Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 490397 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1540 στις: Μάιος 15, 2019, 06:08:20 μμ »
Φαντάζεσαι ποσα πανέρια θα είχαν ξεμείνει στη Κεφαλονιά σενσει ;  :shocked: :shocked:

Εκεί θα κανονίσουμε με το φορουμ εκδρομή, να ψάξουμε!!! ;)
Να μας πάει με τη βάρκα του ο captain Harry .( και όχι ο dirty Harry !! :lol: :lol: :lol:)

Υπήρχαν πάρα πολλά πανέρια, λέει, αλλά θάφτηκαν κάτω από τα ερείπια στο μεγάλο σεισμό. Θέλει πολλή ανασκαφή η δουλειά. Οπότε ναι, μπορούμε να το κανονίσουμε, εγώ θα σου λέω που να σκάβεις και εσύ θα σκάβεις. Μην ξεχάσεις να φέρεις φτυάρι.  Αν μας πιάσουν, θα πω ότι σκάβεις για αρχαία. Αλλά μην ανησυχείς, θα στα φυλάξω εγώ τα πανερο-ευρήματα. Θα στα δώσω μόλις βγεις από τη στενή (σε καμιά εικοσαριά χρόνια....). Εμπιστέψου με  !

Τώρα όμως εμένα γιατί μου τη δίνει αυτό (το μπλε) ;


SJE077J1
39mm, enamel dial,  με 6L35.  Την ημερομηνία να μην είχε, τι καλά που θα ήταν !

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1541 στις: Μάιος 15, 2019, 06:15:58 μμ »
Υπήρχαν πάρα πολλά πανέρια, λέει, αλλά θάφτηκαν κάτω από τα ερείπια στο μεγάλο σεισμό. Θέλει πολλή ανασκαφή η δουλειά. Οπότε ναι, μπορούμε να το κανονίσουμε, εγώ θα σου λέω που να σκάβεις και εσύ θα σκάβεις. Μην ξεχάσεις να φέρεις φτυάρι.  Αν μας πιάσουν, θα πω ότι σκάβεις για αρχαία. Αλλά μην ανησυχείς, θα στα φυλάξω εγώ τα πανερο-ευρήματα. Θα στα δώσω μόλις βγεις από τη στενή (σε καμιά εικοσαριά χρόνια....). Εμπιστέψου με  !

Τώρα όμως εμένα γιατί μου τη δίνει αυτό (το μπλε) ;


SJE077J1
39mm, enamel dial,  με 6L35.  Την ημερομηνία να μην είχε, τι καλά που θα ήταν !
Ντένη μην ανησυχείς θα σου συστήσω τον κατάλληλο μάστορα για να «μοντιφάρει» το καντράν με άλλο που δεν θα έχει ημερομηνία!
Αν θέλεις μπορούμε να το κάνουμε και χωρίς δείκτες!!!!!!! (Jumping hours)


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1542 στις: Μάιος 15, 2019, 06:36:24 μμ »

Τώρα όμως εμένα γιατί μου τη δίνει αυτό (το μπλε) ;


SJE077J1
39mm, enamel dial,  με 6L35.  Την ημερομηνία να μην είχε, τι καλά που θα ήταν !

Χωρις πλακα, κι εγω το ιδιο ακριβως θα ελεγα!!
Μου αρεσει, αλλα οχι με ημερομηνια.

Τελικα εχω παρατηρησει οτι γενικα με χαλαει η ημερομηνια. Προτιμω σκετα καντραν!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1543 στις: Μάιος 15, 2019, 07:04:01 μμ »
Παρα πολύ ωραιο, εκτός απο την ημερομηνία και την άκρη του δευτερολεπτοδεικτη.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1544 στις: Μάιος 15, 2019, 08:58:03 μμ »
Για να μην σας αδικούμε μαζευεται 1 ταξι και 1 ποδηλατο :D

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1545 στις: Μάιος 15, 2019, 10:13:06 μμ »
Για να μην σας αδικούμε μαζευεται 1 ταξι και 1 ποδηλατο :D

Όχι ακριβώς Άρη !

ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΜΜΑ (από Αμερική )  !

Μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2018 η GS κατόρθωσε να εκτοξευτεί -άκουσον, άκουσον !- από τη θέση υπ' αρ. 23 (το  2017) στη θέση υπ' αρ. 9, στην κατηγορία των πολυτελών ρολογιών από 5 έως 10Κ. Τα στοιχεία προέρχονται από το NPD Group, το οποίο καταγράφει τα μεγέθη των λανικών  πωλήσεων ρολογιών στις ΗΠΑ.   Ναι, ναι, ναι, και όμως, από το νο 23 στο νο 9 για πλάκα !  Βρε ούτε ο Τσιτσιπάς δεν τα έχει κάνει αυτά. Η είσοδος στην πρώτη πεντάδα είναι, κατά τα φαινόμενα ζήτημα ελάχιστου χρόνου και δεν θα είναι έκπληξη εάν έχει ήδη συντελεστεί μέσα στο β΄εξάμηνο του ίδιου έτους.

https://www.hodinkee.com/articles/grand-seiko-united-states-move-upmarket

Έπειτα, ο δρόμος ανοίγει διάπλατα για την πρώτη θέση. Βέβαια, εμείς εδώ δεν παραξενευόμαστε που η SEIKO πηδάει τις θέσεις σαν καγκουρώ, είναι απόλυτα φυσικό, καθώς όλοένα και περισσότεροι Αμερικανοί συνειδητοποιούν πλέον ποια είναι τα καλύτερα ρολόγια στην κατηγορία. Δηλαδή, τα Grand Seiko. Περισσότεροι Αμερικανοί, περισσότεροι Ευρωπαίοι. Τα Βαλκάνια είναι ακόμη λίγο πίσω, αλλά και πότε δεν ήταν ;

Διαδώστε !

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1546 στις: Μάιος 15, 2019, 10:14:07 μμ »
WTF ? Double post

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1547 στις: Μάιος 15, 2019, 10:18:59 μμ »
Έπειτα, ο δρόμος ανοίγει διάπλατα για την πρώτη θέση.
:D
Σε ποιον αιωνα ακριβως θα συμβη αυτό;

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1548 στις: Μάιος 15, 2019, 10:20:35 μμ »
:D
Σε ποιον αιωνα ακριβως θα συμβη αυτό;

Στον Χρυσό Αιώνα !  Της SEIKO,  φυσικά !   :smoker:

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1549 στις: Μάιος 15, 2019, 10:28:52 μμ »
Όχι ακριβώς Άρη !

ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΜΜΑ (από Αμερική )  !

Μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2018 η GS κατόρθωσε να εκτοξευτεί -άκουσον, άκουσον !- από τη θέση υπ' αρ. 23 (το  2017) στη θέση υπ' αρ. 9, στην κατηγορία των πολυτελών ρολογιών από 5 έως 10Κ. Τα στοιχεία προέρχονται από το NPD Group, το οποίο καταγράφει τα μεγέθη των λανικών  πωλήσεων ρολογιών στις ΗΠΑ.   Ναι, ναι, ναι, και όμως, από το νο 23 στο νο 9 για πλάκα !  Βρε ούτε ο Τσιτσιπάς δεν τα έχει κάνει αυτά. Η είσοδος στην πρώτη πεντάδα είναι, κατά τα φαινόμενα ζήτημα ελάχιστου χρόνου και δεν θα είναι έκπληξη εάν έχει ήδη συντελεστεί μέσα στο β΄εξάμηνο του ίδιου έτους.

https://www.hodinkee.com/articles/grand-seiko-united-states-move-upmarket

Έπειτα, ο δρόμος ανοίγει διάπλατα για την πρώτη θέση. Βέβαια, εμείς εδώ δεν παραξενευόμαστε που η SEIKO πηδάει τις θέσεις σαν καγκουρώ, είναι απόλυτα φυσικό, καθώς όλοένα και περισσότεροι Αμερικανοί συνειδητοποιούν πλέον ποια είναι τα καλύτερα ρολόγια στην κατηγορία. Δηλαδή, τα Grand Seiko. Περισσότεροι Αμερικανοί, περισσότεροι Ευρωπαίοι. Τα Βαλκάνια είναι ακόμη λίγο πίσω, αλλά και πότε δεν ήταν ;

Διαδώστε !

