Αποστολέας Θέμα: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων  (Αναγνώστηκε 12867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« στις: Ιούνιος 24, 2016, 08:12:07 πμ »
Καλημερα σε ολους..Μετα απο αρκετα χρονια απο την αγορα της αποφάσισα με σχετικό περιορισμό στο μπατζετ να της αγορασω νέους φακούς..Η ιδέα μου μπήκε μεσα απο τη φωτογράφιση των ρολογιων μου κατα βάση..
Εκανα 2 σκεψεις
1. Αγορα τηλεφακού με μεγαλύτερο zoom πχ 55-250 και πανω σε αυτον να φορέσω οταν χρειάζεται και καποιο σετ macro close up φακών
2. Αγορα ενός φακού σταθερής εστίασης αποστασης

Η ενασχόληση μου παραμένει ερασιτεχνική αλλα αναζητώ μια σχετική αναβάθμιση.
Σκέφτηκα επισης και τη λύση ενός αποκλειστικού macro φακού αλλα ειναι νομιζω περιοριστικός και ταυτόχρονα πολυ πιο ακριβός.
Θα ηθελα τη γνώμη σας....
Ευχαριστω


GK......

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2016, 08:49:28 πμ »
Ένας ζουμ φακός, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν μπορεί να συγκριθεί οπτικά με έναν σταθερό φακό.

Πάρε τον Canon 60mm F/2.8 macro. Είναι οξύς, σχετικά μικρός και όχι περιοριστικός. Στη μηχανή σου τα 60mm ισοδυναμούν με 96mm οπότε τον χρησιμοποιείς και για πορτραίτα στα οποία θα διακρίνονται καθαρά έως και οι πόροι του δέρματος. Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα αρέσει αυτό στις γυναίκες που θα φωτογραφίζεις...

Στην τελική, τη μηχανή την στέλνεις κάποια στιγμή, τον φακό όχι.



Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2016, 10:39:40 πμ »
Επειδή πήρα και εγώ έναν με μεγάλο zoom 55-200 τον έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές σε 2 χρόνια....

Είναι μεγάλος, άβολος και πρέπει να είμαι κάπου που να μη θέλω να φωτογραφίσω κάτι κοντινό!

Καλύτερα όντως έναν ειδικό macro (εγώ πήρα 40mm νομίζω 1.8) -- έχω Nikon αλλά όχι ακριβή, και βγάζει λουκούμια!

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2016, 11:59:00 πμ »
Το προβλημα ομως για την ωρα τουλαχιστον ειναι το μπατζετ..
Με τις προηγούμενες λύσεις δεν ξεπερνάει τα 200€ ενώ αν παρω πχ τον 60αρη θελω τουλαχιστον 360€


GK......

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 24, 2016, 12:33:54 μμ »
Οι προηγούμενες λύσεις είναι ημίμετρα. Όταν/αν τις εξαντλήσεις, και θελήσεις να πας σε macro, θα μετανιώνεις τα λεφτά που έδωσες τώρα.
Μάζεψε και αγόρασέ τον αργότερα.

Ή, αλλιώς, ψάξε για "φθηνό" σταθερό φακό εστιακού μήκος που να σε βολεύει για γενική χρήση και κοίτα να έχει μικρό MFD (minimum focus distance).

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 24, 2016, 12:49:47 μμ »
Οι προηγούμενες λύσεις είναι ημίμετρα. Όταν/αν τις εξαντλήσεις, και θελήσεις να πας σε macro, θα μετανιώνεις τα λεφτά που έδωσες τώρα.
Μάζεψε και αγόρασέ τον αργότερα.

Ή, αλλιώς, ψάξε για "φθηνό" σταθερό φακό εστιακού μήκος που να σε βολεύει για γενική χρήση και κοίτα να έχει μικρό MFD (minimum focus distance).
Αυτος ισως;
https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/products/details/lenses/ef/standard-medium-telephoto/ef-50mm-f-1-8-stm


GK......

