Αποστολέας Θέμα: In house,ειναι μονοδρομος?  (Αναγνώστηκε 45690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 10:38:35 μμ »
Για μένα φυσικά και δεν είναι μονόδρομος η inhouse. Ίσα-ίσα που πολλές φορές είναι και άλοθι για να μας τα παίρνουν χοντρά...

Ομοίως και οι eta των 3 και των 5 χιλιάδων...
Βέβαια από την άλλη, αν μέτραγε μόνο αυτό, θα έπρεπε να έχουν κλείσει Breitling, Tag, Panerai κλπ, ακόμη και IWC...
Έλα όμως που πληρώνουμε πολλά πράγματα όπως το φινίρισμα του μηχανισμού, την συνολική εικόνα και ποιότητα ενός ρολογιού αλλά και την πρωτοτυπία, το κύρος, την ιστορικότητα, την αναγνωρισιμότητα, την ματαιοδοξία και εν τέλει την τρέλλα μας ;D



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 09:32:11 πμ »
Γιατί σας ενοχλεί να τα δίνετε στις Breitling, Tag, Panerai και IWC με ΕΤΑ κι όχι στη Ρόλεξ που έχει ρομποτική παραγωγή; Και που είναι in-house τι έγινε;

Πιστεύω ακράδαντα πως σε όλες τις μεγάλες εταιρείες το βασικό κόστος δεν είναι τα μέταλλα (μικρό), αλλά τα έξοδα προώθησης. Καμπάνιες δεκάδων εκατομμυρίων. Ο μύθος πρέπει να δημιουργηθεί και να συντηρηθεί. Χαζή είναι η Κόκα Κόλα που έχει ταμπέλα μέχρι και στον καφενέ του κάτω μαχαλά της Άνω Ραχούλας; Συν το κέρδος που ζητάνε από το προϊόν τους. Η γνωστή και γκλαμουράτη εταιρεία μπορεί να ζητάει 4 χιλιάρικα για το ρολόι της, "δικαιολογημένα". Η μικρή όμως 700 και πολλά είναι, "που πας ρε Καραμήτρο;".

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος mackgr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 09:59:25 πμ »
Πολλά θέματα ανοίξαμε (in-house, χρήση, σχέση κόστους αξίας κ.τ.λ.). Η ταπεινή μου άποψη:
Όσον αφορά το in-house σαφώς και τεχνικά δεν υπερέχει σε τίποτα, με αντικειμενικά κριτήρια. Η όλη υπόθεση των ρολογιών όμως, στηρίζεται πολύ στο συναίσθημα, σε πολλά επίπεδα, κάτι που την καθιστά απόλυτα υποκειμενική. Έτσι, αν κάποιος ρίχνει το βάρος στο «ρομαντικό» στοιχείο, ένα κριτήριο επιλογής μπορεί κάλλιστα να είναι το in-house. Αυτό βέβαια έχει και κάποιο (μικρό ίσως) αντίκτυπο στην τιμή, γιατί άλλο κόστος έχει η εξέλιξη ενός νέου μηχανισμού και άλλο η βελτίωση (τεχνική και αισθητική) ενός έτοιμου. Αυτή τη βελτίωση είμαι διατεθειμένος να την πληρώσω μέχρι κάποιο όριο, όπου δεν θα αισθάνομαι κορόιδο. Σε περιπτώσεις ακριβών ρολογιών όμως θα είχα μεγαλύτερες απαιτήσεις.
Πάλι όμως πιστεύω πως δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, υπάρχει μόνο αυτό που ικανοποιεί την αισθητική και τη ματαιοδοξία μας (και πληγώνει το πορτοφόλι μας). Σε αυτά τα πλαίσια αρέσουν σε κάποιους από μας και τα καταδυτικά και όχι απαραίτητα σαν εργαλεία.
Όσον αφορά τη χρήση, θεωρώ ότι τα ρολόγια τα (εκ)τιμάς φορώντας τα, γι’ αυτό το polaris μου το έχω φορέσει και στη θάλασσα (πλατσούρισμα, όχι καταδύσεις), όχι όμως με τα παιδιά και ό,τι αυτά συνεπάγονται (πέτρες, άμμος, παιχνίδια δεν αρέσουν στο plexi). Στοιχειώδη σεβασμό θέλει (λόγω χαρακτήρα και σπανιότητας) μην τρελλαθούμε κιόλας. Τα ρολόγια πρέπει να υπηρετούν τα όνειρά μας, όχι να μας γίνονται εφιάλτες.

