Αποστολέας Θέμα: Tool watch  (Αναγνώστηκε 12083 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Tool watch
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 11:12:05 μμ »
Ευγενική χορηγία.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Ilias_T

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Tool watch
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 12:47:49 μμ »
Η φωτογραφία με το G Shock τα σπάει...
Ίσως τα μοναδικά tool watches για εμένα λόγω μη κινούμενων μερών. Αλλιώς, το υπέρτατο για κάποιον που δεν κάνει χωρίς μηχανικό ρολόι είναι ένα Rolex 14060 sub no date.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Tool watch
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 08:39:58 πμ »


30 χρόνια μες στα μηχανήματα, τους τόρνους και τις φρέζες. Αλλαγή μια μπαταρία κι έφυγες.

Το λουρί είναι το ρολόι.


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Tool watch
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 08:59:05 πμ »


30 χρόνια μες στα μηχανήματα, τους τόρνους και τις φρέζες. Αλλαγή μια μπαταρία κι έφυγες.

Το λουρί είναι το ρολόι.


30 χρόνια είπες;




Από εκεί θα αντέγραψε η ρόλεξ..

screen capture freeware

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Tool watch
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 10:33:41 πμ »
Μιας και ειδα το ποστ και μιλατε για εργαλεια να πω και το δικο μου...

Η ΡΟΛΟΓΑΡΑ!!! βεβαια κανει ολες τις δουλειες εκτος απο να πας σε δεξιωση... ακομα και με casual το φορας ανετα!! εγω δηλαδη! οποτε θα μπορουσα να εχω αυτο και ενα Rolex Sub η explorer I η ΙΙ  για τα επισημα... και να ειχα κλεισει απο ρολογια!! (αλλα δεν, θελω και αλλα... χαχαχα)

Καταρχην δεν χανει δευτερολεπτο ειναι παντα συχρονισμενο!! αρα δεν χρειαζεται να αλλαζεις ωρα ουτε ημερομηνια ουτε να διορθωνεις την ωρα, τιποτα!! τα κανει μονο του ολα!!! δε θες μπαταρια!! ειναι αυτονομο λιγακι ηλιος με το πρωινο ξυπνημα και ειναι ετοιμο για δραση!!

Καθε πρωι με ξυπναει με το αλαρμ του, σου δειχνει τα παντα ωρα ημερομηνια ετος ανα πασα στιγμη... και το λεω γιατι μετα απο κουραστικη μερα και βαρυ υπνο σηκωνεσε και εχεις χασει το τι μερα ειναι...

μου δειχνει τι ωρα ειναι σε πολλες πολεις ανα τον κοσμο και για μενα που παραγγελνω πολλα απο διαφορα μερη του κοσμου με βολευει να το ξερω και χωρις να χρειαζεται να μπω στο νετ... ηδη χτες μιλαγα με Σιαλτ!

το χρονομετρο του με βολευει επειδη το πρωι πηγαινω με το υπηρεσιακο πουλμαν στην δουλεια, το ειχα χρησιμοποιησει για να βρω τον πιο συντομο δρομο με τα ποδια!! η οταν το εβαζα για να δω ποση ωρα θελω κατα μεσο ορο να ετοιμαστω το πρωι ετσι για να κερδισω οσο περισσοτερο υπνο μπορω το πρωι... χαχαχα

στη δουλεια δε μασαει τιποτα! χωνω τα χερια μου παντου και δε με νοιαζει τιποτα ουτε γρασα ουτε λαδια ουτε τιποτα! δε μασαει μια, ενα πλυσιματακι και ειναι ετοιμο!!

καθε ωρα μου κανει εναν ηχο και με βοηθαει να μην χανω την αισθηση του χρονου ωστε πλεον μεσα στο 8ωρο που εχω να μπορω να κανω τα παντα στο προγραμμα που βαζω... ( ειχα καλομαθει στο 12ωρο που ημουν χαλαρος )

μαρεσει που ξερω ανα πασα ωρα και στιγμη θερμοκρασια περιβαλλοντος μπορει να μην ειναι ακριβες αλλα επειδη παιζω πανω απο θερμοκαπ που η θερμοκρασια ειναι εντονη 400 βαθμους και πανω μπορει και μου καταλαβαινει την διαρροη πριν βαλω πανω πολυμετρο... γιατι εγω μπορει ο ανθρωπος μπορει να μην καταλαβει μια πτωση θερμοκρασιας 100 βαθμους απο 400 στους 300 αλλα αυτο αμεσως το πιανει!