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 24, 2016, 01:05:26 μμ »
Δεν τον ξέρω Γιώργο, πρέπει να 'ναι σχετικά νέος φακός.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 24, 2016, 02:14:53 μμ »
Δεν τον ξέρω Γιώργο, πρέπει να 'ναι σχετικά νέος φακός.
Ναι Χαρη ειναι ο πιο καινουργιος αυτου
 https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/products/details/lenses/ef/standard-medium-telephoto/ef-50mm-f-1-8-ii

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 24, 2016, 09:01:03 μμ »
Εχω και γω την ιδια μηχανη με εναν 18-55is

βασικος φακος αλλα αξιοπρεπης.

Εαν δεν εχεις ασχοληθει με αρχεια raw και προσεκτικη επεξεργασια,θα προτεινα να το κανεις,πριν πας σε νεο φακο.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2016, 09:48:44 μμ »
Εχω και γω την ιδια μηχανη με εναν 18-55is

βασικος φακος αλλα αξιοπρεπης.

Εαν δεν εχεις ασχοληθει με αρχεια raw και προσεκτικη επεξεργασια,θα προτεινα να το κανεις,πριν πας σε νεο φακο.
Γιατι το λες;


GK......

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 28, 2016, 07:51:31 πμ »
Οι προηγούμενες λύσεις είναι ημίμετρα. Όταν/αν τις εξαντλήσεις, και θελήσεις να πας σε macro, θα μετανιώνεις τα λεφτά που έδωσες τώρα.
Μάζεψε και αγόρασέ τον αργότερα.

Ή, αλλιώς, ψάξε για "φθηνό" σταθερό φακό εστιακού μήκος που να σε βολεύει για γενική χρήση και κοίτα να έχει μικρό MFD (minimum focus distance).
Καλημερα Χαρη...Στη περιπτωση που επιλέξω τον σταθερό 50αρι θα χρειαστω η οχι τους close up για πιο κοντα;


GK......

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 29, 2016, 09:29:21 μμ »
μερικές σκέψεις
1) μάλλον εννοείς close up φίλτρα και όχι φακούς. αν ναι, τότε να ξέρεις ότι σε περιορίζουν στην εστίαση
2)μην πετάς τα χρήματά σου σε αυτόν τον μεγάλο ζουμ. Δεν θα σε εξυπηρετήσει.
3) προτίμησε έναν σταθερό φακό
4) αντί για έναν οποιοδήποτε σταθερό, πάρε σταθερό μάκρο. Τα 60χιλ που σου προτύνει ο νιν είναι πολύ καλή περίπτωση. έχω τον 105 και αγόρασα και τον 60 (νίκον)
5) ο 50αρης που δείχνεις, αν και δεν γνωρίζω από κάνον, βλέποντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, θα σου έλεγα ότι παρέχει ελάχιστη απόσταση εστίασης 35 πόντους και λόγω μεγέθυνσης 1:5. Αν θελήσεις να δείξεις από πιο κοντά το ρολόι ή έστω κάποια λεπτομέρειά του, δεν θα μπορείς να εστιάσεις πλησιάζοντας κοντά. έχε υπόψη ότι πραγματικοί μάκρο φακοί είναι αυτοί που προσφέρουν λόγω μεγέθυνσης 1:1, δηλ ένα αντικείμενο μεγέθους τόσο όσο το μέγεθος του αισθητήρα της μηχανής σου, αποτυπώνεται στην φωτογραφία αφού ο φακός μπορεί να εστιάσει από τόσο κοντά ´ωστε να επιτευχθεί αυτό
6) τελική συμβουλή μου θα ήταν να περιμένεις λίγο ακόμη (μαζέψεις χρήματα) και να πάρεις έναν μάκρο φακό

Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:54:23 πμ »
μερικές σκέψεις
1) μάλλον εννοείς close up φίλτρα και όχι φακούς. αν ναι, τότε να ξέρεις ότι σε περιορίζουν στην εστίαση
2)μην πετάς τα χρήματά σου σε αυτόν τον μεγάλο ζουμ. Δεν θα σε εξυπηρετήσει.
3) προτίμησε έναν σταθερό φακό
4) αντί για έναν οποιοδήποτε σταθερό, πάρε σταθερό μάκρο. Τα 60χιλ που σου προτύνει ο νιν είναι πολύ καλή περίπτωση. έχω τον 105 και αγόρασα και τον 60 (νίκον)
5) ο 50αρης που δείχνεις, αν και δεν γνωρίζω από κάνον, βλέποντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, θα σου έλεγα ότι παρέχει ελάχιστη απόσταση εστίασης 35 πόντους και λόγω μεγέθυνσης 1:5. Αν θελήσεις να δείξεις από πιο κοντά το ρολόι ή έστω κάποια λεπτομέρειά του, δεν θα μπορείς να εστιάσεις πλησιάζοντας κοντά. έχε υπόψη ότι πραγματικοί μάκρο φακοί είναι αυτοί που προσφέρουν λόγω μεγέθυνσης 1:1, δηλ ένα αντικείμενο μεγέθους τόσο όσο το μέγεθος του αισθητήρα της μηχανής σου, αποτυπώνεται στην φωτογραφία αφού ο φακός μπορεί να εστιάσει από τόσο κοντά ´ωστε να επιτευχθεί αυτό
6) τελική συμβουλή μου θα ήταν να περιμένεις λίγο ακόμη (μαζέψεις χρήματα) και να πάρεις έναν μάκρο φακό
Γιάννη μου ευχαριστω για τις συμβουλές σου...
Καταρχάς καταλήγω απο οτι φαινεται σε σταθερό φακό
Μάλλον δεν θα πάω σε macro για δυο λόγους...Πρώτον λογω κόστους και δεύτερον γιατι μου φαινεται οτι θα με περιορίσει σαν φακός π.χ αν θελω να βγάζω αλλες φωτό..οικογένεια πορτραίτα κλπ
Μπορεί να κανω και λαθος ...δεν ξερω


GK......

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 30, 2016, 09:02:22 μμ »
Γιώργο 2 ερωτήματα:
1) το φακό το θέλεις μόνο για να φωτογραφίζεις ρολόγια;
2) τι budget διαθέτεις;

Αν το θέλεις για γενική χρήση πάρε έναν πολύ καλό μικρό zoom (έναν L αφού μιλάμε για Canon).
Ο μεγάλος zoom δε θα σου χρησιμεύσει και πολύ σα φακός γενικής χρήσης (σου μιλάω εκ πείρας).
Ο μεσαίος zoom θα σε βολέψει για τα πάντα.
Αν μπορείς να πάρεις L, η ποιότητα του είναι καταπληκτική. Καλύτερος από μεσαίου budget φακούς με σταθερή εστιακή απόσταση.
Επίσης το θέμα της φωτεινότητας στη dslr δεν είναι τόσο τρομερό. Παίζεις για όποια φωτό θέλεις με την ευαισθησία και τελειώνει η υπόθεση.

Ο δικός μου είναι ο 24-105 1:4 L με Image stabilizer.
Δεδομένου του ότι το σώμα δεν είναι full frame (όπως και στην 400d υποθέτω) μιλάμε για ένα zoom περίπου 40-180. Δηλαδή μία χαρά.
Και έχει και ένα μικρό macro.
Για το 1:4 όπως σου είπα παραπάνω, παίζεις με το ISO και ξεμπερδεύεις. Δεν είναι όπως παλία που "πουσάραμε" όλο το φιλμ για να βγάλουμε 5 φωτογραφίες σε δύσκολες συνθήκες...
Εγώ πάντως με το συγκεκριμένο φακό έχω βρει τη χαρά μου. Και είναι και (σχετικά) ελαφρύς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2016, 10:13:20 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 01, 2016, 11:22:44 πμ »
1. Οχι ...  Θα ηθελα έναν φακό για γενικές φωτογραφιες οικογένειας αλλα και οταν θα βγάζω τα ρολογια να εχω καλυτερη ποιοτητα εικονας
2. Το μπατζετ μου σε αυτη τη φαση ειναι έως τα 250€


GK......