Καλά.
Να μην είχα αφήσει την προεδρία του OFC και θα σου πω εγώ που θα ήταν η OWC τώρα.
Με το κυάλι θα την έβλεπε η SEIKO.
Ρώτα τον «ομόσταυλο» σου τον νυν samurai και τέως ΓΓ του OFC HELLAS, να σου πει τα παρασκήνια που μας ώθησαν στην εγκατάλειψη ρου υπέρτατου στόχου: του να γίνει η OWC η πρώτη σε πωλήσεις diver watches παγκοσμίως....

Τέλος πάντων βλέπω τη σειρά F1 στο Netflix τώρα πoυ τα σπάει και δείτε αυτόν τον τύπο:



Τον Gunther Steiner, τον υπεύθυνο της HAAS και πείτε μου ποιόν συνφορουμίτη σας θυμίζει :smoker:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1550 στις: Μάιος 15, 2019, 10:45:35 μμ »
-Τι είναι OFC, τι είναι F1, τι είναι HAAS και ποιος είναι αυτός ο Steiner ?  Διακρίνω προσπάθεια αποπροσανατολισμού του θέματος, ώστε να ανακοπεί ο καταιγιστικός ρυθμός της Seiko. NO PASARAN !

Aλλά τον στενοχώρησα τον Άρη και τώρα αισθάνομαι άσχημα. Του έδειξα σε φωτογραφία το ζοφερό μέλλον. Έλα  βρε, μη μου στενοχωριέσαι. Σκούπισε τα μάτια σου, ορίστε και χαρτομάντηλο (έχω τεράστιο απόθεμα από την  περίοδο  της ρινίτιδας).
Υπάρχουν και καλά νέα.:H πρώτη θέση της Rolex δεν απειλείται από τη GS, αφού με το ρυθμό που ανεβάζει τις τιμές, σε λίγο θα διαγωνίζεται στην κατηγορία "ρολόγια από 20Κ και βάλε". Είναι κατά κάποιο τρόπο ανακουφιστικό, δεν μπορείς να πεις !


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1551 στις: Μάιος 15, 2019, 10:53:18 μμ »
-Τι είναι OFC, τι είναι F1, τι είναι HAAS και ποιος είναι αυτός ο Steiner ?  Διακρίνω προσπάθεια αποπροσανατολισμού του θέματος, ώστε να ανακοπεί ο καταιγιστικός ρυθμός της Seiko. NO PASARAN !

Aλλά τον στενοχώρησα τον Άρη και τώρα αισθάνομαι άσχημα. Του έδειξα σε φωτογραφία το ζοφερό μέλλον. Έλα  βρε, μη μου στενοχωριέσαι. Σκούπισε τα μάτια σου, ορίστε και χαρτομάντηλο (έχω τεράστιο απόθεμα από την  περίοδο  της ρινίτιδας).
Υπάρχουν και καλά νέα.:H πρώτη θέση της Rolex δεν απειλείται από τη GS, αφού με το ρυθμό που ανεβάζει τις τιμές, σε λίγο θα διαγωνίζεται στην κατηγορία "ρολόγια από 20Κ και βάλε". Είναι κατά κάποιο τρόπο ανακουφιστικό, δεν μπορείς να πεις !
Φίλε Ντένη θα σου πω στην συνάντηση για το αλήστου μνήμης OFC και αν δεν βαριέσαι να διαβάζεις ψάξε το σχετικό νήμα θρύλο (μέχρι που δημιουργήθηκε το SEIKO RULES και τα σάρωσε όλα!).


