (PC & smart phone) πιθανότατα δεν είναι 100% συντονισμένα με το time.is

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: μπροστά ή πίσω; Πότε είναι στα πλαίσια και πότε πρόβλημα;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 27, 2018, 06:00:37 μμ »
Εν ολίγοις, νομίζω οτι ο φίλος θέλει να ξέρει ποιά απόκλιση θεωρείται λογική και πότε πρέπει να ανησυχήσει!

Ο συγκεκριμένος μηχανισμός απο όσο διάβασα στο ίντερνετ, θεωρείται απο την ίδια την σέϊκο "οκ" άν η ημερήσια απόκλιση είναι ανάμεσα σε -35/+45"  αλλά συνήθως είναι στο φάσμα -15/+25".

Y.Γ. Απο περιέργεια, τέσταρα το δικό μου...σε 13 ώρες, έχει "τρέξει" 2 δευτερόλεπτα. Με εξέπληξε μπορώ να πώ!

Edit: Σε 24 ώρες, έτρεξε 3 δευτερόλεπτα!!! Τελικά έχω SKX007-COSC!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2018, 08:12:14 μμ από spirosg75 »

Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: μπροστά ή πίσω; Πότε είναι στα πλαίσια και πότε πρόβλημα;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2018, 10:09:04 μμ »
εμενα ο co-axial 8500 ειναι -2 λεπτα στους 4 μηνες