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 10:27:08 πμ »
σωστα τα σχολια ολων.....

σε οτι ειπε ο δημητρης...ναι τα πολλα λεφτα πεφτουν στην προωθηση και στο γεγονος πως ο μυθος πρεπει να συντηρηθει. Γιατι ομως ειναι δικιολογημενα τα 4 που ζηταει η γκλαμουρατη εταιρεια? Για ποιο λογω ειναι εστω και ενα 10% δικαιολογημενα? Αν, λεω αν η μικρη εταιρεια που ζητα 700 ειναι ιστορικη και εχει στο παρελθον διαπρεψει με καποια μοντελα γιατι να μην ειναι δικαιολογημενα τα 700 εστω και στο ελαχιστο?

Σε οτι αφορα αυτο που λεει ο μακ τζι αρ. Σε καποιες περιπτωσεις το ιν χαους υπερτερει. Ομως πρεπει να κοιταζουμε ενα ρολοι στο συνολο του και γιατι το αγοραζουμε. Δεν ειναι μονο το ιν χαους που πρεπει να βλεπουμε.....Μας ικανοποιει ο σχεδιασμος του? η ιστορια του? η τιμη του? ειναι σωστη η εξυπνη αγορα? ΟΚ! ειναι και ιν χαουζ? Ακομη καλυτερα..... το ρολοι απευθυνεται σε ενα 30% σε ρομαντικους σαν εμας και στο αλλο 70% σε ατομα που το χρησιμοποιυν σαν στατους συμπολ. Μην ξεχναμε ομως οτι εξυπηρετει τις καθημερινες μας αναγκες....Να κραταει καλους χρονους, κτλ......

Λετε ο Ζακ υβ κουστο να ενδιαφεροταν αν τα ρολογια που φορουσε ηταν ιν χαουζ? Ο μπαζ ολντριν πριν μπει στον κρονο και μετεπειτα στην καπσουλα  ρωτησε το κοντρολ στο χιουστον αν το σπιντ ειναι ιν χαουζ?  :)

Και απο προσωπικη εμπειρια, εχω ενα ΜκXV με eta2824 gold plated και decorated απο την IWC. Το ρολοι μετα απο 6 χρονια σε παλμογραφο ειναι στο +2 στις περισσοτερες εκ των 6 θεσεων και κραταει πολυ πολυ καλα τον χρονο.... Τι εχει να ζηλεψει απο ενα Ιν χαουζ?

Μηπως δεν ειναι πανακεια το ιν χαουζ?


φιλικα

ελιο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2010, 10:36:27 πμ από elio »
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 11:51:30 πμ »
Ειναι ομως κοροιδια να πληρωνω στην μπραιτλινγκ 3+ χιλιαρικα μια ετα.

Δεν πληρώνεις την ΕΤΑ αγαπητέ μου! Με την ίδια λογική είναι εξίσου κοροιδία να πληρώσεις το Α4 40φέυγα χιλιάδες ευρώ ενώ το ίδιο και απαράλλαχτο μοτέρ φοράει και το Ίμπιζα που κοστίζει λιγότερο από τα μισά.
Λες να πληρώνεις το μοτέρ στο Α4?

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 11:55:22 πμ »
Μηπως δεν ειναι πανακεια το ιν χαουζ?

Εννοείται πως όχι!

Και τα πιστοποιητικά τύπου COSC δε λένε κάτι. Το Breitling που έχω, πιστοποιημένο από το COSC, υστερεί σε χρονομετρία από το Ωμέγα που επίσης έχω και δεν έχει καμία πιστοποίηση.

.....το ρολοι απευθυνεται σε ενα 30% σε ρομαντικους σαν εμας και στο αλλο 70% σε ατομα που το χρησιμοποιυν σαν στατους συμπολ.....

Αυτό το 30% κάντο 3% και πολύ λέω..... ;)

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 11:55:41 πμ »
Και τι πληρωνω στο Α4? τους κυκλους στην μασκα? Η την και καλα παραπανω τεχνολογια που εχει? Δεν μιλαμε για R8 αγαπητε. Μιλαμε για Α4. Ακομα ενα τραγικο παραδειγμα κοροιδιας! Ασε μην μιλησουμε για αουντι.....

