Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1166974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #540 στις: Μάρτιος 23, 2010, 04:24:41 πμ »
Ολα παιζουν το ρολο τους για να κρινεις μια εταιρια.Τωρα για τα νουμερα της παραγωγης,διαβασα καπου οτι θα ειναι μικρη στην αρχη,τουλαχιστον.Αλλα η ερωτηση μου ειναι:

θα φορεσει σε ολα τα μοντελα της,την μια και μοναδικη μηχανη της?δεν θα μπορουσε,γιατι η τιμη θα ηταν λιγο τσουχτερη.Αρα,θελει μια εναλλακτικη λυση,στο "μονοπωλιο" της 7750.ποια θα μπορουσε να ειναι αυτη?και το λεω αυτο,γιατι εχει αφησει ανοιχτο το παραθυρο της συνεργασιας,που ειχε με τριτους,στην παροχη μηχανων.πολυ λογικο ειναι !

selita Η ΕΤΑ που θα γραφει ξεκαθαρα ,ETA caliber ?

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2010, 04:31:36 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: BREITLING
« Απάντηση #541 στις: Μάρτιος 23, 2010, 10:38:26 πμ »
καλημέρα,

χτες διάβαζα στο ιντερνετ ότι ο στόχος είναι 50.000 τεμάχια τον χρόνο, περίπου 2.000 έχουν ήδη παραχθεί. Αν και δεν είναι επιβεβαιωμένος ο αριθμός, αν είναι αλήθεια είναι πολύ μεγάλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2010, 10:48:44 πμ από VC222 »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #542 στις: Μάρτιος 23, 2010, 12:46:51 μμ »
   Λογικά δεν θα τον φορέσουν σε όλους τους χρονογράφους τους, για λόγους ανταγωνιστικούς. Γι'αυτό και το Chronomat B01 δεν αντικαθιστά το απλό Chronomat. Tα μοντέλα με τον νέο μηχανισμό μάλλον θα απευθύνονται σε όσους ζητούν κάτι πιό προηγμένο και σύγχρονο από μια αντίστοιχη ΕΤΑ. Αυτά βέβαια είναι εκτιμήσεις...
   Αυτό με τα 50000 κομμάτια τον χρόνο, το έχω διαβάσει κι εγώ... 


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #543 στις: Μάρτιος 23, 2010, 12:57:30 μμ »
Eνα ενδιαφέρον ποστ από τεχνικό στο breitlingsource.com

Hello Gentlemens,

I haven't got really the time to check the new topics as I was very busy with
the workshop.

But here are some general information about the B - zero - one (as we say in switzerland) :

The purpose ?:

- To guarantee the brand's independance from ETA
- To be able to determine their own production and quality level.

The philosophy ?:

- 70 hours power reserve
- The winding system operates in both rotation directions
- The vertical coupling clutch ensures perfectly "smooth" start without any jumps of the chronograph hand.
- The column wheel guarantees the prefectly accurate and reliable sequence of start/stop/reset fonctions.
- The fast date adjustement system, without any risk of damaging the mechanism.
- B01 is an intelligent platform (modularity, etc..)

Price ? :

- The price is, of course, higher than a simple chronomat. But I would say that Breitling
make a "gift" with the price of the B01, let me explain:
To ingenier, and develop a high quality movement like the B01, most of the other brand like IWC, Montblanc etc would sale the same quality movement around 30 000 $.

Technicaly ?:

I took me one week to learn how to repair a B01. I would say that, yes the B01 is a smart movement for watchmaker, but not everybody can repair it... you need the level 3 (minimum).
Other than 24 hour hand etc. you can module and adapt all type of complication like, chrono rattrapante, perpetual calendar even a tourbillon.
Eastheticaly the B01, is a beautifull movement with a very fine finish.

3 hand movement ?:

A project for this type of movement is currently being examined, as are other variations based on caliber B01.


If anybody has questions or comments, don't hesitate,


K.


Εδώ το link http://www.breitlingsource.com/phpBB2/viewtopic.php?f=1&t=16441&start=30


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #544 στις: Μάρτιος 23, 2010, 01:36:17 μμ »
Ενδιαφέρον. Αποτελεί βάση για κομπλικασιόν. Κι εργάζονται πάνω και σε μία απλή αυτόματη.

To ingenier, and develop a high quality movement like the B01, most of the other brand like IWC, Montblanc etc would sale the same quality movement around 30 000 $.

