Αποστολέας Θέμα: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;  (Αναγνώστηκε 13138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 03:54:07 μμ »
Σλάι=πανέρι.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:11:49 μμ »
ένα ψηφιακό πχ g-shock ίσως είναι μια καλή λύση, όχι για να το φοράμε, αλλά για να το έχουμε στο κομοδήνο για ξυπνητήρι προς αποφυγή ακτινοβολίας του κινητού, άσε που ξέρεις βρε αδερφέ, μπορεί να γίνει κ κανας σεισμός κ θα σου βγει χρήσιμο τότε το εργαλείο...

Να ξυπνήσεις κουρασμένος με το ξυπνητήρι του g-shock? Προσωπικά σήμερα με πήρε ο ύπνος, αφού είχα απενεργοποιήσει το ξυπνητήρι του κινητού χωρίς καν να το πάρω είδηση  :lol:

Αλήθεια μιας και το ανέφερες, είχα δει σε ντοκυμαντέρ (σοβαρό, με αναλύσεις ιατρών, φυσικών κλπ) πως το κινητό σε μια απόσταση 7-8cm είναι ακίνδυνο από άποψη ακτινοβολίας. Γι αυτό το τοποθετώ στο κομοδίνο όσο το δυνατόν μακρύτερα και μετανοιώνω για την καφρίλα στο στρατό, που στο κέντρο εκπαίδευσης επί τόσες ημέρες κοιμόμουν με το κινητό κάτω από το μαξιλάρι  :nutty3: 

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 12:16:40 πμ »
+1

+1 και από μένα.

Πλέον δεν κοιμάμαι δίχως ρολόι μαζί μου.
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 07:23:58 πμ »
σημερα κι εγώ..............ξυδιασμένος από τα χθεσινά ουισκακια κοιμηθηκα με το LLD στο χέρι.Αυτό όμως που μου κάνει μεγάλη εντύπωση,είναι ότι από την προηγούμενη Δευτέρα που το φοράω σχεδόν όλη μέρα....το άτιμο βρίσκεται σταθερά στο ΜΗΔΕΝ(0)  :o
5+ ημέρες και απόκλιση ΚΑΜΙΑ........!!!!! τελικά όλα τα προιοντα είναι σαν τα αυγά της Λαμπρής(άλλα σπάνε,άλλα αντέχουν κατα το ήμισυ,άλλα είναι βράχοι....άλλα μπορεί να΄ναι και κλούβια  ;D).
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 03:42:10 μμ »
Όχι, γιατί έχω το κομοδινάκι μου στο ύψος των ματιών και στους 30 πόντους, οπότε ρίχνω δυό γκομενάκια εκεί πάνω και τα χαζεύω μέχρι να με πάρει ο Μορφέας... Συνήθως βάζω την Orca που έχει πολύ luminova, και το Sea Touch που φέγγει περίεργα κι αυτό... Πιο καλά έτσι, γιατί 30 χρόνια που κοιμόμουν με γυναίκες (αρραβώνες και γάμοι), η οπτική απόλαυση κόστισε τον άμπακο -όπως κι αν το πάρει κανείς- και δεν μένανε και στην συλλογή!
Πάντα έλεγα ότι η διαφορά ανάμεσα στην γυναίκα και το ρολόι σου είναι η εξής:
Το ρολογάκι σου το πληρώνεις άπαξ -άντε και κανα σερβισάκι ή μπαταριούλα στη χάση και στη φέξη- τόχεις στο χέρι σου όποτε θες, και άμα το βαρεθείς το δίνεις και κάτι παίρνεις πίσω απ' τα λεφτά σου...
Την γυναίκα την πληρώνεις μιά ζωή, σε έχει αυτή στο χέρι, κι άμα την βαρεθείς, πρέπει να ξαναπληρώσεις έναν σκασμό για να την ξεφορτωθείς...
Όχι ρε σεις, δεν είμαι φαλλοκράτης, ρεαλιστής προσπαθώ νάμαι... ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2010, 03:58:53 μμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος woody

  • ρολογια
  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
    • ρολογια
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 03:07:51 μμ »
Να πω την αληθεια δεν εχω προσεξει εαν επηρεαζει την ακριβεια...αλλα θα το δοκιμασω....συνηθως δεν το φοραω ...

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 10:05:01 πμ »
Εγω παρτήρησα διαφορά στα πόσα sec χάνει την ημέρα, ανάλογα με το πως τοποθετώ το ρολόι στο κομοδίνο (όρθιο, στο πλάι, κτλ). Επειδή πάντως δεν έχει περάσει μήνας απο τότε που πήρα το PO (και είναι ακόμα στο "στρώσιμο"),  θέλω να το παρατήρησω κι άλλο πριν βγάλω συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 03:25:58 μμ »
Ολα τα ρολογια εχουν μια αποκλιση αναλογα τη θεση που τοποθετουνται. Ειτε κινουνται ειτε οχι.

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 12:08:04 μμ »
Ολα τα ρολογια εχουν μια αποκλιση αναλογα τη θεση που τοποθετουνται. Ειτε κινουνται ειτε οχι.

Ακριβώς.
Επομένως αν γνωρίζουμε την απόκλιση σε καποιες διαφορετικές θέσεις, θεωριτικά μπορούμε να επηρεάσουμε την ακρίβεια του ρολογιού μας.
Πρακτικά αυτό δεν είναι εύκολο κατα την διάρκεια του φορέματος του ρολογιού (κατα την διάρκει της ημέρας), αλλά μπορέι να γίνει όταν το ρολόι είναι σε ακινησία (ρολόι στο κομοδίνο κατα την διαρκεια του ύπνου).




Αποσυνδεδεμένος CNR

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβ^
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 11:04:18 μμ »
Να πώ το κρίμα μου, εξεπλάγην που είδα οτι υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν το ρολόι στον ύπνο....εγώ το βγάζω μόνο στο μπάνιο αν δεν είναι αδιάβροχο, αλλιώς, μόνο για κάθάρισμα.  ;D

Edit : Η ακρίβεια είναι καλύτερη έτσι, παρά αν δεν το φοράω κάποιες ώρες, βέβαια αν είχα πειραματιστεί να δώ αποκλίσεις σε διάφορες θέσεις ώστε να βρώ τη θέση που θα "αναιρούσε" την απόκλιση της υπόλοιπης ημέρας ίσως να είχα καλύτερη ακρίβεια, δεν μου αρέσει όμως να το αποχωρίζομαι, έστω τις ώρες του ύπνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2010, 11:11:32 μμ από CNR »

Αποσυνδεδεμένος sv2

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβ^
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 11:28:44 μμ »
Να πώ το κρίμα μου, εξεπλάγην που είδα οτι υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν το ρολόι στον ύπνο....εγώ το βγάζω μόνο στο μπάνιο αν δεν είναι αδιάβροχο, αλλιώς, μόνο για κάθάρισμα.  ;D



Οχι μόνο στον ύπνο....η πρώτη κίνηση που κάνω όταν μπω στο σπίτι είναι να βγάλω τα παπούτσια μου και η δεύτερη το ρολόι μου.Δεν το ανέχομαι στο χέρι μου μέσα στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 11:40:18 μμ »
Να πώ το κρίμα μου, εξεπλάγην που είδα οτι υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν το ρολόι στον ύπνο....εγώ το βγάζω μόνο στο μπάνιο αν δεν είναι αδιάβροχο, αλλιώς, μόνο για κάθάρισμα.  ;D

Edit : Η ακρίβεια είναι καλύτερη έτσι, παρά αν δεν το φοράω κάποιες ώρες, βέβαια αν είχα πειραματιστεί να δώ αποκλίσεις σε διάφορες θέσεις ώστε να βρώ τη θέση που θα "αναιρούσε" την απόκλιση της υπόλοιπης ημέρας ίσως να είχα καλύτερη ακρίβεια, δεν μου αρέσει όμως να το αποχωρίζομαι, έστω τις ώρες του ύπνου.

Αναρωτιμαι αν θα ειχες την ιδια αποψη αν το ρολοι σου ηταν ενα 50αρι u-boat

Αποσυνδεδεμένος CNR

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 01:16:41 πμ »
Για να είμαι ειλικρινής, ήταν ένας απ'τους λόγους που δεν πήρα το Vodolaz  :( .... αυτό, και το οτι θα έπρεπε να φοράω πρώτα το τζάκετ της μηχανής και μετά το ρολόι... από πάνω  ;D

Αποσυνδεδεμένος CNR

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 01:26:08 πμ »
....αν και τώρα που το σκέφτομαι... όλο και κάποιος λοξός θα τό'βρισκε "cool" και θα μπορούσα να είχα δημιουργήσει μοδα !! μετά τα "Divers", τα "Bikers" για πάνω απ'τα δερμάτινα (ίσως και με ειδική complication, π.χ ένδειξη IAS, σχετ. ταχύτητα ανέμου)

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 01:00:08 μμ »
στο κρεβατι χωρις ρολοι ???? καλα εσεις κοιμαστε με το αρωμα σας μονο .....ρολοι και νανε προβολι ...οπως και νανε ξυπναω πριν χαραξει χωρις ξυπνητηρι....κανω μια εστι βλεπω την luminova να σπαρταραει στο σκοταδι και ντυνομε για την πρωινη μου σκυλοβολτα ..ποτε ειδατε τον ηλιο να ανατελει τελευταια φορα ?.....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 01:53:35 μμ »
ποτε ειδατε τον ηλιο να ανατελει τελευταια φορα ?.....

κάθε πρωί, λίγο πριν κοιμηθώ  ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 02:00:44 μμ »
ποτε ειδατε τον ηλιο να ανατελει τελευταια φορα ?.....

κάθε πρωί, λίγο πριν κοιμηθώ  ;D

 ;D ;D Κορυφαίο!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:49:04 μμ »
αυτό ισχύει επίσης για τον φίλο τον Άγγελο(Movan)το νυχτοπούλι  ;)  :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος movan

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
    • movida
Απ: Φοράτε το ρολόι στον ύπνο; Επηρεάζει την ακρίβεια/απόκλιση;
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:29:24 μμ »
αυτό ισχύει επίσης για τον φίλο τον Άγγελο(Movan)το νυχτοπούλι  ;)  :D

χαχαχαχα.... παρων!!!

καθε μερα την ανατολη πριν τον υπνο!!!