φιλικα

ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:04:21 μμ »
Και τι πληρωνω στο Α4? τους κυκλους στην μασκα? Η την και καλα παραπανω τεχνολογια που εχει? Δεν μιλαμε για R8 αγαπητε. Μιλαμε για Α4. Ακομα ενα τραγικο παραδειγμα κοροιδιας! Ασε μην μιλησουμε για αουντι.....

φιλικα

ελιο

Την πολυτέλεια, την άνεση, την εργονομία, τα καλύτερης ποιότητας υλικά από ένα άλλο αυτοκίνητο του Group καθώς και το γεγονός ότι είναι Audi! Αν θες το παίρνεις, αν δε θες όχι!

Ας είμαστε όμως ειλικρινείς. Κανείς που βαστούσε η τσέπη του να αγοράσει Audi δεν επέλεξε Skoda....

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:06:51 μμ »
Και τι πληρωνω στο Α4? τους κυκλους στην μασκα? Η την και καλα παραπανω τεχνολογια που εχει? Δεν μιλαμε για R8 αγαπητε. Μιλαμε για Α4. Ακομα ενα τραγικο παραδειγμα κοροιδιας! Ασε μην μιλησουμε για αουντι.....

φιλικα

ελιο

+100000

οτι χειροτερο απο τους 3 γερμανους... ;)

τρελα προβληματα...
αφηστε το..

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:07:46 μμ »
Εννοείται πως όχι!

Και τα πιστοποιητικά τύπου COSC δε λένε κάτι. Το Breitling που έχω, πιστοποιημένο από το COSC, υστερεί σε χρονομετρία από το Ωμέγα που επίσης έχω και δεν έχει καμία πιστοποίηση.

Αυτό το 30% κάντο 3% και πολύ λέω..... ;)

Η πιστοποίηση COSC λέει πως αν το ρολόι σου είναι εκτός προδιαγραφών, το πας εντός εγγύησης και στο διορθώνουν. Αντίθετα ένα μη πιστοποιημένο δεν μπορείς. Αν δηλαδή το Breitling είναι στα +7 τους το πας, το Ω όχι. Αυτό βέβαια δεν σημαίμει ότι κάποιο χωρίς COSC δεν μπορεί να κρατάει καλύτερους χρόνους...

Και τι πληρωνω στο Α4? τους κυκλους στην μασκα? Η την και καλα παραπανω τεχνολογια που εχει? Δεν μιλαμε για R8 αγαπητε. Μιλαμε για Α4. Ακομα ενα τραγικο παραδειγμα κοροιδιας! Ασε μην μιλησουμε για αουντι.....

φιλικα

ελιο
Οχι φίλε elio, δεν είναι μόνο οι κύκλοι στη μάσκα, αλοίμονο...


Την πολυτέλεια, την άνεση, την εργονομία, τα καλύτερης ποιότητας υλικά από ένα άλλο αυτοκίνητο του Group καθώς και το γεγονός ότι είναι Audi! Αν θες το παίρνεις, αν δε θες όχι!

Ας είμαστε όμως ειλικρινείς. Κανείς που βαστούσε η τσέπη του να αγοράσει Audi δεν επέλεξε Skoda....
Ακριβώς φίλε  houston...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:13:32 μμ »
Η πιστοποίηση COSC λέει πως αν το ρολόι σου είναι εκτός προδιαγραφών, το πας εντός εγγύησης και στο διορθώνουν. Αντίθετα ένα μη πιστοποιημένο δεν μπορείς. Αν δηλαδή το Breitling είναι στα +7 τους το πας, το Ω όχι. Αυτό βέβαια δεν σημαίμει ότι κάποιο χωρίς COSC δεν μπορεί να κρατάει καλύτερους χρόνους...
Οχι φίλε elio, δεν είναι μόνο οι κύκλοι στη μάσκα, αλοίμονο...