Υπάρχουν παραδείγματα που στηρίζουν την ανωτέρω εκτίμηση;

φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #545 στις: Μάρτιος 23, 2010, 01:44:08 μμ »
καλημέρα,

χτες διάβαζα στο ιντερνετ ότι ο στόχος είναι 50.000 τεμάχια τον χρόνο, περίπου 2.000 έχουν ήδη παραχθεί. Αν και δεν είναι επιβεβαιωμένος ο αριθμός, αν είναι αλήθεια είναι πολύ μεγάλος.

Ειναι μεγαλος αριθμος,οταν εχει παραγωγη 600.000 ρολογια συνολο?Οι αλλοι χρονογραφοι τι μηχανη θα εχουν?

Eνα ενδιαφέρον ποστ από τεχνικό στο breitlingsource.com


Η πηγη ειναι site φιλων της εταιριας ,για το λογο αυτο διατηρω μια επιφυλαξη,αν και στην ουσια ,μας περιγραφει την μηχανη και ποσο καλη ειναι..το περιεργο ειναι οτι ειναι δυσκολη η επισκευη της απο τον καθενα(ρολογα).γιατι? Σημερα η ταση ειναι ,χρονογραφoi  με modlular κατασκευη,για πιο ευκολο σερβις

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2010, 02:06:47 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #546 στις: Μάρτιος 23, 2010, 02:14:25 μμ »
To ingenier, and develop a high quality movement like the B01, most of the other brand like IWC, Montblanc etc would sale the same quality movement around 30 000 $.

αυτο το θεωρω γκριζα διαφημιση...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #547 στις: Μάρτιος 23, 2010, 03:07:04 μμ »
   Γκρίζα διαφήμιση; Γιατί; Πόσα ποστ υπάρχουν στο φόρουμ μας ότι το τάδε ρολόι αν το είχε βγάλει η δείνα μάρκα, θα κόστιζε τα διπλά ή τα τριπλά; Nα τα θεωρήσουμε γκρίζα διαφήμιση; Δεν συμφωνώ...
   Το ότι το ποστ είναι στο breitlingsource.com δεν αφαιρεί κάτι από το ενδιαφέρον το περιεχομένου. Το πιό λογικό ήταν να το δημοσιεύσει εκεί.
   Άλλωστε τα γραφόμενα του Ελβετού τεχνικού δεν μπορούμε να τα λάβουμε και ως αξίωμα. Προσωπική άποψη εκφράζει, απλά έχει μιά παραπάνω βαρύτητα λόγω του ότι ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας και μίλησε αφού έλυσε και έδεσε τον μηχανισμό.

   Θα πρέπει να περάσει καιρός για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Θα δούμε...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #548 στις: Μάρτιος 23, 2010, 03:18:04 μμ »
Ειμαστε ενα ελληνικο φορουμ και οχι ενα μεγαλο διεθνες αγγλοφωνο,αρα αλλαζει πολυ .Η Β01 ειναι νεα μηχανη και ειναι πιο λογικο να γινεται κατι τετοιο.Ο Ελβετος τεχνικος,κατ'εμε δεν μας αναλυει το τεχνικο κομματι,αλλα κανει μια γενικη αναφορα/περιγραφη σε ολα ,κατι σαν παρουσιαση ,θα το ελεγα εγω.

Εγω θα ηθελα να τον ρωτησω,π.χ

Γιατι εχει τοσα πολλα jewels η νεα μηχανη?Ποιος ο σκοπος?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #549 στις: Μάρτιος 23, 2010, 03:28:14 μμ »
Το λέει κι ο ίδιος πως αυτή είναι μια γενική αναφορά. Ίσως επανέλθει με νεότερα, θα έχω το νού μου...

Κι εγώ θα ήθελα να τον ρωτήσω πολλά, αφού το σκέφτηκα να γραφτώ στο φόρουμ και να του στείλω πμ ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #550 στις: Μάρτιος 24, 2010, 01:43:02 πμ »


Mερικές φωτό από το νέο Superocean. Σχεδιαστικά δεν προέρχεται από το παλιό Superocean αλλά από το Αvenger Seawolf. Διάμετρος κάσας 42mm, αδιάβροχο στα 1500 μέτρα...














Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #551 στις: Μάρτιος 24, 2010, 01:47:15 πμ »
Ωραιο φιλε, για καθημερινο σπορ ντυσιμο αλλα και κυριλε,το προηγουμενο ομως που ειχε βινταζ χαρακτηρα ειναι καλυτερο ;)

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #552 στις: Μάρτιος 24, 2010, 01:49:41 πμ »
ΥΠΕΡΟΧΟ ΡΟΛΟΪ
Στην wish list μπαίνει αμέσως ;D

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D

Αποσυνδεδεμένος georgie69

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #553 στις: Μάρτιος 24, 2010, 10:09:18 πμ »
Παρακολουθώντας την 'αντιπαράθεση' συμφωνούσα ότι η εταιρεία είναι κάπως ντεμοντέ και οι τιμές υπερβολικές, βλέποντας και την υπερπροσφορά στα μεταχειρισμένα, αλλά και τα 2 νέα είναι όμορφα, ειδικά ο δύτης είναι καινοτόμος στον σχεδιασμό. Χρώμα πολύ διακριτικά και δυναμικός με πρωτότυπο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #554 στις: Μάρτιος 24, 2010, 05:05:02 μμ »
 Ντεμοντέ δεν θα μπορούσανα τη χαρακτηρίσω.. Πάντα παρούσα με αξιόλογα μοντέλα που κινούνται στη γνωστή φιλοσοφία της.. Μένει να μας αποδείξει και την αξιοπιστία της νέας της; μηχανής. Για ποιό λόγο τη θεωρείς ντεμοντέ;
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος georgie69

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #555 στις: Μάρτιος 24, 2010, 06:20:23 μμ »
Δεν ξερω, μου κανουν τα ρολογια της καπως γεροντιστικα, ισως ειναι και το logo, ειναι και αυτο το rescue που με χαλαει. Τα 2 τελευταια παντως για τα οποια εχει γινει λογος εδω είναι πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: BREITLING
« Απάντηση #556 στις: Μάρτιος 28, 2010, 02:15:52 μμ »
Ειναι μεγαλος αριθμος,οταν εχει παραγωγη 600.000 ρολογια συνολο?Οι αλλοι χρονογραφοι τι μηχανη θα εχουν?...


Οι υπόλοιποι υποθέτω τις τροποποιημένες V7750.

Παραγωγή 50.000/έτος για χρονογράφο είναι αρκετά μεγάλη νομίζω. Η Omega 1873 (στα Speedmaster manual) πρέπει να είναι στα ~20.000/ έτος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #557 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:12:32 μμ »
Η ομεγα με αυτη την μηχανη(186x) εξοπλιζει μια σειρα μοντελων  της,αλλα εχει επισης και τις σειρες 33χχ-8500.Η ομεγα εχει λιγοτερους χρονογραφους στον καταλογο της ,σε σχεση με την breitling,που ειναι γνωστη για την γκαμα των χρονογραφων της


Η Omega 1873 (στα Speedmaster manual) πρέπει να είναι στα ~20.000/ έτος

σε ολες τις εκδοσεις?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #558 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:54:27 μμ »
   Σωστό, έχει τεράστια γκάμα χρονογράφων, πιθανότατα την μεγαλύτερη που υπάρχει. 50.000 μηχανισμοί το χρόνο, δηλαδή 140 τη μέρα δεν είναι και λίγοι, όμως με τέτοιο αριθμό δεν μπορεί να καλύψει όλα τα μοντέλα της . Γι αυτό ξεκίνησε με το Chronomat που είναι το πιό εμπορεύσιμο απ'όλα. Λογικά τα επόμενα που θα τον φορέσουν θα είναι κάποια Navitimer. Προφανώς θα δίνει τη δυνατότητα που δίνει και τώρα, δηλαδή οικονομικότερες επιλογές με ΕΤΑ και ακριβότερες με τον Β01. Εκτός αν έχει την προοπτική και τη δυνατότητα να αυξήσει σταδιακά την παραγωγή. Η να τα συνδιάσει και τα δύο, χρήση ΕΤΑ για τα οικονομικότερα μοντέλα και παράλληλα αύξηση της παραγωγής, ανάλογα βέβαια και με τη ζήτηση...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #559 στις: Μάρτιος 28, 2010, 03:57:22 μμ »
Χρηση ΕΤΑ?Τοτε θα παραμεινει εξαρτημενη!δεν εχει νοημα