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 01, 2016, 12:28:54 μμ »
Το (1) οδηγεί λογικά σε κάποιον zoom στο φοκάλ που σου λέω (στο περίπου τουλάχιστον)

Το (2) σε απομακρύνει από την εναλλακτική κάποιου "L" φακού. Ατυχώς είναι πολύ πιο ακριβοί οι "L" :(


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 01, 2016, 03:24:29 μμ »
@εξ-δύτη
1) όπως το βλέπω γραμμένο το 1:4 σημαίνει λόγο μεγέθυνσης, συνεπώς καμία σχέση με ISO
2)αν ανεβάζοντας το ISO τελειώναμε έτσι απλά με το θέμα της φωτεινότητας, οι φωτογραφικές εταιρείες θα είχαν φουντάρει...
3) για να πάρει μικρό ζουμ που θα έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από τον φακό που ήδη κατέχει, θα πρέπει να δώσει πολλά λεφτά


@Γιώργος
πάρε ένα σταθερό, κατά προτίμηση 35χιλ
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 01, 2016, 04:11:47 μμ »
@εξ-δύτη
1) όπως το βλέπω γραμμένο το 1:4 σημαίνει λόγο μεγέθυνσης, συνεπώς καμία σχέση με ISO
2)αν ανεβάζοντας το ISO τελειώναμε έτσι απλά με το θέμα της φωτεινότητας, οι φωτογραφικές εταιρείες θα είχαν φουντάρει...
3) για να πάρει μικρό ζουμ που θα έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από τον φακό που ήδη κατέχει, θα πρέπει να δώσει πολλά λεφτά


@Γιώργος
πάρε ένα σταθερό, κατά προτίμηση 35χιλ

Γιάννη το 1:4 είναι το ελάχιστο διάφραγμα. Υποδηλώνει τη φωτεινότητα του φακού.
Ενας καλός fix φακός έχει συνήθως φωτεινότητα 1:2.8
Ουσιαστικά μπορείς να τραβήξεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, με υψηλότερη ταχύτητα, αφού έχεις τη δυνατότητα χαμηλότερου (μεγαλύτερου) διαφράγματος.
Για να κάνεις το αντίστοιχο με τον 1:4 πρέπει να ανεβάσεις το ISO.
Αυτό παλιά δεν έπαιζε (μιλάω για τις εποχές του φιλμ) καθώς έπρεπε να πουσάρεις όλο το φιλμ, οπότε και είχες το θέμα του κόκ(κ)ου.

Σε κάθε περίπτωση, αν μιλάμε για σοβαρή φωτογράφηση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, μιλάμε για τρίποδο. Οπότε δεν σε απασχολεί το θέμα ιδιαίτερα...
Απλά ο φωτεινός φακός σου δίνει ένα περιθώριο πιο αξιοπρεπών φωτογραφιών σε 1-2 "κλικ" πιο σκοτεινών συνθηκών, χωρίς τρίποδο & χωρίς το φόβο του φλουταρίσματος...

Αυτά τα ολίγα απ´ το τηλέφωνο. Τα υπόλοιπα μετά από το PC ;)




Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 03, 2016, 08:07:55 μμ »
Η επιλογη του φακου εγινε.....
image upload

Μερικες φωτο χωρις ρυθμισεις μηχανης(auto)....Για πεστε γνωμες





















image hosting 10mb limit

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Canon eos 400d και αναβάθμιση φακων
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 03, 2016, 08:48:21 μμ »
Με γεια!
Ο φακός δείχνει τι μπορεί να κάνει.
Στο auto όμως, η μηχανή έχει εστιάσει τσίου, κάποιες είναι ελαφρώς OOF.

Δοκίμασε και manual εστίαση, από το δαχτυλίδι, σε live view και με μεγέθυνση.
Κλείσε διάφραγμα, 3.2 και πάνω. Καλό θα 'ναι με αρκετό φως, για να μη σου ανεβάσει ISO.

Καλές λήψεις
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2016, 08:58:20 μμ από nin »