Αποστολέας Θέμα: Right To Repair  (Αναγνώστηκε 2535 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Right To Repair
« στις: Μάρτιος 09, 2018, 08:55:28 πμ »
Πολλές πολιτείες της Αμερικής θεσπίζουν νομοθετικό πλαίσιο που υποχρεώνει της εταιρείες ηλεκτρονικών να παρέχουν οδηγίες επιδιόρθωσης, ανταλλακτικά και απαιτούμενα ειδικά εργαλεία σε κατόχους και ανεξάρτητα service centers των συσκευών τους...

https://a13.asmdc.org/press-releases/20180307-eggman-introduces-legislation-create-right-repair-electronics

Είμαι περίεργος αν θα επεκταθεί και σε άλλα καταναλωτικά αγαθά (βλέπε ρολόγια) και πως θα αντιδράσουν οι μεγάλες εταιρείες που έχουν κλείσει την στρόφιγγα
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Right To Repair
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 09, 2018, 05:25:39 μμ »
Λογικά εταιρείες που πουλάνε ηλεκτρονικά, ρολόγια κλπ θα τρίβουν τα χέρια τους.

Φαντάζομαι πόσοι ξερόλες  θα νομίσουν οτι επειδή έχουν οδηγίες και κάποια εργαλεία, μπορούν να επισκευάσουν το κινητό/λαπτοπ/ρολόι και τελικά θα καταλλήξουν να το πάνε στο σέρβις της εταιρείας χύμα σε σακούλες για να τους το συναρμολογήσουν!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Right To Repair
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2018, 05:54:59 μμ »
Φαντάζομαι πόσοι ξερόλες  θα νομίσουν οτι επειδή έχουν οδηγίες και κάποια εργαλεία, μπορούν να επισκευάσουν το κινητό/λαπτοπ/ρολόι και τελικά θα καταλλήξουν να το πάνε στο σέρβις της εταιρείας χύμα σε σακούλες για να τους το συναρμολογήσουν!

 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
δυνατοτητα να αγορασει ερασιτεχνης υπαρχει.
Και οδηγιες υπαρχουν πλεον για απλες καταστασεις.
Οποιος ομως νομιζει οτι ειναι απλα πραγματα αν του βασταει ας κανει το βημα. Αλλα να μας δημοσιευση και το πριν και μετα.
Θα ριξω πολυ γελιο.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Right To Repair
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2018, 07:48:13 μμ »
Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως

Πολλές πολιτείες της Αμερικής θεσπίζουν νομοθετικό πλαίσιο που υποχρεώνει της εταιρείες ηλεκτρονικών να παρέχουν οδηγίες επιδιόρθωσης, ανταλλακτικά και απαιτούμενα ειδικά εργαλεία σε κατόχους και ανεξάρτητα service centers των συσκευών τους...

https://a13.asmdc.org/press-releases/20180307-eggman-introduces-legislation-create-right-repair-electronics

Είμαι περίεργος αν θα επεκταθεί και σε άλλα καταναλωτικά αγαθά (βλέπε ρολόγια) και πως θα αντιδράσουν οι μεγάλες εταιρείες που έχουν κλείσει την στρόφιγγα


Οπότε πέρα από εμένα που πιάνουν τα χέρια μου και θέλω να κάνω μια επισκευή μόνος μου, δίνει το δικαίωμα και στον άσχετο που δεν θέλει να τα σκάσει στο επίσημο σέρβις, να επιλέξει κάποιον ανεξάρτητο επισκευαστή, ο οποίος μέχρι σήμερα δεν είχε πρόσβαση στα ανταλλακτικά, τα ειδικά εργαλεία κλπ κλπ κλπ
 
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Right To Repair
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 09, 2018, 08:51:06 μμ »
Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως

Οπότε πέρα από εμένα που πιάνουν τα χέρια μου και θέλω να κάνω μια επισκευή μόνος μου, δίνει το δικαίωμα και στον άσχετο που δεν θέλει να τα σκάσει στο επίσημο σέρβις, να επιλέξει κάποιον ανεξάρτητο επισκευαστή, ο οποίος μέχρι σήμερα δεν είχε πρόσβαση στα ανταλλακτικά, τα ειδικά εργαλεία κλπ κλπ κλπ
 

Nαί...το ότι υποχρεώνονται να δωσουν ανταλλακτικά κλπ, δεν σημαίνει οτι υποχρεώνονται και να διατηρήσουν την εγγύηση σε περίπτωση που το ανοίξει κάποιος μή εξουσιοδοτημένος.

Επίσης μην μπερδεύεις την Αμερικάνικη νομοθεσία με άλλες χώρες. Οι διαφορές είναι τεράστιες!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Right To Repair
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 09, 2018, 09:36:25 μμ »
Nαί...το ότι υποχρεώνονται να δωσουν ανταλλακτικά κλπ, δεν σημαίνει οτι υποχρεώνονται και να διατηρήσουν την εγγύηση σε περίπτωση που το ανοίξει κάποιος μή εξουσιοδοτημένος.

Επίσης μην μπερδεύεις την Αμερικάνικη νομοθεσία με άλλες χώρες. Οι διαφορές είναι τεράστιες!

Την εγγύηση φυσικά και δεν είναι υποχρεωμένοι να την διατηρήσουν. Αυτό είναι δεδομένο. Άλλο όμως να έχεις  δικαίωμα επιλογής και άλλο το μονοπώλιο :)
Δεν μπερδεύω την Αμερικάνικη νομοθεσία. Απλά το βρήκα ενδιαφέρον και αναρωτήθηκα:

Είμαι περίεργος αν θα επεκταθεί και σε άλλα καταναλωτικά αγαθά (βλέπε ρολόγια) και πως θα αντιδράσουν οι μεγάλες εταιρείες που έχουν κλείσει την στρόφιγγα

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών