Αποστολέας Θέμα: Seiko service ή τεχνίτης??  (Αναγνώστηκε 1243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mchatz

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Seiko service ή τεχνίτης??
« στις: Ιούνιος 04, 2019, 09:02:47 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
έφτασε ή ώρα για σερβις σε ένα απο τα καταδυτικά seiko μου...Παρά τη φροντίδα που του δείχνω , άρχισε να δειχνει τα χρονάκια του και να χάνει κάπου 1+ min/day...

Έχοντας ακούσει παλαιότερα αρκετα και αντικρουόμενα σχετικά με το επίσημο σερβις, θα ήθελα τη δική σας γνώμη είτε για αυτό (να πάει κανείς ή να μην πάει;;;) είτε για κάποιον καλό τεχνίτη, που να ξέρει όμως και να μπορεί να επισκευασει εγγυημένα, τη συγκεκριμένη μάρκα... (έχοντας κατα νού μια παλιοτερη κακη προσωπική εμπειρία απο 'εξειδικευμένο' τεχνικό για Breitling,  που ούτε να ξεβιδώσει το καπάκι ήξερε μα αποτέλεσμα να το χαράξει και μάλιστα βαθιά, που άφησε δαχτυλιές πάνω στο μέσα μέρος του κρυσταλλου και που έβαλε εντελώς λάθος βίδα, απο άλλο ρολόι, στη στήριξη του ρότορα, είμαι πλέον αρκετα επιφυλακτικός με τους 'τεχνιτες'... γι αυτό και ζητώ τη γνώμη σας!)

Και μίας και πήρα φόρα, μια δεύτερη, άσχετη, ερώτηση... Ένα asian made unbranded homage, το οποίο έφτασε στα χέρια μου μονο και μόνο απο περιέργεια, μα όμως, λόγω της αναπάντεχα καλής ποιότητας και ακρίβειας του κατέκτησε επάξια μια θέση σαν 'καθημερινο΄ρολοι, σταμάτησε να δουλεύει μετα απο μια βάρβαρη πτώση (ευτυχώς, η πτώση άφησε κασα και κρύσταλο ανέπαφα, αλλά το μπαλανσιέ μουλάρωσε και μένει ακίνητο...). Ο μηχανισμός είναι ο Seagull ST36 (τσιν τσιν κουρδιστός, κλώνος του Unitas 6497). Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να δει τον συγκεκριμένο μηχανισμό, είναι ίσως κάτι απλό και λέτε και αξίζει η επισκευή ή η λογική 'το πετάω και παίρνω άλλο' ή 'αγοραζω καινουριο μηχανισμό' πρέπει να επικρατήσει;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: Seiko service ή τεχνίτης??
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 05, 2019, 09:14:34 μμ »
ενταξει στη seiko τα φτιαχνουν με κλειστα ματια.