χωμενος μεσα σε πινακες για να βρω τα plc που δεν εχει επαρκη φωτισμο μολις το χερι μου κανει κινηση το full auto led του ανοιγει αμεσως για να δω την ωρα!

η αντιστροφη μετρηση του με βοηθαει να ξερω ακριβως ποτε οι πυκνοτες οταν κανω επανεκκινηση εχουν αποφορτιστει και πρεπει να ξαναβαλω... δεν παω σαν τους παλιους ελα πρεπει να περασαν τα πχ 5 10 λεπτα ανοιξε... και αν δεν, ξανα επανεκκινηση... ειμαι παντα σωστος!!

το βραδακι οταν σβηνω το φως στο κομοδινο μου μετα απο δεκα λεπτα το εχει παρει ο υπνος... και ανοιγει η με το ξυπνητηρι του που με ξυπναει και μενα η με το πρωτο φως που δει... ( μπαινει σε αδρανεια και σβηνει ολη η οθονη του και για εξοικονομηση μπαταριας... )

παντα στο ψαρεμα το εχω στο δεξι μου χερι με ενεργοποιημενη την πυξιδα και κανω save οταν πετυχω κανενα καλο "βραχο" ετσι ωστε μετα με το google maps να ξερω ακριβως το σημειο που ημουν... το καλο ειναι οτι οταν εχει την πυξιδα μπορεις και βλεπεις την ωρα αρα εχω δυο δεδομενα που τα χρειαζομαι και τα δυο... επισης οταν παω για ψαρεμα θελω να ξερω ποτε ο ηλιος αρχιζει και σηκωνεται η πεφτει οποτε και αυτη η λειτουργια του με βοηθαει!! συν οτι παροτι με γαντια τα κουμπια του ειναι ολα τοσο ανετα που με την πρωτη εχεις το αποτελεσμα που θες και δεν ταλαιπωρησε

το ρολοι απλα τα σπαει τον τελευταιο καιρο εχει γινει ενα με τον καρπο μου!! ακομα και στις βολτες μου οταν ειναι χαλαρες ειναι στον καρπο μου!! ειλικρινα ειναι αν πλεον εξαιρεσεις το σουκου ειναι πλεον το μοναδικο μου ρολοι!! και δε με χαλαει εχει επιβλητικη παρουσια στον καρπο!! ωραια χρωματα μαυρο με κοκκινες λεπτομεριες... μεγαλο ρολοι!! σιγουρα το ζηλευουν πολυ!! ποιοτικοτατο!! μονο και μονο το λουρακι που ειναι carbon και οχι πλαστικο λεει πολλα!!

βεβαια αυτο εχει να κανει με την δικια μου δουλεια που εκτος απο γραφειου ειναι και χειρωνακτικη!! γιατι ενας καλος μηχανικος για μενα αν δε μπει μπροστα και ειδικα στην ηλικια που ειμαι εγω μετα δεν παιρνει το σεβασμο... και στο γραφειο οταν πρεπει να δω σχεδια κτλ μαρτυρα απο μακρια το ρολοι μου για το ποσο μαχημος ειμαι... εξαλλου εχει και παρεα το ρολογακι μου...

καποιος μεγαλος μου ειχε πει οτι τα εργαλεια κανουν τον μαστορα... και τα δικα μου φωναζουν απο μακρια...

η συμμορια μου... ( και ερχετε ακομα ενα απο Αμερικη... )










αρα για μενα tool watch = Casio G-Shock GW-9400J-1JF

γιατι πραγματικα ειναι εργαλειο της δουλειας μου!!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Tool watch
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 05:28:01 μμ »