Αποστολέας Θέμα: LONGINES LEGEND DIVER  (Αναγνώστηκε 126487 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:24:31 μμ »
Aυτό το ρολόι δεν σταματάς να το θαυμάζεις!!!

Υπέροχο με τέτοιου είδους λουριά!!!

:cooler:  LLD  :cooler:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 09:22:43 πμ »
Φίλος ενδιαφέρεται για την αγορα legend diver. Θα μπορούσε όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει (μέσω pm) πού θα πετύχει μια καλή έκπτωση για αγορά της μετρητοίς?

Αποσυνδεδεμένος ask4ent

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 10:45:00 πμ »
Φίλε , πριν αγοράσεις διάβασε την ιστορία που εχω γράψει στο Forum  για το ρολόι αυτό ειναι αλήθια

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 02:37:57 μμ »
Φίλε μου ask4ent θυμάμαι πολύ καλά το ατυχές περιστατικό που σου συνέβη. Πιστεύω απο όσα διαβάζω πως οι κάτοχοι είναι αρκετά εώς πολύ ευχαριστημένοι με το ρολόι. Έτσι κ αλλιώς, όπως ανέφερα για την αγορά ενδιαφέρεται φίλος, εγώ θα του εξιστορήσω το συμβάν, απο εκεί και πέρα ότι αποφασίσει.

Στο μεταξύ όποιος γνωρίζει μαγαζί για καλή έκπτωση ευπρόσδεκτος  :)

Αποσυνδεδεμένος svoul

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 28, 2011, 10:35:02 μμ »
Χαιρετώ την παρέα. Είναι η δεύτερη φορά που γράφω στο forum οπότε μπορώ να πω καλώς σας βρίσκω και καλή συνέχεια σε αυτό το ωραίο forum από το οποίο έμαθα αρκετά.
Προχθές βρέθηκα έξω από κατάστημα με ρολόγια και μπήκα να δοκιμάσω το legend diver. Φυσικά με ενθουσίασε. Επειδή όμως δεν έχω εμπειρία από λουράκια και κάπου τα φοβάμε στην αντοχή, είναι πιθανό να βρωμίζουν εύκολα, μήπως μπορείτε να με ενημερώσετε τι ισχύει;
Ρωτάω εδώ γιατί το ρολόι μου αρέσει πόλύ, σκέφτομαι πολύ να το αγοράσω άμεσα, μου αρέσει το λουράκι του σε αντίθεση με τον μπρασελέ του που δεν τον πάω με τίποτα.
Μήπως γνωρίζετε επίσης αν ταιιάζει κάποιος άλλος μπρασελές της longines ή θα πρέπει να πάω σε no name;
Ευχαριστώ και ελπίζω να μη σας κούρασα
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 29, 2011, 12:37:10 πμ »
   Μην το φοβάσαι το λουράκι, δεν θα έχεις πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς το Legend Diver είναι πλατφόρμα για πολλές αλλαξιές από λουράκια και επιβάλεται να το προικίσεις ;D. Για μπρασελέ δες κανένα mesh after market...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 29, 2011, 07:48:45 πμ »
Δεν χορταίνω να το βλέπω και να το ποστάρω...!


By stamospara at 2011-08-23
[/quote]

Από προχτές βέβαια φοράει λευκό-μπέζ hirsch modena, άλλος απίθανος συνδυασμός, δεν μπορώ να αποφασίσω τι του πάει περισσότερο!!!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 29, 2011, 08:01:10 πμ »
...μου αρέσει το λουράκι του σε αντίθεση με τον μπρασελέ του που δεν τον πάω με τίποτα...

Καλωσήρθες Σπύρο.
Τι εννοείς "μπρασελέ του"?
Απ' οτι ξέρω το ρολόι δεν βγαίνει με μπρασελέ...
Σε ρωτάω γιατί έχω κι εγώ ένα και λέω μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος svoul

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 29, 2011, 08:54:03 πμ »
Κώστα μιλάω για το μπρασελέ της φωτογραφίας που πόσταρε ο Stamos. Ούτε εγώ έχω δει σε μαγαζί το legend με μπρασελέ, απλά όσες έχω βρει με το εν λόγω ρολόι έχουν αυτό το λουράκι και υπέθεσα μήπως αυτό δίνει η longines.
Στέκομαι αρκετά στο ερώτημα γιατί είμαι ένα βήμα πριν την αγορά, εχω καταληξει στο hydroconquest με το χρονογράφο και στο legend και θέλω να πάρω την τελική απόφαση. Έτσι κι αλλιώς είναι στην ίδια σχεδόν τιμή, το hydro το ξέρω γιατί έχω το quartz. Είδες τι προβληματισμούς έχει ο άνθρωπος όταν δεν έχει ξαναφορέσει ρολόι με λουρί; Όλοι οι φίλοι μου λένε να αποφύγω το λουρί, ο πωλητής μου είπε πως τα λουριά έχουν όντως θέμα και θα χρειαστεί αλλαγη... οπότε σε σας εναποθέτω τις ελπίδες μου :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 29, 2011, 11:21:49 πμ »
Το λουράκι αν το φοράς καθημερινά, μετά από κάποια χρόνια θα χρειαστεί αλλαγή. Και τι έγινε? Βάζεις ένα άλλο, είτε το original είτε ένα aftermarket ;)
Επίσης μπορείς ταυτόχρονα να του έχεις πολλά λουράκια και να αλλάζεις τον χαρακτήρα του ρολογιού ανάλογα με την διάθεση, το ντύσιμο, την εποχή κλπ. Η αλλαγή είναι πολύ απλή διαδικασία και μπορείς να την κάνεις εύκολα μόνος σου.   











Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 29, 2011, 11:57:38 πμ »
Xαχαχα, σε "έφτιαξε" ο Γιάννης με τόσα λουριά, έτσι Σπύρο?? :D
Γνώμη μου προτίμησε το LegendDiver από το HYdroquest. Πιο όμορφο, πιο vintage, πιο "χαμαιλέοντας" με τα λουριά και το mesh, φοριέται σαν καταδυτικό, σπορ αλλά και dress με κουστούμι με το ανάλογο λουρί, και τέλος είναι σίγουρα πιο ιστορικό και "ψαγμένο"!!

Τελικά την απόφαση θα την πάρει ο καρπός σου. Φορεσε και τα 2 και διάλεξε όποιο σου κάθεται καλύτερα στο χέρι και στο μάτι.... ;)

Αποσυνδεδεμένος svoul

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 29, 2011, 02:09:51 μμ »
Καλά, οι φωτογραφίες σου είναι μία προς μία.
Το hydroconquest το έχω σε quartz και μου πάει γάντι. Απλά θέλω να γυρίσω σε αυτόματο. Μη μου πεις ότι θα έχω δυο ίδια ρολόγια γιατί αν ειναι να το πάρω εννοείται πως θα "σπρώξω" το μπαταρίας.
Βέβαια πήγα σήμερα να ρωτήσω τιμές (hydro 1050, legend 1200) αλλά φόρεσα το admiral gmt και με εξέπληξε ευχαριστα, οπότε άλλο ένα στη λίστα

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 29, 2011, 02:38:53 μμ »
Εγώ θα "έσπρωχνα" το quartz και με τα υπόλοιπα θα'παιρνα το legend. Έτσι δεν θα μου φαινόταν κιόλας οικονομικά.... ;)

Hydroconquest & Admiral ανήκουν στη σειρά σπορ, ενώ το Legend diver στην σειρά Heritage της Longines. Aυτό από μόνο του αποτελεί για μένα ένα ακόμη πλεονέκτημα για το LLD.... ;D

Αποσυνδεδεμένος svoul

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 29, 2011, 04:29:49 μμ »
Η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι κι εγώ κάπως έτσι, ότι δηλαδή με τη σπορ έκδοση της longines έχω κάνει το κέφι μου φορώντας 3 χρόνια το hydroconquest, οπότε μπορώ να γυρίσω σε heritage. Βεβαια και η ομορφιά του admiral είναι αναμφισβήτητη (φυσικά μιλάω για αυτό με τη μαύρη πλάκα και το μονόχρωμο μπρασελέ).
Μάλλον θα κάνω κανά δυο βόλτες ακόμα και θα αποφασίσω λίαν συντόμως γιατί ως γνωστόν όσο το ψάχνεις και το ψειρίζεις τόσο μπλοκάρεις. Εννοείται φυσικά πως θα ενημερώσω

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 29, 2011, 04:35:19 μμ »
Συμφωνώ με χίλια για το legend, επίσης είναι ένα ρολόι που θα το φοράς και μετά από 10-20 χρόνια χωρίς να βγαίνει ποτέ εκτός μόδας!
Και όντως είναι χαμαιλέον, του πάει ό,τι λουρί μπορείς να φανταστείς, είναι από τα λίγα που δεν έχουν κανένα περιορισμό.
Αν δεν σου αρέσει το mesh μπορείς να βάλεις όποιο άλλο aftermarket μπρασελέ θές... (και γώ στην αρχή κοίταζα το mesh με μεγάλη δυσπιστία, τώρα δεν θα έβαζα κανένα άλλο μπρασελέ, πιστεύω ότι δένει απίστευτα με τον χαρακτήρα του ρολογιού)

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 29, 2011, 06:09:03 μμ »
Συμφωνώ με χίλια για το legend, επίσης είναι ένα ρολόι που θα το φοράς και μετά από 10-20 χρόνια χωρίς να βγαίνει ποτέ εκτός μόδας!
Και όντως είναι χαμαιλέον, του πάει ό,τι λουρί μπορείς να φανταστείς, είναι από τα λίγα που δεν έχουν κανένα περιορισμό.
Αν δεν σου αρέσει το mesh μπορείς να βάλεις όποιο άλλο aftermarket μπρασελέ θές... (και γώ στην αρχή κοίταζα το mesh με μεγάλη δυσπιστία, τώρα δεν θα έβαζα κανένα άλλο μπρασελέ, πιστεύω ότι δένει απίστευτα με τον χαρακτήρα του ρολογιού)
Φυσικά και δένει απιστευτα το mesh. To LLD είναι ρολόι των 60's, όπως και τα mesh bracelets. Τυχαίο?? Δεν νομίζω.... ;)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:15:23 πμ »
μια συλλογη photos απο το LLD μου με διαφορες ενδυμασιες...

νεο hirsch gaucho



καφε shark nato



mesh



ταπεινο καφε 'τσαλακωμενο'

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 10:37:15 πμ »
Καφε NATO SHARK εχω βαλει και εγω στο δικο μου ,πραγματικα το μεταμορφωσε .

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 12:58:15 μμ »
Με βλέπω η επόμενη αγορά μου σε λουρί να είναι το παραπάνω hirsch...  :o

Αποσυνδεδεμένος spacer

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: LONGINES LEGEND DIVER
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 08:34:48 πμ »
Επειδή μιλώ την γλώσσα και παρακολουθώ ενίοτε τούς Ισπανούς,...νά και ένα Legend τού 65..!!

http://www.relojes-especiales.com/foros/divers-relojes-de-buceo/longines-diver-de-los-60-a-14971/

Καλοφόρετα κι απο μένα σε όλους τούς κατόχους...Με βλέπω και μένα στήν ουρά  ;)