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1552 στις: Μάιος 15, 2019, 10:55:08 μμ »
-Τι είναι OFC,
Το ωρολογοκλαμπ που ειχε ιδρυση ο Αγγελος και ο Χαρίλαος οπου μελη ηταν αυτά τα δυο ατομα. Ουτε δηλαδή 3 και ο κουκος :D

τι είναι F1,
Ρολοι ειναι
 τι είναι HAAS
Αμερικανικη εταιρεια μηχανών CNC. Χρησιμοποιείται στην φορμουλα αλλα και στην ωρολογοποιια

Διακρίνω προσπάθεια αποπροσανατολισμού του θέματος, ώστε να ανακοπεί ο καταιγιστικός ρυθμός της Seiko. NO PASARAN !
Μαλλον δεν βλέπεις καλα. Να πας για γυαλια.

Aλλά τον στενοχώρησα τον Άρη και τώρα αισθάνομαι άσχημα.
Σκληρο καρυδι αυτος ο Αρης. Δεν καταλαβαινει από λογια του αερα και ευσεβης ποθους :D

Υπάρχουν και καλά νέα.:H πρώτη θέση της Rolex δεν απειλείται από τη GS,
Φυσικα δεν εχει θεμα η Ρολεξ γιατι καποιες εταιρειες  σαν την Σεικο δεν την φτανουν ουτε στο μικρο δαχτυλακι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1553 στις: Μάιος 16, 2019, 12:29:20 πμ »


Τώρα όμως εμένα γιατί μου τη δίνει αυτό (το μπλε) ;


SJE077J1
39mm, enamel dial,  με 6L35.  Την ημερομηνία να μην είχε, τι καλά που θα ήταν !


Θαυμάσιο κομμάτι, δε με χαλάει τόσο η ημ/νια, και μου αρέσει που έχει και το "3".

39mm, καντράν σμάλτο, τέλειο είναι. Πόσο έχει? Μακάρι να το έβγαζε και κουρδιστό.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1554 στις: Μάιος 16, 2019, 09:06:46 μμ »

Θαυμάσιο κομμάτι, δε με χαλάει τόσο η ημ/νια, και μου αρέσει που έχει και το "3".

39mm, καντράν σμάλτο, τέλειο είναι. Πόσο έχει? Μακάρι να το έβγαζε και κουρδιστό.

H τιμή είναι πίκρα, Γιάννη, 3Κ+  ή κάπου εκεί, τουλάχιστον τώρα, που πρωτοκυκλοφόρησε. Προσεγγίζει, δηλαδή, την περιοχή των GS και νομίζω ότι είναι το ακριβότερο Presage ως τώρα. Κατά τη γνώμη μου αδικαιολόγητα υψηλό  το νούμερο. Nαι μεν μηχανάρα η 6L35 (που είναι ουσιαστικά  αφινίριστη  GS 9S65, αλλά λεπτότερη, μόλις 3,7 mm), ναι μεν χειροποίητο enamel dial (δηλαδή, υψηλό κόστος κατασκευής), αλλά και πάλι, για μένα δεν βγαίνει με την καμία αυτή η τιμή, ειδικά αν ληφθεί υπ΄όψη ότι το περσινό SJE073J1, που ήταν και limited και είχε την ίδια μηχανή, αλλά και εξαιρετικό μπρασελέ, κυμαίνεται γύρω στα 2Κ. 

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1555 στις: Μάιος 16, 2019, 11:20:39 μμ »
Πολύ ακριβό, όντως. Γνωρίζοντας τις τιμές άλλων παρόμοιων presage, σκεφτόμουν ότι θα έκανε λόγω και enamel καντράν κτλ, κάπου στα 1300-1500.


Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1556 στις: Μάιος 16, 2019, 11:30:54 μμ »



Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1557 στις: Μάιος 17, 2019, 04:49:35 μμ »
Άπαιχτος ο Γρηγόρης!!!

Sent from Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1558 στις: Μάιος 17, 2019, 05:29:24 μμ »

ετοιμος για τα μπουζουκια :D

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1559 στις: Μάιος 19, 2019, 11:48:26 πμ »




Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!