Το cosc όμως δικαιολογεί απόκλιση έως 4 λεπτά το μήνα. Αυτό ισχύει τουλάχιστον στο montbrillant datora που έχω. Πολλά ρολόγια, χωρίς καμία πιστοποίηση κρατάνε καλύτερους χρόνους εξού και η απαξιώση του πιστοποιητικού. Και βέβαια αν πληρώσεις ένα ρολόι 8 χιλιάρικά (δεν αναφέρομαι σε 800-1000 ευρώ) και αποκλίνει κατά 7-8 λεπτά το μήνα, έχει δεν έχει cosc, σκίζονται να το επαναφέρουν στα φυσιολογικά επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:35:12 μμ »
Το cosc όμως δικαιολογεί απόκλιση έως 4 λεπτά το μήνα. Αυτό ισχύει τουλάχιστον στο montbrillant datora που έχω. Πολλά ρολόγια, χωρίς καμία πιστοποίηση κρατάνε καλύτερους χρόνους εξού και η απαξιώση του πιστοποιητικού. Και βέβαια αν πληρώσεις ένα ρολόι 8 χιλιάρικά (δεν αναφέρομαι σε 800-1000 ευρώ) και αποκλίνει κατά 7-8 λεπτά το μήνα, έχει δεν έχει cosc, σκίζονται να το επαναφέρουν στα φυσιολογικά επίπεδα.
Ναι αλλά ένα των 2 ή 3 χιλιάδων; Και γιατί να είσαι στην καλή διάθεση του εκάστοτε αντιπρόσωπου; H ύπαρξη της πιστοποίησης για ένα ρολόι είναι θετική, αλίμονο.
Όπως είπα και πριν και συμφωνώ μαζί σου, δεν σημαίνει πως ένα χωρίς COSC δεν μπορεί να είναι ακριβέστερο ;)

Θα το πιστέψεις πως τους καλύτερους χρόνους από τα μέχρι τώρα ρολόγια μου τους είχε ένα Ηamilton Χ-Copter; Ακριβώς στο 0...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:46:16 μμ »
Ναι αλλά ένα των 2 ή 3 χιλιάδων; Και γιατί να είσαι στην καλή διάθεση του εκάστοτε αντιπρόσωπου; H ύπαρξη της πιστοποίησης για ένα ρολόι είναι θετική, αλίμονο.
Όπως είπα και πριν και συμφωνώ μαζί σου, δεν σημαίνει πως ένα χωρίς COSC δεν μπορεί να είναι ακριβέστερο ;)

Θα το πιστέψεις πως τους καλύτερους χρόνους από τα μέχρι τώρα ρολόγια μου τους είχε ένα Ηamilton Χ-Copter; Ακριβώς στο 0...

Ασφαλώς και θα το πιστέψω! Μάλιστα δε μου κάνει καθόλου εντύπωση διότι θεωρώ ότι μόνο τη χρονομετρία -ρεαλιστικά- δε πληρώνουμε ακριβά σε ένα ρολόι!
Και σε ένα ρολόι των 2-3 χιλιάδων πάλι θα εξυπηρετηθείς αγαπητέ Γιάννη. Και μη ξεχνάμε, πέρα από τα πιστοποιητικά που "αναγκάζουν", ακρογωνιαίος λίθος (όπως πολύ σωστά είχε γράψει ο george_) της σχέσης εμπόρου-πελάτη είναι η εμπιστοσύνη και το αμοιβαίο ενδιαφέρον.

Προσωπικά τη ύπαρξη πιστοποίησης δε θα την χαρακτήριζα αρνητική, αλλά αδιάφορη.....

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 04:27:21 μμ »
Θα σου αρεσε να εχεις πληρωσει 40 φευγα χιλιαρικα για ενα αουντι και να χαλαει οτι ηλεκτρικο μοτερ υπαρχει στο αυτοκινητο? Να πεθαινει ο συμπλεκτης στα 1500χλμ? Να καιγεται το τουρμπο στα 10000χλμ? Να.....Να....Να.

Τρελα προβληματα!

Να την βρασω την ποιοτητα κατασκευης και την ποιοτητα κυλισης αν η αξιοπιστια ειναι μια τραγικοτητα!

Δεν θα επελεγε κανενας με χρηματα σκοντα αντι για αουντι, απλα ισως να ηταν καλυτερα τα πραγματα αν ασχολουμασταν λιγο με τι θα παρουμε και δεν πηγαινουμε εκει που μας οδηγουν οι διαφημιστες και η ματαιοδοξια μας που μας θελει να παρουμε αουντι για να την πουμε στον γειτονα!

Αστο φιλε χιουστον γιατι αυτα που εχω δει επειδη δουλευα σε περιοδικο ειδικου τυπου δεν τα εχεις σκεφτει καν!

φιλικα

ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 04:49:07 μμ »
Μη μου λες τέτοια φίλε, γιατί έδωσα την Ντόλυ( δεν χωρούσαν πίσω οι γιοί-πήραν από τον πατέρα τους-εμένα δηλαδή ;D) και είμαι στο τσακ για Α4 1.8Τ...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 04:55:43 μμ »
οπως λενε και οι αγγλοι......

decisions, decisions, decisions.

φιλικα

ελιο

σορρυ για ενα ακομα οφ τοπικ!  ;)
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 05:32:18 μμ »
Θα σου αρεσε να εχεις πληρωσει 40 φευγα χιλιαρικα για ενα αουντι και να χαλαει οτι ηλεκτρικο μοτερ υπαρχει στο αυτοκινητο? Να πεθαινει ο συμπλεκτης στα 1500χλμ? Να καιγεται το τουρμπο στα 10000χλμ? Να.....Να....Να.

Τρελα προβληματα!

Να την βρασω την ποιοτητα κατασκευης και την ποιοτητα κυλισης αν η αξιοπιστια ειναι μια τραγικοτητα!

Δεν θα επελεγε κανενας με χρηματα σκοντα αντι για αουντι, απλα ισως να ηταν καλυτερα τα πραγματα αν ασχολουμασταν λιγο με τι θα παρουμε και δεν πηγαινουμε εκει που μας οδηγουν οι διαφημιστες και η ματαιοδοξια μας που μας θελει να παρουμε αουντι για να την πουμε στον γειτονα!

Αστο φιλε χιουστον γιατι αυτα που εχω δει επειδη δουλευα σε περιοδικο ειδικου τυπου δεν τα εχεις σκεφτει καν!

φιλικα

ελιο


Τι ηλεκτρικό δηλαδή χάλασε στο μοτέρ?
Ο συμπλέκτης μπορεί να χαλάσει και το αυτοκίνητο να πατινάρει (και ίσως να πάρεις δίσκο-πλατώ-βολάν-ρουλεμάν στο χέρι) ακόμα και στα 10 χιλιόμετρα από τη στιγμή που το οδηγήσεις. Θέμα οδηγού είναι και όχι συμπλέκτη.
Όταν γράφεις "κάηκε το τούρμπο" τι εννοείς? Η εταιρεία Borg Warner (KKK) δίνει τουρμπίνες στο VW Group και σε γενικές γραμμές οι κάτοχοι είναι πολύ ευχαριστημένοι.

Όταν αγοράζεις patek, αγοράζεις κυρίως αξιοπιστία?

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 05:38:48 μμ »
Μη μου λες τέτοια φίλε, γιατί έδωσα την Ντόλυ( δεν χωρούσαν πίσω οι γιοί-πήραν από τον πατέρα τους-εμένα δηλαδή ;D) και είμαι στο τσακ για Α4 1.8Τ...

Καλή φάση! Όμως η προηγούμενη γενιά Α4 με τους 20βάλβιδους τούρμπο κινητήρες δεν είναι και ό,τι πιο ευρύχωρο στη σεντάν κατηγορία, αναφορικά με τους πίσω επιβάτες. Ιδίως αν ο οδηγός και ο συνοδηγός είναι ψηλοί οι πίσω έχουν πρόβλημα....


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 05:53:04 μμ »
off topic εχει γινει το θεμα

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 05:54:38 μμ »
μεσα σε καταιγιδα χαλασε το μοτερ των υαλοκαθαριστηρων....και αλλα πολλα εν συνεχεια!

το οτι ειναι θεμα οδηγου να χαλασει ο συμπλεκτης στα 10 χιλιομετρα πρωτη φορα το ακουω......και ο συγκεκριμενος τρεχει σε αναβασεις.

το πατεκ αν χαλασει δεν κινδυνευεις να σκοτωθεις.......


φιλικα

ελιο

ναι σορρυ θα το συνεχισω στα αυτοκινητα!
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton