Αποστολέας Θέμα: Απόκλιση....  (Αναγνώστηκε 159117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 08:46:19 μμ »

Να το φοράς. Σου κάνει νάζια που το παραμέλησες  ;)
+10000000


Θέλει αγκαλίτσες και γούτσου γούτσου με τον καρπό σου. Μόλις ζεσταθεί η παγωμένη και παραμελημένη καρδιά του θα βελτιωθεί! ;D

Αποσυνδεδεμένος Stanley Laurel

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #141 στις: Απρίλιος 23, 2013, 05:10:57 μμ »
δεν ξερω αν ειναι και το καταλληλο τοπικ αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα...
εχω ενα ρολοι απλο καθημερινο το φοραω κυριως για τη δουλεια ειναι swatch irony ycs 514
αν και δεν με καιει τοσο η λυση του προβληματος ωστοσο εχω παρατηρησει οτι εχει "χαλασει" η ρυθμιση της ημερομηνιας...
αντι να αλλαζει 12 η ωρα το βραδυ αλλαζει την ημερομηνια την επομενη μερα (νομιζω 12 το μεσημερι της επομενης μερας)
ξερει κανεις πως να το διορθωσουμε αυτο? και απο τι ενδεχομενως να συνεβει? φταιει το γεγονος οτι μπορει να ρυθμιστικε μεταξυ των 8pm και 2am?
if any of you cry at my funeral, i'll never speak to you again.

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #142 στις: Απρίλιος 23, 2013, 05:20:03 μμ »
δεν ξερω αν ειναι και το καταλληλο τοπικ αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα...
εχω ενα ρολοι απλο καθημερινο το φοραω κυριως για τη δουλεια ειναι swatch irony ycs 514
αν και δεν με καιει τοσο η λυση του προβληματος ωστοσο εχω παρατηρησει οτι εχει "χαλασει" η ρυθμιση της ημερομηνιας...
αντι να αλλαζει 12 η ωρα το βραδυ αλλαζει την ημερομηνια την επομενη μερα (νομιζω 12 το μεσημερι της επομενης μερας)
ξερει κανεις πως να το διορθωσουμε αυτο? και απο τι ενδεχομενως να συνεβει? φταιει το γεγονος οτι μπορει να ρυθμιστικε μεταξυ των 8pm και 2am?

Αυτό σημαίνει ότι η 12 που αλλάζει είναι η νυχτερινή...
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #143 στις: Απρίλιος 23, 2013, 05:20:58 μμ »
Δεν φαίνεται να έχεις πρόβλημα. Ρύθμισε το ρολόι σου 12 ώρες μπροστά, ώστε να αλλάξει ημερομηνία στις 12 τη νύχτα.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Stanley Laurel

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #144 στις: Απρίλιος 23, 2013, 06:11:15 μμ »
α ευχαριστω φιλε...ειμαι ολιγον τι ασχετος με το αθλημα...!
if any of you cry at my funeral, i'll never speak to you again.

Αποσυνδεδεμένος mihvag

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 21, 2013, 09:17:19 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω εδώ και 4 χρόνια ένα hamilton jazzmaster power reserve. Απο την αρχή το ρολόι είχε μεγάλες αποκλίσεις (-30 sec/ μέρα). Αφού περίμενα κάποιους μήνες να στρώσει η μηχανή, το πήγα στην αντιπροσωπεία για ρύθμιση. Μου απάντησαν οτι η μηχανή είχε πρόβλημα, δεν συνέφερε να επισκευαστεί και θα την άλλαζαν (το ρολόι ήταν στην εγγύηση). Μετά απο 2 μήνες αναμονής, παίρνω το ρολόι , αλλά το ρολόι συνεχίζει να είναι στο -10 -15... Δοκιμάζω νέα ρύθμιση σε δικό μου τεχνίτη (μου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε tissot ) , ο οποίος μου λέει οτι το ρολόι χρειάζεται service γιατί η μηχανή δεν είχε λάδια...(για κάποιο λόγο είχε στεγνώσει). Γίνεται το service , του ζητάω να γίνει ρύθμιση σε όλες τις θέσεις, το κάνει, αλλά και πάλι... (στο crown down το ρολόι είναι στο -1, σε όλες τις άλλες θέσεις είναι -15....). Προσφάτως εμφανίζει και δεύτερο πρόβλημα. Ο δείκτης του power reserve δεν τερματίζει τελείως όταν το ρολόι μένει αφόρετο . Αντιθέτως όταν κουρδίζεται ο μηχανισμός (φορώντας το ή κουρδίζοντας το ), ο δείκτης τερματίζει κανονικά. Στο full δηλαδή είναι οκ, στο empty δεν τερματίζει... Έχει κάποιος φίλος κάποια αντίστοιχη εμπειρία με το ρολόι του ή καποια ιδέα τι μπορεί να φταίει? Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον άλλο τεχνίτη να απευθυνθώ? (μένω Αθήνα)
 Ευχαριστώ πολύ...

Αποσυνδεδεμένος mihvag

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 21, 2013, 09:24:07 μμ »
Στο crown up είναι -1 , σε όλες τις άλλες θέσεις δυστυχώς η απόκλιση είναι μεγάλη (και πάντα '' χάνει''). Επίσης το ρολόι ξαναπήγε στον τεχνίτη μετα το service για να τσεκάρει το λόγο που δεν τερμάτιζε ο δείκτης του reserve , στην αρχή έφτιαξε, αλλά σε μερικές μέρες ξανά το ίδιο πρόβλημα....

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 08:50:52 μμ »
Μετα απο πτωση το skx173 εκει που κρατουσε χρονους cosc τρεχει 4 δλτ το λεπτο,κανα γιατροσοφι πριν ανοιχτει υπαρχει?

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 08:59:23 μμ »
Δυστυχώς 4sec/min είναι πάρα πολλά, οπότε μόνο overhaul   :-\
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #149 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 09:16:38 μμ »
Μετα απο πτωση το skx173 εκει που κρατουσε χρονους cosc τρεχει 4 δλτ το λεπτο,κανα γιατροσοφι πριν ανοιχτει υπαρχει?


Έχω διαβάσει ένα παρόμοιο θέμα σε ξένο φόρουμ (επίσης, με κάποιο skx), όπου τελικά, παρουσιάσθηκε οτι το πρόβλημα λύθηκε με κάποιο ανορθόδοξο τρόπο (με στοχευμένο κοπάνημα του ρολογιού σε σκληρή επιφάνεια αφού είχε καλυφθεί με πανί).
Θα ψάξω να το βρω..



Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #150 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 09:27:03 μμ »
Το πιο πιθανό είναι να έχει καβαλήσει τρίχα. Απλή βλάβη αλλά θέλει άνοιγμα...



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #151 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 09:29:53 μμ »
Με πρόλαβε ο Γιώργος. Έχει φύγει η τρίχα από τη θέση της. Άνοιξέ το.  ;)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #152 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 10:14:38 μμ »
Θα το παω για ανοιγμα,θα το κοπανησω λιγο κιολας ,κατι θα γινει. ;)

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #153 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 10:21:54 μμ »
Θα το παω για ανοιγμα,θα το κοπανησω λιγο κιολας ,κατι θα γινει. ;)

Μην το κοπανήσεις...δεν είναι παλιά τηλεόραση...



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #154 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 10:42:45 μμ »

Έχω διαβάσει ένα παρόμοιο θέμα σε ξένο φόρουμ (επίσης, με κάποιο skx), όπου τελικά, παρουσιάσθηκε οτι το πρόβλημα λύθηκε με κάποιο ανορθόδοξο τρόπο (με στοχευμένο κοπάνημα του ρολογιού σε σκληρή επιφάνεια αφού είχε καλυφθεί με πανί).
Θα ψάξω να το βρω..




"I am not a watchmaker, so follow this advice purely at your own risk. But, it worked for me.

I received my first new Seiko, a Black Monster, back in October. Out of the box, it was gaining 10 seconds a MINUTE. I was disgusted, but I hate sending stuff back, so I did some research. It appears that the hairspring of the 7S26B can get hung up on the regulator pins if it takes a sharp impact. Mine was definitely not magnetized - it had no effect whatsoever on the needle of a good Suunto compass.

Based on posts on this forum, and others, it appears that the fast-out-of-the-box problem is common. However, the 7S26B seems to be very reliable in actual use. My theory is that the dynamics of the balance wheel are such that the hairspring is vulnerable when the mainspring is unwound and everything is "loose", but better controlled once the mainspring is driving everything.

Back to the solution. I tapped the watch, on a cloth-covered wooden table, alternately on the caseback and on the edge opposite the crown. Based on pictures of the movement, this seemed the logical direction to get the hairspring back in place. I have no way of calibrating the force used, but I would call it fairly hard "taps", but short of "banging" (all with wrist and finger motion, not moving my elbow). A level of force that I wouldn't expect to damage anything, and that certainly wouldn't mar the case in any visible way (in case I ended up sending it back after all).
The result: on about the 6th tap, the second hand visibly slowed, and the watch began to keep time. I have worn it daily since, with about +4sec/day accuracy on average and no problems at all. Your mileage may vary.
"

http://forums.watchuseek.com/f21/what-do-when-your-seiko-running-exceptionally-fast-416572.html


"Tap the back case, Position the watch at 45 degree angle. point of ref your stomach 45 degrees to towards the floor, then sturdy, straight taps to the middle of the back case, I would do 7 or 8 then compare to a second hand to see if seconds have been correct. I tried the cloth and table trick with my O monster, nothing. Tapped on the side nothing, shook it nothing, tapped it into my hands felt something spinning inside nothing. Finally while tapping I was trying to get a good look at the casing tapped sturdy a little bit hard 8 times at 45 degree angle now it keeps time to the T"




Είμαι βέβαιος οτι έχω βρει κάτι παρόμοιο και σε ισπανοφωνο φόρουμ..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2014, 10:49:55 μμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #155 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 10:45:16 μμ »
Θα το παω για ανοιγμα,θα το κοπανησω λιγο κιολας ,κατι θα γινει. ;)

Αν υπάρχει θέμα στην τρίχα, και απογίνει, θα σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #156 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 11:04:46 μμ »
Εννοειται πως για το κοπανημα κανω πλακα,αυτο που ποσταρε ο φιλος svl ;) οπωσδηποτε θα το δοκιμασω.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #157 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 11:09:42 μμ »
Αν δεν θες να το χτυπήσεις, δοκίμασε να ρυθμίσεις ο ίδιος.
Υπάρχει πολύ σχετικό υλικό.

Στο ρώσικο φόρουμ, πολλοί τα κάνουν "βίδες" μόνοι τους και έχουν λεπτομερείς οδηγίες όλης της διαδικασίας.
(με την ευκαιρία, στο παρακάτω λινκ υπάρχουν καμιά 400αριά+ seiko service manuals, στα οποία όμως μάλλον δεν είναι και των μηχανών των skx - για αυτές υπάρχουν ξεχωριστά ολόκληρα νήματα  ;)

http://forum.watch.ru/showthread.php?t=57920 )



Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #158 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 01:59:07 μμ »
Το πηγα σημερα και μου ειπε ο τεχνιτης οτι κολλησε η τριχα και θελει λυσιμο και πλυσιμο το μπαλανσιε.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Απόκλιση....
« Απάντηση #159 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 02:02:13 μμ »
Το πηγα σημερα και μου ειπε ο τεχνιτης οτι κολλησε η τριχα και θελει λυσιμο και πλυσιμο το μπαλανσιε.

Κόστος?



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών